پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
مرگ 146 نوزاد در استان مرکزی در سال گذشته
اجتماعی

در جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی اعلام شد

مرگ 146 نوزاد در استان مرکزی در سال گذشته

دستور استاندار به دانشگاه علوم پزشکی برای ساماندهی معضل پرونده های مالی مراجعان بیمارستانی

Virtual editor
2 مهر 1397
بازدید: 198
نظرات: 0

در جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی اعلام شد

مرگ 146 نوزاد در استان مرکزی در سال گذشته

دستور استاندار به دانشگاه علوم پزشکی برای ساماندهی معضل پرونده های مالی مراجعان بیمارستانی

  • گروه جامعه:شایسته سلامی

 

جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی در حالی برگزار شد که در این جلسه زایمان های خانگی و همچنین بلاتکلیفی پرونده های مالی دانشگاه علوم پزشکی اراک به میزان 25 میلیارد ریال از سوی مراجعان بیمارستانی، به عنوان مهمترین عوامل نگران کننده در سطح جامعه استان مرکزی از آنها سخن به میان آمد. البته در کنار این خبرهای نگران کننده، کاهش آمار طلاق، ایجاد برنامه های متعدد در راستای تزریق روحیه و نشاط به جامعه و طرح راه اندازی کانون اشتغال و کارآفرینی مساجد از سوی جهاد دانشگاهی خبرهای خوبی بود که در این جلسه به گوش می رسید.

زایمان ها و ولادت های خانگی مسئله ای نگران کننده است

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی گفت: تعداد زایمان ها و ولادت هایی که در سطح استان مرکزی به صورت خانگی انجام می شود، مسئله ای نگران کننده است، به طوری که اگر جلوی این امر گرفته نشود تبعات اجتماعی ناگواری را برای استان مرکزی رقم خواهد زد. در این رابطه گزارش هایی در خصوص زایمان اتباع بیگانه در خانه به شیوه سنتی ارائه شده است که باید هرچه سریعترپیگیری شود تا از تکرار آن و تبعات احتمالی حاصل از آن پیشگیری شود.مسئله زایمان های خانگی باید از سوی نهادهای متولی و دستگاه های اجرایی زیربط با جدیت پیگیری شود.

آقازاده افزود: دانشگاه علوم پزشکی اراک پرونده های بلاتکلیف مالی به میزان 25 میلیارد ریال از سوی مراجعان بیمارستانی دارد که این معضل باید هرچه سریعتر ساماندهی گردد. اکثر این پرونده ها مربوط به بیماران بی بضاعتی است که توان پرداخت هزینه های درمانی را نداشته و بدون تسویه حساب بیمارستان را ترک کرده اند.بخشی از این طلب های مردمی نیز مربوط به اتباع بیگانه است که نیاز است وضعیت این بخش هرچه سریعتر روشن شود.در این زمینه باید راهکار و تضمینی برای جبران مطالبات بیمارستانهای ناشی از فرار بیمارانی که به دلیل عدم تمکن مالی در پرداخت هزینه های درمان، بدون اطلاع بیمارستان را ترک می کنند، نیز اتخاذ شود.

وی ادامه داد: مرکزهمسان گزینی تبیان دراراک به عنوان یک نهادکاملامردمی وحقوقی وبااهمیت بالاوموثردربحث ازدواج پایدار و کاهش سن ازدواج راه اندازی شده است. مرکز همسان گزینی تبیان، یک نهاد مردمی، خصوصی و غیردولتی است که فعالیت این مجموعه در راستای افزایش جمعیت صورت می گیرد. لازم است همه دستگاه های اجرایی استان مرکزی با این مرکز همکاری و تعامل مطلوب را داشته باشند.دستگاه های اجرایی استان باید یک رابط فرهنگی به مرکز همسان گزینی تبیان معرفی کنند و با برگزاری جلسات منظم نظارت ویژه بر عملکرد این بخش صورت بگیرد.

استاندار مرکزی اظهار داشت: یکی از سیاست های مهم اجتماعی استان مرکزی تزریق روحیه و نشاط به جامعه است و علیرغم اینکه فعالیت های دستگاه های اجرایی مانند شهرداری ها، فرمانداری ها، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهزیستی و… نسبت به سال های گذشته و برخی استان ها در این خصوص بهتر بوده است، اما این عملکرد کافی نیست زیرا در استان مرکزی از لحاظ جایگاه و ظرفیت های موجود،شأن و مقام بالاتری مورد انتظار است. در این رابطه لازم است دستگاه های متولی در حوزه نشاط اجتماعی گزارشی از عملکرد 4 ماهه خود در خصوص برنامه های اجرایی صورت گرفته و پیش رو در این راستا را در جلسه بعدی کارگروه ارائه کنند تا ضمن مقایسه با سایر استان ها، نواقص در این زمینه به صورت دقیق کارشناسی شود.

