پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
نبود احزاب و جریان های حزبی منسجم آفت خطرناکی برای کشور است
استان مرکزی

نبود احزاب و جریان های حزبی منسجم آفت خطرناکی برای کشور است

Virtual editor
5 شهریور 1397
بازدید: 134
نظرات: 0

امیر حسینی، فعال سیاسی و عضو شورای ائتلاف برای توسعه شهرستان ساوه در گفتگو با عطریاس:

نبود احزاب و جریان های حزبی منسجم

آفت خطرناکی برای کشور است

برخی وزیران و استانداران به جای پاسخگویی به ملت به افراد موازی پاسخگوهستند

کارنامه دولت قابل دفاع است

  • گروه سیاسی:عماد کریمی

 

در اکثریت کشورهای دنیا نهاد دولت به عنوان مرجعی برای سیاستگذاری و اولویت بندی مسائل کلان آن کشور به رسمیت شناخته می شود.

این که چه روش ها و راهکارهایی برای حل مسائل و مشکلات به کار گرفته شود و اتخاذ تصمیمات لازم جزو اختیارات بدیهی دولت ها می باشد؛  با  توجه به این  مکانیزم اختیار دولت ها، ایشان در مقابل افکار عمومی و رای دهندگان خود  مسئول هستند و باید  پاسخگوی آنها باشند، اما این مقوله در کشور ما به نوع دیگری دیده می شود نهادهای انتخابی که مستقیماً با رای مردم انتخاب می شوند مسئولیت هایی را برعهده دارد و برای انجام مسئولیت ها نیز نیاز به اختیاراتی دارد اما به دلیل  عدم گستردگی این اختیارات در ساختمان قوانین و فرآیندهای عرفی سیاسی؛ سطح اراده دولت به  پایین ترین حد ممکن تنزل یافته است.

برای بررسی بهتر و جامع این موضوع با یکی از فعالین ساسی اصلاح طلب استان مرکزی  و عضو شورای ائتلاف برای توسعه  شهرستان ساوه گفتگو کرده ایم که در ادامه گزارش می آید.

امیر حسینی، عضو شورای ائتلاف برای توسعه  شهرستان ساوه گفت: اصلاح طلبان ایران در کنش های سیاسی خود دچار اختلال هستند و بیشتر به نوعی واکنش گر می باشند؛ این مسئله اساسی میان جریانهای سیاسی کشور وجود دارد که همه آنها فاقد یک الگوی مشخص برای توسعه همه جانبه و متوازن هستند؛ هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان از این فقدان رنج می برند.

حاصل این رفتار در دولتهای گذشته و حال نیز مشهود است؛ در ایران تعریف دولت و حکومت متفاوت است، دولت برابر با تمام حاکمیت نمی باشد لذا اگر برخی مسائل مانند شفافیت درتمام حکومت، یعنی نظام سیاسی پذیرفته شود و خارج از نگاه جناحی اعمال و اجرا شود، یکی ازبن بست های اصلی اجتماعی را مرتفع ساخته ایم.  برای حل بحران های مختلف باید با عقلانیت برخورد کرد؛ عدم یکدست بودن قدرت در ایران و اینکه چطور می توان در مقابل مسائل ایستاد و آنها را حل کرد از مشکلات حال فعلی جامعه است.

با این فرض اگر بخواهیم نیت اصلاح طلبان را در مشارکت برای روی کار آمدن آقای روحانی بررسی کنیم نتیجه اش محدود می شود به چند نکته، یعنی جنبش اجتماعی می خواست فشارهای بسیار زیاد ناشی از دولت قبل را کم کرده و سیاست گذاری های غلط  را تغییر دهد که خود پروژه ای بسیار بزرگ بود. از سوی دیگربرای پاسخگویی به بحران ناکارآمدی که در تمام دولتهای قبلی دیده میشد.

این ها کمترین سطح مطالبات از روحانی بود. دولت باید می توانست به دور از جنجال های سیاسی اقدامات اساسی برای ساماندهی امور کند اما عدم تفکیک قوا به صورت دقیق و جایگاه مجلس و ساز و کارهای غیر دموکراتیک آن منجر به ناکارآمدی  شده است؛ دولت روحانی نیز به همین واسطه نتوانسته انتظارات عمومی را برآورده کند حتی وزرای کابینه همانطور که رئیس جمهور گفتند همراه نیستند وبرخی وزیران و استانداران به جای پاسخگویی به ملت به افراد موازی پاسخگو هستند. وی در ادامه پیرامون کارنامه دولت روحانی گفت: باید با جمع بندی همه مسائل و نقاط مثبت و منفی به نتیجه مشخصی رسید؛ لذا بنده معتقدم دولت کارنامه اش در همه عرصه ها در مجموع هرچند مطلوب نبوده است اما قابل دفاع است. با توجه به پیچیدگی ها و گنگ بودن شرایط  و  بیش از 40 سال خطای مدیریتی دولت نسبتاً بد عمل نکرده؛ می توانستیم امروز در شرایط بسیار بدتری در قیاس با منطقه باشیم.

پشتیبانی از روحانی بسیار بالا بوده است؛ اصلاح طلبان، اعتدالیون، اصولگرایان میانه و حتی برخی نیروهای توسعه گرا نیز حامی دولت بودند اما دولت نتوانست از این ظرفیت استفاده لازم را ببرد.  خواسته ی ما این نبود که دولت یک نزاع ملی ایجاد کند بلکه تنها باید با شفافیت درمقابل افکار عمومی، سختی ها و چالش ها را بیان می کرد.

امیر حسینی در ادامه عنوان کرد:  فرصت طلبانی در دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا وجود دارد ، افرادی که هیچ اعتقادی به دو جریان ندارند و حتی اعتقادات ایدئولوژیک هم ندارند مشکل اساسی امروز در جریان های سیاسی کشور هستند و باید هرچه سریعتر این مسئله جراحی شود، نبود احزاب و جریان های حزبی منسجم و از سوی دیگر  بحران ناکارآمدی، باعث عدم پاسخگویی شده است. اگر این روند ادامه پیدا کند اعتماد عمومی نابود می شود و خلا قدرت سیاسی بدترین رویدادی است  که می تواند روی دهد و باید برای آن راه حل مناسبی پیدا نمود.نبود احزاب و جزیان های حزبی منسجم آفت خطرناکی برای کشور است.

 

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*