پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
تاجران: از همه چیز بی خبرم
اجتماعی

تاجران: از همه چیز بی خبرم

Virtual editor
11 شهریور 1397
بازدید: 266
نظرات: 0

شورای شهر،  شهردار اراک را به دلیل  تخلف 270.000.000.000 ریالیشهرداری در تملک بدون توافق نامه  برخی املاک مورد سوال قرار داد

تاجران: از همه چیز بی خبرم

  • گروه شهری:سینا علیدادی

 

صحن علنی این هفته شورای شهر اراک اولین جلسه این شورا در آغاز دومین سال فعالیتیش بود که مبحث تخلفات مربوط به املاک شهرداری را مورد بررسی قرار داد.
به دنبال مباحث مطرح شده در این جلسه، تمامی تملکات اخیر انجام شده توسط شهرداری به دلیل عدم رعایت ضوابط و مراتب قانونی با رای اعضای شورای شهر ابطال شد چرا که با بررسی های انجام شده مشخص گردید که شهرداری اراک املاک خود را بدون کارشناسی و در نظر گرفتن قیمت واقعی به فروش رسانده و در سوی دیگر نیز مشخص گشت، ملکی در کرهرود که تنها قریب به یک میلیارد تومان قیمت داشته، توسط اداره املاک شهرداری اراک به ارزش نوزده میلیارد تومان خریداری شده است.

این ابهامات تامل برانگیز و تخلفات مالی فراوانی در حالی در صحن علنی شورای شهر بیان شدند که داود تاجران، شهردار اراک از آن ها ابراز بی اطلاع نمود تا جایی این بی اطلاعی شخص اول شهرداری، واکنش شدید اعضای شورا را در پی داشت و ابهامات این تخلفات ملکی میلیاردی را چند برابر کرد.
آقای تاجران شفاف بگویید چه کردید
کاوه فلک افلاکی، رییس شورای شهر اراک در ابتدای صحن رسمی این هفته پارلمان شهری با اشاره به اینکه سال دوم فعالیت شورا آغاز شده است، گفت: امیدوارم اعضای شورای شهر دوره پنجم باتوجه به تجربه ای که طی یک سال گذشته کسب کرده اند، بتوانند در راستای مبارزه با فساد و شفاف سازی بیش از گذشته به شهروندان اراکی خدمت کنند.
فلک افلاکی ادامه داد: زائرسرای استان مرکزی با مساحت 946 متر مربع و با زیر بنای 7 هزار و 189 در 13 طبقه در حال احداث است. زمین احداث این بنا به صورت رایگان و با معافیت کامل از عوارض ساخت در اختیار شهرداری اراک قرار گرفته که در زمان شورای چهارم طی مصوبه ای مقرر شده بود ماهانه 50 میلیون تومان به حساب این پروژه واریز شود.
وی در انتقاد از عدم شفاف سازی در تملکات غیر مجاز صورت گرفته توسط شهرداری گفت: تمامی این تملکات می بایست در ابتدا مورد بررسی قرار گیرند و هر چه سریع تر ملغا شوند.
فلک افلاکی در پاسخ به درخواست شهردار به منظور مطرح شدن این مسئله در جلسات خصوصی با عصبانیت اظهار کرد: آقای تاجران لطفا شفاف صحبت کنید و در حضور رسانه ها برای همه مردم توضیح دهید. صحبت های شما می بایست به صورت شفاف در صحن علنی مطرح شوند.

توافق نامه ملکی تنظیم نشده است!
سعید نادری، نایب رییس شورای شهر نیز در انتقاد از تخلفات ملکی انجام شده توسط شهرداری اراک، گفت: در بحث فروش و تملکات اخیر شهرداری مباحثی وجود دارد که می طلبد هر چه سریع تر مورد بررسی قرار گیرد.
نادری ادامه داد: تملکات شهرداری در سال های گذشته بعد از تنظیم توافق نامه واحد حقوقی صورت می گرفت اما در مورد تملکات اخیر توافقنامه ای نوشته نشده است و دلایل این موضوع جای بحث و تامل بسیار دارد.
مگر می شود 27 میلیارد تومان هزینه شود و شهردار بگوید من بی خبرم؟
در سوی دیگر علی جعفر محصولی، عضو اصولگرای شورای شهر نیز در واکنش به تخلفات صورت گرفته در حوزه املاک و حقوقی شهرداری اراک، گفت: در شهرداری اراک تملکاتی خارج از بودجه صورت گرفته که شهردار از آن بی اطلاع است. در بودجه سال جاری شهرداری اراک حدود 30 میلیارد تومان برای تملک پلاک های مشخص پیش بینی شده اما تملکات هیچ یک از این پلاک ها صورت نگرفته ولی تا به امروز 27 میلیارد از این بودجه مصوب، هزینه شده است به طوری که هنوز هیچ یک از املاک خیابان ادبجو و سایر املاک نامی شهر، تملک نشده اند.
محصولی ادامه داد: معتقدم در سایه شهرداری، اشخاص دیگری تصمیم گیری می کنند که می بایست نام آن ها مشخص شود چرا که شخص شهردار به شورا می گوید که از تملکات بی اطلاع هستم اما سوال من این است که مگر می شود 27 میلیارد تومان هزینه شود و شهردار بگوید من بی خبر هستم!.
وی افزود: به عنوان عضو شورای شهر واقعا برای خود متاسف هستم که این تخلفات ملکی در شهرداری اتفاق افتاده است.
کلیه تملک های صورت گرفته را ابطال کنید