آقازاده تصریح کرد: به نظر می رسد فعالیت های خوبی در زمینه افزایش روحیه نشاط اجتماعی استان مرکزی توسط دستگاه های اجرایی صورت گرفته است، اما اطلاع رسانی در این زمینه کم بوده است. در این خصوص علاوه بر ارزیابی و بررسی برنامه های اجرا شده در استان طی 4 ماهه نخست امسال، لازم است برای نیمه دوم سال برنامه ریزی جدی تر در این حوزه صورت گیرد. خوشبختانه در این حوزه شهرداری ها نسبت به سال گذشته فعالیت بیشتری داشته اند و سازمان های مردم نهاد نیز مشارکت خوبی در این خصوص از خود نشان داده اند.

وی بیان داشت: برگزاری مسابقات کشتی جام یادگار امام یکی از فعالیت های اثربخش در حوزه نشاط اجتماعی بود. با وجود آنکه فدراسیون کشتی نسبت به توانمندی استان مرکزی مطمئن نبود، اما این استان توانست مسابقات فوق را با کیفیت مطلوب برگزار کند به طوری که فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان نیز به کیفیت این مسابقات در استان مرکزی اذغان داشتند.

استاندار مرکزی تأکید کرد: طرح راه اندازی کانون اشتغال و کارآفرینی مساجد که از سوی جهاد دانشگاهی دنبال می شود، طرح بسیار خوبی است اما نیاز است این طرح برای بررسی بیشتر و رفع نقاط ضعف به دفتر امور اجتماعی فرهنگی استانداری ارجاع شود تا با حضور دستگاه های اجرایی و نظرات انها نواقص موجود در آن برطرف شود. این طرح می تواند در رونق اقتصادی و حمایت از زنان سرپرست خانوار در قالب بازارچه های صنایع دستی و… نقش بسزایی داشته باشد. احداث بازارچه های دائمی از اهمیت بالایی برخوردار است و به دنبال این هستیم که ابتدا در شهرهای بزرگ استان و سپس در شهرهای کوچک و روستاهای استان این بازارچه ها را برای حمایت از زنان سرپرست خانوار و روستایی راه اندازی کنیم.

آقازاده   ابراز داشت: در 5 ماهه نخست سال جاری آمارطلاق دراستان مرکزی کاهش پیداکرده است که این امر با فعالیت های اثر بخش فرهنگی و اجتماعی که در سال جاری در سطح استان انجام شده محقق شده است. در این راستا بایدبرای افزایش زندگی پایدار در بین زوج های جوان تلاش بیشتری صورت گیرد. تدوین برنامه های مدون و اصولی در این خصوص می تواند نقش مؤثری در راستای افزایش زندگی پایدار و کاهش معضل طلاق در سطح جامعه داشته باشد.

وی اضافه کرد: دیدار با خانواده معظم 450 شهید و ایثارگر ایران اسلامی و همچنین 200 خانواده محروم از جمله خدماتی بود که در هفته دولت امسال با حضور مدیران ارشد استان مرکزی انجام شد. دستگاه های اجرایی استان مرکزی در نیمه دوم امسال باید برنامه منسجمی برای بازدید از خانواده محرومان و نیازمندان استان تدارک ببینند تا در این بازدیدها، مشکلات این خانواده ها بررسی و رفع شود.خدمتگذاری به خانواده های شهدا و ایثارگران و همچنین محرومان برای مجموعه مدیریتی استان مرکزی افتخار است و باید بیش از پیش ادامه یابد. مدیران دستگاه های اجرایی موظف هستند از خانواده های شهدا و ایثارگران و همچنین محرومان بازدید به عمل آورند، زیرا این بازدیدها برای افرادی که در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند، می تواند نقش مؤثری در کاهش مشکلات آنها داشته باشد.

سیاست های دولت و سازمان نظام سلامت در راستای کاهش سزارین است

غلامرضا فتح آبادی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: سیاست های دولت و سازمان نظام سلامت در راستای کاهش سزارین است که در این رابطه دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی اخیراً اطلس جامع سلامت استان را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تدوین کرده است. در این اطلس بیش از 100 شاخص مورد پایش قرار گرفته است و یکی از مهمترین شاخص های آن بحث سزارین است.

