پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ آذر ۱۳۹۸
تعدادی از مدیران داود تاجران بازداشت شدند
استان مرکزی

تعدادی از مدیران داود تاجران بازداشت شدند

دادستان اراک پیش تردر 24 شهریور ماه اعلام کرده بودکه ادامه کار شهرداری با روش فعلی ممکن نیست

Virtual editor
9 مهر 1397
بازدید: 947
نظرات: 0

تعدادی از مدیران داود تاجران بازداشت شدند

داود تاجران در یازده ماه حضورش به عنوان شهردار اراک
تنها برای مدیرانی که بنا بر اعلام دادستان بازداشت شده اند حکم مدیریت قطعی صادر کرده است

دادستان اراک پیش تردر 24 شهریور ماه اعلام کرده بودکه ادامه کار شهرداری با روش فعلی ممکن نیست

‘گروه شهری:سینا علیدادی

تعدادی از مدیران شهرداری اراک توسط دادستانی احضار و با قرار وثیقه های سنگین بازداشت شدند.
تخلف مالی در املاک نجومی شهرداری اراک که ارزشی بالغ بر 000/000/000/270 ریالی را شامل می شود، سرانجام سبب شد تا دادستانی شهرستان اراک بعد از بررسی پرونده و اسناد موجود، نهایتا دستور بازداشت مدیران و کارکنان متخلف شهرداری را صادر نماید.
بیش از این روزنامه عطریاس در شماره صد و سی، تاریخ 24 مرداد ماه گذشته طی گزارش «املاک از دست رفته شهرداری اراک»، خبر از بروز تخلفات میلیاردی در املاک تهاتر شده توسط سازمان شهرداری اراک را داد که بلافاصله پس از انتشار این گزارش، اعضای شورای شهر در جلسه صحن علنی این شورا ضمن تایید مطالب گزارش فوق اعلام کردند که «میزان تخلف انجام شده در املاک شهرداری 000/000/000/270 میلیارد ریال می باشد.»
دو روز بعد از این اظهار نظر، داود تاجران طی اعلام گزارشی در جلسه صحن فوق العاده شورای شهر از «تمامی مسائل مربوط به این مسئله ابراز بی اطلاع نمود». همین اظهار بی اطلاعی آقای شهردار موجب آن شد تا هفت نفر از هشت عضو اصلاح طلب شورای شهر که شامل کاوه فلک افلاکی، سعید نادری، ایرج رضایی، پیمان رشیدی، محمدحسین فدایی، طوفان محمدی و فرزانه رحمتی می شدند ضمن غیرقابل قبول خواندن بی اطلاعی داود تاجران از این تخلف میلیاردی، با طرح سوال از وی درباره دلایل بروز این تخلف، توضیح بخواهند.
به دنبال این طرح سوال نیز روزنامه عطریاس در شماره 140 خود مصاحبه ای با قاسمی، دادستان اراک انجام داد که وی ضمن تایید تخلف 270 میلیارد ریالی و آغاز پیگیری مراجع نظارتی به عطریاس گفت: «بنده به آقای شهردار گفتم که روند فعلی شهرداری باید تغییر کند چرا که ادامه کار در شهرداری به این روش غیر قابل پذیرش است.»
پس از این هشدار جدی دادستان شهرستان اراک، نوبت به این رسیده بود تا داود تاجران که با شفاف سازی مناسب پرده از راز تخلف املاک نجومی شهرداری اراک بردارد اما دیری نگذشت که در کمتر از ده روز، آقای شهردار طی نشست خبری اعلام کرد که «همه امور ملکی شهرداری با هماهنگی دادستان اراک انجام شده است و تخلف ها تنها 190 میلیارد ریال می باشد.»
به محض مطرح شدن این سخن، موج جدیدی از ابهامات افزوده شده بر عملکرد شهرداری سایه افکند.