حسین فدایی، رئیس کمیسیون عمران پارلمان شهری نیز خواستار ابطال خرید و فروش های غیرقانونی شهرداری شد و گفت: در راستای نظارت هرچه بیشتر بر روند اجرای تملکات شهرداری براساس بودجه مصوب و همچنین بررسی و تصویب اولویت ها، مقرر گردید شهرداری ظرف مدت 7 روز لایحه ای جهت تشکیل کمیسیون تملکات تهیه و به شورای شهر ارسال کند.
فدایی ادامه داد: سقف اختیارات شهردار در خرید و فروش املاک دو میلیارد می باشد که این مهم در امور مربوط به تملکات اخیر رعایت نشده بنابراین می بایست کلیه توافقات و معاملات فوق طبق قانون ابطال شوند.
من شهردار اراک هستم و از همه چیز بی خبر هستم

بعد از پایان این سخنان، سعید نادری نائب رئیس شورای شهر از عشق الهی مدیر املاک و حقوقی شهرداری درباره دلایل عدم تنظیم توافق نامه سوال پرسید که وی پاسخ داد: «اگر توافق نامه ای تنظیم شده بود، بنده قطعا آن را طبق وظیفه امضا می کردم و سپس سریعا به شهردار می رساندم اما گویا اصلا توافق نامه ای تنظیم و تحویل بنده داده نشده است.»
بلافاصله پس از اظهارات عشق الهی، داود تاجران که بر آشفته شده بود گفت: مگر می شود که توافق نامه ای تنظیم نشده باشد؟. هر چه که تنظیم شده، بنده نیز آن را امضا کرده ام.
شهردار اراک ادامه داد: من از این موضوعات و عدم تنظیم تفاهم نامه ها بی اطلاع هستم بنابراین پیشنهاد می کنم که موضوع بررسی شود و خطا کاران به دادگاه معرفی گردند.
بی اطلاعی شهردار از تملک های غیر قانونی قابل قبول نیست

پیمان رشیدی، رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر اراک در واکنش به بلاتکلیف ماندن ورود 50 دستگاه اتوبوس پاک به ناوگان شهری، گفت: آقای شهردار توضیح دهد که چرا شهرداری اراک از فرصتی که برای استفاده از 55 هزار دلار یارانه سازمان بهینه سازی فراهم شده بود، استفاده نکرد. اعضای شورای شهر بیست و چهارم آذر ماه سال گذشته به همراه جناب تاجران بازدیدی از کارخانه شهاب خودرو داشتند تا این اتوبوس ها خریداری و وارد ناوگان شوند ولی تا به امروز هیچ اقدامی انجام نشده است.
رشیدی ادامه داد: گویا هیچگونه عزم و اراده ای نه تنها برای فعال شدن اتوبوس های پاک، بلکه برای دیگر مصوبه های شورای شهر نیز وجود ندارد.
وی در ادامه بی اطلاعی شهردار را از تملک های غیر مجاز انجام شده غیر قابل قبول دانست و گفت: برای بنده اصلا قابل قبول نیست که آقای تاجران پاسخگویی در خصوص ابهامات تملک نوزده میلیاردی کرهرود را به بعد موکول می کنند چرا که آنچه امروز مشخص می باشد این است که گویا همه از این موضوعات با اطلاع بودند و تنها شورای شهر در بی خبری به سر می برد. لذا شخص شهردار می بایست واقعیت را به صورت صریح و واضح به مردم بگوید.
این عضو شورای شهر ادامه داد: درباره تخلفات انجام شده از معاون شهردار سوال کردم و به من گفته شد که از شخص شهردار بپرسم. حال از شهردار هم که می پرسیم، وی ابراز بی اطلاعی می کند!. اگر جناب تاجران از این موضوع بی اطلاع اند که جای تاسف دارد و اگر آگاه است که می بایست در حضور رسانه ها شفاف سازی انجام شود.
رشیدی در پایان اظهار کرد: نباید اجازه دهیم که پاسخ شهردار به هفته آتی موکول شود چرا که ایشان تا به این لحظه جواب هیچ یک از سوالات بنده را نداده و قطعا به مباحث مطرح شده نیز پاسخی مناسب و قانع کننده نخواهد داد. آقای تاجران، بدانید که عملکرد شما در خصوص املاک شهرداری با آبروی شورای پنجم بازی کرده به طوری که در حال حاضر مردم کوچه و بازار همگی از این موضوعات صحبت می کنند.
وضعیت ایاب و ذهاب معلولان در اراک مناسب نیست

