پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
6 سال از گم شدن طرح جامع شهرسازی اراک گذشت
اجتماعی

تعلل اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی برای تهیه و تدوین طرح جامع شهر اراک به شش سال رسید

6 سال از گم شدن طرح جامع شهرسازی اراک گذشت

شارقی، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی: شورای شهر خواستار ارائه توضیح شده وگرنه طرح جامع اراک آماده تصویب شورای عالی برنامه ریزی است

Virtual editor
3 مهر 1397
بازدید: 682
نظرات: 0

تعلل اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی برای تهیه و تدوین طرح جامع شهر اراک به شش سال رسید

 

6 سال از گم شدن طرح جامع شهرسازی اراک گذشت

 

نوازنی، مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی: مدیرانی در اداره راه و شهرسازی فعالیت می‌کنندکه درکی از طرح جامع شهری ندارند و از اهمیت آن غافل هستند

شارقی، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی: شورای شهر خواستار ارائه توضیح شده وگرنه طرح جامع اراک آماده تصویب شورای عالی برنامه ریزی است

 

  • گروه شهری:سینا علیدادی

 

عدم ابلاغ و اجرای طرح جامع شهر اراک سبب آن شده تا امروز این شهر، سیاست گذاری مناسبی در مسیر توسعه نداشته باشد.

از طرح های جامع شهری به عنوان نقشه های راه توسعه یاد می شود چرا که این طرح ها با مشخص کردن ضوابط کلی شهر، می تواند اصلی ترین نقش را در هدف گذاری مسیر عملیات اجرایی شهرداری ایفا کند اما در حال حاضر شهر اراک حدود شش سال است که بدون داشتن نقشه راهی به روز، در مسیر توسعه شهری درجا می زند.

طبق اصول شهرسازی ایران، عمر مفید تمامی طرح های جامع ده سال مشخص شده و می بایست بلافاصله پس از پایان این عمر، طرح جامع جدیدی تهیه و اجرا گردد. حال اگر تهیه طرح جدید به تعویق افتد، مسوولان مربوطه باید اجرای همان طرح پیشین را ادامه دهند. همین موضوع نیز شهر اراک را دچار مشکل کرده به طوری که در حال حاضر طرح جامعی در دستور کار شهرداری این شهر قرار دارد که در سال 82 ابلاغ شده و امروز با گذشت شش سال از پایان عمر مفید آن دیگر هیچگونه سنخیتی با شرایط فعلی اراک ندارد. اما سوال اصلی این است که چرا اراک علیرغم یدک کشیدن نام کلان شهر، حدود شش سال است که فاقد نقشه راه توسعه و مناسب با معیارهای روز شهرسازی می باشد؟. در پاسخ به این سوال باید گفت که تهیه طرح های جامع شهرهای هر استانی برعهده اداره کل راه و شهرسازی آن استان است. بنابراین اداره راه و شهرسازی استان مرکزی که همواره به دلیل وجود ضعف های ساختاری در حوزه شهرسازی خود از سوی نهادهای گوناگون مورد نقد قرار می گیرد، مسوول تهیه و به عبارتی تعویق در ابلاغ طرح جامع اراک شناخته می شود، امری که مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی در مصاحبه با عطریاس به آن اشاره می کند.

اداره راه و شهرسازی در پیگیری تهیه طرح جامع شهر اراک غفلت کرده است

نوازنی، مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه طرح جامع شهر اراک از سال 91 تنها در حال مطالعه و بررسی می باشد گفت: این موضوع که چرا مطالعه طرح جامع شهر اراک 6 سال است که به طول انجامیده، سوالی است که مسئولان اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی می‌بایست به آن پاسخ دهند اما آنچه که شرایط امروز نشان می دهد، این موضوع می باشد که اداره راه و شهرسازی، پیگیری های لازم را جهت تهیه و اجرای طرح جامع شهر اراک انجام نداده است.

نوازنی ادامه داد: طرح های جامع شهری اصولاً برای مدت زمانی ده ساله تهیه می‌شوند اما طرح جامع اراک در حال حاضر حدود 6 سال است که تهیه نشده و فقط مطالعات ابتدایی آن صورت گرفته، همین طولانی شدن زمان نیز منجر به آن شده تا این طرح کاملا بر مسائل حوزه شهری اشراف نداشته باشد.  وی افزود: طبق قوانین تا زمانی که طرح جامعه جدید شهری ابلاغ نشده باشد، طرح سابق با تمام ضوابط خود مورد اجرا قرار می گیرد. البته کار حرفه ای و اصلی در توسعه شهری این است که طرح جدید بعد از پایان مهلت ده ساله خود، سریعا به اجرا گذاشته شود چرا که به طور مثال طرحی که در سال 82 برای شهر اراک تهیه شده به هیچ وجه نمی تواند با شرایط و ضوابط فعلی این شهر در سال 97 سازگار باشد و اگر بعد از پایان مهلت اعتبار خود، اجرای آن ادامه یابد در مجموع مشکلاتی که امروز اراک با آن رو به رو شده است را به وجود می آورد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه شهر به عنوان یک موجود زنده و پویا شناخته می‌شود، گفت: نیازهای یک شهر همواره می بایست مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد که در همین راستا نیز طرح جدید جامعه شهری به منظور بررسی نقاط قوت و ضعف توسعه تهیه می‌شود.

