پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
در جستجوی حقیقت
اجتماعی

در جستجوی حقیقت

Virtual editor
14 شهریور 1397
بازدید: 298
نظرات: 0

اختلاف و بلاتکلیفی مردم 70 روستای استان مرکزی با اداره کل اوقاف همچنان ادامه دارد

در جستجوی حقیقت

فضلی رئیس شورای روستای عنبرته: مردم اسنادی در دست دارند که نشان می دهد مالکان اصلی هستند

صالحی، رئیس شورای روستای مرزیجران: املاک روستا مشاع است و املاک مشاع را نمی توان وقف کرد

بهرامی رئیس شورای شهر شهباز: مردم اذعان می دارند از 96 شعیر 92 شعیر برای مردم است و نه اوقاف

محمدی، رئیس شورای روستای خانه میران: مردم بر روی حق خود ایستاده اند

شایسته سلامی

 

ماجرای اختلاف بین 70 روستای استان مرکزی و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همچنان تنش و درگیری های زیادی را بین روستائیان و این نهاد ایجاد کرده است به طوری که هر کدام از طرفین ماجرا بر روی ادعا و حق خود ایستادگی می کنند. مردم و اهالی این روستاها طبق اسناد و مدارکی که در دست دارند مدعی هستند که املاک این 70 روستا وقفی نیست اما اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی همچنان ادعا می کند که تمامی این املاک وقفی هستند. عطریاس در این خصوص با از مسئولین برخی از این روستاها گفتگو کرده است.

سعید صالحی رئیس شورای اسلامی روستای مرزیجران از توابع شهرستان اراک در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی ادعا می کند که تمامی روستای مرزیجران تحت اداره این نهاد است در صورتی که اینگونه نیست و هیچگونه اسناد و مدارکی دال بر اثبات ادعای خود ندارد. مردم روستای مرزیجران این ادعای اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی را قبول ندارند و این موضوع را کاملاً رد می کنند.

صالحی افزود: در رابطه با روستای مرزیجران دادگاه های بدوی و تجدیدنظر و همچنین دیوان عالی کشور بر مبنای اسناد و مدارک موجود رأی به مالکیت مردم داده اند و ادعای اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی را در این خصوص نامقبول دانسته اند. نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که املاک روستای مرزیجران مشاع است و املاک مشاع را نمی توان وقف کرد.

وی ادامه داد: در کتابی که تحت عنوان اسوه واقفین چاپ شده است که در این کتاب علی اکبر خاکباز فرزند حاج محسن خاکباز اعلام می دارد که هیچگونه اسناد و مدارکی دال بر مالکیت حاج محسن خاکباز در اراضی روستای مرزیجران وجود ندارد. اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی ادعا می کند که علماء وقف نامه حاج محسن خاکباز را تأیید کرده اند در صورتی که علماء مالکیت این شخص را تأیید نکرده اند. طبق قانون تا مالکیت تأیید نشود وقف نامه نیز نباید تأیید گردد.

رئیس شورای اسلامی روستای مرزیجران اظهار داشت: از سال 1310 تا سال 1396 در دادگاه های متمادی و متعددی حضور پیدا کرده ایم تا بتوان این مسئله را حل کرد که تا کنون هیچگونه اسناد و مدارک مالکیتی از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی به دادگاه ارائه نشده است. این نهاد هیچگونه تصرفاتی در روستای مرزیجران ندارد و ادعای آن نامقبول و رد شده است.

مهدی محمدی رئیس شورای اسلامی روستای خانه میران از توابع شهرستان اراک نیز در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی ادعا کرده است که تمامی 6 دانگ روستای خانه میران تحت اداره این نهاد است در صورتی که روستائیان می گویند این ادعا نامقبول است. اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی اسنادی را ارائه کرده است که می گوید املاک این روستا تحت نظارت این نهاد است اما مردم این امر را نپذیرفته اند و مقاومت از سوی مردم در این خصوص زیاد است.

محمدی افزود: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی به علت اینکه با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری تفاهم نامه امضاء کرده است برگ برنده ای را در اختیار خود دارد اما مردم بر روی حق خود ایستاده اند.

محمدعلی بهرامی رئیس شورای اسلامی شهر شهباز از توابع شهرستان شازند نیز در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی ادعای مالکیت بر روی 92 شعیر از 96 شعیر روستاهای این شهر را دارد و عنوان می کند که تنها 4 شعیر برای مردم است. در صورتی که مردم اذعان می دارند که 92 شعیر برای مردم است و تنها 4 شعیر برای اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی می باشد.

بهرامی افزود: تاکنون در این رابطه هیچگونه نهاد و ارگانی به غیر از شوراهای اسلامی به کمک مردم نیامده است و مردم در این رابطه با مشکلات فراوانی روبرو شده اند. دادگاه تنها بر اساس دست نوشته موقفه ای که سالها قبل مجتهدین امضاء کرده اند رأی را صادر کرده است در صورتی که اگر این امر واقعیت داشته باشد اداره کل اوقاف و امور خیریه باید اسناد و مدارک دال بر ادعای خود ارائه دهد.  جمشید فضلی رئیس شورای اسلامی روستای عنبرته از توابع شهرستان شازند نیز در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: املاک روستای عنبرته طبق نظر اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی وقف شده تلقی می گردد اما طبق نظر مردم این امر صحت ندارد و املاک وقف شده نیست. اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی هیچگونه مکاتبه ای در این خصوص نداشته است و تنها ادعا می کند که این املاک وقفی است.

فضلی افزود: تمامی مردم از این املاک اسناد و مدارکی در دست دارند که بر مبنای آنها مردم مالکان اصلی هستند و این املاک وقفی نیست. اوقاف تنها ادعای این مالکیت را دارد اما حقیقت این است که این املاک اوقافی نیست.

وی ادامه داد: روستای عنبرته 50 جفت کشاورزی دارد که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی ادعا می کند که 43 جفت کشاورزی برای این نهاد است و تنها 7 جفت کشاورزی برای روستائیان می باشد. مالکان عنوان می کنند که ادعای اوقاف اشتباه است و اوقاف هیچگونه مالکیتی روی این املاک ندارد.

رحمت نصیری از اهالی روستای بازنه از توابع شهرستان شازند به عنوان مطلع و آگاه به مسائل اتفاق افتاده نیز در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی ادعا می کند که 92 شعیر از 96 شعیر روستای بازنه تحت اداره این نهاد است در صورتی که مردم اذعان می کنند که این ادعای اداره کل اوقاف و امور خیریه کاملاً اشتباه است و هیچگونه سهمی از روستای بازنه ندارد.

نصیری افزود: در سالهای گذشته و در دوره اصلاحات نماینده وقت مردم شهرستان شازند در مجلس شورای اسلامی به مسائل مربوط به این موضوع ورود پیدا کرد اما مسائل هنوز حل و فصل نشده است. متأسفانه دادگاه در رابطه با مسائل روستای بازنه رأی را به نفع اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی صادر کرده است در صورتی که این اداره کل هیچگونه اسناد و مدارکی مبنی بر اثبات ادعای خود ندارد.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*