پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
افزایش 63درصدی جرایم رایانه ای در استان مرکزی
اجتماعی

عزیزی فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی خبرداد

افزایش 63درصدی جرایم رایانه ای در استان مرکزی

Virtual editor
11 مهر 1397
بازدید: 254
نظرات: 0

عزیزی فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی خبرداد

افزایش 63درصدی جرایم رایانه ای در استان مرکزی

گروه اجتماعی:شایسته سلامی

سردار کیومرث عزیزی فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سئوال خبرنگار عطریاس در خصوص چگونگی تولید و توزیع مشروبات الکلی مرگبار در سطح استان مرکزی و شایعه پخش این مشروبات توسط گروه های تندرو گفت: در حوزه مشروبات الکلی در چندین استان این اتفاق افتاده است و در استان مرکزی نیز چنین رخدادی روی داده است. یک نفر فوتی گزارش شده است و چندین نفر نیز دچار مشکلات جسمی و مسمومیت شده اند. طبق آمار اولیه حدود 8 نفر دچار مشکلات ناشی از مصرف این مشروبات الکلی شده بودند. منشاء تولید و توزیع این مشروبات داخلی بوده و در داخل استان اتفاق افتاده است. نمی توان گفت که به طور دقیق این مشروبات از کدام نقطه کشور تولید و توزیع شده اند، چرا که ممکن است افراد سازنده مشروباتی که در داخل استان مرکزی تولید و توزیع شده اند با افراد سازنده این مشروبات در سایر استان های کشور متفاوت باشند. اما اولین اخبار این اتفاقات از استان البرز رسوخ و درز پیدا کرد. افرادی که در استان مرکزی اقدام به تولید و توزیع این مشروبات کرده اند شناسایی شده اند و اقدامات ویژه در جهت برخوردهای قضایی لازم نیز با آنها صورت می گیرد. در رابطه اینکه شایعه شده است که برخی از گروه های تندرو عامل تولید و توزیع این مشروبات بوده اند اطلاعات کافی ندارم و به علت اینکه اطلاعات خاصی در این خصوص ندارم مجبور به تکذیب این شایعه هستم. حداقل در استان مرکزی که اشراف کامل بر روی آن داریم، می توانم بگویم که چنین اتفاقی رخ نداده است که گروه های تندرو این مشروبات الکلی را تولید و توزیع کرده باشند.
سردار عزیزی همچنین در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار عطریاس در رابطه با تخریب مسئولان و مدیران ارشد استان مرکزی در کانال ها و گروه های ایجاد شده در شبکه های مجازی و فضای مجازی و روند رسیدگی به این اتفاقات، افزود: این موضوع از مجاری اتفاق می افتد که پلیس به آنها ورود پیدا نمی کند و دسترسی ندارد و حتی اطلاعات دقیقی از آنها وجود ندارد. کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی فیلتر شده ایجاد شده اند، پلیس اجازه ورود به آنها را ندارد. زمانی که یک شبکه اجتماعی یا فضای مجازی فیلتر می شود، قبل از اینکه برای مردم فیلترینگ شکل بگیرد، ابتدا برای پلیس این فیلترها اعمال می شود. شبکه های اجتماعی و فضاهای اجتماعی که فیلتر نیست و هرگونه سامانه ای که آزاد است، پلیس به راحتی می تواند به آنها ورود پیدا کند و اتفاقات آن را رصد کرده و کنترل نماید و همچنین به شکایت های مردم و مسئولین رسیدگی کند. در حال حاضر از سوی تعدادی از مسئولان و مدیران ارشد استان مرکزی که در گستره فضای مجازی و شبکه های اجتماعی علیه آنها اقداماتی صورت گرفته و تخریب شده اند پرونده ها و شکایت های متعددی در مراجع قضایی تشکیل شده و روند قضایی این پرونده ها و شکایت ها در حال بررسی و سپری شدن مراحل اداری است. از حدود 10 روز پیش تخریب و اقدام علیه مسئولان و مدیران ارشد استان مرکزی در گستره فضای مجازی و شبکه های اجتماعی کاهش پیدا کرده است. به صورت خاص منشاء این اقدامات از داخل استان اتفاق می افتد و الزاماً از استان های دیگر و یا از سوی افرادی که در خارج از کشور هستند و قصد سیاه نمایی دارند، اتفاق نمی افتد. بسیاری از افرادی هستند که به خاطر مسائل سیاسی و شغلی رقیب یکدیگر هستند و در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی شروع به تخریب و اقدامات خاصی