پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
محکوم به اعدام  در انتظار دستان یاریگر
اجتماعی

محکوم به اعدام  در انتظار دستان یاریگر

از مبلغ 900 میلیون تومان مبلغ دیه درخواستی از سوی خانواده مقتول تنها 500 میلیون تومان تأمین شده است و 400 میلیون تومان دیگر برای تأمین دیه نیاز است

Virtual editor
2 مهر 1397
بازدید: 203
نظرات: 0

قتلی که بر اثر یک نزاع و درگیری خیابانی اتفاق افتاد

محکوم به اعدام  در انتظار دستان یاریگر

از مبلغ 900 میلیون تومان مبلغ دیه درخواستی از سوی خانواده مقتول تنها 500 میلیون تومان تأمین شده است و 400 میلیون تومان دیگر برای تأمین دیه نیاز است

  • گروه جامعه:شایسته سلامی

 

قتل از آن دسته جرائمی است که پیچیدگی های خاص خود را در قوانین و مقررات دارد. هنگامی که نزاع و درگیری بین 2 نفر اتفاق بیافتد قتل عمد محسوب می شود. هنگامی قتل غیرعمد قلمداد می شود که نزاع و درگیری بین بیش از 3 نفر اتفاق بیافتد. م.ن در حال حاضر حدود 3 سال است که به جرم قتل عمد در یک نزاع و درگیری ساده خیابانی به زندان افتاده و اگر مبلغ درخواستی دیه در نظر گرفته شده از سوی خانواده مقتول، تأمین نشود، اعدام خواهد شد. پدر م.ن در گفتگو با عطریاس ماجرا را اینگونه شرح می دهد.

ماجرا از این قرار است که فرزندم در زمان وقوع حادثه که 3 سال پیش رخ داده تنها 26 سال داشته است. هنگامی که برای تعمیر ماشین خود به تعمیرگاه مراجعه می کند ماشین خود را جلوی درب یکی از همسایگان تعمیرگاه پارک می کند، صاحب مغازه ای که خودروی خود را جلوی درب آن پارک کرده می گوید که ماشین خود را یک مقدار جابجا کن و وی هم می پذیرد. بعد از چند دقیقه دیگر ماشین دیگری مراجعه می کند و می گوید که باید ماشین را باز هم جابجا کنی و فرزندم می گوید که چند دقیقه ای فرصت دهید تا کارم را انجام بدهم .

وی افزود: صاحب مغازه ای به شاگردان تعمیرگاه می گوید که م.ن انسان فهمیده ای است که سریع و بدون اعتراض ماشین خود را جابجا می کند. اما شما و مشتریان شما همیشه مزاحم مغازه ما و دیگر همسایگان هستید و باید شما را ادب کنم. بعد از این گفت و شنود شروع به زدن شاگرد تعمیرگاه که نوجوانی 16 یا 17 ساله بوده است می کند. پسرم برای جدا کردن آنها پا پیش می گذارد و شروع به جدا کردن آنها می کند که برادران صاحب مغازه نیز سر می رسند و فکر می کنند که وی درگیر شده است و با حمله ور شدن به سوی وی با مشت اول دندان او را می شکنند. درگیری بالا می گیرد و پسرم که برای تعمیر ماشین خود یک پیچ گوشتی در دستانش داشته است در همین درگیری ها پیچ گوشتی به طور اتفاقی به گیجگاه مقتول برخورد می کند و باعث مرگ وی می گردد.

ادامه داد: در ابتدا آمبولانسی که مقتول را به بیمارستان منتقل می کند در معاینات اولیه اعلام نمی کند که بر اثر اصابت پیچ گوشتی و یا هر جسم سخت دیگری مقتول به قتل رسیده است. به هر حال زمانی که پیچ گوشتی و یا هر جسم سخت دیگری به سر و یا هر نقطه ای از بدن اصابت کند، آن ناحیه بر اثر شکستگی خونریزی می کند. بعد از 24 ساعت متوجه می شوند که مقتول ضربه مغزی شده است. در گزارش پزشکی اعلام شده است که ضربه سمت چپ سر مقتول اصابت کرده است، در صورتی که بعد از 24 ساعت عمل جراحی را بر روی سمت راست سر مقتول انجام می دهند و نشان می دهد که مقتول خونریزی مغزی کرده است. مقتول بعد از آنکه 8 روز در کما بوده است، فوت می کند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر م.ن به عنوان قاتل و به جرم قتل عمد در زندان است. به علت اینکه نزاع و درگیری بین 2 نفر بوده است قتل عمد محسوب شده است. در نهایت بعد از بررسی های متعدد پرونده قضایی به عنوان قتل عمد برای فرزندم تشکیل می شود. دادگاه های مختلفی در رابطه با این پرونده تشکیل شده است و در نهایت در دادگاه های بدوی، تجدیدنظر و حتی حکم دیوان عالی کشور، رأی به مجرم بودن م.ن صادر شده است. در حال حاضر 3 سال است که م.ن در پشت میله های زندان در انتظار آزادی و یا اعدام است.

