پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ آذر ۱۳۹۸
ورود  دادستان به ماجرای  تخلف 270.000.000.000 ریالی شهرداری
اجتماعی

داود تاجران، شهردار اراک در جلسه شورای شهر به بررسی تخلف  270.000.000.000 ریالی شهرداری درتملک بدون توافق نامه برخی املاک، توسط مقام عالی قضایی اذعان کرد

ورود  دادستان به ماجرای  تخلف 270.000.000.000 ریالی شهرداری

رحمتی، دبیر شورای شهر: تنها یک پنجم شهرک خودرو آماده است و شهرداری باید برنامه های خود را توضیح دهد

Virtual editor
2 مهر 1397
بازدید: 194
نظرات: 0

داود تاجران، شهردار اراک در جلسه شورای شهر به بررسی تخلف  270.000.000.000 ریالی شهرداری درتملک بدون توافق نامه برخی املاک، توسط مقام عالی قضایی اذعان کرد

ورود  دادستان به ماجرای

 تخلف 270.000.000.000 ریالی شهرداری

فدایی، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر: ابهامات فراوانی در قرارداد شهرک خودرو وجود دارد ولی متاسفانه شورا هنوز در دستیابی به قراردادهاموفق نبوده است

محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری: نگاه به سودآوری، شهرک خودرو را از مسیر اصلی خود منحرف کرد، بنابراین ادامه کار با پیمانکار فعلی به صلاح نیست

رشیدی، رئیس کمیسیون نظارت: شفاف صحبت کنید چرا که اطلاعات شورای پنجم

 در خصوص شهرک خودرو کامل نیست

رحمتی، دبیر شورای شهر: تنها یک پنجم شهرک خودرو آماده است

و شهرداری باید برنامه های خود را توضیح دهد

  • گروه شهری:سینا علیدادی

 

وضعیت بروز تخلفات گوناگون در شهرداری اراک آنچنان حساسیت عمومی را بر شمرده که شخص شهردار در صحن رسمی شورای شهر برای اولین بار به بررسی آن ها توسط مقامات قضایی اعتراف نمود.
در جلسه فوق العاده ای که شورای شهر اراک که در راستای بررسی تخلفات بروز پیدا کرده در املاک شهرداری تشکیل شده بود، «داود تاجران»، شهردار اراک نتایج بررسی های خود را تحویل شورا داد و در ادامه خواهان بررسی این مسائله در فرصت زمان بیشتری شد به طوری که در این جلسه فوق العاده هیچ توضیح شفافی در خصوص دلایل بروز این تخلفات میلیاردی داده نشد و شورا تنها به بررسی مسائل مرتبط با واگذاری اتوبوس های خریداری شده شهرداری و افتتاح فاز اول شهرک خودرو پرداخت.
گفتنی است که پروژه شهرک خودرو اراک از دوره سوم شورای شهر مورد بررسی و اجرا قرار گرفته و در حال حاضر فقط یک پنجم آن آماده بهره برداری می باشد. این امر در صورتی است که ابهامات موجود در نحوه اجرا و تغییرات انجام شده در طرح های مصوب، شبهات فراوانی را به دنبال داشته، شبهاتی که خبرهای موثق حاکی از بررسی و پیگیری آن ها توسط دادستانی استانی مرکزی است.
شهردار به صورت شفاف درباره شهرک خودرو صحبت کند

