پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
اصلاح طلبان نباید با خود سانسوری مطالبه گری از دولت را فراموش کنند
استان مرکزی

اصلاح طلبان نباید با خود سانسوری مطالبه گری از دولت را فراموش کنند

Virtual editor
7 شهریور 1397
بازدید: 208
نظرات: 0

مهدی رسولی، فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو ستاد انتخاباتی حسن روحانی در گفتگو با عطریاس:

اصلاح طلبان نباید با خود سانسوری مطالبه گری از دولت را فراموش کنند

رهاورد بی عملی دولت از دست دادن حامیانش است

دولت استفاده مطلوبی از جریان اصلاح طلبی نکرده است

اصرار بر پیر سالاری و حفظ مدیران نا کارآمد مشکل های کشور را پیچیده تر کرده است

 

گروه سیاسی،عماد کریمی

 

در هفته دولت هستیم،هفته ای که بهترین فرصت و زمان ممکن برای بررسی عملکرد دولت است تا ببینیم در پشت سر چه راهی  را پیموده است؛ گذشته از تعارفات روزمره و  آمارهای دستگاه های اجرایی استان ها که بیشتر پیشرفت های فیزیکی را مد نظر قرار می دهند، باید دید هدف گذاری های کلان و نفس دولت ها چگونه انجام گرفته است؛ در این باره با مهدی رسولی از فعالین سیاسی اصلاح طلب گفتگویی داشتیم که در ادامه می آید:
ایشان درباره کارنامه کلی دولت و شرایط روی کار آمدن آن بیان کرد:  باید توجه داشت  چنانچه بخواهیم عملکرد دولت روحانی را ارزیابی کنیم ، قبل از همه لازم است به این نکته مهم اشاره نماییم که یقینا شرایط امروز کشور در بخش ها و حوزه های مختلف اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ،متاثر از عملکرد دولت های قبل در سنوات گذشته بوده و نمی توان همه این معضلات ، مشکلات و مضایق را به طور کل به دولت روحانی ارتباط داد ، همانطور که همه دستاوردها و نقاط مثبت را هم نمی توان ، به طور یکجانبه به این دولت مربوط دانست.
اما این نکته نافی این اصل مهم نیست که ؛ جناب دکتر روحانی با شناخت کافی و کامل از همه حوزه ها و موضوعات مبتلا به آنها ، به عرصه ریاست جمهوری پای نهاد و مطمئنا و علی القاعده  برای حل و گره گشایی از همه آنها برنامه های عملیاتی و اجرایی در دست داشته است و براین اساس ، او امروز به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور بایستی پاسخگوی عملکرد خود باشد .
رسولی در ادامه گفت: معتقدم دولت اول جناب دکتر روحانی با توجه به آنچه از دولت نهم و دهم به ایشان به ارث رسیده بود ، در کل کارنامه نسبتا موفقی به ارمغان داشت که برگرداندن ثبات و آرامش نسبی به حوزه های اقتصادی و سیاسی ملموس ترین و مهم ترین دستاورد ایشان بود .
آغاز مذاکرات در حوزه سیاست خارجه با رویکرد تنش زدایی و باز کردن قفل تحریم ها و نهایتا تدوین و تایید سند برجام ، مهمترین دستاورد دولت ایشان بود که در سایه آن ، گسترش ارتباطات خارجه با سایر دولت ها و در نتیجه حرکت در مسیرهای رو به جلوی اقتصادی عواید مثبت بعدی و منتج از آن بود
اما از سوی دیگر  قراردادن همه تخم مرغ های دولت در سبد برجام و گره زدن همه حوزه ها به سرنوشت و نتیجه آن ، اقدام غیر سیستمی و منفی ای بود که مانع از نگاه بلند نظرانه و اتخاذ تصمیمات صحیح بعدی از سوی دولت شد ، به گونه ای که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و به کرسی نشستن آقای ترامپ و به تبع آن ، تصمیمات وی ، عملا ابتکار عمل را از دولت سلب کرد و مشکلات فعلی را برای دولت ،کشور و مردم صدچندان کرد .
هر چند کوبیدن مخالفان دولت بر طبل « بی تاثیر بودن برجام » و « فقدان تیم رسانه ای مجرب ،کارآمد و قوی در کنار رییس جمهور به منظور تنویر افکار عمومی و اقناع جامعه » ، شرایط روزهای بعدی را برای دولت و کابینه همراهش سخت تر و شکننده تر ساخت . این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره دیگر نقاط ضعف دولت روحانی افزود: تداوم سیاست های منتج به شرایط رکود تورمی در حوزه اقتصادی ، بدون نگاه به آینده و چشم بستن بر انتقادات بجا و کارشناسانه اقتصاددانان کشور ، دیگر انتقادی است که به دولت اول جناب روحانی وارد بود و متاسفانه دولت ایشان با بی توجهی و دست روی دست گذاردن ، اقدامات اصلاحی خود را مسکوت نهاد و به دولت دوازدهم واگذارد؛ به گونه ای که امروز و با سپری شدن یک سال و اندی از دوره دوم دولت کماکان همین اشکالات بر دولت حاکم بوده و عدم اصلاح رویه ها ،  اقدامات و برنامه های زیان بار و یا ناکارآمد عملا رییس جمهور و تیمش را زمین گیر کرده است.
درست از این روست که در ابتدای این تحلیل به واژه « نسبتا موفق » اشاره کردم و این کارنامه نسبتا موفق بود که مردم ایران را مجاب ساخت با مشارکت در انتخابات 96 ، رای بالاتری به نسبت سال 92 ، به نفع دکتر روحانی راهی صندوق ها نمایند .
مردم در 96 به صورت کاملا مدنی و دموکراتیک خواست و مطالبات خود را از طریق انتخاب مجدد روحانی فریاد زده و با امید به آینده ماه های آغازین سال را آغاز نمودند .
