پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ خرداد ۱۳۹۸
توجه ویژه به روستاها در دولت تدبیر و امید
اجتماعی

سعید فائض پور مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مرکزی

توجه ویژه به روستاها در دولت تدبیر و امید

Virtual editor
17 مهر 1397
بازدید: 99
نظرات: 0

سعید فائض پور مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مرکزی:

توجه ویژه به روستاها در دولت تدبیر و امید

گروه جامعه: شایسته سلامی

سعید فائض پور مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مرکزی به مناسبت 15 مهرماه روز ملی روستا و عشایر در جمع خبرنگاران گفت: روستا نقطه شروع هویت یک ملت است و مبدأ استقلال یک جامعه و نقطه خوداتکایی یک کشور است. ریشه بسیاری از انسان ها در روستا است. استان مرکزی به عنوان مهد مشاهیر کشور و استانی که یک چهارم از فرهیختگان کشور را درون خود جای داده، خواستگاه و زادگاه بسیاری از این مشاهیر و فرهیختگان در روستاهای استان مرکزی است.

فائض پور افزود: متأسفانه در 40 سال گذشته با توجه به برنامه هایی که تدوین و اجرایی شده است، به روستاها کمتر توجه شده است. این موضوع از آن حیث است که باید در روستاها به اصولی توجه شود تا ماندگاری مردم و جوانان در روستاها بیشتر باشد. در زمینه مباحث مربوط به اقتصاد و اشتغال روستایی متأسفانه کم توجهی شده و این مباحث مغفول مانده است، اما در دولت تدبیر و امید در این راستا اقدامات مهم و مؤثری انجام شده است.

وی ادامه داد: طرح توسعه اشتغال و بهبود تولید با مشارکت ادارات کل کمیته امداد امام خیمنی(ره)، بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، امور عشایری و روستایی و راهداری و حمل و نقل استان مرکزی با ایجاد 948 اشتغال جدید در روستاهای این استان کلید خورده که تاکنون 558 فرصت شغلی از طریق این طرح در روستاهای استان ایجاد شده است. بر اساس این طرح اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی متعهد به ایجاد 707 فرصت شغلی شده است که تاکنون 333 اشتغال، اداره کل بهزیستی استان مرکزی متعهد به ایجاد 102 فرصت شغلی شده است که تاکنون 138 اشتغال، اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی متعهد به ایجاد 31 فرصت شغلی شده است که تاکنون 24 اشتغال، اداره کل راهداری و حمل و نقل استان مرکزی متعهد به ایجاد 88 فرصت شغلی شده است که تاکنون 44 اشتغال، در روستاهای استان ایجاد کرده اند و اداره کل امور عشایری و روستایی استان مرکزی نیز متعهد به ایجاد 19 فرصت شغلی در استان بوده که به همه تعهدات خود عمل کرده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مرکزی اظهار داشت: در سال 1395 قرادادی فی ما بین معاونت توسعه روستایی و عشایری ریاست جمهوری با بنیاد علوی منعقد شد که بر این اساس اعتبارات اشتغال روستایی به بانک سینا واگذار شد. بنابراین قرارداد، بهره تسهیلاتی که واگذار می شود با تقسیم بندی 5 درصد از سوی معاونت توسعه روستایی و عشایری ریاست جمهوری، 5 درصد از سوی بنیاد علوی و 8 درصد نیز از سوی متقاضیان روستایی پرداخت می گردد. 720 اشتغال جدید روستایی امسال در نقاط مختلف روستاهای استان مرکزی ایجاد شد که این میزان اشتغال روستایی با 78 طرح و پرداخت 300 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک سینا ایجاد شده است.

فائض پور تصریح کرد: در سال جاری نیز 120 طرح اشتغال روستایی با اعتباری بالغ بر 770 میلیارد ریال در استان مرکزی مصوب شد که 87 طرح با اعتباری معادل 560 میلیارد ریال در بانک سینا منجر به عقد قرارداد بین بانک و متقاضیان شده است. از مجموع 87 طرح منعقد شده، 78 طرح تسهیلات لازم را دریافت کردند و 40 طرح نیز با اعتباری بالغ بر 170 میلیارد ریال فعالیت خود را آغاز کرده و به مرحله تولید رسیده اند. مجموع اعتبارات اشتغال روستایی بانک سینا استان مرکزی 750 میلیارد ریال است و در صورت پرداخت تمامی این میزان اعتبارات بیش از 1600 فرصت شغلی در روستاهای استان مرکزی ایجاد می شود.

