پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ فروردین ۱۳۹۸
مرتضی سورانه: گام بعدی، ثبت روز اراک در تقویم ملی است
اجتماعی

مرتضی سورانه: گام بعدی، ثبت روز اراک در تقویم ملی است

Virtual editor
29 مهر 1397
بازدید: 114
نظرات: 0
با ابتکار  رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اراک همزمان با سالروز صدارت امیرکبیر  28 مهر به عنوان روز اراک نامگذاری شد

مرتضی سورانه: گام بعدی، ثبت روز اراک در تقویم ملی است

 در مراسمی مرکز فرهنگی اراک در خانه قدیم حسین جانی افتتاح شد
درمراسم افتتاح خانه فرهنگی حسین جانی از مهندس مهمانپور شهردار سال های دور اراک تقدیر شد

گروه جامعه: شایسته سلامی

کلانشهر اراک سابقه علمی، تاریخی، فرهنگی، هنری و اجتماعی بلندی دارد که از پیچ و خم روزگار گذشته گرفته تا روزگار حال بر پاهای استوار خود ایستاده و توانسته این سبقه را در بالا ترین سطح حفظ کند و با گام های بلند به سوی آینده ای روشن حرکت کند. چه آنکه همگان می دانند کلانشهری مانند اراک و در گستره وسیع تر استان مرکزی زادگاه و مهد به دنیا آوردن و پرورش قریب به یک چهارم مفاخر و مشاهیر تمام کشور است و این سرزمین خاستگاه بسیاری از فرهیختگانی بوده که نامشان بر بلندای تاریخ نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح جهان می درخشد. از این رو نامگذاری روزی به عنوان روز اراک و اختصاص دادن این روز به شهری که چنین سبقه ای را در خود جای داده است، می تواند در جهت رشد، توسعه و اعتلای این کلانشهر تأثیر بسزایی داشته باشد.

تلاش های ویژه ای برای نامگذاری روز اراک انجام شد

مرتضی سورانه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر اراک گفت: در مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی کلانشهرها تصمیم گرفته شد که یک روز خاص را برای شهرهای مراکز استان و کلانشهرها اختصاص دهند و به نام آنها نامگذاری کنند و در راستای احیای هویت شهری، ارتقاء فرهنگی شهروندی و ایجاد تعلق شهری در آن روز جشن بگیرند. این مسئله در شورای شهر دوره چهارم مطرح شد و برخی از شهرها از جمله تهران، رشت، قزوین، شیراز، اصفهان، تبریز و … یک روز خاص را به این شهرها اختصاص دادند و نامگذاری کردند. اما در اراک نتوانسته بودند اقداما ت لازم در این خصوص را انجام دهند و کارهای مربوط به نامگذاری یک روز به نام اراک به سرانجام نرسیده بود. در شورای شهر دوره پنجم، کمیسیون فرهنگی اقدامات لازم در این خصوص را انجام داد و برنامه های مربوط به این نامگذاری را پیگیری کرد. طی جلسات متعددی با حضور کارشناسان اراک پژوه و اساتید تاریخ دانشگاه، در کارگروه و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی بیش از 250 نفرساعت زمان صرف شد تا بتوان یک روز ویژه را برای نامگذاری به نام روز اراک و اختصاص این روز به شهر اراک، تعیین کرد.

سورانه افزود: در این راستا فرضیات متعددی مطرح شد از جمله اینکه روزهایی مانند روز ثبت ملی بازار اراک، روز تأسیس اولین مدرسه نوین بعد از مدارس رشدیه که متعلق به دبیرستان صمصامی اراک است، روز افتتاح ایستگاه راه آهن اراک، روز انتخاب اراک به عنوان مرکز استان، روز تأسیس مدرسه عالی علوم اراک به عنوان اولین دانشگاه در این شهر، روز تأسیس مدرسه سپهداری به عنوان اولین مدرسه علوم دینی و مذهبی، و همچنین روز تولد و یا روز به صدارت رسیدن میرزا تقی خان امیرکبیر و یا دیگر رجال نامی، نخبه، مفاخر و مشاهیر شهر اراک نیز پیشنهاد شد که تمامی این فرضیات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نتایج متعددی نیز شکل گرفت. در نهایت اجماع غالب صاحب نظران بر روی این امر بود که اگر قرار است روزی را به شهر اراک اختصاص داده و به نام این شهر نامگذاری کنیم، بارزترین و گویاترین روز برای نامگذاری به نام اراک، می تواند روزی باشد که متعلق به میرزا تقی خان امیرکبیر است. به علت اینکه روز تولد امیرکبیر در اسناد و کتب تاریخی مشخص نیست و یافتن روز تولد ایشان با سختی همراه است، روز به صدارت رسیدن امیرکبیر که تاریخ دقیق و روشنی داشت به عنوان روز اراک انتخاب شد که مصادف با 28 مهر ماه سال 1296 می باشد. بنابراین 28 مهر ماه به عنوان روز اراک در کارگروه و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی انتخاب شد.

