پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
تعیین تکلیف چاه های آب غیرمجاز با جدیت دنبال شود
اجتماعی

در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی مطرح شد:

تعیین تکلیف چاه های آب غیرمجاز با جدیت دنبال شود

تجهیز 4000 حلقه چاه آب کشاورزی به سیستم کنتور هوشمند ظرف 3 سال

Virtual editor
18 مهر 1397
بازدید: 133
نظرات: 0

در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی مطرح شد:

تعیین تکلیف چاه های آب غیرمجاز با جدیت دنبال شود

تجهیز 4000 حلقه چاه آب کشاورزی به سیستم کنتور هوشمند ظرف 3 سال

گروه جامعه : شایسته سلامی   چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی در حالی برگزار شد که بحث های متعددی در خصوص تأمین منابع مالی و اعتبارات و همچنین تسهیلات مدیریت منابع آبی، در این جلسه شکل گرفت. مدیریت منابع آبی سدها، قاچاق سوخت به چاه های آب غیرمجاز، تعیین تکلیف چاه های آب غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند در چاه های آب نیز از دیگر مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد و تصمیمات لازم در خصوص آنها اتخاذ شد.

تجهیز یکهزار حلقه چاه آب کشاورزی در استان مرکزی به سیستم کنتور هوشمند تا پایان سال جاری

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی گفت: تا پایان امسال یکهزار حلقه چاه آب کشاورزی در استان مرکزی با هدف مدیریت مصرف آب به سیستم کنتور هوشمند مجهز می شود. این تعداد چاه به تفکیک هر شهرستان و با اولویت بندی در قالب هماهنگی با کارگروهی که برای این منظور تشکیل خواهد شد، به سیستم کنتور هوشمند مجهز می شوند. برای تجهیز این تعداد چاه های کشاورزی به سیستم کنتور هوشمند 80 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که با توجه به منابع مالی ابلاغی و همکاری بانک ها، این میزان اعتبار محقق می شود. باید ظرف 3 سال 4000 حلقه چاه آب کشاورزی در استان مرکزی با تأمین 300 میلیارد ریال اعتبار به سیستم کنتور هوشمند مجهز شوند. 358 حلقه چاه غیرمجاز نیز تعیین تکلیف شده اند و احکام آنها بر مبنای پر شدن نهایی شده است.

آقازاده افزود: ممکن است توجه بانک‌ها به آب منطقه‌ای کم باشد و در ارائه تسهیلات در جهت نصب کنتورهای هوشمند چاه های آب مقاومت کنند که در این رابطه نیز باید کارگروه تشکیل شود. کارگروه یاد شده باید با مسئولیت آب منطقه‌ای تشکیل شود که در این راستا استانداری کمک‌های لازم را انجام می‌دهد و حتی اگر نیاز باشد بنده شخصاً ورود خواهم کرد چرا که هوشمندسازی چاه های آب به عنوان اولویت برای ما حائز اهمیت است. برخی کشاورزان نسبت به نصب کنتور هوشمند مقاومت می کنند اما به منظور صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی باید بهره برداران را نسبت به مزایای استفاده از این تجهیزات توجیه کرد. باید به جای تکرار و تمرکز بر بحران آب راهکار مقابله با کم آبی را پیدا کنیم، زیرا رشد جمعیت و مهاجرت سبب از دست دادن منابع تجدیدپذیر شده است و با توجه به این شرایط می‌توان گفت که کشور ما در تنش آبی قرار گرفته و میزان مصرف، متناسب با میزان آب موجود نیست.

ابلاغ 15 میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز چاه های آب کشاورزی به کنتورهای هوشمند

سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: 15 میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز چاه های آب کشاورزی به کنتورهای هوشمند، به استان مرکزی ابلاغ شده است. در این راستا لازم است که شرکت آب منطقه ای استان مرکزی پیگیری جدی برای جذب این میزان اعتبارات را داشته باشد و به سرعت برای رفع موانع اداری اقدام کند. دستیابی به منابع مالی پیش بینی شده در این بخش نیازمند پیگیری است تا تصمیمات دولت در راستای مصرف بهینه آب کشاورزی و مدیریت مصرف آب محقق شود.

فرخی افزود: در راستای پیگیری و دریافت این میزان اعتبارات ظاهراً تنها یک مراوده کوچک میان شرکت آب منطقه‌ای و بانک عامل انجام گرفته در حالی که به منظور انتقال مفاهیم و موضوعات باید حداقل یک جلسه تشکیل می شد که متأسفانه این اقدام در استان مرکزی به خوبی صورت نگرفته است. انتظار می‌رود شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی پیگیری موضوعات خود را تنها به ختم آن محدود نکند.

وی ادامه داد: در راستای دستیابی به منابع مالی پیش‌بینی شده در این بخش باید پیگیری لازم شکل گیرد تا در این صورت تصمیمات دولت در راستای مصرف بهینه آب کشاورزی و مدیریت مصرف آب محقق شود. همچنین در خصوص مصوبه موجود در امر سازگاری با کم‌آبی، این موضوع توسط هیئت وزیران به تصویب رسیده است و مجموعه استان مرکزی تنها می‌تواند در زمینه هماهنگی اعمال نظر کند و اجازه دخالت در امور اجرایی را ندارد.

در خصوص تأمین منابع مالی سررسید اسناد خزانه باید تسهیل شود

عزت اله آمره ای مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: در خصوص تأمین منابع مالی و اعتبارات و همچنین تسهیلات مدیریت منابع آبی، چندین جلسه با بانک توسعه تعاون استان مرکزی برگزار شده است که در این راستا سررسید اسناد خزانه باید تسهیل شود چرا که در جذب تسهیلات مذکور کندی ایجاد می کند. برای عملیاتی شدن تسهیلات ویژه کنتورهای هوشمند چاه کشاورزی باید این منابع مالی به بانک عامل تزریق شود تا زمینه پرداخت آن از محل تسهیلات مذکور برای بهره برداران فراهم شود.

