پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
تأخیر در تأیید انتخابات خانه احزاب
استان مرکزی

پس از گذشت یک ماه و نیم هنوز انتخابات خانه احزاب به صورت رسمی تأیید نشده است

تأخیر در تأیید انتخابات خانه احزاب

بعید است تغییری در نتایج خانه احزاب ایجاد شود

Virtual editor
2 مهر 1397
بازدید: 267
نظرات: 0

پس از گذشت یک ماه و نیم هنوز انتخابات خانه احزاب به صورت رسمی تأیید نشده است

تأخیر در تأیید انتخابات خانه احزاب

حقیقی، معاون سیاسی استاندار مرکزی از پاسخگویی در خصوص علت به تأخیر افتادن

تأیید انتخابات خانه احزاب امتناع کرد

مهدی نیک عهد، عضو منتخب هیأت رئیسه خانه احزاب استان مرکزی:

بعید است تغییری در نتایج خانه احزاب ایجاد شود

  • گروه سیاسی:عماد کریمی

 

در روز 31 تیرماه گذشته بنا بر اعلام قبلی دفتر سیاسی و انتخابات استانداری مرکزی، انتخابات خانه احزاب و بازگشایی آن پس از سال‌ها مسکوت ماندن برگزار شد.
اساسنامه خانه احزاب ایران توسط دولت روحانی در وزارت کشور مورد بازنگری قرار گرفته و به نوعی ترمیم شده بود؛ تا همه جریان‌های سیاسی در آن سهمی مشخص داشته باشند و در انحصار گروه سیاسی مشخصی قرار نگیرد
اصلاح طلبان و اعتدالگرایان با لیستی منسجم و مشخص وارد انتخابات شده ولی در مقابل اصولگرایان با اختلافات درونی و عدم یکپارچگی فراوان در انتخابات مذکور شرکت کردند.
قرار بر این بود نتایج انتخابات مذکور طبق اعلام قبلی استانداری در آیین بازگشایی خانه احزاب در محل این خانه توسط مسئولین سیاسی اعلام شود، اما به دلیل بروز برخی شکایات و اعتراضات اصولگرایان به نتایج، این اعلام به تعویق افتاده تا با بررسی های بیشتر نتیجه اعلام شود.
هم اکنون پس از گذشت بیش از یک ماه و نیم از این موضوع هنوز،لیست افراد شورای مرکزی  به صورت رسمی ابلاغ نشده و سرنوشت خانه احزاب در بلاتکلیفی به سر می‌برد.
پیرامون این موضوع قصد گفتگو با   (معاونت سیاسی استانداری و مدیر کل دفتر سیاسی و انتخابات استان مرکزی) داشتیم که طی تماس های مکرر موفق به اعلام نظرات آنان نشدیم.
لذا با تعدادی از منتخبین احزاب عضو خانه احزاب ایران  در استان مرکزی به گفت و گو نشستیم که در ادامه می‌آید:
امینی فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره لزوم وجود خانه احزاب گفت: این خانه در واقع یک تشکل صنفی برای احزاب سیاسی محسوب می‌شود،؛ خواسته های سیاسی احزاب و تشکل های سیاسی از این مسیر پیش می‌رود.
این نهاد مدنی در واقع دستاورد معنوی دوره آقای خاتمی می باشد، در حال حاضر سال‌هاست خانه احزاب در کشور فعال میباشد اما در  به دلیل نوپایی احزاب استان مرکزی ضرورت این خانه در آن زمان درک نشد و آن را جدی نگرفتند و پس از آنکه چندان مورد اقبال قرار نگرفت، با کنار رفتن احزاب از خانه در ابتدای دوره احمدی نژاد خانه احزاب استان تعطیل شد.
این عضو حزب اتحاد ملت در ادامه گفت: نهادهای مدنی تاثیرات بسیاری در جامعه دارد؛ تمام اصرار ما برای تشکیل و تعمیق آنها نیز همین است. خانه احزاب می‌تواند کمک کند به تبادل نظر مستقیم میان گروه‌های سیاسی تا دیدگاه های کلان خود را به یکدیگر نزدیک‌تر کنند.
امینی افزود: انتخابات فراگیری انجام شده و هیات اجرایی خانه احزاب استان مشخص شده است اما اینکه چرا اسامی اعلام نمی‌شود چندان عیان نیست. شخصا  در فرایند انتخابات حضور داشته ام و هیچ اشکالی نمی بینم.
