پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ آذر ۱۳۹۸
اتحاد، اتحاد رمز پیروزی است
استان مرکزی

اتحاد، اتحاد رمز پیروزی است

Virtual editor
4 شهریور 1397
بازدید: 308
نظرات: 0

یادداشت

اتحاد، اتحاد رمز پیروزی است

   روزنامه نگار :نسرین محمدی     

 

لازمه ورود به عرصه سیاسی و فعالیت های گروهی موفق در این حوزه، پذیرش اصول مربوط به آن است. چه آنکه اقدامات تشکیلاتی در هر حوزه ای،جز با حفظ انسجام و رعایت قوانین کار جمعی به پیروزی نمی انجامد.

تجربه کارزارهای انتخاباتی متعدد،خود موید این مهم می باشد. هر زمان کاندیداها و فعالان هر جناح فارغ از اختلاف نظرات جزئی و شخصی با حفظ اصول تشکیلاتی دست به آرایش سیاسی نیروهای خود زده اند، به موفقیت های بزرگی دست یافته اند.

در بررسی عملکرد تشکیلاتی اصلاح طلبان، اولین قدمِ پیروزی و شکل گیری اردوی اصلاحات به سال 76 باز می گردد که (سیدمحمدخاتمی) با رایی به دور از انتظار توانست سکان هدایت دولت هفتم را از آن خود کند. یک سال بعد، دولت اصلاحات با برگزاری اولین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به منظور گسترش نهادهای مدنی و مشارکت عمومی،فصلی جدید از گشایش فضای سیاسی را در تاریخ ایران رقم زد.

در این انتخابات نیز اصلاح طلبان با اجماع و اتحاد توانستند اکثریت کرسی های شوراهای اسلامی شهر و روستا را در سراسر کشور از آن خود کنند.

در سایه ی این گشایش فضای سیاسی، اصلاح طلبان توانستند بار دیگر در سال 78، در رقابت های انتخاباتی مجلس ششم با حضوری قدرتمند و منسجم با کسب اکثریت آراء به مجلس راه یابند.

77،76و78 را می توان مثلث طلایی سال های حضور اصلاح طلبان در کارزارهای سیاسی کشور دانست. پیروزی هایی که یقیناً جز با اتحاد و اجماع عقلانی به وقوع نمی پیوست. اما آنچه در این میان نمی توان از آن غافل شد، لزوم حفظ و نگهداری از انسجام شکل یافته است. امری که شاید بتوان گفت از ایجاد و تشکیل اتحاد سخت تر است.

گرچه در سال های بعد، نقش نظارت های استصوابی و نگاه های  خاص در انتخابات را نمی توان در کمرنگ شدن حضور اصلاح طلبان و حذف بخشی از آنان از ساختار سیاسی نادیده گرفت، اما در انتخابات شوراهای دوم شهر و روستا اصلاح طلبان با عدم اجماع و ارائه چندین لیست انتخاباتی، قافیه بازی را به جناح رقیب باختند.

در تهران ائتلاف آبادگران ایران اسلامی،گروهی منصوب به راست به سرکردگی محمود احمدی نژاد پیروز این انتخابات شد. احمدی نژاد با همین پیروزی بعدها سکاندار شهرداری تهران و سپس صندلی ریاست پاستور شد.

اصلاح طلبان در انتخابات مجالس هفتم، هشتم و نهم نیز نتوانستند حضور قابل توجهی را در کسب کرسی های بهارستان داشته باشند. چه آنکه اکثریت مطلق شوراهای شهر و روستا در دوره های سوم و چهارم نیز از آنِ اصولگرایان شد.

رخدادهای سال 88 و حذف بسیاری از چهره های مطرح و فعال سیاسی اصلاح طلب به شیوه های گوناگون از عرصه مشارکت های سیاسی، تجربه ای گران برای این جناح به شمار می آید. تجربه ای که شاید اثرات آن هنوز هم بر پیکره این تشکیلات دیده شود.

اما در سال 92، اصلاح طلبان که شرایط حضورشان در کارزارهای سیاسی سخت تر از قبل شده بود، با در نظر گرفتن شرایط موجود کشور با اجماع بر معقول ترین گزینه موجود و نه گزینه مطلوب (سید حسن روحانی) توانستند ایفاگر نقشی پررنگ و غیرقابل انکار در پیروزی وی در انتخابات دولت یازدهم شوند.

این پیروزی نشان داد که هنوز اصلاح طلبان با وجود محدودیت های بسیار، در صورت اتحاد و اجماع می توانند در سپهر سیاسی کشور جریان ساز باشند. این جناح که گویی بخشی از قوای از دست رفته خود را بازیافته بود، دو سال بعد در انتخابات مجلس دهم نیز توانست با ارائه « لیست امید» اکثریت نسبی پارلمان را از آن خود کند.

فارغ از ساز و کارِ حضور افراد در لیست امید و عملکرد نمایندگان راه یافته به مجلس از این لیست که صحبت ها در بابِ آن بسیار است و دراین مجال نمی گنجد، این اقدام یکی از موفق ترین تجربیات حضور منسجم و سازمان یافته اصلاح طلبان در عرصه سیاسی به شمار می آید.

تَکرارِ این تجربه موفق در سال 96، در پیروزی اکثریت مطلق و نسبی اصلاح طلبان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور تأثیر بسزایی داشت. امری که حسن روحانی را نیز علی رغم فشارهای زیاد و شرایط سخت ، بار دیگر به صندلی ریاست دولت رسانید.

سال آینده انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را پیش رو خواهیم داشت و باید دید آیا اصلاح طلبان با بهره گیری از تجربیات مثبت و منفی خود و اصلاح برخی ساختارهای تشکیلاتی معیوب، بار دیگر می توانند با اجماع و اتحادِ سرنوشت ساز، اعتماد از دست رفته ی بخش کثیری از مردم به مشارکت سیاسی را جلب کرده و به پیروزی دست یابند یا خیر!

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*