اما همانطور که واقف اید دولت دوازدهم از همان روزهای نخست ، با بی رمقی و کم جانی ملموس و دور از انتظاری کار اداره کشور را استارت زد و به طور غیر قابل تصوری گام به گام عقب نشست .
رفته رفته عقب نشینی دولت از شعار ها و مواضع خردادی اش بیشتر شد . دیگر از روحانی اردیبهشت 96 خبری نبود . سخنان شورآفرین و امید بخش آقای رییس جمهور جای خود را به تصاویری در قالب کوهنوردی آقای رییس جمهور و نظایرهم ، داد!
مردم به خوبی این عقب نشینی گام به گام را لمس کرده اند . ثمره این وادادگی ، امروز خود را در قالب نامیدی و پمپاژ و تکثیر یاس در جامعه نشان داده است که البته با شعارهای دولت تدبیر و امید در مغایرت کامل است. بخش زیادی از شرایط امروز کشور ، متاثر از بی تدبیری دولت در عرصه های مختلف و نیر ناکارآمدی مدیریتی است .
رسولی در ادامه پیرامون به کار گیری بازنشسته ها و مدیران پیر گفت: اصرار بر پیر سالاری ، سماجت بر حفظ حلقه مشاوران ،وزرا ، استانداران و مدیران ناکارآمد ، عدم ایستادگی در برابر فساد اقتصادی ، عدم برنامه ریزی برای مقابله با رانت خواری و ویژه خواری ،تداوم سیاست های زیان بار و غیر قابل جبران اقتصادی ، بی توجهی به شعارها و وعده های انتخاباتی ، عدم توجه به نقدهای مشفقانه و ناصحانه متخصصان حوزه اقتصاد و … ، موضوعاتی اند که گام به گام مضایق و مصیبت های دولت را مضاعف تر کرده و مشکلات کشور و تنگناهای اداره آن را پیچیده تر نموده است.
ایشان در ادامه مشارکت مدنی مردم را این گونه توصیف کردند: بدیهی است حضور حماسه گونه حامیان دولت در پای صندوق های اخذ رای در 24 خرداد 96 و رای مجدد به روحانی ، رای به تدبیر ، رای به امید و رای به اصلاح رویه ها ی غلط در اداره کشور بود ، اما امروز متاسفانه آنچه شاهد آنیم ، خلاف آن است و گویی رقیب ایشان بر کرسی پاستور تکیه زده است !
معتقدم شعار و شعار گویی و نیز لبخند در مقابل دوربین صدا و سیما و دیگر رسانه های کشور ، به جای پاسخگویی به ابهامات و ناکارآمدی ها جفای بزرگ در حق ملت است و خطایی نابخشودنی.
عدم‌پاسخ به شبهات و عدم اقناع جامعه و افراد آن از سوی جناب رییس جمهور ، نتیجه اش فراخوانی ایشان برای پاسخگویی در مجلس شورای اسلامی شده است.رسولی راه صحیح عملکرد روحانی را اینطور  بیان کرد: به عنوان یک حامی دولت و  عضو ستاد انتخاباتی جناب دکتر روحانی معتقدم ایشان باید خود ، داوطلبانه برای پاسخگویی با رسانه ها گفتگو کند و یا به بهارستان پا گذارد ، نه اینکه با اهرم های فشار و یا قانون ، به پاسخگویی وادار گردد . این یک خطای بزرگ و دور از شأن است . چنانچه فشار و یا دست های پنهان و یا پشت پرده ای وجود دارد و مانع از انجام خدمت کارآمد و موثر می شود ، باز این جناب روحانی است که باید آنها را صادقانه با مردم بازگو نموده و در میان گذارد .
این زیبنده نیست که مردم در هر دوره ای ، از روسای جمهور خود شاهد شنیدن جملات تکرای ، کلیشه‌ای و توجیه گونه باشند .  مردم تا کی باید شاهد رییس جمهور بی عمل ، منفعل و تدارکاتچی باشند ؟!
شخصا بر این باورم که رییس جمهور از اختیارات اجرایی قانونی بالایی برخوردار است و اگر از این اختیارات استفاده درست ، بجا و موثر نشود ، رییس جمهور خود باید تبعات سنگین و غیر قابل جبران این اهمال و چشم پوشی را بپردازد . هر چند مردم متضررین اصلی این سناریو خواهند بود .
اگر بی عملی دولت و عدم استفاده از اختیارات قانونی اش را امروز مروری دوباره کنیم به عمق این تحلیل بیش از پیش واقف خواهیم شد .
متاسفیم که  کارها ، اقدامات و تصمیمات اصلاحی ای که رییس جمهور شخصا می تواند بگیرد، امروز دیگر قوا برای ایشان می گیرند ! سوال آن است که آیا این رویکرد زیبنده رییس جمهوری است ؟!
وزرای ناکارآمدی را که خود ایشان می تواند و می توانست تعویض کند را امروز بهارستانی ها برکنار می کنند ! رهآورد این بی عملی برای دولت جز وادادگی هر چه بیشتر و از دست دادن حامیان چیز دیگری نخواهد بود .
این بی عملی بی تردید توهین به شعور جامعه میلیونی ملت ایران خواهد بود .
حداقل کاری که از جناب روحانی انتظار می رفت و می رود پوزش رسمی از مردم کشور است.   رسولی در مشکلات امروز کشور و راهکار برون رفت از آن افزود: در مورد اولویت بندی مشکلات و موضوعات مبتلا به امروز کشور ، معتقدم اقدامات درست و صحیح اقتصادی اولویت اصلی و مهم دولت و کشور است و پس از سامان دهی و تثبیت این حوزه و بازگرداندن آرامش به جامعه می توان به حوزهای دیگر همچون سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی ورود موفقیت آمیز داشت.  مادامی که غم نان و عدم تامین معاش در میان مردمان یک جامعه وجود داشته باشد ، سخن گفتن از دیگر مشکلات و حل آنها در دیگر حوزه ها ،گزاف است و بسان کوبیدن آب در هاونگ خواهد بود .  آن وقت باید از مردم کشور این انتظار را داشت تا در سایه تثبیت اوضاع اقتصادی ، مطالبات دیگر حوزه های خود را صدا زده و مطالبه کنند .