در سوی دیگر صحن علنی پارلمان شهری که زهرا امینی، مدیرکل بهزیستی استان مرکزی مهمان این پارلمان بود به بیان نقطه نظراتی در خصوص همکاری متقابل  شهرداری با شهروندان معلول پرداخت.
مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در این باره گفت: متاسفانه وضعیت ایاب و ذهاب معلولان در اراک مناسب نیست. این شرایط می طلبد که با اختصاص اعتبارات تملک سرمایه ای و اعتبارات، شهرداری اهتمام ویژه ای در مناسب سازی صورت دهد.
امینی با اشاره به تلاش در جهت ارتقای سطح استقلال عملکرد و زندگی معلولان گفت: استان مرکزی دارای 32 هزار معلول است که از این تعداد 17 هزار نفر مربوط به شهرستان اراک هستند و وضعیت شهر به شکلی است که همواره در تردد معلولان مشکلات مشهود است .
وی عنوان کرد: لازم است در ساخت و سازها و ارائه پایان کار تسهیلگری تردد معلولان به عنوان یک شاخص و آیتم پایان کار لحاظ شود و استانداردهای ویژه این جامعه در نظر گرفته شود .
وی با اشاره به احداث پایگاه خدمات اجتماعی در کوی امام علی(ع) از سال 1390 تاکنون بیان کرد: این پروژه هفت سال به طول انجامیده و طی 6 ماه اخیر روند کار احداث کلید خورده است، اعتبار لازم برای این پروژه 335 میلیون تومان است که مقرر بود تا شهریورماه بهره برداری شود که در حال حاضر به دلیل نبود اعتبارات لازم و همچنین عوارض 30 میلیون تومانی جهت پرداخت به شهرداری کار متوقف شده است.
امینی همچنین خواستار اختصاص فضایی جهت غربالگری معتادان متجاهر قبل از ورود به کمپ ماده 16 شد و در خصوص ساختمان بهزیستی شهرستان اراک بیان کرد: متاسفانه شهرداری منطقه 5 اراک سه روز است که آب ساختمان بهزیستی شهرستان را قطع کرده که دلیل آن دقیق مشخص نیست.
وی گفت: این ساختمان متعلق به شهرداری است، البته سندی در این راستا در اختیار نیست، اما طی 30 سال اخیر بهره برداری از این ساختمان به بهزیستی اراک سپرده شده است. شهرداری خواستار پس گرفتن این ساختمان است، اما بهزیستی هیچ فضا و ساختمانی برای انتقال از این اداره ندارد.
بیش از این واگذاری اتوبوس ها نباید به عقب افتد

فرزانه رحمتی، دبیر شورای شهر اراک نیز اظهار کرد: شهروندان با پرداخت عوارض هزینه امکانات رفاهیشان را از قبل پرداخت کرده اند و بیش از این واگذاری اتوبوس ها نباید تعلل شود.
رحمتی ادامه داد: یکی از وظایف شهرداری ها کمک به حوزه مردمی بهزیستی است. این سازمان نیز به خیل عظیمی از اقشار مختلف جامعه خدمات رسانی می کند و با توجه به اینکه شهرداری به سازمان ها و نهادهای خدمات رسان در حوزه های مختلف کمک می کند، بهتر است با سازمان بهزیستی نیز  تعامل بیشتری داشته باشد.
وی در خصوص واگذاری اتوبوس های خریداری شده توسط شهرداری به پیمانکار گفت: شهروندان بابت دریافت هر نوع خدماتی عوارض و مالیات ارزش افزوده پرداخت می کنند بنابراین هزینه امکانات رفاهی را خودشان پرداخت کرده اند شایسته نیست بیش از این واگذاری این اتوبوس ها به تاخیر افتد.
شهرداری نباید املاک خود را در اختیار دیگران بگذارد

طوفان محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری با اشاره به وضعیت مالی نامناسب شهرداری اراک گفت: با توجه به مشکلاتی که شهرداری ها امروزه با آن مواجه هستند، نمی توان توقع داشت املاک خود را در اختیار سازمان های دیگر قرار دهد.
محمدی ادامه داد: مناسب سازی خیابان ها، معابر، پارک ها، وسایل نقلیه عمومی و ساخت و ساز ساختمان ها برای دسترسی بهتر معلولان از جمله وظایف شهرداری است که باید به آن عمل کند.
مناسب سازی مصلا نباید به سازمان همیاری سپرده می شد

در بخشی دیگری از جلسه صحن علنی شورای شهر، علیرضا مرادی، عضو این شورا نیز در انتقاد از تعلل های سازمان همیاری شهرداری در مناسب سازی فضای اطراف مصلا، گفت: اگر اجرای پروژه محوطه سازی مصلا اراک به نیرو های بسیج و جهاد سازندگی سپرده می شد این امر با کمترین و مناسب ترین قیمت به اتمام می رسید.
مرادی ادامه داد: متاسفانه امروز شاهد سند سازی توسط سازمان همیاری هستیم به طوری که این سازمان 500 میلیون تومان را تنها برای خاک برداری اختصاص داده است

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*