وی ادامه داد: روز شنبه 28 مهر ماه سال جاری در صحن رسمی شورای اسلامی کلانشهر اراک با حضور مقامات و مسئولان محلی و استانی از جمله نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک، استاندار مرکزی، معاونین استانداری، نمایندگان شهر اراک در مجلس شورای اسلامی، فرماندار اراک و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استانی مرکزی و همچنین سایر مدیران دستگاه های اجرایی و نهادهای فرهنگی و اجتماعی از این نامگذار رونمایی می شود و در یک مراسم خاص این روز به عنوان روز استانی اراک در تقویم به ثبت برسد. روز 28 مهر ماه در حال حاضر به عنوان روز استانی اراک نامگذاری شده است و بعد از مراحل تصویب و ثبت این روز به نام اراک، گام بعدی در راستای ثبت ملی 28 مهر ماه به عنوان روز اراک در تقویم ملی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر اراک اظهار داشت: انتظار می رود که نخبگان علمی و فرهنگی و فعالان اجتماعی که دل در گروی توسعه و پیشرفت شهر اراک دارند، همکاری های لازم را در راستای اطلاع رسانی های مناسب برای این روز داشته باشند و برای ارتقاء کیفیت برگزاری مراسم های روز اراک در امسال و سالهای آینده گام های بلندی بردارند و اقدامات ویژه ای را در راستای توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر اراک انجام دهند.

28 مهر ماه مصادف با به صدارت رسیدن امیرکبیر است

برومند دهگان فعال فرهنگی شهر اراک گفت: اراک مفاخر، مشاهیر و دانشمندان بسیاری را در سطح کشور و جهان در خود پرورش داده است. یکی از این فرهیختگان بزرگ اراک که شهرت جهانی دارد میرزا تقی خان امیرکبیر است که در دوران صدارت خود در مدت 2 سال علی رغم زمان کمی که در این سمت خدمت می کرد و مشکلات بسیار زیادی را متحمل شد، توانست سیاست داخلی و خارجی ایران را دگرگون کند. بهترین روزی که برای نامگذاری روز اراک می توانستیم انتخاب کنیم روزی بود که به امیرکبیر اختصاص داشت. به علت آنکه در هیچ سند تاریخی و کتب قدیمی روز تولد این شخصیت بزرگ درج نشده است و در اسناد تاریخی تنها روز 28 مهر ماه مصادف با به صدارت رسیدن امیرکبیر مشخص شده بود، تصمیم گرفته شد که این روز به عنوان روز اراک نامگذاری شود.

دهگان افزود: البته در جلسات مختلفی که برای این امر تشکیل شده بود، پیشنهادات متعددی مبنی بر روزهای مهم تاریخی دیگر که هر کدام دارای سبقه بزرگی برای شهر اراک بودند مطرح شد، اما خرد جمعی در این راستا قرار گرفت که بهترین گزینه برای انتخاب روز اراک 28 مهر ماه سالروز به صدارت رسیدن امیرکبیر می باشد. این روز به عنوان روز استانی اراک نامگذاری شده و انتظار می رود هر ساله در این روز جشن های ویژه ای برگزار شود و در جهت رشد و توسعه و همچنین ارتقاء فرهنگی و اجتماعی شهر اراک گام های بلندی برداشته شود. همچنین شورای شهر و شهرداری کلانشهر اراک هر ساله با همکاری یکدیگر بتوانند برنامه های ویژه ای را که بار فرهنگی و اجتماعی بسیاری برای مردم دارد و در اصطلاح مردم پسند است، در این روز اجرا کنند.

