پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
تفکر صنعتی بر استان مرکزی حاکم شود
استان مرکزی

در میزگردی با حضور فعالان تشکل های کارگری استان مرکزی تاکید شد

تفکر صنعتی بر استان مرکزی حاکم شود

هیچ تضادی میان دفاع از کارگر و منافع کارفرما وجود ندارد

Virtual editor
2 مهر 1397
بازدید: 297
نظرات: 0

در میزگردی با حضور فعالان تشکل های کارگری استان مرکزی تاکید شد

تفکر صنعتی بر استان مرکزی حاکم شود

هیچ تضادی میان دفاع از کارگر و منافع کارفرما وجود ندارد

  • گروه اقتصادی:زهره صادقی

 

استان مرکزی از سال‌ها پیش به واسطه برخورداری از صنایع مادر تخصصی با عنوان قطب صنعتی کشور معرفی شده است و طبیعی است که از جامعه کارگری قابل توجهی برخوردار باشد. از این‌ رو برای حفظ این جایگاه صنعتی و نیز احقاق حقوق جمعیت کارگری استان، شکل گیری و فعالیت تشکل های کارگری امری ضروری و حائز اهمیت است. در میزگردی با حضور برخی اعضای تشکل کارگری « جمعیت حامیان آتیه کارگران استان مرکزی» به عنوان اولین و تنها ngo رسمی و مجوز دار کشور، عطریاس به کارکرد تشکل های کارگری و نقش آن ها در برقرای تعامل میان کارگر و کارفرما و نیز حفظ تعادل فیمابین پرداخت.
رئیس تشکل « جمعیت حامیان آتیه کارگران استان مرکزی» با اشاره به جمعیت 900 هزار نفری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در استان مرکزی گفت: این آمار که بیش از نیمی از جمعیت استان را تشکیل می دهد گویای اهمیت و لزوم پرداختن به مطالبات جامعه کارگری استان است.
نبیونی اظهار داشت: عدم وجود یک ساختار نظام مند که با یک حرکت جدی و منسجم و نه لحظه ای و احساسی، پیگیر مطالبات کارگری باشد به عنوان یک خلاء احساس می شود که جمعیت حامیان آتیه کارگران بستر را برای ایجاد و تقویت یک ساختار قدرتمند به منظور تحقق مطالبات کارگری فراهم می سازد.
وی افزود: هدف جمعیت حامیان کارگری، ایجاد تجمیع و همگرایی است و نه تقابل؛ که در این راستا پیشنهاد تشکیل کارگروه هم اندیشی تشکل های کارگری استان به استاندار مرکزی ارائه شده است؛ چراکه معتقدیم مسئولان باید یک صدای مشترک بشنوند تا مطلبات را بطور مشترک پاسخگو باشند.
رئیس جمعیت حامیان کارگری استان ادامه داد: آگاهی بخشی به جامعه کارگری، آموزش مطالبه گری و نیز نظارت بر عملکرد دولت در حوزه کارگری از دیگر اهداف این ngo می باشد.
وی تصریح کرد: در اساسنامه تشکل، توجه به سه ضلع توسعه اقتصادی شامل کارگر، کارفرما و ساختار صنعتی استان از اصلی ترین مواردی است که به آن پرداخته می شود.
نبیونی گفت: دیدگاه و نگاه به کارگر و کارفرما باید کاملا عادلانه باشد و متولیان امور ، کانون شوراها، اداره کار و کارخانجات و شرکت ها می بایست این نگاه را با همگرایی بیشتر تقویت کنند.
وی با انتقاد از حداقل بودن تعداد شوراهای واحدهای تولیدی، صنعتی و اقتصادی به نسبت تعداد این واحدها در استان گفت: بیش از 1200 واحد در استان،مشمول تشکیل شورای کارگری هستند؛ چراکه طبق قانون،بیش از 35 نیروی بیمه شده دارند ولی متاسفانه تنها 40 شورای کارگری در استان شکل گرفته است که این تعداد نیز بطور کامل فعال نیستند.