پدر م.ن تصریح کرد: خانواده مقتول از ابتدا درخواست اشد مجازات و قصاص کرده بودند. پدر مقتول که سالهاست به رحمت ایزدی پیوسته و مادر مقتول نیز حدود 8 ماه بعد این حادثه فوت کرد اما در تمام مدت زمانی که زنده بود تنها تقاضای قصاص داشت. اما در حال حاضر بعد از گذشت 3 سال با قرار دیه راضی شده اند. ابتدا تقاضای 800 میلیون تومان را داشتند، بعد از آن یکصد میلیون تومان آن را نادیده گرفته و تقاضای 700 میلیون تومان کرده اند. بعد از مدتی همسر مقتول به میزان دیه اعتراض کرد و میزان یک میلیارد و 500 میلیون تومان را به عنوان دیه درخواست کرده است. بعد از آن با واسطه قرار دادن بزرگان فامیل و دوستان و آشنایان بالاخره قرار شد که خانواده مقتول به 900 میلیون تومان دیه راضی شوند. همسر مقتول گفته است که این میزان مبلغ دیه را برای تأمین مخارج فرزندانم که تنها یادگاران همسرم هستند احتیاج دارم.

وی بیان داشت: مشکل اینجاست که در قتل عمد قانون میزان دیه را مشخص نمی کند و باید هر چقدر که خانواده مقتول رضایت می دهند به عنوان میزان دیه در نظر گرفته شود. در حال حاضر با فروش خانه و تمام دارایی خود، دریافت سنوات بازنشستگی، کمک های خیرین، اقوام و دوستان و آشنایان در مجموع توانسته ام حدود 500 میلیون تومان جمع آوری کنیم، اما تا 900 میلیون تومان حدود 400 میلیون تومان دیگر کمبود نقدینگی داریم. برای تأمین میزان دیه درخواستی 3 ماه مهلت داده شده که در حال حاضر یک ماه از این فرصت تمام شده و باید تا 2 ماه دیگر دیه را به صورت کامل مهیا کنیم در غیر این صورت فرزندم اعدام خواهد شد و وی را به دار خواهند آویخت. البته گویا اعدام 2 ماه دیگر نیست چرا که حکم نهایی هنوز از تهران تأیید نشده است.

پدر م.ن تأکید کرد: در حال حاضر 2 فرزند دیگر دارم که بزرگتر از م.ن هستند. وی آخرین فرزند من و همسرم است که تمام آرزوی من و مادر و همچنین خواهر و برادرش این است تا بتوانیم مبلغ دیه را به صورت کامل تهیه کنیم و به خانواده مقتول پرداخت نماییم تا بتوانیم بار دیگر فرزندمان را در آزادی کامل و بیرون از سلول های زندان ببینیم. زمانی که این اتفاق برای فرزندم افتاد سن و سال زیادی نداشت و تنها 6 ماه بود که از زمان ازدواجش می گذشت. همسر وی که عروس من محسوب می شود به خاطر علاقه ای که به فرزندم دارد در حال حاضر در خانه من زندگی می کند و گفته است که به جدایی فکر نمی کنم و انقدر در این خانه می مانم تا م.ن صحیح و سالم به خانه برگردد.

وی ابراز داشت: فاصله بین مرگ و زندگی برای م.ن در این سالها بسیار کم شده است. در چند سال اخیر به دلیل اقدامی ناخواسته و متهم شدن به قتل روزگار سختی را گذرانده و کابوس هایش همچنا ادامه دارد و هیچگاه پایان نمی یابد. م.ن اگر چه 3 سال است که پشت میله های زندان روزگار می گذراند اما امیدش را به پروردگار و البته مردمی مهربان که در آنسوی دیوارهای زندان برای وی آستین بالا زده اند و همت گمارده اند تا سنگ تمام بگذارند تا مگر به آزادی و زندگی باز گردد، از دست نداده است. خانواده م.ن تنها انتظاری که دارند این است که خیرین دست فرزندشان را بگیرند و وی را از اعدام نجات دهند.

 

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*