علیه همدیگر می کنند. بسیاری از مطالبی که به این واسطه در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی قرار می گیرد ممکن است درست و یا نادرست باشد و در جایگاهی نیستیم که این مطالب را تأیید و یا تکذیب کنیم چرا که اطلاعات دقیقی از این مطالب و محتواهای منتشر شده و افراد مرتبط با آنها در دسترس نداریم. اما پلیس فتا با همکاری دستگاه قضایی با جدیت به دنبال پیگیری این موضع هستند و امیدواریم که اقداماتی که انجام می شود منجر به کشف از سوی مجموعه نیروی انتظامی و برخورد با خاطیان از سوی دستگاه قضایی در این حوزه شود.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار عطریاس در راستای میزان خودکشی در سطح استان مرکزی نیز ادامه داد: منع نشر اخبار مربوط به خودکشی از طریق مجموعه نیروی انتظامی داریم. این آمار تنها باید از سوی دانشگاه علوم پزشکی و دادستانی که صلاحیت بیان آن را دارند، اعلام شود. به صورت کلی در 6 ماهه ابتدای سال جاری 34 درصد کاهش آمار خودکشی را نسبت به سال گذشته، در سطح استان مرکزی داشته ایم. اما مجاز به اعلام میزان آمار خودکشی ها نیستیم. تنها از طریق مراجع ذیربطی که عنوان شد می توان به آمار دقیق تعداد خودکشی ها دسترسی پیدا کرد.
فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی همچنین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 48 فقره شرارت و زورگیری و 13 فقره قتل نیز در نیمه نخست امسال در استان مرکزی اتفاق افتاده است که شمار این جرایم نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش نداشته است. از ابتدای امسال تاکنون 63 نفر ارازل و اوباش در استان مرکزی دستگیر شده اند که آمار این جرم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد کاهش یافته است. 6353 فقره نزاع و درگیری فردی و 65 فقره نزاع دسته جمعی نیز در نیمه نخست امسال در استان مرکزی رخ داده است که تعداد آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 4 و 27 درصد کاهش یافته است. 2398 نفر اتباع خارجی غیرمجاز در 6 ماه نخست امسال در استان مرکزی دستگیر شدند که آمار دستگیری این افراد به دلیل اقدامات و همکاری های مدیریت اتباع خارجی استانداری، دستگاه قضا و دستگاه های نظارتی با نیروی انتظامی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 23 درصد کاهش یافته است. هیچ موردی از جرم آدم ربایی امسال در استان مرکزی رخ نداده است.
سردار عزیزی تصریح کرد: میزان سرقت های انجام شده در 6 ماه ابتدایی امسال 7042 فقره بوده است و میزان کشفیات این جرم نیز در این مدت 4648 فقره بوده است. 87 فقره سرقت به عنف در 6 ماه نخست امسال در استان مرکزی انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد کاهش یافته است. 360 فقره جعل اسکناس و اسناد نیز در 6 ماهه ابتدای امسال در استان مرکزی به وقوع پیوسته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته این جرم 5 درصد کاهش یافته است. 745 فقره کلاهبرداری در سال جاری در استان مرکزی به وقوع پیوسته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 34 درصد کاهش دارد که روند کاهشی این موضوع با افزایش سطح آگاهی مردم و همکاری آنها با پلیس حاصل شده است. برخورد با تخلفات و جرایم صنفی در مدت 6 ماهه ابتدای امسال 195 مورد بوده است که این تخلفات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد کاهش یافته است.
وی بیان داشت: 3090 کیلوگرم انواع مواد مخدر در نیمه نخست امسال در استان مرکزی کشف شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3 درصد افزایش یافته است. 8657 معتاد و خرده فروش مواد مخدر در مدت 6 ماهه ابتدای امسال در استان مرکزی دستگیر شدند که آمار دستگیر شده ها نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 درصد افزایش یافته است. همچنین در این رابطه 11 باند مواد مخدر در این مدت با همکاری و کمک مردم شناسایی و 141 نفر قاچاقچی مواد مخدر نیز دستگیر شدند. 11 طرح پاکسازی نقاط آلوده در شهرستان اراک و 132 طرح در سایر شهرستان های استان مرکزی از ابتدای سال جاری تاکنون انجام شده است. 19 هزار و 156 نفر در استان مرکزی به دلیل انجام اقدام های مجرمانه دستگیر شدند که 2119 نفر آنان سارق، 9657 نفر آنان به دلیل حمل و جابه جایی مواد مخدر و بقیه نیز مربوط به سایر جرایم بوده است.
فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی تأکید کرد: برخورد با حمل کالای قاچاق یکی از 7 اولویت نخست نیروی انتظامی استان مرکزی است. در این رابطه 334 میلیارد ریال کالای قاچاق در نیمه نخست امسال در این استان کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 99 درصد افزایش داشته است. 773 فقره پرونده در زمینه کشف کالای قاچاق در استان تشکیل شده و 218 دستگاه خودرو در این زمینه توقیف و ضبط شد و همچنین 700 نفر نیز در این راستا دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی تحویل شدند.
سردار عزیزی ابراز داشت: از ابتدای امسال تاکنون 486 فقره جرایم رایانه ای و سایبری در استان مرکزی رخ داده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 63 درصد افزایش دارد. همچنین 569 فقره جرایم رایانه ای و سایبری در این مدت در استان مرکزی کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 66 درصد افزایش یافته است. شاخص درصد کشف به وقوع جرایم سایبری در کشور 85 درصد است، اما درصد کشفیات این جرایم در استان مرکزی در نیمه نخست امسال 117 درصد بوده است. این امر نشان دهنده آن است که استان در این زمینه پیشروی کشور بوده است.
وی اضافه کرد: 304 نفر تلفات جاده ای و درون شهری در 6 ماهه ابتدای امسال در استان مرکزی اتفاق افتاد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 5 درصد افزایش دارد. 48 نفر این تلفات بر اثر تصادفات درون شهری و 256 نفر بر اثر تصادفات برون شهری اتفاق افتاده که تعداد این تلفات نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 2 و 7 درصد افزایش یافته است. 19 هزار و 270 مورد خودرو و موتور سیکلت متخلف در نیمه نخست امسال در استان مرکزی متوقف شده اند که 11 هزار و 399 آنها وسیله نقلیه و بقیه موتور سیکلت بوده است. توقیف وسایل نقلیه متخلف در استان مرکزی در 6 ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3 درصد کاهش یافته است.
فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی همچنین گفت: 436 هزار و 312 مورد تماس تلفنی در نیمه نخست امسال با مرکز فوریت های پلیسی 110 گرفته شده است. 240 هزار و 615 مورد این تماس ها منجر به اقدام های عملیاتی از طرف پلیس شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 32 درصد افزایش یافته است. در 6 ماهه ابتدای امسال 18 هزار و 335 مورد تماس با حوزه نظارت همگانی 197 انجام شده که تعداد این تماس ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد افزایش یافته است. 2087 فقره این تماس ها تقدیر از عملکرد پلیس و 2809 فقره این تماس ها نیز انتقادی بوده است.
سردار عزیزی افزود: از ابتدای امسال تاکنون 6239 مورد انواع خدمات مشاوره ای در مرکز مشاوره و کلانتری های استان مرکزی به مراجعه کنندگان ارائه شده که انجام این امر کاهش 85 درصدی ارجاع پرونده های به دستگاه قضایی و همچنین صلح و سازش در بین افراد را به همراه داشته است. 10 هزار و 756 مورد نشست آموزش عمومی در مساجد و کانون های آموزشی و 344 مورد کلاس آموزش همگانی چهره به چهره در 6 ماه نخست امسال توسط نیروی انتظامی استان برگزار شده است.
وی ادامه داد: طرح ناظر با همکاری پلیس اطلاعات و امنیت و دستگاه قضایی در استان مرکزی در حال اجرا است که در راستای این طرح نرم افزاری بر روی گوشی تلفن همراه فرمانده های نیروی انتظامی و قضات دادگستری نسب و شماره خودروهایی متخلف توسط این افراد در این سامانه ثبت و به پلیس ارائه می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*