نوازنی ادامه داد: سوال اینجاست که تهیه یک طرح جامع چرا باید شش سال به طول انجامد و یا طرحی که بعد از شش سال تاخیر تهیه می شود، می تواند شرایط و خاصیت یک طرح جامع منطبق با شرایط روز را داشته باشد؟. وی در بررسی دلایل تاخیر تهیه طرح جامع اراک، گفت: تغییر مکرر مدیریت اداره راه و شهرسازی استان مرکزی و عدم شناخت مدیریت این اداره از اهمیت طرح های جامع شهری، دلیل اصلی به تاخیر افتادن تهیه و ابلاغ این طرح به شهرداری اراک بوده است. متاسفانه امروز در حوزه شهرسازی این اداره کل مدیرانی فعالیت می‌کنند که درکی از طرح جامع شهری ندارند و از اهمیت آن غافل می باشند.  نوازنی ادامه داد: عدم شناخت مدیریت اداره راه و شهرسازی از اهمیت طرحهای جامع شهری موجب آن شده که تهیه طرح اصلا جزو اولویت‌های این اداره‌ کل نباشد وگرنه تهیه طرح جامع اراک به یک شرکت مشاور صاحب ‌نام سپرده شده و این تأخیر شش سال نشان می‌دهد که مدیریت اداره راه و شهرسازی به منظور تهیه طرح جامع مناسب نبوده است.  وی افزود: متاسفانه حوزه شهرسازی اداره راه و شهرسازی استان مرکزی دچار مشکلات متعدد مدیریتی است تا جایی که در حال حاضر کمبود های حوزه شهری در استان به سیاست گذاری های این اداره برمی‌گردد بنابراین لازم است اصلاحات ساختاری در رویه جاری اداره کل راه و شهرسازی استان اعمال شود.

مدیر کل دفتر فنی استانداری مرکزی اظهار کرد: تا زمانی که رویه جاری در اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی تغییر نکند، نمی توان از شهرداری های استان نیز انتظار اجرای مناسب برنامه های توسعه ای در حوزه شهری را داشت چرا که عدم سیاست گذاری های مناسب برای شهرداری اراک سبب شده تا امروز این شهر پویایی لازم را نداشته باشد.

نگرانی در خصوص منطبق نبودن طرح جامع با مسائل روز شهری وجود ندارد

اما در سوی دیگر شارقی، مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به اینکه طرح جامع شهری اراک دو مرتبه به منظور تصویب شورای عالی برنامه ریزی به این شورا فرستاده شده است، گفت: علیرغم ارسال طرح جامع شهر اراک به شورای برنامه ریزی، پارلمان شهری اراک درخواست کرده تا مشاورین این طرح درباره آن طی جلساتی به این پارلمان توضیحاتی را ارائه دهند.

شارقی ادامه ادامه: هرچند که امروز 6 سال از زمان مقرر شده برای اجرای طرح جامع شهر اراک می‌گذرد اما باید به این موضوع توجه داشت که مطالعات انجام شده برای تهیه این طرح تماما به روز شده می باشد و نگرانی در خصوص منطبق نبودن آن با مسائل روز شهری وجود ندارد.  وی افزود: در حال حاضر طرح جامع شهر اراک از نظر اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی آماده و قابل اجرا می باشد.

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی درباره اعمال تغییرات در برخی از ضوابط طرح جامع شهری اراک گفت: درباره لغو یا اجرای پروژه 55 متری تا زمانی که شورای عالی شهرسازی لغو یا اجرای آن را ابلاغ نکرده باشد، هیچ تغییری در طرح جامع شهر اراک شکل نخواهد گرفت.

****

به دنبال صحبت های مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی درباره آماده بودن طرح جامع شهر اراک عطریاس صحت این موضوع را از شورای شهر نیز پیگیری کرد و در این پیگیری مشخص شد که پارلمان شهری اراک بعد از ارائه طرح جامع توسط اداره راه و شهرسازی و توضیحات مشاور طرح، از ضوابط مشخص شده آن در چندین منطقه شهری رضایت نداشته و اعضای شورا این طرح را به دلیل نامتناسب بودن با شرایط روز شهرسازی اراک، رد کرده اند و خواهان حداکثر بررسی های دقیق در این مهم شده اند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*