پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ مهر ۱۳۹۸
اقدام های شهرداری اراک برای ورزش همگانی کافی نیست
استان مرکزی

اقدام های شهرداری اراک برای ورزش همگانی کافی نیست

Virtual editor
4 شهریور 1397
بازدید: 185
نظرات: 0

مدیرعامل باشگاه شهرداری اراک در گفتگو با عطریاس:

اقدام های شهرداری اراک برای ورزش همگانی کافی نیست

گروه ورزش: وقتی حرف از سرانه ورزش پیش می آید ،خیلی ها بهانه کمبود وقت و نداشتن شرایط و امکانات را می گیرند در صورتی که در ورزش همگانی هدف اصلی سلامتی برای همه است و می تواند با کمترین هزینه و امکانات در اختیار مردم قرار گیرد.در کشور ما ورزش همگانی از سال 1358 تحت عنوان ورزش محلات آغازو در سال 1362 به صورت تشکلی قانونی تحت عنوان جهاد تربیت بدنی رسمیت یافت و اکنون ابعاد اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی و سیاسی به خود گرفته است و از جنبه های گوناگونی قابل بررسی است. از آن جا که مدیران ارشد مهمترین عامل نهادینه کردن ورزش همگانی به شمار می آیند و باید توجه به توسعه ورزش های همگانی در کشور را در اولویت قرار دهند تا افراد جامعه شاهد اثرهای مستقیم و غیر مستقیم آن بر روند توسعه پایدار کشور باشند.

رئیس هیات ورزش های همگانی استان در خصوص وضعیت حضور بانوان در این ورزش گفت:خوشبختانه در بخش بانوان پیش گام تر از بخش آقایان هستیم و از توانایی های آن ها در کمیته های ورزشی ،مربی گری و حتی در بخش مدرسین استفاده کرده ایم.بانوان در همه بخش ها از لحاظ آماری و کیفیت عمل پیشتاز هستند و حتی در برگزاری مسابقات و عملیات اجرایی آن شاهد حضور بانوان هستیم.

حضور بانوان و مادران لازمه ی نهانیده کردن ورزش در میان خانواده ها است

نصرا..نانبده در ادامه در خصوص ضرورت حضوربانوان گفت:در ورزش نونهالان و کودکان و خردسالان اقدام جدیدی صورت گرفته که مربوط به امنیت کودکان است که به صورت مربی گری واصول طراحی بازی کودکان می باشد.که هدف از این دوره مربی گری پرداختن به حرکت های اصولی و آسیب شناسی در مهدکودک ها است .با توجه به هماهنگی هایی که با آموزش و پرورش و بهزیستی داشته ایم ، از افرادی که علاقه مند هستند و شرایط مورد نیاز را دارا هستند دعوت کرده تا در این دوره ها شرکت کنند.همچنین با توجه به جایگاه بانوان در خانواده ها به دنبال آن هستیم که بتوانیم با کمک بانوان و مادران با برگزاری جشن ها و جشنواره های ورزشی ، ورزش را در میان خانواده ها نهادینه کنیم و باید بدانیم که ورزش همگانی مختص به گروه سنی خاصی نیست و همه افراد در هر سنی که باشند می توانند در آن حضور داشته باشند.

نانبده در ادامه اظهار کرد:اکثر مسابقاتی که در این ورزش صورت می گیرد به صورت جشنواره و فستیوال می باشد و در رشته های تخصصی مانند یوگا بر اساس آیین نامه موجود در طی سال برگزار می شود البته باید گفت ورزش های باشگاهی مسابقات کمتری را برگزار می کنند که همه آن بر میگردد به کم کاری مسئولین باشگاه ها،و لازم است باشگاه ها برای انگیزه ورزشکاران و  تعامل میان سرپرست های باشگاه ها وورزشکاران مسابقاتی را برگزار کنند.

همچنین وی افزود:در کنار باشگاه ها ،سازمان ها و سایر نهاد ها باید برای پرسنل خود برنامه داشته باشند و هدفشان حفظ و ارتقای سلامت کارکنان باشد.

نانبده رئیس هیات ورزش های همگانی در خصوص امکانات ورزشی موجود در پارک ها گفت:پارک ها و بوستان هایی که دارای تجهیزات ورزشی هستند از استاندارد های لازم برخوردار نمی باشند وما طی جلساتی که با شورای شهر داشتیم به این موضوع اشاره کردیم که باید توجه بیشتری به امکانات ورزشی پارک ها شود و نیاز است نصب و سامان دهی آن ها یک شکل اصولی داشته باشد.