نبیونی، عدم وجود شوراها به تعداد واحدهای موجود در استان را یک ضعف در حوزه کارگری عنوان کرد و گفت: اگر چه در شوراهای موجود نیز نواقص و ضعف هایی وجود دارد و حتی گاها از مطالبات و اختیارات خود نیز اطلاع کافی ندارند ولی ابتدا افزایش تعداد آن ها در استان از 40 شورا به یکصد شورای کارگری بسیار ضروری است.
وی بیان داشت: افزایش تعداد شوراهای کارگری می تواند در ایجاد انسجام بیشتر در جامعه کارگری مؤثر باشد و در مواقعی که مطالبات کارگری از سوی مسئولان مورد بی توجهی قرار می گیرد، می توان اعتراضات و تحصن های کارگری را به گونه ای منطقی تر مدیریت و سامان بخشی کرد ؛ چرا که در شآن استان مرکزی نیست  با سبقه تمدن، فرهنگی و پتانسیل اقتصادی موجود، کارگر مطالبات خود را با تجمع در خیابان ها و میادین شهر طلب کند.
نبیونی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: انتصاب مدیران گرایش دار و باندی و سیاسی در حوزه های تخصصی صنعتی بسیار غلط است؛ باید نگاه و تفکر صنعتی در استان حاکم باشد‌؛ چراکه در حوزه هایی که سیاست زده بوده ضربه خورده ایم.
وی ادامه داد: چپ یا راست، فرقی ندارد؛ شایسته ها باید مدیر صنعتی شوند.این یکی از اصلی ترین مطالبات ما از استاندار این بوده که افراد ضعیف و باندی وارد مجموعه ها نشوند.
وی همچنین با اشاره به اقتصاد دولتی در کشور اظهار داشت: در خواست جامعه کارگری از دولت این است که از شعار وارد عمل شود و اقتصاد را به شکل واقعی به بخش خصوصی واگذار کنند.سهم استان باید از اقتصاد کشور گرفته شود که می طلبد استاندار مرکزی و نماینگان استان این سهم را و مابقی ظرفیت فعالیت کارخانجات بزرگ را که کمتر از 30 درصد فعالیت دارند از وزارتخانه های مربوطه مطالبه کنند.
وی با انتقاد از روند خصوصی سازی واحدها در استان و ابراز مخالفت با خصوصی سازی نیروگاه شازند گفت: خصوصی سازی در استان مرکزی به شکل قانونی و جدی اجرایی نشده است که در این زمینه مسئولان استان و مدیران حوزه کارگری باید پاسخگو باشند.
رئیس جمعیت حامیان کارگران استان با تاکید بر اینکه چشم انداز اقتصادی برای استان ترسیم نشده است گفت: چرا باید سهام شرکت ها و واحدهای بزرگ استان به غریبه ها واگذار شود؟
چرا بزرگان استان اجازه می دهند چنین اتفاقی بیفتد؟ باید یک شرکت توسعه،سرمایه گذاری و عمران شکل گیرد و مردم سرمایه های خُرد را که به سمت خودرو، سکّه و ارز  می رود و بلای جان اقتصاد شده به سمت سهام شرکت ها ببرند و این می تواند یکی از ساختارهای مهم در رونق اقتصادی باشد.
وی تاکید کرد: باید تفکر حاکم بر مدیریت استان، صنعتی باشد؛ چراکه اگر از صنعت استان، غفلت کنیم اتفاقات بعدی آن را نمی توان مدیریت کرد.
وی اظهار داشت: باید ساختار صنعتی کارگر و کارفرما  حفظ شود ؛ چراکه هیچ تضادی میان دفاع از کارگر و کارفرما یا بنگاه اقتصادی وجود ندارد.
نبیونی به اهمیت تقویت روابط میان صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: باید مشکلات حوزه کارگری در کارگروهی مشترک با حضور مدیران دانشگاه حل شود و این یک مطالبه جدی و اثرگذار از سوی جامعه کارگری است‌.

 

 

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*