پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
شرط کرده ام برای اداره « ایرالکو» اختیار داشته باشم
استان مرکزی

شرط کرده ام برای اداره « ایرالکو» اختیار داشته باشم

Virtual editor
13 شهریور 1397
بازدید: 354
نظرات: 0

مجیدی، مدیر عامل ایرالکو در جمع خبرنگاران:

شرط کرده ام برای اداره « ایرالکو» اختیار داشته باشم

همیشه کار به دنبال من آمده و من دنبال کار نرفته ام

تحریم ها از گمرک ایران آغاز می شود

مدیرعامل ایرالکو برای عبور شرکت از بحران تحریم و رفع مشکلات موجود از رسانه های استان مرکزی درخواست همکاری و همراهی نمود.
احمد مجیدی در نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران استان مرکزی با اشاره به اینکه محصولات ایرالکو از طریق بورس به فروش می رسد و مشکلات بسیاری در این بخش وجود دارد اظهار داشت: انتظار می رود مسئولان کشوری و استانی نسبت به حل مشکلات موجود اعم از تامین مواد اولیه و عرضه محصولات به بازار، ایرالکو را پشتیبانی کنند.
وی افزود: ایرالکو در سال به 14 میلیارد روپیه هند برای تهیه 360هزار تن پودر آلومینا نیاز دارد و همچنین 650 میلیون یوان چین برای تهیه آند، کریولیت و سایر مواد اولیه نیاز دارد.
وی ادامه داد: تامین مواد اولیه کارخانه می تواند با تهاتر نفت با کشورهای هند و چین انجام گیرد که پیشنهاد و درخواست ما در این خصوص مطرح شده ولی هنوز نتیجه ای حاصل نشده است و متاسفانه کارخانه در زمینه تامین مواد اولیه ضرر هنگفتی را متحمل می شود.
مدیرعامل ایرالکو افزود: اصلاح دستورالعمل بورس جهت عرضه شمش آلومینیوم همانند سال گذشته یکی دیگر از مواردی است که می بایست برای عبور شرکت از بحران صورت گیرد و نقش رسانه ها در انتشار این موضوع بسیار حائز اهمیت است؛ وقتی قرار است محصولات ایرالکو حتما از طریق بورس به فروش برسد با قیمت تمام شده محصولات تولیدی و قیمت مواد اولیه که با ارز آزاد تهیه و تولید می شوند همخوانی ندارند از این رو انتظار داریم بگذارند ما نیز محصولاتمان را با ارز آزاد بفروشیم.
وی تصریح کرد: اگر چه مواضع تهمت در تامین مواد اولیه کارخانه در بازار آزاد بسیار بالا است ولی اگر مانیز بتوانیم محصولاتمان را با ارز آزاد بفروشیم در تهیه مواد اولیه به هر قیمتی مشکلی نخواهیم داشت.
وی خاطر نشان ساخت: طی پیشنهادی به دولت مطرح گردید که ایرالکو کارخانه ای مادر است و مواد اولیه ما از هند و چین وارد می شود؛ درخواست کردیم توافقی بین دولت ها صورت گیرد و نفت در مقابل کالا به هندی ها و چینی ها تحویل شود و در مقابل پودر آلومینا و سایر مواد اولیه دریافت کنیم و ایرالکو پول نفت را در بانک مرکزی به دولت بپردازد که تا کنون هیچ نتیجه ای از این پیشنهاد حاصل نشده است.
مجیدی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: اصلاح قوانین و مقررات گمرکی در جهت ایجاد تسهیل برای واحدهای تولیدی بزرگ کشور یکی دیگر از مواردی است که ایرالکو نیز همچون سایر واحدهای بزرگ تولیدی کشور به آن نیاز دارد و مطبوعات و رسانه ها می توانند با مطرح کردن آن دولت را در اصلاح این قوانین مجاب کنند.
وی افزود: تحریم های ما از پشت در گمرک ایران آغاز می شود؛ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در راستای حمایت از تولید شکل گرفته است و طبق اظهارات رهبری که تاکید دارد ستون فقرات اقتصاد مقاومتی تولید است، باید تسهیلاتی برای تولیدکنندگان بزرگ کشور که بیشتر از 50 واحد نیستند لحاظ شود.
وی تاکید کرد: باید تسهیلاتی در سبد گمرکی برای تولیدکنندگان فراهم شود؛ اینکه یک کانتینر قطعات هشت ماه در گمرک متوقف شده و به دلیل عدم همخوانی وزن کالا که 22 تن بوده و رقم اظهارنامه که 20 تن بوده است ترخیص نمی شود یکی از بزرگترین مشکلات ایرالکو می باشد.
مدیرعامل ایرالکو در پاسخ به سوال خبرنگار عطریاس مبنی بر اینکه تحقیق وتفحص از شرکت ایرالکو و همچنین بررسی اهلیت یکی از اعضای هیات مدیره شرکت که با ابهاماتی از سوی نمایندگان مطرح بود در چه وضعیتی قرار داد اظهارداشت: این موضوع در حال بررسی است و اگر صحت آن محرز شود قطعا اجرایی می گردد.
مجیدی همچنین در پاسخ به سوال دیگری از عطریاس مبنی براینکه وی اسما مدیرعامل بوده و عملا حوزه اختیارات محدودی دارد گفت: من شرط کرده ام که اگر قرار است مشکلات را حل کنم باید اختیارات داشته باشم بنابراین همیشه کار به دنبال من آمده و من دنبال کار نرفته ام.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص وضعیت آلایندگی شرکت گفت: میزان آلایندگی ایرالکو در پایین ترین سطح ممکن ارزیابی می شود و با خروج دیگ های فرسوده از مدار تولید، هیچگونه آلایندگی نخواهد داشت.
مجیدی بیان داشت: 84 دیگ فرسوده از مجموع دیگ های قدیمی و آلاینده شرکت باقی مانده است که تا پایان شهریور ماه سال جاری از مدار تولید خارج می شوند.
وی در بخش پایانی اظهارات خود در خصوص پروژه آندسازی شرکت ایرالکو در شهرک صنعتی خیرآباد اراک گفت: مذاکرات بسیاری با پیمانکاران وسرمایه گذاران صورت گرفته و این پروژه به زودی تعیین تکلیف می گردد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*