در سایه سیاست های غلط اقتصادی فعلی ، نه تنها اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه خرد و نابود می شوند بلکه اقشار متوسط جامعه که در دوران ریاست جمهوری آقایان هاشمی و به ویژه خاتمی در جامعه شکل گرفته اند نیز خرد شده و از بین می روند . طبیعتا انتظار توسعه در دیگر حوزه ها در این شرایط ، انتظاری عبث است . این عضو ستاد روحا نی در استان مرکزی در مورد استفاده ی دولت از ظرفیت جریان سیاسی کشور نیز گفت : متاسفانه دولت در این زمینه نیز استفاده موثر و مطلوبی از جریان اصلاح طلبی نکرده است . جریانی که بزرگترین و مهم ترین سهم در پیروزی اش را برعهده داشته است. البته انتقاد اصلی به بزرگان جریان اصلاح طلبی برمی گردد که بدون مطالبه گری جدی ، اجازه ایجاد چنین شرایطی را فراهم آورده است.  نتیجه این سکوت و عدم مطالبه گری بزرگان جریان اصلاح طلبی از دولت ، قربانی شدن اصلاح طلبی و اصلاح طلبان در جامعه و کم شدن محبوبیت و مقبولیت آنها در میان آحاد مردم کشور است . اما دو نکته ؛ اول اینکه اگر دیروز به میدان آمده و رای جریان اصلاح طلبی را برای به کرسی نشاندن جناب روحانی ، هزینه کرده ایم ، امروز نباید با ایجاد خطوط قرمز مجازی ، خودسانسوری و یا توجیهات غلط و فاحش ، مطالبه گری از دولت را فراموش ساخته و بر ناکارآمدی ها ، بی کفایتی ها و بی برنامگی ها خط بطلان بکشیم . و نکته دوم هم اینکه ؛ به عنوان یک اصلاح طلب حامی دولت معتقدم : نقد از درون گوهری است ناب و جریان اصلاح طلبی و اعتدال بدان نیاز عاجل دارد . حامیان دولت باید بدون مصلحت اندیشی های رایج این دوران ، میدان دار این عرصه باشند و نقد عملکرد خود و جریان شان را نصب العین سازند. در سایه چنین رویکردی یقینا می توان از گردنه پر پیچ و خم و صعب العبور فعلی اداره کشور به سلامت عبور کرد و بر مشکلات فائق آمد . در غیر این صورت مشکلات کشور یکی پس از دیگری به بحران های لاینحل مبدل شده و همچون کلافی در هم پیچیده ، طومار جریان اصلاح طلبی و اعتدال را در هم خواهد پیچید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*