پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۷ خرداد ۱۳۹۹
فشار اداره مالیات، تعطیلی بنگاه های اقتصادی را در پی دارد
استان مرکزی

توسطی، رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی در گفتگو با عطریاس از عملکرد اداره مالیات استان انتقاد کرد

فشار اداره مالیات، تعطیلی بنگاه های اقتصادی را در پی دارد

Virtual editor
19 مهر 1397
بازدید: 257
نظرات: 0

توسطی، رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی در گفتگو با عطریاس از عملکرد اداره مالیات استان انتقاد کرد

فشار اداره مالیات، تعطیلی بنگاه های اقتصادی را در پی دارد

گروه اقتصادی: فرزانه حیدری

در چند ماه اخیر بسیاری از شرکت های تولیدی یا کارخانه ها به صورت نیمه تعطیل و یا با حداقل ظرفیت تولید به حیات خود ادامه می دهند. ناگفته نماند که برخی از آنها بیش از نیم قرن سابقه فعالیت داشته و بسیاری از شرکت ها علت تعطیلی یا حداقل تولید را افزایش رکود، تبعات اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده و …اعلام کرده اند. در دنیای امروز مسائل اقتصادی در عرصه های بین المللی نقش مهمی را ایفا می کند و از آنجایی که قدرت هر جامعه و کشور به قدرت اقتصادی و تولیدی آن بستگی دارد می بایست در این راستا حمایت های کافی از آن ها شود و عوامل داخلی باعث متوقف شدن آن ها نشود، حال نیز افرادی هستند که از پرداخت مالیات سر باز می زنند. مالیات بر اشخاص حقوقی مهم ترین مشکل به تبعیض مالیاتی و وجود برخی معافیت های مالیاتی غیر ضروری باز می گردد که موجب خدشه دار شدن رقابت در اقتصاد و خارج شدن بسیاری از واحد های تولیدی کار آمد از چرخه تولید می شود و عدم پرداخت مالیات هم بخشی به فعالیت های بی مبنا باز می گردد و بخشی هم به فرار مالیاتی، البته ناگفته نماند بسیاری از حلقه های زنجیره تولید در ایران شناسایی نشده و این خود عدالت مالیاتی را خدشه دار کرده و موجبات فرار مالیات را فراهم کرده است در حال حاضر این انتقاد جدی به نظام مالیاتی وارد است.
سوالی که پیش می آید این است که چرا در برخی از جوامع مردم حتی در شرایط پرداخت مالیات بالا انگیزه خود را برای کار کردن، پس انداز و سرمایه گذاری از دست نمی دهند ولی در ایران این همه فرار از مالیات چه دلیلی می تواند داشته باشد ؟
در همین راستا عطریاس با منوچهر توسطی، رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی گفتگویی داشته که در ادامه می آید.

سیستم مالیاتی ایران ناقص است و عملکرد غیر قابل قبولی دارد 

منوچهر توسطی، رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی در گفتگو با عطریاس اظهار کرد: درحال حاضر ایران در حوزه مالیات، فاقد سیستمی قابل قبول و فراگیر می باشد که همین مسئله عدالت اقتصادی را خدشه دار کرده است چرا که براساس سیستم فعلی، تمامی آحاد جامعه اگر درآمد داشته باشند، می بایست مالیات پرداخت کنند.
وی ادامه داد: البته پرداخت مالیات به عنوان یک وظیفه مدنی و اجتماعی مطرح است ولی در ایران به دلیل عدم وجود سیستم مالیاتی مناسب، عده ای به طرق مختلف دست به فرار مالیاتی می زنند و یا شناسنامه مالیاتی ندارند به طوری که بخش اعظمی از معاملات انجام شده، مشخص و واضح نیستند که از مثال های رایج آن می توان به دلال ها و واسطه گران ملکی اشاره کرد که منافع بسیاری را کسب می کنند.
وی افزود: دولت بخشی از هزینه های جاری خود را از طریق دریافت مالیات تامین می کند که این امر را به روش های گوناگونی در نیازسنجی های بودجه ریزی و تقسیم آن در بین استان های سراسر کشور انجام می دهد که اداره مالیات در هر منطقه موظف است سهم مشخص شده برای صنایع و صنوف مختلف را اعلام وصول نماید که این مسئله از مدعوین شناخته شده و شناسنامه دار مانند واحدهای تولیدی و تجاری که باتوجه به کد اقتصادی اعطا شده، جایگاه مشخصی دارند دریافت می گردد.
سیستم مشکل دار مالیاتی، فشارهای متعددی را بر صنایع کوچک و بزرگ وارد می کند

رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی در ادامه گفتگوی خود با اشاره به فشارهای وارد شده از سوی اداره مالیات نسبت به چرخه تولیدی صنایع کوچک و بزرگ، اظهار کرد: با توجه به این که شرکت های تولیدی در شرایط فعلی مشکلات زیادی دارند، اداره مالیات فشار مضاعفی را برای دریافت مطالبات مالی دولت نسبت به آن ها می آورد که درحال حاضر همین موضوع موجب ایجاد و شکل گیری نارضایتی و تعدد پرونده های مالی گوناگون در ادارات مالیاتی شده است.
توسطی ادامه داد: حال با توجه به شرایط نا به سامان اقتصادی امروز کشور، فشار مضاعف اداره مالیات بر شرکت های تولیدی، بیشتر موجبات تعطیلی آن ها را فراهم می آورد. این امر در صورتی است که وقتی کشوری در یک جنگ اقتصادی قرار می گیرد، سربازان اقتصادی کشور واحد های تولیدی فعال و غیر فعال آن شناخته می شوند.
در شرایط امروز دریافت مالیات غیر قانونی و منطقی است

وی درباره بروز تغییرات در نحوه عملکرد اداره مالیات استان مرکزی اضافه کرد: با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، دولت باید هزینه های خود را کاهش دهد تا ادارات مالیاتی نیز فشار کمتری را به شرکت های تولیدی وارد کنند چرا که با انجام این کار، پایداری اشتغال تضمین می شود.
بنده به عنوان کسی که در اتاق بازگانی فعالیت می کند این فشار وارده بر بنگاه های تولیدی را نه تنها عادلانه و منطقی نمی دانم بلکه غیر قانونی تلقی می کنم. حتی در گرفتن مالیات های منطقی نظر اتاق بازرگانی بر این است که در شرایط فعلی باید کاهش یابد.
توسطی تاکید کرد: به نظر می رسد که یکی از راه کارهای مناسب برای ادامه فعالیت واحد های تولیدی کاهش مالیات و یا سازمان دهی نحوه وصول آن می باشد. رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی در پایان بیان داشت: حوزه مرتبط با کاهش سهم بیمه کارفرما، تامین اجتماعی و بخش دیگری هم مربوط به کاهش سود بانکی است که پیشنهادات جدیدی از طرف اتاق بازرگانی برای جلوگیری از متوقف شدن چرخه های تولید ارائه شده است. پیشنهادات مذکور به این صورت است که دولت و اداره مالیات بدهی های واحد های تولیدی را مدتی فریز کرده تا در جهت قانون بهبود کسب و کار فشارهای حاصل بر واحد های تولیدی را به هر نحوی کاهش دهد تا به هیچ وجه شرایط بروز تعطیلی در بنگاه های اقتصادی، فراهم نگردد چرا که تعطیلی آن ها مشکلات متعددی را برای دولت به وجود می آورد و بسیاری از کارگران شغل خود را نیز از دست می دهند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*