پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
اجرای طرح آمارگیری مسکن روستایی در 279 روستای استان مرکزی
اجتماعی

فرح، مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی خبرداد

اجرای طرح آمارگیری مسکن روستایی در 279 روستای استان مرکزی

Virtual editor
11 مهر 1397
بازدید: 343
نظرات: 0

فرح، مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی خبرداد

اجرای طرح آمارگیری مسکن روستایی در 279 روستای استان مرکزی

گروه جامعه: مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی گفت: امسال طرح آمارگیری مسکن روستایی در 279 روستای استان اجرا می شود، در این روستاها 6 هزار و 312 واحد مسکونی شناخته شده و 37 آمارگیر در مراحل اجرایی این طرح مشارکت دارند.
محمدرضا رضافرح در نشستی با اصحاب رسانه با اشاره به طرح آمارگیری و تفاهم‌نامه‌ای که در سال ۸۲ توسط بنیاد مسکن و مرکز آمار تنظیم شده، اظهار کرد: نخستین سرشماری آمارگیری ویژگی‌های مسکن روستایی در سال ۸۲ آغاز و در این رابطه سازوکار مشارکت بنیاد مسکن، مرکز آمار ایران و دانشکده فنی و معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران تعریف شد.
وی با اشاره به اینکه نخستین آمارگیری در سال ۸۲ آغاز شد، افزود: عملیات میدانی توسط بنیاد مسکن و تحلیل‌ها توسط مرکز آمار انجام گرفت. دومین برنامه آمارگیری سال 87 و سومین برنامه در سال ۹۲ انجام شد و اجرای چهارمین برنامه آمارگیری از ۲۱ آبان ماه به مدت یک ماه انجام می شود که در این راستا ۳۷ آمارگیر در استان فعالیت خواهند داشت‌.
مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی با اشاره به اینکه در طرح آمارگیری مسکن امسال ۲۷۹ روستا مشمول آمارگیری می‌شوند، تصریح کرد: در مجموع ۶ هزار و ۳۱۲ واحد مسکونی به عنوان نمونه آمارگیری در ۱۲ شهرستان استان شامل حال این طرح می شوند که به تفکیک ۱۰روستا در شهرستان آشتیان ، ۱7 روستا در فراهان، 19 روستا در تفرش، 12 روستا در کمیجان ، 23 روستا در خنداب، 13 روستا در دلیجان، ۳۳ روستا در خمین، ۱۰روستا در محلات، 40 روستا در ساوه و 22 روستا در زرندیه است.
رضافرح با اشاره به اهداف طرح بیان کرد: با توجه به اینکه بافت مسکن روستایی کشور فرسوده است، دو میلیون واحد مسکونی در دستور مقاوم سازی قرار دارد که تا به امروز حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد در کشور مقاوم سازی شده و در استان مرکزی ۴۲ هزار واحد در دستور کار قرار گرفته که از این تعداد ۳۲ هزار و ۵۰۰ واحد پایان کار دریافت کرده اند.
وی ادامه داد: این آمارگیری اثرات و جایگاه مقاوم سازی در روستاها، استقبال مردمی و میزان دستیابی به اهداف طرح را به نمایش می‌گذارد و بنیاد مسکن از آمار بدست آمده در برنامه‌ریزی ها بهره می‌گیرد تا بتوان تمام واحدهای روستایی را به همین ترتیب مقاوم‌سازی کرد.
وی جمع آوری اطلاعات در زمینه امکانات عمومی و ویژگی‌های سکونتی را نیز از دیگر اهداف این طرح دانست و گفت: در قالب این طرح دامنه ای از اطلاعات بافت روستایی، تراکم و اسکلت بتنی، ویژگی های واحدهای مسکونی روستایی نظیر شمار اتاق ها، نحوه دفع فاضلاب، وضعیت سند مالکیت و جمعیت خانوار ساکن نیز ارزیابی می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی با اشاره به تحلیل آمارگیری و شاخص‌های ایجاد شده در تحلیل عنوان کرد: توسعه سیستم جامع زمان با ایجاد پایگاه اطلاعاتی، شناخت واقعیت موجود مسکن و روند تحولات در طول زمان، تهیه و تدوین شاخص مسکن روستایی و ارزیابی تغییرات هزینه ساخت مسکن روستایی و نقش تسهیلات واحدهای روستایی از شاخص های این طرح است.
مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی تصریح کرد: به منظور مقاوم سازی، دولت 25 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد 5 درصد در نظر گرفته، همچنین بخشی از تسهیلات نیز به شکل قرض‌الحسنه و در قالب تسهیلات پنج میلیون تومانی با کارمزد 4 درصد به روستاییان ارائه می‌شود که البته این تسهیلات برای شهرهای زیر 25هزار نفر نیز استفاده خواهد شد. وی با اشاره به توسعه بوم‌گردی در روستاها و توریسم روستایی، گفت: در حال حاضر استقبال زیادی از سوی سرمایه گذاران جهت توسعه بوم‌گردی و توریسم روستایی صورت می گیرد، اما استقبال مردم روستاها از این موضوع اندک است چراکه آنها خواستار سبک زندگی مدرن هستند و همین امر روند کار را کند کرده است. البته مطالعات لازم در این راستا به دقت انجام شده و در تلاش هستیم با همکاری میراث فرهنگی این موضوع را رفع کنیم.
مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی تصریح کرد: در صورتی که بوم‌گردی و مسافر کاشانه‌ها جایگاه خود را پیدا کنند و مردم بدانند که گردشگران به این فرهنگ بها می‌دهند، رفته رفته خود به ارزش این موضوع پی می‌برند و به این سمت و سو حرکت می‌کنند.
رضافرح با اشاره به ارائه تسهیلات روستایی، گفت: متقاضی اینگونه تسهیلات با در دست داشتن معرفینامه از سوی دهیار و شورای روستا کار خود را آغاز می کند در بیشتر مواقع 150 متر زمین در نظر گرفته می شود و در موارد ویژه برای خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد این متراژ به حداقل نیز کاهش می یابد. متقاضی، پس از دریافت معرفی‌نامه به شعب شهرستانی مراجعه کرده و پس از مشخص شدن نوع کاربری بنا توسط کارشناس، نقشه تهیه می‌شود، همچنین تمامی افرادی که دارای سند مالکیت هستند از اسناد خود می‌توانند به عنوان وثیقه بانکی استفاده کنند، این در حالی است که 50 درصد تسهیلات با مشارکت بانک مسکن ارائه می‌شود و این مهم می‌‌تواند سبب تسهیل در امور شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*