پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
در حوزه زنان تحول مثبتی در استان مرکزی ایجاد نشده است
استان مرکزی

در حوزه زنان تحول مثبتی در استان مرکزی ایجاد نشده است

Virtual editor
4 شهریور 1397
بازدید: 328
نظرات: 0

خدیجه خورشیدسوار فعال حوزه زنان و عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان مرکزی در گفتگو با عطریاس:

در حوزه زنان تحول مثبتی در استان مرکزی ایجاد نشده است

برجسته‌ترین ضعف دولت  عدم کارآمدی هیأت وزیران  و برخی استانداران است

اگر به یک سال قبل برگردیم دوباره در ستاد حسن روحانی و اطلاح طلبان فعالیت می کنم

  • گروه سیاسی :عماد کریمی

 

برای آنکه بتوان شاخص های عملکرد یک دولت را در حوزه‌های متفاوت مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار داد؛ نیاز به معیارهای سنجش چند وجهی داریم. این ملاک های قضاوت در عین آنکه چند وجهی هستند باید قابل تسری به همه جهات نیزباشد، موفقیت و ناکامی دولت در یک زمینه ، نشانگر همه دستاوردهای آن نیست بلکه باید حوزه های سیاست، اقتصاد، اجتماعی و سایر زمینه‌های فعالیت دولت مورد سنجش های دقیقی قراربگیرد.

از سوی دیگر حتی اگر تمام شاخص ها و معیارهای مشخص را در زمان حاضر در اختیار داشته باشیم؛ شاید نتوان ارزیابی منصفانه ای به دست آورد، لذا یکی دیگر ازملاک هایی که می توان کارنامه یک دولت را با آن مورد بررسی قرار داد، گذشت زمان می باشد.  این بدین معنی است که گاها دولت‌ها در زمان معاصر خود نقش و جایگاه شان به درستی شناخته نمی‌شود بلکه پس از گذشت زمان قضاوت های تاریخی، نقش کلیدی آنان در نقاط عطف تاریخ مشخص می کند. به طور مثال دولت دکتر محمد مصدق در زمانه خود به عنوان دولتی پوپولیسم و عوام فریب شناخته می شد، اما با طی چندین سال، تاریخ اثبات کرد که یکی از مستقل ترین دولت های تاریخ ایران بوده است.

بدین منظوربه مناسبت هفته دولت ، کارنامه دولت پنجساله روحانی را درگفتگوبا یکی از فعالین سیاسی با سابقه استان مرکزی مورد بررسی قرارداده ایم که در ادامه می خوانید.

خدیجه خورشید سوار فعال حوزه زنان و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، پیرامون کارنامه دولت روحانی گفت: همه اصلاح‌طلبان وقت زیادی را برای پیروزی آقای روحانی در انتخابات صرف  کردند. علاقه داشتیم اتفاقات مثبتی در عرصه سیاست و اجتماع بیافتد، اما آنطور که تصور می کردیم نشد. ایشان ابزارهای لازم را در اختیار ندارد و توان دولت کاسته شده است؛ لذا باید در مقابل مردم می‌آمدند و این مباحث و مسائل را به افکار عمومی منتقل می کردند.

دولت و رئیس‌جمهوری باید همواره توجه کنند که کدام بخش جامعه حامی آنها بوده است و مردم با اعتماد به اصلاح طلبان در پای صندوق‌های رای به روحانی رای دادند.  هدف از انتخاب روحانی آنطور که باید و شاید محقق نشده و  پیشروی لازم را نداشته  یا به بیانی دیگر حداقل عقب گرد نکرده ایم  ولیکن اگر به همین منوال پیش برود و کاری انجام نشود عقب‌تر خواهیم رفت.

متاسفانه وزرای آقای روحانی چندان قوی نبودند و از عملکرد آنان نارضایتی عمومی وجود دارد. به طور کلی ضعف تیم آقای روحانی بارز بود؛ قراربرآن نیست، همواره عده‌ای ثابت در راس  جایگاه های کلیدی قرار بگیرند؛ در کشور افراد شایسته، متخصص و پاک دست کم نیست و می‌توان از این پتانسیل انها برای اداره کشور استفاده کرد. دولت نتوانسته از تمام ظرفیت موجود نخبگان استفاده کند و برجسته‌ترین ضعف دولت  عدم کارآمدی هیأت  وزریران و برخی استانداران است .