فتح آبادی افزود: بر اساس آمار سال گذشته 46 درصد از زایمان های استان به شکل سزارین انجام شده، اما در اراک این رقم 49 درصد بوده است. در بین شهرستان های استان، کمترین درصد آمار سزارین متعلق به شهرستان زرندیه با 17 درصد است.

وی ادامه داد: در سال گذشته 146 مورد مرگ نوزاد در استان مرکزی اتفاق افتاده است، که معادل سه و شش دهم درصد کل فوتی ها در بیمارستان های استان است، در مورد مرگ نوزدان، شهرستان های اراک و محلات به ترتیب رتبه اول و دوم را دارا هستند.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی اظهار داشت: طرح گفتگوی ملی خانواده بین نسل‌ها با رویکرد ارائه آموزش های خانواده و اجرای طرح های تسهیل گری اجرایی خواهد شد. این طرح از هفته اول مهرماه با مسئولیت دفتر اراک انجمن جامعه شناسی ایران در استان مانند سایر استان های کشور به اجرا درخواهد آمد.

فتح آبادی تصریح کرد: طرح ملی پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید تحت عنوان (کاج) در استان مرکزی به اجرا در خواهد آمد. این طرح با هدف کاهش 25 درصدی شیوع اعتیاد در جامعه کار و تولید و افزایش دانش، نگرش و مهارت آموزی کار فرمایان، کارگران و متولیان امر در واحدهای کاری 50 تا 500 نفر در حال برگزاری است و مسئولیت این طرح به عهده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است.

وی بیان داشت: طرح ارزیابی دستگاه های اجرایی استان مرکزی در دو حوزه حقوق شهروندی و عفاف و حجاب با مسئولیت دفتر امور اجتماعی و فرهنگی آغاز و 600 دستگاه استانی و شهرستانی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی تأکید کرد: تهیه طرح بازدید و سرکشی مدیران کل استان از محرومین و مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی و ابلاغ آن با توشیح استاندار مرکزی، طرح ارزیابی اماکن ورزشی استان با مسئولیت دفتر امور اجتماعی و فرهنگی و مشارکت اداره کل ورزش و جوانان، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل صنعت، معدن وتجارت و سازمان مدیریت استان مرکزی، و همچنین اجرای فعالیت های متعدد در راستای افزایش نشاط اجتماعی از مهمترین اقدامات دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی است.

کاهش14 درصدی تولد نوزادان به شیوه سزارین در استان مرکزی

حسن طاهراحمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این جلسه گفت: با اجرای برنامه طرح تحول سلامت،در استان مرکزی تولد نوزادان به شیوه سزارین 14 درصد کاهش یافته است و به سبب این موفقیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی لوح سپاسی را به استان مرکزی اهدا نمود.قبل از اجرای برنامه طرح تحول سلامت شمار تولد نوزادان به شیوه سزارین در سطح کشور 70 درصد بود، اما این شاخص اکنون به 50 درصد رسیده است.

طاهراحمدی افزود: مطالبات مردمی بیمارستان ها و مراکز درمانی استان مرکزی و همچنین بلاتکلیفی پرونده های مالی به میزان 25 میلیارد ریال، مشکلاتی را برای راهبری خدمات این مراکز ایجاد کرده است. متأسفانه بسیاری از این پرونده ها مربوط به بیماران بی بضاعت است که پرداخت هزینه های مالی درمان از توان آنها خارج بوده است و بدون اطلاع بیمارستان را ترک کرده اند.

زنان شاغل رغبت کمتری به فرزندآوری دارند

زهرا فرجی مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: اجرا نشدن مدت زمان مرخصی زایمان زنان شاغل در دستگاه های اداری، نگرانی زنان شاغل قراردادی بعد از وضع حمل، کاهش مدت زمان کار مادران شاغل با کودکان زیر 7 سال و نبود مرکز نگهداری و مهد کودک برای زنان شاغل در برخی نهادهای دولتی از مهمترین مسائل و دلایلی است که باعث می شود زنان شاغل رغبت کمتری به فرزندآوری داشته باشند. حرکت در راستای منویات مقام معظم رهبری و افزایش جمعیت، نیازمند سازوکارهای ویژه ای در این خصوص است چرا که ایجاد موانع یاد شده تنها به کاهش جمعیت منجر می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*