وی ادامه داد: زمانی که شهر اراک به کلانشهر تبدیل شد تأثیرات بسیار زیادی در جهت ارتقاء و توسعه همه جانبه اراک داشت، امروز نیز با نامگذاری 28 مهر ماه به عنوان روز اراک اتفاقی نظیر همان تأثیرات سازنده و مثبت را شاهد خواهیم بود. بی شک این روز تأثیرات بسزایی در رشد و توسعه و اعتلای همه جانبه اراک خواهد داشت. همانطور که در دهه فجر و هفته دولت فعالیت های بسیار زیادی در راستای بهره برداری و آغاز عملیات های اجرایی متعدد در سطح کشور انجام می شود، انتظار می رود در روزی که به نام اراک نامگذاری شده نیز شاهد اجرای چنین فعالیت هایی از جمله فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در سطح کلانشهر اراک باشیم.

خانه فرهنگ اراک افتتاح شد

هم زمان با فرا رسیدن 28 مهر ماه شب اراک نیز در منزل قدیم ابراهیم حسینجانی برگزار و خانه فرهنگ اراک به صورت رسمی افتتاح شد.

در مراسم افتتاح خانه فرهنگ اراک مرتضی سورانه رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اراک، مجید پور عطار یکی از گزینه های فراکسیون امید پارلمان شهری برای تصدی در سمت شهرداری اراک، علی اکبر کریمی نماینده مردم شهرستان اراک در مجلس شورای اسلامی، مهندس مهمانپور شهردار سابق اراک و جمعی از اهالی حوزه فرهنگی استان مرکزی حضور داشتند.

مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اراک طی این مراسم در تقدیر از مهندس مهمان پور اظهار کرد: مردمی بودن ، شرط کافی و مهم برای یک شهردار موفق است و یکی از دلایل موفقیت آقای مهانپور را باید مردمی بودن و بالا آمدن از میان مردم عنوان کرد به طوری که همین مردمی بودن وی سبب شد تا در دوره مدیریت، بتوانند شهر را به خوبی اداره کنند.

سورانه در بخش دیگری از سخنان خود افزود: اعضای شوراها در هر شرایطی منتخبین مردم هستند و طبق قانون، وظایف و اختیاراتی به عهده دارند و بنابراین شهردار بایست شورا را به رسمیت بشناسد، بپذیرد و مشورت بخواهد.

در سوی دیگر این مراسم ابراهیم حسین جانی گفت: بنده به حفظ و نگهداری از خانه فرهنگ اراک و اینکه باید عزت و آبروی این شهر حفظ شود، اعتقاد خاصی داشته و دارم.

حسین جانی ادامه داد: می توانستیم این خانه قدیمی را تغییر کاربری دهیم یا بفروشیم ولی اعتقاد و علاقه ام برای حفظ آن به عنوان خانه فرهنگ اراک، باعث شد از این کار خودداری کنم. نامگذاری روز صدارت امیرکبیر به عنوان روز ملی اراک، اقدام قابل تقدیری می باشد که توسط شورای شهر انجام شده است.

مهندس مهانپور نیز در مراسم افتتاح خانه فرهنگ اراک که با نکوداشت و تجلیل از وی نیز همراه شده بود، بیان داشت: محل ساختمان قدیم شهرداری در مرکز شهر، ذخیره شهر است و به همین دلیل به شورای شهر دوره قبل توصیه کردم به دلیل نگاه درآمد زایی مقطعی، اراک را ارزان نفروشند و این مکان نباید به پاساژ و کاربری تجاری تبدیل شود.

مهمان پور ادامه داد: پیش بینی و نگاه به شرایط آینده شهر برای یک شهردار لازم است تا بتواند تصمیمات درستی داشته باشد. زمانی که شهرداری را تحویل گرفتم ، حتی از همان ماه اول در پرداخت حقوق ها مشکل داشتیم و مجموع اعتبارات یکسال شهرداری فقط 45 میلیون تومان بود.

وی افزود: برای از دست ندادن میز و جایگاه مدیریت، نباید تصمیماتی گرفته شود که به صلاح شهر و شهروندان نیست در جلسه انجمن شهرستان با حضور استاندار وقت اعلام کردم اگر تحصیل حین خدمت عیب و ننگ نباشد، می توانم یکی از مدیران شایسته این شهر و استانی که زادگاه امیرکبیر است باشم و نباید گفته شود که نیروی توانای بومی در اراک و استان نداریم.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*