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک در جلسه صحن فوق العاده این شورا با اشاره به اینکه هرچه سریعتر می بایست اتوبوس های خریداری شده شهرداری به ناوگان حمل نقل مسافری اراک اضافه شود، گفت: مدت شش ماه است که اتوبوس های جدیدی برای شهرداری اراک خریداری شده که برای بهره برداری از آن ها چندین متقاضی وجود دارد که برای رفاه حال شهروندان باید هر چه سریعتر تعیین و تکلیف شود.
وی ادامه داد: شهرداری اراک بررسی کند که سازمان همیاری ها در صورت تحصیل این اتوبوس ها چه مدت زمانی را صرف بهره برداری از آن ها می کند چرا که به صلاح نیست که بیش از این شاهد وقفه در عدم بهره برداری از اتوبوس باشیم.
فلک افلاکی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بهره برداری از پروژه شهرک خودرو و تخلفات انجام شده دوره سابق در این شهرک، گفت: آقای شهردار لطفا به صورت شفاف درباره افتتاح شهرک خودرو در صحن رسمی توضیح دهید که سازوکار این موضوع چگونه بوده است.
ابهامات فراوانی در قرارداد شهرک خودرو وجود دارد

محمدحسین فدایی، رئیس کمیسیون عمران پارلمان شهری نیز در خصوص وضعیت شهرک خودرو گفت: قرارداد شهرک خودروی اراک ابهامات فراوانی را دارد که برای بررسی این ابهامات کمیسیون عمران شورای شهر تلاش کرد تا به قراردادها و تفاهم نامه های موجود دستیابی پیدا کند اما تاکنون موفق به این مهم نشده است.
فدایی ادامه داد: یک مورد از ابهامات پروژه شهرک اراک این است که قرار بوده مغازه های آن در یک طبقه ساخته شوند اما در حال حاضر در دو طبقه و نیم برای بهره برداری آماده شده که این مسئله نسبت به 5 سال گذشته از ارزش افزوده فراوانی برخوردار است.
وی همچنین در خصوص واگذاری اتوبوس های خریداری شده توسط شهرداری اراک، گفت: آنچه را که شورای شهر مصوب کرده بود توسط شهرداری در شرایط مناقصه اعلام نشد به طوری که رقم تضامین این مناقضه نیز بالا بود و مراجعه کنندگان با مشخص شدن اینکه مبلغ تضمین کمتر از مبلغ اعلام شده است به خرید اتوبوس ها ترغیب نشدند.
رئیس کمیسیون عمرانی شورای شهر تاکید کرد: واگذاری هراتوبوس به بهره برداران، 64 میلیون برای شهرداری اراک آورده دارد که با تحقیق و بررسی های انجام شده، شرکت در مزایده برای این افراد منع قانونی ندارد.
ساخت وساز شهرک خودرو غیراستاندارد است

علی جعفر محصولی، عضو شورای شهر اراک با اشاره به اینکه شورا حامی بهره برداران از اتوبوس های خریداری شده است، گفت: باتوجه به اینکه در نامه اعلام آمادگی بهره برداران فعلی بیان شده که آن ها تنها از یک خط استفاده می کنند و در اختیار ارگان ها و نهاد های دولتی قرار نمی گیرد، بنده مخالف این درخواست هستم چرا که باتوجه به تراکم جمعیتی متفاوت در استفاده از خطوط گوناگون اتوبوسرانی، باید اتوبوس ها به صورت گردشی در تمام خطوط کار کنند. از سوی دیگر شهرداری وظیفه دارد برای برخی مراسمات خاص مانند نماز جمعه به ارگان های دولتی نیز خدمات ایاب و ذهاب ارائه دهد بنابراین این گونه درخواست ها و نامه ها تنها دست شهرداری را برای خدمات رسانی کوتاه می کند.
این عضو شورای شهر در خصوص شهرک خودرو اظهار کرد: حدود سه هزار شغل در شهر اراک مربوط با پردیس خودرو هستند که آلایندگی دارند. این شرایط درحالی است که شهرداری در شهرک خودرو تنها 40 مغازه برای تحویل دارد و با این تعداد نمی تواند کاری انجام دهد.
محصولی افزود: باتوجه به غیراستاندارد بودن ساخت وسازها در پردیس خودرو، واحدهای تجاری آن مناسب نیستند و در شرایط اقتصادی امروز، نمی توان برای انتقال این مشاغل اجباری در نظر گرفت.
تعلل در واگذاری اتوبوس ها