خورشیدسوار در ادامه افزود: ابتدا دولت آقای روحانی با  برخی مفاسد مقابله کرد که شخصا فکر میکردم نتایج ترقی خواهانه ای در پی خواهد داشت؛ اما  ایشان در ادامه ، این روند را متوقف کرد و این اتفاق خوبی نیست.

ما در نظر داریم که دست های دولت را در حوزه های مختلف بسته است اما باید توجه داشت نباید ناامیدی ایجاد کرد.

در مصاحبه تلویزیونی اخیر رییس جمهور احساس ناامیدی به بنده القا شد، ایشان خود را باید زیر دین رای دهندگان و مطالبات حقوقی مشخص از دولت بداند.  توقعات شخصی از دولت نداریم  اما فعالین سیاسی و اجتماعی که دیگران را دعوت به رای دادن   به این دولت کرده اند، باید پاسخگوی عملکرد دولت در مقابل اذهان عمومی باشد؛ زیرا آنان مردم را به رای دادن در پای صندوق‌ها دعوت کردند.

خورشید سوار در ادامه به عملکرد مثبت دولت روحانی اشاره کرد و گفت: یکی از اتفاقات مثبتی که دولت روحانی فراهم کرد، باز شدن و عمومیت یافتن فضای مجازی بود؛ این اخبار و شفاف سازی هایی که در سطح عمومی شاهد آن هستیم حاصل وجود فضای مجازی می باشد و از سوی دیگر در عرصه سیاست خارجی برجام هم مهمترین دستاورد دولت روحانی محسوب می شود .

اگربه یک سال قبل برگردیم دوباره در ستاد حسن روحانی و اصلاح طلبان فعالیت می کنم ؛ چاره‌ ی دیگری وجود ندارد و برای ممانعت از حضور افرادی که حضورشان صدمه بیشتری به کشور می‌زنند وارد صحنه می شویم.

دولت محدود است و قدرت ثروت در اختیار افراد دیگری می باشد ؛ انتظار ما از دولت، هیچگاه  تحول بسیار بزرگی نبوده است بلکه ساماندهی امور و مقابله با رقبایی بود که اگر ایشان پیروز می شدند، زیان های بیشتری به وجود می‌آمد. لذا امروز هم به رای خود به دولت روحانی پایبندیم.

خورشید سوار درباره بانوان و مسائل مربوط به این حوزه نیز افزود: آگاهی زنان در سطح جامعه که حاصل از پیشرفت عمومی است؛ منجر به تغییر وضعیت زنان شده است.

در ابتدای راه در دولت اول آقای روحانی اقدامات خانم مولاوردی بسیار موثر بود و حرکات خوبی را ایشان شروع کردند و امیدوارانه مسائل را پیگیری و منعکس می نمودند ولیکن در دولت دوم آقای روحانی خانم ابتکار تاثیرگذاری مولاوردی را نداشته اند؛ لذا دراین حوزه دچار رکود شدیم.

در سطح استان مرکزی نواقص جدی در حوزه زنان وجود دارد فعالیت های اجتماعی که امروز دیده می‌شود، کنش‌های خودخواسته بانوان است که معطوف به بهینه سازی سطح زندگی و ارتقاء سطح فرهنگی زنان می باشد.

متاسفانه استانداری و مسئولین مربوطه در این حوزه همکاری‌های لازم را ندارند و از سوی دیگر  نظرات فعالین حوزه زنان را تامین نمی‌کنند .

به راحتی می‌توان گفت در حوزه زنان تحول مثبتی در استان مرکزی ایجاد نشده است؛ این در حالی است که در بسیاری از استان‌های کشور اقدامات خوب و موثری صورت گرفته و مسئولین استانی آنها نیز بسیار همراه بوده‌اند و خود پیشگام این قبیل فعالیت ها  می باشند.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*