افتتاح پارک بانوان یک ضرورت است که باید هرچه زودتر به آن پرداخته شود

نانبده در ادامه گفت:با توجه به آن که پنجاه درصد جمعیت شهر را بانوان تشکیل می دهند نیاز است به خواسته ها و نیاز های آن ها پرداخته شود.پارک بانوان برای بانوان ضروری  است و باید هرچه زودتر برای افتتاح آن مسئولین بشتابند،این پارک میتواند برای ورزش بانوان خیلی موثر باشد و بیشتر نیاز های ورزشی آن ها را تامین کند.اما مشکلی که وجود دارد آن است که با توجه به جمعیت شهر اراک وجود یک پارک اختصاصی برای بانوان کم است و ممکن است هزینه های رفت وآمد و مشکلات دیگر از انگیزه بانوان کم کند.

همچنین وی افزود:لازم به ذکر است در جلسات شورای شهر پیشنهاد شد که ساخت  پارک های اختصاصی بانوان در شهرک های جدیدالاحداث در برنامه قرار گیرد تا تمام بانوان در هر نقطه شهر بتوانند از این امکانات استفاده کنند.

وی در آخر در خصوص استقبال مردم از ورزش های همگانی گفت:در برخی از بوستان های سطح شهر برنامه هایی برای ورزش صبگاهی فراهم شده که خوشبختانه شاهد حضور افراد میانسال در کنار جوانان بوده ایم و همچنین به دنبال آن هستیم که بانوان شهر بدون هیچ مزاحمت و محدودیتی بتوانند در اماکن عمومی از جمله پارک ها ورزش کنند.

مسئولین نباید برای پیشرفت و توسعه ورزش همگانی از انتقاد بترسند

مدیر عامل باشگاه شهرداری  اظهار کرد:از زمانی که باشگاه های شهرداری حق تیم داری ندارد ما هم به سمت توسعه ورزش همگانی پرداخته ایم وتعدادی مدارس ورزشی را برای جذب استعداد های این شهر افتتاح کرده ایم.

محمد عسگری در ادامه گفت:از آن جایی که ورزش همگانی مختص به عده خاصی نیست و هر کسی با هر شرایطی که دارد می تواند به آن بپردازد، شهرداری ها به کمک اداره ورزش و جوانان باید شرایط و امکانات آن را برای افراد فراهم کنند.شهرداری ها موظف هستند بخشی از برنامه خود را به توسعه ورزش همگانی اختصاص دهند.

عسگری در ادامه افزود:شهرداری اقداماتی را برای توسعه ورزش همگانی از جمله برگزاری جشنواره ها در سطح شهر و همایش های پیاده روی خانواده ها را انجام داده اما از نظر بنده با توجه به وظایفی که بر دوش شهرداری است ،همچین اقداماتی کافی نبوده و لازم است کارهایی انجام شود که در توسعه ورزش نقش پررنگ داشته و بتواند ورزش شهر را به نقطه ایده آل برساند.

عسگری اظهار کرد: متاسفانه هر اقدامی که در این زمینه می شود به صورت سلیقه ای است و این اتفاق نمیتواند هیچ وقت در توسعه ورزش موثر باشد ،باید تمام متولیان ورزش با یکدیگر مشارکت داشته و برنامه ای را فراهم کنند واولویت ها را مشخص  کرده و طبق آن قدم بردارند.در همه ی سازمان ها و نهاد ها بودجه ای برای ورزش اختصاص داده شده که اگر با برنامه ریزی پیش رود اتفاق خوبی را میشود انتظار داشت،همین نا هماهنگی ها باعث شده در پارک هایی از وسایل ورزشی استفاده شود که مخاطب نداشته یا بالعکس،  یا  در مکانی نصب شوند که در دید نباشند و حتی برخی از وسایل ورزشی پارک ها استاندارد نبوده و کسی بر آن ها نظارت نداشته باشد.

وجود وسایل ورزشی نا کارآمد در پارک ها فرقی با مجسمه ندارد

عسگری در آخر افزود: اگر قرار است وسایلی که در پارک ها گذاشته میشود نا کارآمد باشد پس چه فرقی با مجسمه دارد؟زیرا قرار نیست کسی ازآن استفاده کند.مشکل ورزش استان یک مشکل ریشه ای است و تا زمانی که مسئولین ما پشت پرده کار می کنند و از انتقاد می ترسند ،قدم موثری در این زمینه برداشته نمی شود .مسئولین باید از انتقاد ها برای تغییر در موضع و توسعه ورزش همگانی استفاده کنند.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*