 به صلاح نیست

علیرضا مرادی دیگر عضو شورای شهر اراک لزوم واگذاری اتوبوس های خریداری شده را وجود پیمانکاری یکپارچه دانست و گفت: متاسفانه شورای شهر و سیستم حمل و نقل شهری اراک بیش از شش ماه است که معطل واگذاری اتوبوس ها می باشد و تا به امروز هیچ خبری از بهره برداران آن نشده است.
مرادی ادامه داد: چطور می شود که شورا در جلسه روز شنبه خود برای واگذاری اتوبوس ها تصمیم می گیرد و با گذشت دو روز ناگهان، تعدادی بهره بردار اعلام آمادگی می کنند. گویا عده ای در شورای شهر به عنوان رابط با برخی پیمانکاران فعالیت می کنند.
وی افزود: سازمان همیاری ها به صورت یکپارچه برای بهره برداری و نگهداری از اتوبوس ها اعلام آمادگی کرده که باید هرچه زودتر این امر تحقق یابد.
مرادی در پایان بیان کرد: عده ای قصد دارند که کار تحویل و بهره برداری از اتوبوس ها پیش نرود. متاسفانه به دلیل بد سلیقگی ها در تحویل اتوبوس های جدید، حیثیت شورای شهر رفته است.
واگذاری اتوبوس ها به صورت یکپارچه به نفع شهر است

مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز در این خصوص گفت: با توجه به اینکه شهرداری در سازمان همیاری ها سهامدار است واگذاری اتوبوس ها به این سازمان به نفع شهرداری می باشد. در واگذاری اتوبوس ها بیشتر از این نمی توان تعلل کرد و با توجه به اینکه 25 درصد سهام سازمان همیاری شهرداری های استان متعلق به شهرداری اراک است واگذاری به این سازمان قطعا می تواند سودمند باشد.
در شهرک خودرو

شاهد بد سلیقگی بوده ایم

ایرج رضایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر با اشاره به اینکه باید تقاضای بهره برداران برای تحصیل اتوبوس ها در کمیسیون عمران یا برنامه و بودجه بررسی شود، گفت: ابعاد و ماهیات برخی از تقاضاها نامشخص است بنابراین اساسا با این نوع واگذاری ها مخالف هستم لذا شورا باید تصمیم واحد و جامعی بگیرد که صرفه و صلاح شهرداری در آن رعایت شود.
وی در خصوص شهرک خودرو نیز ادامه داد: در این پروژه محاسنی از جمله انتقال مشاغل مزاحم وجود دارد و البته معایبی نیز از قبیل نحوه استاندارد سازی مغازه ها و همچنین بد سلیقگی در واگذاری این مغازه ها و ساخت و ساز نامناسب وجود دارد. متاسفانه برخی مغازه ها به افراد غیر واگذار شده که باید برای این موضوع نیز برنامه ریزی های مناسب اتخاذ شود.
تنها یک پنجم پروژه شهرک خودرو تکمیل شده است

فرزانه رحمتی دبیر شورای شهر اراک با اشاره به اینکه تنها یک پنجم پروژه شهرک خودور تکمیل شده است، گفت: شهرداری باید قبل از افتتاح این پروژه برنامه خود را برای تکمیل آن ارائه نماید.
طراحی شهرک خودور با اسلوپ و ساختاری که باید باشد نیست