وی بیان داشت: بر اساس گزارش دستگاه های نظارتی استان مرکزی و مسئولان کشوری و طبق ارزیابی ها و راستی‌آزمایی های انجام شده، تمامی تسهیلات پرداخت شده توسط بانک سینا در تولید و ایجاد اشتغال روستایی هزینه شده است. این طرح های اشتغال روستایی در بخش های مختلف دامپروری، کشاورزی، ساخت و تجهیز گلخانه، بسته بندی، صنایع تبدیلی و گردشگری روستایی شکل گرفته است. علاوه بر پرداخت تسهیلات توسط بانک سینا، تسهیلات دیگری با نرخ سود 6 درصد در قالب سامانه کارا نیز پرداخت می‌شود که سهم استان مرکزی از این تسهیلات یکهزار و 20 میلیارد ریال است. از میزان سهم تسهیلاتی که در قالب سامانه کارا برای استان مرکزی در نظر گرفته شده، تاکنون حدود 520 میلیارد ریال در قالب 505 پروژه اشتغال روستایی از سوی بانک های عامل این استان و با مدیریت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به متقاضیان پرداخت شده است. استان مرکزی به همراه استان های تهران، اصفهان و البرز جزء 4 استان برتر کشور در پرداخت تسهیلات روستایی بوده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مرکزی تأکید کرد: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از 4570 میلیارد ریال اعتبار به دهیاری های استان مرکزی تخصیص داده شده که بر این اساس طرح های عمرانی و اقتصادی بسیاری در روستاهای این استان اجرا شده است. اعتبارات دهیاری های استان مرکزی در سال جاری نیز 143 میلیارد ریال است که این میزان اعتبارات از محل های معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول ریاست جمهوری، جرائم راهنمایی و رانندگی، مالیات بر ارزش افزوده، تملک داریی ها تأمین می شود. همچنین از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید در راستای عملکرد عمرانی دهیاری ها 2 هزار و 300 میلیارد ریال در قالب 2397 پروژه تخصیص یافته است که 3246 روستا و 559 هزار و 376 خانوار روستایی از این پروژه‌ها بهره‌مند شده‌اند. همچنین در راستای عملکرد عمرانی روستاهای استان مرکزی در سال جاری، 198 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر 165 میلیارد ریال در 250 روستای استان مرکزی اجرایی شده و بیش از 250 روستا و 47 هزار و 444 خانوار از طرح های مذکور بهره مند شدند. در حال حاضر 23 تعاونی روستایی، یک تعاونی دهیاری و 23 پایگاه آتش نشانی در روستاهای استان مرکزی فعالیت می کنند.

فائض پور ابراز داشت: 570 دستگاه تراکتور، مینی لودر، نیسان و دستگاه جمع آوری پسماند در روستاهای استان مرکزی با مدیریت دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستایی فعالیت می کنند. 15 هزار سطل زباله مکانیزه در روستاهای استان مرکزی نصب شده و 65 دستگاه جمع آوری مکانیزه پسماند در روستاهای این استان فعال هستند و همچنین 300 نفر نیز در پروسه جمع‌آوری پسماند در روستاهای استان فعالیت می کنند که با این اقدامات جمع آوری پسماند در تمامی روستاهای استان مرکزی به صورت مکانیزه انجام می شود. در روستای موت‌آباد اراک و روستای لریجان محلات نیز جمع آوری پسماندها به شیوه تفکیک از مبدأ اجرایی شده است.

وی اضافه کرد: استان مرکزی دارای ظرفیت های قوی گردشگری در روستاهای تحت پوشش خود است، در این زمینه دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مرکزی متولی اصلی توسعه گردشگری نیست، اما اقدامات مؤثری در این راستا به انجام رسانده است و اعتقاد دارد که برگزاری جشنواره‌های روستایی پیش زمینه توسعه گردشگری روستایی است و با توجه به مزیت های هر منطقه می‌توان جشنواره ها را برگزار کرد. باید واقف بود که توجه ویژه به این موضوع در معرفی روستاها و توسعه گردشگری آنها تأثیرگذار خواهد بود. توسعه این رویکرد در روستاها با توجه به مزیت ها و ظرفیت هایی که دارند، بسیار ثمرآفرین است. برای مثال سال گذشته برگزاری جشنواره انگور در روستای هزاوه به مدت 4 روز، میزان 20 میلیارد ریال فروش را برای روستاییان به همراه داشت. با توجه به تجربه خوب سال گذشته امسال نیز این جشنواره در 26 مهر ماه برگزار خواهد شد که می‌تواند در توانمندسازی ساکنان روستای هزاوه و همچنین معرفی این روستا و توسعه گردشگری در آن، نقش بی بدیلی داشته باشد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای اسلامی استانداری مرکزی همچنین گفت: 1639 روستا در استان مرکزی وجود دارد که از این تعداد، 1129 روستا دارای جمعیت و سکنه و 510 روستا نیز خالی از جمعیت و سکنه هستند. همچنین 793 روستا دارای دهیاری و 821 روستا دارای شوراهای اسلامی می باشند. معیار استقرار دهیاری در روستاها سکونت 30 خانوار و یا یکصد نفر جمعیت و معیار تشکیل شوراهای اسلامی در روستاها سکونت 20 خانوار و یا یکصد نفر جمعیت می باشد. در روستاهای دارای دهیاری، از تعداد 793 دهیار در استان مرکزی، 661 نفر را مردان و 132 نفر را زنان تشکیل می دهند. همچنین در روستاهای دارای شوراهای اسلامی، تعداد 2520 نفر عضو شوراهای اسلامی روستاهای استان مرکزی هستند که از این تعداد 2438 نفر مردان و 82 نفر زنان می باشند.

فائض پور افزود: در راستای مباحث آموزشی ویژه دهیاران، با توجه به سرفصل‌های مشخص آموزشی در قالب موضوعات بدو خدمت، حفظ دارایی های دهیاری ها، آشنایی با جایگاه های قانونی، نگارش و مکاتبات اداری، مدیریت مالیات بر ارزش افزوده و اصول ایمنی، در سال جاری 11 هزار نفرساعت آموزش در استان مرکزی انجام شده است و با مشارکت اتاق تعاون نیز 4 دوره آموزشی برای 120 نفر معادل 8400 نفرساعت اجرایی شده است. هدف از اجرای آموزش‌ها بروزرسانی دهیاران و تسلط بر کار و تغییر ذهنیت دهیاری‌ها در بحث محیط زیست به خصوص در بحث کسب و کار می باشد و ضروری است که در حوزه کسب و کار فرایندها در روستاها تغییر کند و چرا که در این صورت روستاها می‌توانند محور خودکفایی و ایفاگر نقش تعیین‌کننده در مباحث اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و … باشند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*