پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
چالش در چرخه تأمین دارو
اجتماعی

کمبود برخی دارو ها در استان مرکزی باعث ایجاد نگرانی شده است

چالش در چرخه تأمین دارو

Virtual editor
3 مهر 1397
بازدید: 249
نظرات: 0

کمبود برخی دارو ها در استان مرکزی باعث ایجاد نگرانی شده است

 

چالش در چرخه تأمین دارو

 

  • گروه اجتماعی:شایسته سلامی

 

کمبود دارو در کشور بیماران و مصرف کنندگان دارو را با مشکلات اساسی روبرو کرده است. دارو از آن دسته کالاهایی است که نمی توان آن را با سایر اقلام و کالاها در یک سطح مورد مقایسه قرار داد. شاید عدم تأمین بسیاری از اقلام و کالاها در چرخه زندگی افراد جامعه تأثیر خاصی نداشته باشد، اما دارو جزء آن مواردی است که حتی با بالاترین قیمتی که دارد یکی از اقلام ضروری برای یک بیمار و یا مصرف کننده دارو است. اما وجود عوامل مختلفی که در متن گزارش به آن اشاره خواهیم کرد باعث شده تا دارو با کمبود مواجه شود و بیماران و مصرف کنندگان دارو را با چالش های فراوانی روبرو کند. در این گزارش سعی شده تا به بررسی عوامل مختلفی که بر کمبود درو تأثیرگذار است پرداخته شود.

کمبود دارو دلایل مختلفی دارد

عماد بلالی مدیر داروخانه شبانه روزی دکتر هژیر گفت: کمبود دارو دلایل مختلفی دارد، وجود عوامل متعددی نظیر کمبود مواد اولیه برای تولید بسته بندی داروها، تعداد محدود کارخانه های تولید دارو، کمبود مواد اولیه برای ساخت و تولید داروهایی که در داخل کشور تولید می شود، عدم واردات مواد اولیه داروهای تولید داخلی، عدم واردات داروهای خارجی به صورت سازماندهی شده، آسیب دیدگی برخی دستگاه های داروسازی در کارخانه های تولید کننده که باعث تعطیلی تولید دارو می شود، هزینه بالای واردات دستگاه های داروسازی، از مهمترین عواملی است که به موضوع کمبود دارو در بازار دامن می زند. در خصوص داروهای تولید داخلی چندین سال است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سیاست خودکفایی را در پیش گرفته و در راستای آن گام برمی دارد و به دنبال آن است که وابستگی خود را به واردات دارو کاهش دهد اما تا رسیدن به شرایط ایده آل فاصله بسیار است.

بلالی افزود: زنجیره تأمین دارو روند پیچیده ای دارد. وجود تنش هایی که در جامعه وجود دارد باعث کمبود دارو نمی شود بلکه همین زنجیره پیچیده تولید، توزیع و واردات دارو است که بر روی معضل کمبود دارو تأثیرات فراوانی می گذارد. روابط دیپلماتیک، روابط سیاسی، جابجایی پول از طریق تعاملات ارزی و ریالی بانک ها، در کمبود داروها تأثیرگذار است. عدم سوددهی برای سرمایه گذاران از عوامل مهمی است که حتی بر تولید داروهای ساخت داخل نیز تأثیرگذار است و بازار دارو را با کمبود شدید مواجه می کند. در بسیاری از موارد نیز نایاب شدن داروها به این دلیل است که مشابه ندارند و یا حتی در داخل ایران هم تولید نمی شوند. در حال حاضر با کمبود دارو در کشور مواجه هستیم به خصوص در چارت داروهای خارجی با مشکلات و معضلات بسیاری روبرو هستیم. داروهای ایرانی به سمت کمبود در حال حرکت است که این موضوع 2 دلیل عمده وجود مافیای مالی در پشت پرده چرخه دارو در کشور و نبود مواد اولیه تولید دارو در داخل از مهمترین عوامل آن می باشد. به هر حال کمبود دارو بار روانی بسیاری بر روی بیماران و مصرف کنندگان دارو دارد.

وی ادامه داد: عدم وجود دارو به صورت کاذب در کشور نیز بر روی شایعات کمبود دارو تأثیرگذار است. این روند به این شکل رخ می دهد که متقاضیان و مصرف کنندگان، به دنبال داروهای یک شرکت خاص هستند و اگر داروی مورد تقاضای آنها از شرکت مورد نظرشان نباشد تصور می کنند که با کمبود دارو مواجه هستیم. در صورتی که مشابه همان دارو که توسط شرکت های دیگر تولید شده در بازار موجود می باشد. مصرف کنندگان به دنبال مشابه داروهای خود نمی روند و اگر با نبود داروی یک شرکت خاص مواج شوند می پندارند که دارو کم شده است، در حالی که مشابه آن داروها که تولید سایر شرکت ها است در کشور وجود دارد. این اتفاق باعث روند کاذب کمبود دارو در کشور می شود. انحصار دارو در دستان یک سری از افراد و شرکت های خاص و همچنین واگذاری داروها به یک سری از داروخانه های خاص که یا منابع مالی غنی دارند و یا روابط کاری ویژه ای دارند نیز از دیگر عواملی است که در روند کمبود دارو تأثیرگذار است چرا که باعث می شود داروها در بسیاری از داروخانه ها نایاب شوند و تنها تعداد محدودی از داروخانه ها، داروها را در اختیار خود داشته باشند.