عضو اسبق خانه احزاب استان مرکزی گفت: در میان اصلاح طلبان شبهه ای نسبت به انتخابات و نتایج وجود نداشته و نتایج مورد پذیرش همگان قرار گرفته است.  شاید اختلاف نظر وجود داشته باشد اما اعتراض و شکایت رسمی صورت نگرفته است، بیشتر اعتراضات و مناقشات حین انتخابات از سوی اصولگرایان صورت گرفت. حتی نیروهای معترض به لیست های جناحی هم در انتخابات شرکت کردند اما رای نیاوردند.
امینی در پایان گفت اینکه چرا نتایج انتخابات اعلام نمی‌شود برای بنده نیز سوال است، باید تا امروز خانه احزاب تشکیل می‌شد؛ در نگاه بنده هیچ مسئله جدی وجود ندارد که مانع از تشکیل آن شود.
سلامت انتخابات را با توجه به اینکه اصولگرایان محترم معترض بودند تأیید می‌کنم. اختلاف اصولگرایان در میان تشکل‌های خودشان بوده است، دیگر وزارت کشور و دستگاه سیاسی استان باید در مورد عدم اعلام نتایج پاسخگو باشند.
اینکه عده ای اساسا با شکل گیری نهادهای مدنی مخالف باشند و قصد ممانعت با این راه اندازی مجدد را دارند  اصلا بعید نیست.
دولت و مدیریت سیاسی استان نشان دادند که می‌خواهند خانه احزاب تشکیل شود و در این راه ثابت قدم هستند؛ اما اگر احزاب دیگر می خواهند جلوی این کار را بگیرند موضوع جداگانه ای است.
مهدی نیکعهد عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در استان مرکزی و  از منتخبین خانه احزاب در این باره گفت:  ما فرایند انتخابات را پذیرفته و اعتراضی نداریم، هدف ما این است که خانه احزاب به عنوان نهاد صنفی برای تشکل ها شکل بگیرد.
به دنبال آن نبودیم که حتما آنجا حضور داشته باشیم اگر ایرادی هم در روند کار وجود داشته باشد، سکوت می کنیم زیرا این تشکل نوپاست وبه کمک همگان نیاز دارد.
احزاب افرادی نخبه را در درون خود دارد و  این افراد که از سطح عمومی جامعه پیشرو تر می باشند توقع یاریگری  این کار میرود نه سنگ اندازی.
معترضین به نتیجه، چند حزب معدود هستند که جایگاه چندان موجهی در جامعه ندارند و با رای حداقلی در انتخابات خانه احزاب انتخاب شدند.  متاسفانه این افراد فضا را مغشوش می کنند؛ به نظرم این قبیل افراد اصلاً قابل توجه نیستند که بخواهیم به آنان بپردازیم.
این فعال سیاسی اعتدال‌گرا در ادامه گفت: انتخابات خانه به بهترین شکل ممکن، با انصاف کامل و حضور حداکثری برگزار شده؛ بنده مطمئنم اگر انتخابات تجدید شود این افراد معترض به تعداد انتخابات قبل نیز  رای کسب نخواهند کرد.
وی با توجه به گذشت مدت زیادی از انتخابات درباره عدم اعلام نتایج افزود:  بنده با  نایب رئیس خانه احزاب کشور گفتگویی داشتم،  ایشان از فرایند و کیفیت انتخابات اراک به شدت اعلام رضایت کردند.
هیچ گونه  نگرانی را ابراز نداشتند، با توجه به اینکه هر کسی میتواند اعتراض کند، شاید  بخواهند به تمام اعتراضات با دقت رسیدگی شود؛ اما بسیار بعید می‌دانم که بخواهند تغییری در نتایج ایجاد کنند.
وی در ادامه افزود: احتمالا مخالفان دولت و خانه احزاب از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کنند و می خواهند انتخابات را ابطال کند اما این ما هستیم که باید پای رای خود ایستاده و به کمک دولت بیاییم تا آنها موفق نشوند. دولت می‌خواهد کارها روی ریل قانون افتاده و ما نیز در کنار آنها خواهیم بود؛ دور از ذهن می دانم که مسئولین دولتی در استان در مقابل این هجمه
ها کوتاه بیایند و معتقدم انتخابات با اقتدار کامل تایید خواهد شد، کما اینکه مسئولین استانی هم پیش از این بر آن صحه گذاشته‌اند.
امیدوارم هرچه زودتر خانه احزاب تشکیل شود تا شاهد احزاب بالنده و قوی باشیم، در این شرایط حساس که ارتباط با لایه‌های مختلف جامعه ضروری است احزاب تک نفره و انتخاباتی کارایی ندارد و باید تشکل‌های سیاسی در مدیریت و اداره جامعه سهیم شوند.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*