طوفان محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری ساختار فعلی شهرک خودرو را بر خلاف طرح اولیه دانست و گفت: طراحی شهرک خودور با اسلوپ و ساختاری که باید باشد نیست و نگاه سودآوری سبب شده تا این پروژه از مسیرخود خارج شود لذا در عملیات اجرایی فازهای بعدی باید از اشخاصی که قصد بهره برداری از مغازه های این شهرک را دارند، نظر سنجی شود به طوری که تا حد امکان نواقص این پروژه رفع شود.
وی ادامه داد: در پروژه شهرک خودرو باید نگاه سودآوری کنار گذاشته شود چرا که هدف از اجرای این پروژه ساماندهی مشاغل مزاحم بوده ولی متاسفانه نگاه سودآوری سبب آن شد تا این پروژه از مسیر اصلی خود خارج گردد.
محمدی با تاکید به اینکه پیمانکار طرف قرارداد این پروژه به تعهداتش عمل نکرده است گفت: ادامه پروژه با پیمانکار فعلی به صلاح شهرداری نیست.
اطلاعات شورا در خصوص شهرک خودرو کامل نیست

پیمان رشیدی، رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر نیز در پایان این بحث اظهار کرد: با توجه به اینکه شعار شورای پنجم شفافیت است بهتر می باشد که مسائل مربوط به این پروژه نیز در صحن رسمی به صورت شفاف اعلام شود تا همگان در جزئیات این پروژه قرار گیرند. در حال حاضر شورا اطلاعات کافی در خصوص پروژه پردیس خودرو ندارد و نمی تواند در افتتاح این پروژه پاسخگوی کسبه متقاضی باشد.
وی ادامه داد: باید ابعاد مختلف این پروژه در کمیسیون عمران بررسی شود تا اطلاعات جامع و کاملی در خصوص تصمیم گیری آن بدست آوریم.
شهرداری به مشاغل مدنظر اخطارهای تخلیه را داده است 

داود تاجران، شهردار اراک نیز در این نشست گفت: عملیات ساخت شهرک خودرو اراک از سومین دوره شورای شهر در زمینی به مساحت 21هکتار آغاز شد که سپس به 12 هکتار کاهش یافت. قرارداد ساخت این شهرک با بهره برداری 30 درصد شهرداری و 70 درصد سرمایه گذار با پیمانکار منعقد شده است .
تاجران ادامه داد: ساخت یک هزار و 583 واحد در شهرک خودرو این شهر پیش بینی شده که در مرحله نخست 350 واحد به بهره برداری می رسد.30 درصد سهم شهرداری کلانشهر اراک در مرحله نخست بهره برداری از این شهرک 105 واحد است. البته 70 درصد سهم سرمایه گذار و 75 واحد سهم شهرداری تا کنون در این مرحله به فروش رسیده است.
وی تصریح کرد: اکنون اخطارهای لازم به صنایع مزاحم خیابان شریعتی برای انتقال به شهرک خودرویی داده شده و مهلت آنان روبه پایان است.
شهردار اراک درباره تخلفات بروز پیدا کرده در املاک شهرداری و شهرک خودرو نیز اظهار کرد: بنده حدود دو ساعت با دادستان مرکزی جلسه داشتم و در رابطه با املاک و پردیس خودرو اراک توضیحات لازم را ارائه کردم.
در پایان این نشست اعضای هیات رئیسه کمیسیون های شورای شهر با رای تمامی اعضا انتخاب شدند که نتیجه این انتخابات به شرح ذیل می باشد:

1_کمیسیون برنامه و بودجه:

رئیس: ایرج رضایی

نائب رئیس: سعید نادری

دبیر: فرزانه رحمتی

2_کمیسیون خدمات شهری:

رئیس: طوفان محمدی

نائب رئیس: محمدحسین فدایی

دبیر: ایرج رضایی

3_کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی:

رئیس: مرتضی سورانه

نائب رئیس: ایرج رضایی

دبیر: کاوه فلک افلاکی

4_کمیسیون عمران:

رئیس: محمدحسین فدایی

نائب رئیس: سعید نادری

دبیر: طوفان محمدی

5_کمیسیون نظارت:

رئیس: پیمان رشیدی

نائب رئیس: فرزانه رحمتی

دبیر: طوفان محمدی

 

 

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*