آمره ای افزود: در راستای پیگیری تأمین اعتبار خرید و نصب کنتورهای هوشمند چاه‌های کشاورزی، 3 جلسه کارگروه امور اقتصادی و تولیدی با حضور مدیران و مسئولان مربوطه به منظور نهایی کردن میزان تسهیلات، سود و نحوه بازپرداخت برگزار شده است که از مصوبات این جلسات 300 میلیارد ریال تسهیلات به منظور تهیه و نصب کنتورهای هوشمند در مدت 3 سال مشخص و امسال نیز یکصد میلیارد ریال آن مصوب شد، 14 درصد یارانه سود تسهیلات از محل کمک های فنی اعتباری و ارتقاء شاخص‌ها پرداخت شده که در سال جاری 15 میلیارد ریال مصوب و حداکثر سهم آورده بهره‌‍ بردار به میزان 10 درصد هزینه خرید و نصب کنتور مشخص شده است.

وی ادامه داد: در راستای مصوبات جلسه قبل در رابطه با فضای سبز و اقدامات شهرداری ها، باید گفت که یکی از مصوبات در این خصوص این بود که شهرداری‌ها برای ایجاد فضای سبز باید اقداماتی از قبیل ممنوع شدن چمن‌کاری جدید و جداسازی انشعابات فضای سبز از شبکه شرب را انجام دهند که متأسفانه هنوز هم گزارشی از برخی شهرستان ها ارائه نشده است، این در حالی است که شهرهایی از جمله خمین و دلیجان در این خصوص اقدامات خوبی انجام داده‌اند. در خصوص قاچاق سوخت به چاه‌های غیرمجاز نیز، تراکتورها عامل اصلی تأمین سوخت چاه‌های غیرمجاز هستند و در این راستا 1500 تراکتور در خنداب وجود دارد که باید ساماندهی لازم به منظور جلوگیری از این اقدامات صورت پذیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی اظهار داشت: خوشبختانه در تابستان سالی که گذشت علیرغم کاهش بارندگی‌ها، هیچگونه مشکلی در تأمین آب شرب شهرهای استان مرکزی نداشتیم و از بحران آب شرب به راحتی عبور کردیم. طبق پیش بینی سازمان هواشناسی در سال آبی جدید حجم بارندگی استان مرکزی نرمال است، اما بارندگی ها به روان آب و سیلاب «هیدرولوژی رودخانه ای» منجر نخواهد شد. جاری نشدن جریان رودخانه ای موجب می شود تا در سال آینده، ذخیره آبی پشت سدهای استان روند کاهشی داشته باشد که این امر نگران کننده است. مدیریت حوضه‌های آبریز یا رودخانه‌ها در استان مرکزی باید با مشارکت مردم و همانند سال‌های گذشته در جهت پایدارسازی جریان در رودخانه‌ها انجام شود.

آمره ای تصریح کرد: مدیریت مخازن سدها به منظور تأمین آب شرب شهرها باید به گونه‌ای باشد که در سال آینده مشکل خاصی در راستای تأمین آب شرب مشاهده نشود. امسال مجموع ذخیره سدهای مخزنی ساوه و کمال صالح به گونه‌ای است که نگرانی در رابطه با تامین آب شرب شهرستان های اراک و ساوه احساس نمی‌شود. سد کمال صالح اراک دارای ظرفیت 110 میلیون مترمکعب است که در حال حاضر حدود 45 میلیون مترمکعب از مخزن سد پر است، در حالی که این سد سال گذشته سرریز کرده بود. بنابراین باید تا پایان سال بر اساس این رقم برای مصرف آب برنامه‌ریزی کنیم تا در صورتی که در فصول سرد ذخیره آب زیادی نداشتیم بتوانیم از این حجم ذخیره برای سال آینده استفاده نماییم. ظرفیت سد ساوه نیز 300 میلیون مترمکعب است و اکنون 37 میلیون مترمکعب آب در پشت مخزن این سد موجود است که نسبت به حجم آب مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش ذخیره دارد. سال گذشته سد ساوه با مدیریت صحیح آورد خوبی داشت، اما با این حال باید پیش‌بینی عدم ورودی جدید به این سد را نیز داشته باشیم.

وی بیان داشت: از مجموع 12 هزار حلقه چاه موجود در استان مرکزی، حدود 7000 حلقه چاه مربوط به آب کشاورزی است که دارای پروانه هستند و 2600 حلقه چاه نیز فاقد پروانه می باشند. از مجموع 2600 حلقه چاه‌ فاقد پروانه 1600 حلقه چاه مربوط به سال 1385 و دولت نهم است که طبق یک سری برنامه ریزی ها ساماندهی شده اند و به آنها فرآیند مصرف در حد گلخانه تعلق می‌گیرد. همچنین 1300 حلقه چاه آب کشاورزی غیرمجاز نیز در استان مرکزی تعیین تکلیف شده اند که تاکنون 73 حلقه از این چاه ها پر شده است و برای 358 حلقه نیز احکام قضایی نهایی شده و باید پر شوند. در رابطه با استانداردسازی شیرآلات نیز باید تمامی دستگاه‌های اجرایی شیرآلات مصرفی خود را به شیرهای الکترونیکی و اهرمی استاندارد مجهز کنند و همچنین در بحث نصب کنتورهای هوشمند نیز تسهیلات ارزان قیمت در اختیار بخش کشاورزی و کشاروزان قرار داده می شود تا نسبت به نصب کنتورهای هوشمند چاه‌های آب در سطح استان مرکزی اقدامات لازم صورت گیرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*