پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ آذر ۱۳۹۸
امید اصلاح طلبان به ادامه فعالیت تشکیلاتی پس از پیروزی در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر اراک
استان مرکزی

امید اصلاح طلبان به ادامه فعالیت تشکیلاتی پس از پیروزی در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر اراک

Virtual editor
29 مرداد 1397
بازدید: 245
نظرات: 0

در گفت و گو با سعید نادری، رئیس فراکسیون امید شورای شهر اراک و  علی فرهمند پور رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان مرکزی مطرح شد

امید اصلاح طلبان به ادامه فعالیت تشکیلاتی پس از پیروزی در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر اراک

 

سعید نادری، رئیس فراکسیون امید شورای شهر اراک:

تمام فعالیت و چشم انداز چهارساله فراکسیون امید شورا همان برنامه ارائه شده در انتخابات است

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات را به عنوان مرجع سیاسی خود به رسمیت می شناسیم

اگر در چار چوب رفتار های تشکیلاتی عمل کنیم روند صعودی می شود

علی فرهمند پور، رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان مرکزی:

تعامل بسیار خوبی با فراکسیون امید شورای شهر اراک داریم

شورای هماهنگی در حال حاضر تشکیلاتی یک پارچه و منسجم است

سعی می کنیم کاندیدای ما برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیروی تشکیلاتی باشد

  • گروه سیاسی:عماد کریمی

 

در آخرین جلسه صحن علنی شورای شهر اراک، هیات رئیسه و روسای کمیسیون های دومین سال شورای شهر پنجم انتخاب شدند.

 تفاوت محسوس ترکیب افراد هیئت رئیسه این دوره با سال اول این بود که همگی از اعضای فراکسیون امید بوده و رای سازمانی و فراکسیونی اعضای فهرست امید شائبه ها را درباره انشقاق پایان داد.

این اتفاق نشان داد سازمان یافتگی اصلاحطلبان پس از یک سال در حال نمایان شدن است.

امروز این اصل که تعهد تشکیلاتی و فعالیت فراکسیونی باید مبنای کار اعضای شورای شهر قرار گیرد مورد پذیرش کل فهرست قرار گرفته؛ حقیقت ماجرا آن است که مردم با شعار امید به پای صندوق های رای رفتند، لذا ثمره رای مردم باید دیده شود.

برای آنکه بتوان در افکار عمومی پاسخگو بود و تغییرات ملموس را به آنها نشان داد؛ راهی جز همکاری، همگرایی و انسجام حداکثری از طریق فعالیت تشکیلاتی وجود ندارد. همگان می دانند که اصلاحطلبان اصیلی که سالها در محافل سیاسی فرهنگی و فکری این شهر حضور داشتند، توانستند به شورا راه پیدا کنند. شاید به دلیل دوری از نهادهای حاکمیتی، تجربه لازم در ابتدای راه برای این افراد  وجود نداشت؛ اما اصلاح طلبی مشقی است که با نوشتن آن همواره به این نکته بر خواهیم خورد: ((خود اصلاح گری)) اصلی اساسی در اندیشه رفرمیستی است. بدین معنی که خطای خود را می دانیم، و با پذیرش خطاها پیش از آنکه دیگری ما را وادار به اصلاح کند خود آن را اصلاح می کنیم تبعات این انتخابات و این رای نه تنها در محافل سیاسی، بلکه در افکار عمومی هم قطعا با واکنش مثبت روبرو خواهد شد. ادامه این روند میتواند برای تحول خواهان و توسعه باوران راهی جدید در استان مرکزی بگشاید.

درباره چگونگی وصول به انضباط تشکیلاتی  با سعید نادری، زئیس شورای اصلاح طلبان شورای شهر اراک و علی فرهمند پور، رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان مرکزی گفتگو کردیم

سعید نادری: اگر در چار چوب رفتار های تشکیلاتی عمل کنیم روند صعودی ادامه پیدا خواهد کرد

با توجه به رای آوردن همه اصلاح طلبان در هیئت رئیسه شورای شهر اراک آیا فراکسیون امید مجددا انسجام لازم را پیدا کرده است؟

این اتفاق مبارک می‌تواند سرآغازی مجدد و الگویی برای کنش‌های سیاسی دیگر در صحنه های آتی که اصلاح‌طلبان ورود می‌کنند، باشد.اگر با اقدامات تشکیلاتی اینچنینی پیش برویم اهداف اصلاح‌طلبانه بیشتری عملی خواهد شد.