امروز پس از هشدار های دادستان مبنی بر اینکه ادامه کار شهردار با روند فعلی امکان پذیر نیست و عدم پاسخگویی و توجه آقای شهردار نسبت به این مهم، در حال حاضر تمامی مدیران و کارشناسان شهرداری اراک که در رابطه با پرونده تهاتر غیرقانونی املاک شهرداری نقش داشتند با دستور دادستان اراک بازداشت شده اند. این افراد شامل شهردار منطقه سه، معاون مالی و اقتصادی، مدیر امور مالی، مدیر و معاون املاک شهرداری اراک می باشند که طبق اسناد موجود تمامی این افراد به اضافه شخص شهردار سندهای تهاتر املاک میلیاردی شهرداری را امضا کرده اند.
البته طبق گفته یکی از منابع موثق، تمامی اشخاص نام برده تنها افرادی هستند که طی یازده ماه دوران شهرداری داود تاجران، توسط وی حکم مدیریتی دریافت کرد اند و داود تاجران به جز برای این نفرات هیچ حکم مدیریتی دیگری را صادر نکرده است.
حال دادستان اراک در مصاحبه با روزنامه عطریاس درباره اظهار نظر داود تاجران مبنی بر اینکه امور ملکی شهرداری با هماهنگی دادستانی انجام شده است، واکنش نشان داده و نیز در خصوص بازداشت های صورت گرفته در رابطه با تخلف 270000000000 ریالی شهرداری اراک توضیحاتی را شرح می دهد.
قاسمی، دادستان اراک در واکنش به سخنان اخیر شهردار اراک که وی در آن ها مدعی هماهنگی قوه قضایی برای انجام تخلف املاک بدون توافق نامه شده بود به عطریاس گفت: برای بروز تخلفات ملکی 270 میلیارد ریالی شهرداری شده بود، گفت: دادستانی اراک ابدا و به هیچ وجه هماهنگی در تخلفات ملکی شهرداری انجام نداده و دادستانی در حال حاضر این موضوع را نه تایید می کند و نه تایید خواهد کرد.
قاسمی ادامه داد: اصلا الزامی از سوی دادستانی برای انتخاب یک کارشناس خاص وجود ندارد و مشخص نیست چرا شخص شهردار چنین سخنانی را مطرح کرده است.
وی افزود: در روند جاری شهرداری، املاک به صورت توافقی و یا غیر توافقی مورد تملک قرار می گیرند یعنی تنها اگر توافقی صورت نگیرد، کارشناسان ملکی وارد عمل می شوند. در این بین نیز سه کارشناس، ملک مربوطه را مورد بررسی قرار می دهند که یک کارشناس از سوی مالک، یک کارشناس از سوی شهرداری و یک کارشناس نیز به عنوان مرضی الطرفین تعیین می گردد، بنابراین تاکید می کنم که دادستانی اراک و قوه قضاییه براساس قانون هیچ نقشی را در این بین ایفا نمی کند.
دادستان اراک در خصوص بازداشت های صورت گرفته طی روزهای اخیر اظهار کرد: دادستانی درباره پرونده معروف تخلف املاک شهرداری که ملکی در کرهرود هم منتسب به پدر بزرگ یکی از بازیگران معروف می باشد، بازداشت های متعددی را انجام داده است.
قاسمی ادامه داد: در حال حاضر مدیران، کارمندان و کارشناسان دست داشته شهرداری در این تخلف میلیاردی با قرارهای سنگین وثیقه بازداشت شده اند چرا که دادستانی شدیدا پیگیر این تخلف سنگین است. وی با اشاره به اظهار بی اطلاعی داود تاجران نسبت به تخلفات رخ داده، گفت: اینکه شهردار اراک می گوید، اطلاع ندارم، درست نیست. بالاخره اصل بر این است که اگر شخصی سندی را امضا می کند، یعنی از آن آگاه است و تمام مسوولیت ها را بر عهده دارد.
دادستان اراک در پایان تاکید کرد: باتوجه به تمامی مسائل ذکر شده، آقای شهردار نمی تواند بگوید که «نمی دانستم» چرا که قانون تمامی موارد تملک را مشخص کرده و دادستانی ابدا دخالتی در این موارد نداشته است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*