عماد بلالی مدیر داروخانه شبانه روزی دکتر هژیر اظهار داشت: تحریم های ایجاد شده باعث شده تا روابط کاریمان با بسیاری از شرکت های بسیار خوب تولید کننده دارو و همچنین تولید کننده مواد اولیه دارو در خارج از کشور کمرنگ شود. درست است که هیچگاه تحریم دارویی نبوده ایم و نخواهیم شد، اما با تحریم ارزی و تحریم جابجایی ارزی مواجه هستیم. زمانی که برای واردات دارو و مواد اولیه تولید دارو نمی توانیم ارز را از طریق تعاملات بانک های داخلی و خارجی به دلیل تحریم ها جابجا کنیم، قطعاً نخواهیم توانست دارو و مواد اولیه تولید دارو را نیز به کشور وارد کنیم. اگر هم بخواهیم ارز به صورت نقدی به خارج از کشور منتقل کنیم بسیاری از شرکت های خارجی تولید کننده دارو و همچنین تولید کننده مواد اولیه دارو حاضر به فروش محصولات خود به صورت نقدی نیستند و می گویند که حتماً باید از طریق تبادلات بانکی انتقال ارز صورت گیرد. تنها فرایندی که برخی از شرکت های خارجی تولید کننده دارو و همچنین تولید کننده مواد اولیه دارو حاضر به معاملات نقدی هستند این است که باید با واسطه معاملات صورت گیرد و وجود واسطه در بالا رفتن قیمت دارو تأثیر بسزایی دارد و دلیل عمده ای است برای آنکه دارو در کشور با کمبود مواجه باشد.

بلالی تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امکان واردات دارو را برای بسیاری از شرکت های خارجی تولید کننده دارو برای مثال به مدت 5 سال فراهم می کند، اما به شرط آنکه در مدت 5 سالی که اجازه واردات دارو را دارند، کارخانه و خط تولید از داروهای وارداتی خود را در داخل کشور ایجاد کرده و به بهره برداری برسانند. این امر باعث می شود که در مدت 5 سال کارخانه تولیدات دارو در داخل کشور به بهره برداری برسد، نیروی کار ایرانی وارد چرخه کار بشود و دارو در داخل کشور تولید گردد. این اتفاق باعث می شود که متخصصان و نیروهای کار داخلی تولید دارو را فرا بگیرند و به مرحله تولید برسانند. این سیاستی است که توسط وزارتخانه برای خودکفایی تولید دارو در داخل کشور انجام می پذیرد. اما زمانی که یک شرکت خارجی تولید کننده دارو بعد از مدت 5 سال واردات داروهای تولیدی خود، کارخانه و خط تولید داروها را در داخل کشور به بهره برداری نرساند و امکان تولید داروها را در کشور فراهم نکند، به طور کلی از واردات داروهای آن شرکت خارجی جلوگیری می شود و امکان واردات داروها را ندارد. این موضوع نیز یکی دیگر از مهمترین عواملی است که باعث کمبود و یا نایاب شدن داروها می شود.

محاسبه دقیق چرخه تأمین دارو چالش ها در این حوزه را برطرف می کند

محمود مقدسی مسئول خرید داروخانه دکتر عظیمی گفت: اگر مسئولان و افرادی که در تولید و واردات دارو نقش اساسی دارند یک محاسبه دقیق بر روی چرخه تأمین دارو و به خصوص داروهای حیاتی که نبود و کمبود آنها باعث ایجاد مشکلات و معضلات فراوان برای مردم و مصرف کنندگان می شود، برنامه ریزی های دقیق و اصولی انجام دهند و واردات و تولید و توزیع دارو را طبق میزان مصرف تنظیم نمایند، باعث خواهد شد تا بسیاری از چالش ها در این حوزه برطرف شود. اما متأسفانه مدیریت صحیحی بر روی این امر وجود ندارد و بسیار ضعیف می باشد.

مقدسی افزود: یکی از دلایل عدم توزیع و فروش داروها به بیماران بازپرداخت بیمه ها است. بسیاری از شرکت های بیمه ای تعهدات خود را در قبال بازپرداخت هزینه داروها در مدت زمان های طولانی عملیاتی می کنند. با توجه به نوسانات بازار و قیمت دلار شرکت های تولید کننده و توزیع کننده و همچنین وارد کننده دارو، داروها را تنها به صورت نقدی ارائه می دهند، اما در مقابل شرکت های بیمه ای از یک سو بازپرداخت تعهدات خود را به 10 ماه تا یک سال آینده موکول می کنند و از سوی دیگر کسورات بسیاری را در بازپرداخت مبالغ هزینه داروها اعمال می کنند.

وی ادامه داد: این اتفاقات ضرر دو سویه را برای داروخانه ها به همراه دارد، چرا که از یک سو باید داروها را نقد خریداری کنند و به صورت قطره چکانی مبالغ داروها را از شرکت های بیمه ای باز پس بگیرند و از سوی دیگر نیز به خاطر نوسانات بازار و قیمت دلار هر روز با کاهش ارزش پول خود در مبادلات ارزی و ریالی مواجه باشند که صرفه اقتصادی چندانی برای داروخانه ها ندارد. این امر باعث می شود تا صاحبان داروخانه ها رقبتی برای خریداری دارو نداشته باشند و همین موضوع دلیلی بر آن است که با کمبود دارو در سطح داروخانه ها مواجه باشیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*