آیا اختلافات گذشته امروز رخت بربسته است؟

ما اختلاف‌ نظر را همواره به رسمیت شناخته و طبیعی است که هر هشت عضو لیست امید دیدگاه های متنوعی دارند. تضارب آرا در این میان وجود دارد اما اساس ما فعالیت بر مبنای فراکسیون امید است.

باید اختلاف‌نظرها توسط یک سازوکار مشخص که فراکسیون است به اتفاق نظر تبدیل شود خروجی برای ما اصالت دارد، که حاصل نظر اکثریت باشد و همگان باید به آن تمکین کنند. معنا و مفهوم کار حزبی کردن در همین جا است؛ امیدوارم با انسجام فعلی، نظرات بیشتری همسو شود.

در واقع  ما چندان اختلاف گسترده ای نداریم.

در مورد روش ها و برنامه ها، رویکرد همگرایی داریم اما در مورد اشخاص اختلافاتی وجود دارد. اینکه چه کسی مناسب است، تا بتواند  اهداف کلان اصلاح طلبان را پیش ببرد، محل نزاع بوده و طبیعی است؛ اینکه چه کسانی مجری باشند مورد بحث بوده است.

ما هیچگاه در راهبردهای کلان و برنامه‌ها اختلافی نداشته و نداریم، بی شک در آینده نیز از  همین اختلافات اندک اتفاق نظر ایجاد خواهد شد.

رابطه فراکسیون امید با شورای هماهنگی چگونه است؟

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در استان مرکزی نهاد بالادستی اصلاح طلبان در معادلات سیاسی محسوب می شود و ما نیز در واقع با  استفاده از اعتماد مردم به این قبیل ساختارهای مدنی و لیست آنها انتخاب شده ایم. شورای هماهنگی مرجع مادر برای اصلاح طلبان می باشد و تمام کنشگری ما وابسته به آن است.

فلسفه وجودی فعالیت حزبی این می باشد که از طریق قانونی و شفاف با پشتوانه آرای مردمی به نهادهای حاکمیتی ورود پیدا کنند. شورای هماهنگی در انتخابات سال گذشته ورود پیدا کرده و با تهیه لیستی که حاصل اجماع همگان می باشد، توانست اکثریت شورای پنجم را به دست آورد این شورا را به عنوان مرجع سیاسی خود به رسمیت می‌شناسیم و از آنها مشورت گرفته و نظرات ایشان را جویا می‌شویم.

در یک سال گذشته ارتباط مستمری با فراکسیون نداشته اما طی چند ماه اخیر جلسات منظمی برگزار شده است؛ در پی همین نشست ها و تلاش خوبی  برای انسجام  صورت گرفته است که منجر به هم افزایی  بهتر و کارآمدتر فراکسیون امید شد.

این اتفاق مبارک، قابل تقدیر است ما همچنان سیاست‌های شورای هماهنگی در استان و شورای کشوری، که نهاد بالادستی می‌باشد را پیگیری خواهیم کرد.

فراکسیون امید شورای شهر اراک در حال حاضر از منظر تشکیلاتی در چه وضعیتی به سر میبرد؟

جلسات فراکسیون امید شورای پنجم به صورت منظم و دو هفته یکبار در حال برگزاری است؛ فراخور موضوعات نیز به صورت فوق العاده نشست‌هایی برگزار میشود.

در این جلسات، مصوبات کاملاً طبق آیین نامه و خط مشی پیش می‌رود؛ امیدوارم با این رویکرد بتوانیم خدمات و برنامه های خوبی در راستای مدیریت شهری ارائه کنیم.

قوام تشکیلاتی که امروز داریم، نتایج خوبی را در آینده رقم خواهد زد. رایی که مردم به ما دادند محترم است و با همکاری اعضای فراکسیون باید بتوانیم کاری کنیم که مطالبات  مردم به صورت ملموس دیده شود.

