پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ مرداد ۱۳۹۹
اعضای شورای عالی سیاستگذاری نباید وارد قدرت شوند
استان لرستان

اعضای شورای عالی سیاستگذاری نباید وارد قدرت شوند

Virtual editor
13 شهریور 1397
بازدید: 396
نظرات: 0

علی اکبر شمشیری، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با عطریاس:

اعضای شورای عالی سیاستگذاری نباید وارد قدرت شوند

گروه سیاسی، عماد کریمی

عده ای معتقدند برای تغییر اساسی در نگرش اصلاح طلبان لازم است که تعدادی از راهبردهای کلان اصلاح‌طلبی  مورد بازنگری قرار گیرد.
این که آیا این تغییرات می‌تواند منجر به نتایج مورد نظر شود یا خیر با گذشت زمان معلوم خواهد شد.  پیرامون این موضوع با علی‌اکبر شمشیری فعال سیاسی اصلاح‌طلب، به گفت و گو نشستیم که در ادامه می‌آید.
علی اکبر شمشیری گفت: حقیقت این است که در کشور ما تنها دو جریان سیاسی وجود دارد که بر همگان روشن است، اصولگرایان و اصلاح‌طلبان. البته جریان اعتدال گرایی که امروزه به تازگی اعلام موجودیت کرده است یک جریان منسجم و تاریخ دار نیست و احتمالا در آینده نزدیک در یکی از دو جریان اصلی کشور استحاله می‌شود.
برای این که بتوانیم رهیافت  دقیقی از وضعیت امروز اصلاح‌طلبان داشته باشیم باید تاریخچه و فراز و نشیب‌های تاریخی آن را در نظر گرفت و از همه مهم تر بدانیم سر منشا وجود آنها کجاست.
حقیقت ماجرا این است که جریان اصلاح طلبی در واقع در ابتدای انقلاب با جریان‌های دیگر انقلابی در یک سو قرار می گرفتند و به دلایل مختلفی که ذکر آنها در اینجا نمی‌گنجد دچار شکاف و انشقاق می‌شود.
اصلاح طلبان پس از دوم خرداد درگیر رفتار ممشات گونه بودند و رفتاری داشتند که در سال‌های اولیه در دوم خرداد به دلیل نبود اتاق فکر و  نداشتن استراتژی و راهبرد های مشخص رفتار های غلطی داشتند.
شورای عالی سیاستگذاری ، اتاق فکر و یا هر مکانیزمی که هست؛ باید از سالها پیش برای  ساماندهی اصلاح‌طلبان به کار گرفته  می‌شد. ساختار تصمیم‌گیری باید زمانی شکل میگرفت  که در سال 84 اصلاح‌طلبان با چهار کاندید وارد نشوند تا حاصلش شود دولت احمدی‌نژاد؛ این  در صورتی است که افرادی که ادعای توسعه گرایی دارند منافع شخصی را به منافع عمومی ترجیح می دهند.
بخشی از اتفاقات و مشکلات به گردن اصلاح طلبان است و برخی  با منفعت طلبی این مسائل و مشکلات و دشواری ها را رقم زده اند.
سال‌ها پیش باید ما به این فکر می افتادیم؛ اینکه باید منسجم بوده و مطالبات را کانالیزه کرده تا بتوان به دنبال توسعه رفت.
عضو ستاد روحانی در ادامه افزود: در سال 94 مردم آمدند و به یک لیست رای دادند؛ تاکید دارم که این اتفاق برای اولین بار بود و حتی در خاورمیانه هم این اتفاق کم نظیر بود.
در نظر داشته باشیم فرهنگ سیاسی ما ملوک الطوایفی و سلطانیزه شده‌ است و تنها تا چند دهه پیش ما این‌گونه عمل می کردیم؛ برای اولین بار به یک لیست رای دادیم که فارغ از آنکه چه فردی در آن فهرست بوده است مورد قبول عموم قرار گرفته است و نظر عقلای سیاسی را مردم پذیرفتند.
