پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
اراده ای برای سر و سامان دادن به کارخانه قند شازند نیست
استان مرکزی

اراده ای برای سر و سامان دادن به کارخانه قند شازند نیست

نعمتی، مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری مرکزی: بنیاد مستضعفان،کارخانه را به شخص نمی دهد

Virtual editor
2 مهر 1397
بازدید: 377
نظرات: 0

متقاضی خرید کارخانه قند شازند در گفتگو با عطریاس:

اراده ای برای سر و سامان دادن به کارخانه قند شازند نیست

نعمتی، مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری مرکزی: بنیاد مستضعفان،کارخانه را به شخص نمی دهد

  • اقتصادی:زهره صادقی

 

با گذشت حدود هشت سال،کارخانه قند شازند همچنان در تعطیلی به سر می‌برد.

بلاتکلیفی این کارخانه از سال 89 و عدم فعالیت چرخه تولید آن با بیکاری صدها نیروی کاری مستقیم و غیرمستقیم همراه بوده، ولی این موضوع نه تنها حساسیت مسئولان و مدیران فعلی استان را برنمی انگیزد بلکه پیکان انتقاد هیچ دستگاه نظارتی در استان را متوجه مدیران وقت در زمان تعطیلی کارخانه اعم از استاندا، فرماندار و یا نماینده منطقه شازند نمی چرخاند.

در حالی که پاسخگوی اصلی وضعیت کنونی این کارخانه مدیران پیشین هستند؛ اما اکنون نیز نمی توان به بهانه عدم پذیرش مسئولیت مدیران وقت و عدم پاسخگویی و نپذیرفتن مسئولیت آنان، مدیران فعلی نیز نسبت به سرنوشت این واحد تولیدی که بار شغلی صدها نیروی  مستقیم و غیرمستقیم را از دوش منطقه و استان برداشته بود، بی تفاوت باشند.

چرا که ماه هاست سرمایه‌گذار و متقاضی خرید کارخانه قند شازند طی مذاکرات و مکاتباتی با بنیاد مستضعفان که مالک اصلی کارخانه است، پیگیری موضوع خرید کارخانه است و اصلی ترین مزیت این سرمایه گذار برخورداری از اهلیت لازم برای این نوع صنعت است چرا که وی در گذشته و در اواسط دهه 80 سابقه مدیریت در این واحد تولیدی و صنعتی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

بنابراین اهلیت خریدار ،همان حلقه مفقوده ای که بسیاری از واگذاری ها را ناموفق و شکست خورده کرد، مشخصا در مورد کارخانه قند شازند می تواند حفظ شود.

متقاضی خرید کارخانه قند شازند در گفتگو با عطر یاس با انتقاد از بلاتکلیفی وضعیت مکاتبات و مذاکرات خود با مدیران استان گفت: ظاهراً هیچ کس عزمی برای اینکه کارخانه قند شازند به سر و سامان برسد ندارد؛ در حالی که بنده به مدیران استان قول داده ام که اگر امسال وضعیت کارخانه تعیین تکلیف شود آمادگی آن را دارم که کارخانه را راه اندازی کنم.

وی بیان داشت: مدیران بنیاد مستضعفان می‌گویند اختیار واگذاری کارخانه را به استانداری مرکزی داده اند و مقرر شده بود سهام کارخانه بین شهرداری ها و دهیاری های استان تقسیم شود؛ که با توجه به مشکلات مالی دو حوزه مذکور،در مرحله بعدی مقرر شد شهرداری ها و دهیاری ها در 25 درصد سهام کارخانه با بخش خصوصی مشارکت داشته باشند و 75 درصد به طور کامل به بخش خصوصی واگذار شود که حتی این مسئله نیز تاکنون اجرایی نشده است.

وی تصریح کرد: برای بنیاد مستضعفان اهمیتی ندارد که کارخانه قند شازند به زمین متروکه تبدیل شود و یا طعمه حریق یا سایر حوادث احتمالی شود؛ اکثر تجهیزات کارخانه چوبی و آسیب پذیر است و از سال 89 کارخانه تعطیل و کلا متروکه شده است.