 ارزیابی شما از چشم انداز فراکسیون در شورای پنجم چیست؟

برنامه ای در انتخابات سال گذشته به افکار عمومی ارائه شد  که تمام فعالیت‌های و چشم انداز 4 ساله ما بر مبنای این برنامه شکل می‌گیرد. مشی صحیح فراکسیون بر این است که با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی و کارشناسی اعضای فراکسیون که حاصل جمع تخصص های مختلف و متنوع است  در پیشبرد این اهداف ما را همراهی کنند.

ایجاد رضایت نسبی حداقل هدف‌گذاری ماست ، اگر چه معتقدم در یک سال گذشته نیز عملکرد قابل دفاعی داشتیم؛ ورود به مباحث جدید کارشناسی و از جانب  دیگر  قانون‌مداری و پاکدستی شورای پنجم بسیار عالی بوده است. این راه را تا تکمیل اهداف اصلاح طلبان ادامه خواهیم داد.

ارتباط خود را با دو عضو اصولگرا و یک عضو مستقل شورای شهر چگونه تنظیم می کنید؟ پیرامون رابطه اعضای فراکسیون با دیگر اعضا باید گفت، طبعا  روابط شخصی وجود دارد و این حقیقتی است که باید با دیگر اعضای شورا تبادل نظر و مشورت کرد ولیکن در خصوص مواردی که فراکسیون ورود می‌کند و به تصمیم می رسد ارتباط تنها از کانال فراکسیون می‌باشد؛ در مواردی که فراکسیون امید وارد نشده تکلیفی  نیست و اعضا می توانند مانند همه اعضای شورا تبادل و تضارب آرا کنند.

روند اصلاح گری در یک سال گذشته ادامه پیدا کرده است و هر سیستمی قصد  بهینه سازی خود را دارد، این اتفاق هم اکنون در جریان است اگر ما نیز در چارچوب رفتار های تشکیلاتی خود عمل کنیم قطعاً این روند صعودی ادامه پیدا خواهد کرد.

فرهمندپور: تعامل بسیار خوبی با فراکسیون امید شورای شهر اراک داریم

میزان همکاری و همگرایی اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان مرکزی در چه وضعیتی می باشد؟

در حال حاضر میان اعضا انسجام قابل قبولی وجود دارد که حاصل چند پارامتر مختلف می باشد.

اولاً، گذشت میان افرادی که میان آنها هم اختلاف نظر وجود داشته است برای حفظ تمامیت تشکیلات

دوما، کسب تجربه‌های گذشته، که ناکامی هایی حاصل از عدم انسجام پدید آورده بود. مدیریت فعلی و گذشته شورای هماهنگی مجموعه را به سمت وفاق سوق داده است و با هم راستا کردن مطالبات توانستند نقش شورای هماهنگی را پررنگ کنند. بنابراین جلسات متعدد و گسترده میان همه اعضا برگزار شد و در نتیجه کیفیت همکاری تشکیلاتی ارتقا پیدا کرد. خوشبختانه شورای هماهنگی در حال حاضر یک تشکیلات یکپارچه است که نتایج و خروجی های آن در ماه های آینده نیز بهتر نمود پیدا خواهد کرد.

 اولویت های شورای هماهنگی چیست؟

مطالبات عمومی و آنچه که به جامعه قول داده شده است چه در انتخابات ریاست جمهوری چه در شورای شهر اصلی‌ترین اولویت ماست؛ باید بتوانیم شعارهای خود را محقق کنیم و ارتباط مستمر با مسئولین برقرار کنیم.

دومین اولویت ما ایجاد یک ساختار کامل و منسجم برای اصلاح طلبان است، تا بتوان با کسانی که خلاف کار تشکیلاتی عمل می‌کنند، برخورد مناسبی داشته باشیم.

یکی از این ساز و کارهای درونی کمیته حقوقی و داوری شورا می باشد؛ این کمیته اشخاص حقیقی و حقوقی در احزاب را که تخلف تشکیلاتی کرده  و برخلاف مصوبات جمعی عمل می‌کنند بررسی کرده و برخورد لازم را اعمال خواهد کرد.

 با توجه به انتخابات هیات رییسه سال دوم شورای شهر تعامل شورای هماهنگی با  فراکسیون امید در چه سطحی است؟

در حال حاضر تعامل با فراکسیون امید به حد بسیار خوبی رسیده است؛ فراکسیون امید و شورای هماهنگی عزم خود را جزم کرده اند  در رسیدن به این هدف، در این راستا آیین‌نامه‌ای در فراکسیون امید تهیه شده که مبنا و ناظر را علاوه بر خود فراکسیون، شورای هماهنگی قرار داده است.