شمشیری در ادامه پیرامون شورای سیاستگذاری ، نتایج و خروجی  آن گفت: فهرست امید اعتماد عمومی را جلب کرد، اما سوال اساسی اینجاست آیا افرادی که در این میان  در لیست  قرار گرفتند به کسانی که به آنها رای دادند و مشروعیت آیشان از آنها بود پاسخگو بودند؟
حقیقت این است که اصولگرایان ظرفیت های عمومی  را در اختیار دارند که از امکانات عمومی و حاکمیتی ارتزاق میکنند؛ ولی اصلاح طلبان فقط سرمایه اجتماعی دارند و اتلاف این سرمایه اجتماعی می‌تواند ضربه های بزرگی به آنها وارد کند،کما اینکه تا امروز هم وارد کرده است. اگر بررسی کنیم متوجه خواهیم شد امید اجتماعی کاهش پیدا کرده است و این موضوع بدیهی است.
اگر اصلاح‌طلبی با این روش و منش پیش برود قطعاً دچار مرگ سیاسی خواهد شد؛ بنده روی این گزاره اصرار زیادی دارم، راه کارهایی را باید در نظر داشت با عنوان ((چه باید کرد؟)) تا بتوان به یک نتیجه مشخص برسیم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره راهکارهای عملی ترمیم شورای سیاستگذاری عنوان کرد: شورای عالی سیاستگذاری و اعضای آن باید از قدرت کناره‌گیری کرده و  خودشان دیگر  هرگز وارد عرصه قدرت  نشوند و از سوی دیگر باید وارد گفت و گوی مستقیم با حاکمیت شده تا برخی مسائل اساسی در مسیر توسعه را حل کنند. مثلاً همه باید بتوانند در انتخابات شرکت کنند و شورای عالی باید بتواند از طریق گفتگو مسائلی چون نظارت استصوابی را یکبار برای همیشه حل کرده و همه نحله های فکری داخلی باید در انتخابات شرکت کرده و تنها شورای سیاستگذاری قابلیت گفت و گو و حل کردن این موضوع را با عنوان نمایندگی  اصلاح‌طلبان دارد.
جامعه ایرانی جمع اضداد می‌باشد بدین معنی که فرقه های متنوع و گوناگونی وجود دارد که در ایران زیست می کند این موضوع به عنوان تهدید نباید دیده شود بلکه یک ظرفیت باید قلمداد شده و با پذیرش این موضوع اختیارات متناسب با ظرفیت های شان به آنان داده شود.
مسائل اینچنینی باید حل شده و راه حل آن ها را اصلاح طلبان باید پیش ببرند؛ اگر نخواهیم مسائل را حل کنیم اصلا لزومی ندارد در ساختار قرار بگیریم.
اصلاح طلبی نباید خود  را درگیر نیو پوپولیسم کند. بدنه اصلاح‌طلبان باید بتوانند، اصلاح‌طلبی پویا خلق کنند، سرمایه اجتماعی روز به روز کوچکتر میشود و این زنگ هشداری بزرگ است.
عضو ستاد حسن روحانی در استان مرکزی در پایان افزود: اگر قرار باشد این تغییر به جایی برسد که مجدداً همان روال گذشته پیش برود هیچ تفاوتی با قبل ندارد؛ باید بتوانیم مسائل بنیادین را حل نموده و  این وظیفه اصلی اصلاح‌طلبان است، مگر نه تصرف قدرت در دولت که وظایف مشخصی دارد و هر کسی در این جایگاه قرار بگیرد آنان را اعمال می‌کند هیچ تفاوتی نمی کند. به طور مثال
وزیر کشور چه از  میان اصولگرایان باشد چه از میان اصلاح طلبان یا هر جریان دیگری، مجموعه قوانین موجود را اعمال می‌کند.
تفاوت آنجا نمایان می‌شود که سعی خود را بر توسعه نشان دهید. سوال اینجاست چه میزان توانستیم کار تشکیلاتی کنیم و ساختارهای خود را بروز کنیم، اگر جز این باشد در یک سیکل معیوب قرار گرفته ایم و  در بر همان پاشنه پیشین  خواهد چرخید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*