متقاضی خرید کارخانه قند شازند در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: بنده از سال 94 شروع به پیگیری خرید کارخانه کرده ام و علاوه بر پیگیری هایی که از بنیاد مستضعفان صورت گرفته، مکاتباتی نیز با مدیران استانی و نمایندگان انجام شده که تاکنون هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.

وی افزود: شاید مدیران بنیاد و استان اصلا نخواهند این اتفاق بیفتد و این واگذاری صورت گیرد تکلیف بنده را مشخص کنند؛ شاید صلاح بر این است که کارخانه بسته بماند یا به عنوان پارک گردشگری باشد و مردم تنها از آن به عنوان یک موزه بازدید کنند؛ که برای این نیز باید اقداماتی صورت گیرد؛چرا که بنده در بازدیدی که حدو یک ماه پیش از کارخانه داشتم به قطر یک متر فضولات پرندگان در سوله و سالن های کارخانه مشاهده می‌شود.

ابراهیمی، نماینده مردم شازند در خصوص آخرین وضعیت پیگیری های انجام گرفته از کارخانه قند شازند اظهار داشت: بنیاد مستضعفان زیر مجموعه دولت نیست که از طریق سؤال از وزیر و اهرمهای نظارتی مجلس شورای اسلامی کار را دنبال و تعیین تکلیف را تسریع کرد. لذا از طریق مذاکره و جلسات متعدد موضوع  را پیگیری و حتی با مقام معظم رهبری هم مکاتبه کرده‌ایم ؛ ولی اینکه بنیاد مستضعفان این سرمایه ملی را بلاتکلیف گذاشته و پاسخگویی را به تاخیر می اندازند کار صحیحی نیست و روند احیای کارخانه قند را با مشکل مواجه کرده است .

علی ابراهیمی افزود: موضوع واگذاری کارخانه قند شازند در مرحله نرخ گذاری متوقف مانده است و شاید علت اصلی آن نوسانات بازار و شرایط اقتصادی و البته افزایش قیمت‌ها باشد.

وی بیان داشت: ما و بنیاد مستضعفان شرط گذاشتیم که شهرداری ها و دهیاری ها برای دریافت سهام کارخانه ورود کنند و اگر تمایل داشتند این ها با بخش خصوصی مشارکت کنند ولی هنوز مدیران بنیاد، قیمت کارشناسی را اعلام نکردند.

وی گفت: اینکه مدیران بنیاد گفته اند ما اختیار واگذاری را به استانداری مرکزی داده ایم صحیح نیست؛ چون فارغ از نحوه مالکیت بنیاد به این املاک ، هرگز بنیاد مستضعفان مسئولیت واگذاری املاک و دارایی های خود را به نهاد یا ارگان دیگر واگذار نمی‌کند.

نماینده شازند گفت: بنده از هر اقدامی که در راستای توسعه استان باشد حمایت می کنم؛ ولی این مسئله بیشتر به همت دستگاه‌های

اجرایی برمی‌گردد که از حضور سرمایه‌گذار حمایت کرده و پاسخگویی را به تاخیر نیندازند.

ابراهیمی تاکید کرد: کارخانه قند شازند یک سرمایه ملی بوده که سال هاست این فعالیت مورد نیاز منطقه، متوقف شده است؛

رئیس سازمان صنعت استان باید پاسخ بدهد که علت این که این سازمان در مقابل این قضیه سالها بی تفاوت بوده چیست و چرا این سرمایه بزرگ استانی بلاتکلیف مانده است؟؟

اما مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری مرکزی در گفتگو با عطریاس در پاسخ به اینکه آیا مسئولیت واگذاری کارخانه قند شازند از سوی بنیاد به استانداری محول شده گفت: هرگز این اتفاق نیفتاده است.

نعمتی افزود: اگرچه بنیاد اصرار دارد کارخانه را به شخص نفروشد و این واحد تولیدی را به نهاد یا ارگانی واگذار کند؛ ولی حدود یک ماه پیش صورتجلسه ای مبنی بر فروش کارخانه به شهرداری ها و دهیاری ها تنظیم شد که معاون اقتصادی استانداری و شهرداری ان را امضا کرده اند ولی هنوز بنیاد مستضعفان این صورتجلسه را امضا نکرده است.

وی به بیان داشت: صورت جلسه مذکور به نماینده شازند ارجاع شده تا وی با رایزنی، امضای مدیران بنیاد را بگیرد.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*