شورای هماهنگی از این پس برای رشد و انسجام فراکسیون امید  نه تنها در انتخابات هیئت رئیسه، بلکه در سایر امور نیز نقش مشورتی و نظارتی خواهد داشت  این شورا قصد دارد سازمان یافتگی موثرتری در فراکسیون ایجاد کند تا بتواند پاسخگوی مطالبات عمومی باشد و آنها را محقق کند از سوی دیگر نیز می‌خواهد خطاهای گذشته را جبران کند.

 راهکارهای شورای هماهنگی برای وصول مطالبات از فراکسیون امید چیست و چگونه آن را محقق می کنید؟

در گذشته و طی عمر یک ساله شورای پنجم ما نتوانستیم ارتباط خیلی موثر ایجاد کنیم، اما طی ماه‌های اخیر موفق شدیم با برگزاری جلسات  و گفتگو های متناوب ارتباط را برقرار کردیم. برای نیل به این هدف کمیته امور شهری در شورای هماهنگی راه اندازی شد که با توجه به برنامه ها و شرح وظایفی که برای آنها تعریف می‌شود در کنار فراکسیون امید قرار گرفته و نظرات دیدگاه‌ها را به آنان منتقل میکنند.

 همکاری در درون ارکان شورای هماهنگی و خارج از آن  را چطور پیش میرود؟

با توجه به چند مورد اخیر توانستیم که بالاترین سطح تعامل را بیافرینیم؛ نمونه بارز آن انتخابات خانه احزاب میباشد که بهترین  نتیجه ممکن برای مجموعه اصلاح‌طلبان حاصل شد.

مستقلین،معتدلین و اصولگرایان میانه رو حامی دولت در اتفاق نظر با اصلاح‌طلبان یکپارچه عمل کرده و نتیجه ای را به دست آوردند که مورد رضایت اکثریت بود.

در آینده نزدیک تمامی نیروهای همسو ولی خارج از شورای هماهنگی به نوعی در مجموع دیده خواهد شد با این حجم از فعالیت و انسجام همکاری های برون تشکیلاتی ما نیز افزایش پیدا خواهد کرد؛ همدلی داخلی ما به حد قابل قبولی رسیده است که می‌توانیم به همکاری‌های فراگیر تری  بیاندیشیم.

 چشم انداز های کوتاه و بلندمدت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان مرکزی چیست و برای تحقق آن چه راهکارهایی دارید؟

همانطور که امروز توانستیم با ترسیم چشم‌انداز شورای اسلامی شهر، فراکسیون امید را مجددا متحد کنیم، در موارد دیگر نیز برنامه های مشابهی خواهیم داشت. در کمیته شهرستانها کار سازمان‌دهی سایر شهرها را تدارک دیده ایم تا بتوانیم در همه نقاط استان کامیاب شویم، یکی دیگر از هدف‌گذاری‌های ما بحث انتخابات مجلس میباشد، چه کسانی که از قبل انتخاب شده و چه آنانی که در آینده انتخاب خواهند شد.

می‌خواهیم مکانیزمی کنترلی و پیگیریگ برای بعد از انتخابات تعبیه کنیم زیرا   نبود این ساز و کار ضربه هایی را بر بدنه شورای هماهنگی وارد کرده است. بنابراین سعی می کنیم کاندیدای ما برای انتخابات نیروی تشکیلاتی باشد و  دغدغه های  عمومی را درک کند؛ از همه مهمتر باید پاسخگو باشد.

از این پس برای ما ملاک تنها انتخابات نخواهد بود،

عملا پس از انتخابات  نیز ورود کرده و مطالبات را پیگیری خواهیم کرد.  برای پاسخگویی به  اذهان عمومی و رای دهندگان باید بتوان شعارهای انتخاباتی را پیگیری کرد و با نیازسنجی دقیق برنامه های لازم را ارائه کرد.  با این کار می‌توان درصد مشخصی از برنامه‌های عملیاتی شده را در ارزیابی‌های دقیق ارائه کرد‌.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*