پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ فروردین ۱۳۹۸
احمدی نژاد تمام شده است
استان مرکزی

احمدی نژاد تمام شده است

Virtual editor
30 مهر 1397
بازدید: 293
نظرات: 0

رضا آستانه، رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و نماینده اسبق شازند و آستانه  در واکنش به سخنرانی رئیس دولت نهم و دهم در گفتگو با عطریاس مطرح کرد

🔻 هیچ یک از جریان های سیاسی شهر آستانه و یا حتی شورای شهر و خانواده شهدا، احمدی نژاد را به این شهر دعوت نکردند

🔻 اصلاح طلبان مخالف سخنرانی احمدی نژاد نبودند چراکه جبهه اصلاحات در هر شرایطی از آزادی بیان دفاع می کند.

🔻 شورای تامین استان، شخص استاندار و فرماندار شازند خیلی راحت با احمدی نژاد مدارا کردند و البته این مدارا به کلیت دولت برمی گردد حال سوال اینجاست که آیا اجازه سخنرانی به خاتمی داده می شود.

🔻 روحانی تا به امروز در دولت دوم خود نتوانسته به وعده هایش عمل کند.

🔻 اگر یک جوان سخنان احمدی نژاد را تکرار کند او را بازداشت نمی کنند.

🔻 احمدی نژاد زاییده جرایانیست که خود را عقل کل می نامد

رضا آستانه، رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و نماینده اسبق شازند و آستانه در واکنش به سخنرانی رئیس دولت نهم و دهم در گفتگو با عطریاس مطرح کرد

سینا علیدادی

«هیچ یک از جریان های سیاسی شهر آستانه و یا حتی شورای شهر و خانواده شهدا، احمدی نژاد را به این شهر دعوت نکردند اما ما اصلاح طلبان از حق آزادی بیان دفاع می کنیم و مخالف سخنرانی هیچکسی نیستیم، حتی اگر آن فرد محمود احمدی نژادی باشد که در دوران ریاست جمهوریش چیزی به اسم آزادی بیان را نمی شناخت».

بیست و هفتم مهر، محمود احمدی نژاد علی رغم مخالفت اولیه شورای تامین استان مرکزی و فرمانداری شازند در سفری چند روزه به شهر آستانه از توابع شهرستان شازند به سخنرانی پرداخت و ادعاهای همیشگی خود را درباره مباحث حوزه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تکرار کرد و سیاست های اقتصادی دولت روحانی را مورد انتقاد قرار داد. ولی درباره اینکه چرا در دوران ریاست جمهوریش علی رغم درآمد نفتی بالا و همراهی نهادهای حاکمیتی رشد اقتصادی کشور منفی بود، توضیحی نداد تا جایی که باتوجه به صحبت های وی این سوال در ذهن ها شکل می گیرد که چرا «احمدی نژاد در زمان ریاست جمهوریش چنین سخنانی را مطرح نکرده است».

تکرار این ادعاها توسط احمدی نژاد در شهر آستانه، سبب واکنش «رضا آستانه» نماینده دو دوره مردم این شهر در مجلس شورای اسلامی و ریاست ستاد انتخاباتی حسن روحانی شد.

رضا آستانه در گفتگو با عطریاس از حق آزادی بیان دفاع می کند و این موضوع را یکی از اصول اصلاح طلبی می داند اما در سوی دیگر از عملکرد دوگانه مسوولان استان گلایه دارد. آستانه این سوال را مطرح می سازد «که اگر آقای خاتمی به با آن همه عملکرد قوی و مناسب در زمان ریاست جمهوریش، امروز به استان مرکزی می آمد آیا باز هم مسوولان این استان از حضور وی دفاع می کردند؟».

آستانه که طی سال گذشته مسوولیت ستاد ریاست جمهوری را بر عهده داشت امروز در جایگاه ریاست شورای ائتلاف برای توسعه استان مرکزی ازکم کاری مسوولان برای تحقق وعده های روحانی گلایه دارد و در ادامه از مدیران ارشد دولت خواستار عملکردی صادقانه و احترام به آگاهی مردم می شود.

چرا محمود احمدی نژاد برای سفر به استان مرکزی، شهر آستانه را انتخاب کرد، آیا برای برگزاری سخنرانی در این شهرهماهنگی های قانونی انجام شده بود؟

 

اینکه رئیس دولت پیشین برای انجام سخنرانی در شهر آستانه مجوزی دریافت کرده یا نه، اطلاعی ندارم. البته می دانم که هیچ یک از جریان های سیاسی شهر آستانه یا شورای شهر و یا خانوادهای محترم شهدا دعوتی از ایشان نداشتند. ظاهرا فردی از شهروندان آستانه که با ایشان یا اطرافیانش ارتباط داشته دعوت کردند. مسوولیت برگزاری مراسم را هم بدون دخالت هیات امناء مسجد و یا اهالی شهر، بر عهده  خودشان بوده و حتی مجری را هم از بیرون آورند. حال اینکه چرا احمدی نژاد برای سخنرانی شهر آستانه را انتخاب کرده در واقع دلیل آن به درک و ظرفیت بالای مردم این شهر بر می گردد چرا که از گذشته  در آستانه تریبون های آزادی برای انجام گفتگوهای سیاسی وجود داشته که جریانات سیاسی می توانستند  بدون تنش به راحتی نظرات خود را بیان کنند. نمونه ی اصلی ظرفیت سیاسی مناسب در شهر آستانه، فعالیتهای  اصلاح طلبان و اصولگرایان از قدیم بوده و به راحتی یکدیگر را تحمل می کنند.

به نظر بنده استاندار محترم مرکزی و  فرماندار  محترم شازند هم تابعی از کل بدنه دولت هستند. تمامی دستگاه های دولتی و قضایی از حضور احمدی نژاد و برنامه سخنرانی وی با اطلاع بودند. احتمال می دهم که شخص استاندار درباره برگزاری سخنرانی احمدی نژاد با وزارت کشور رایزنی داشته و این وزارتخانه نیز دستور عدم پیگیری را صادر کرده است. لذا باتوجه به این مهم باید گفت که اگر استاندار و فرماندار ضعیف عمل کرده اند، ضعف آنان به کلیت دولت بر می گردد.

 به عنوان یکی از نیروهای سرشناس جبهه اصلاحات درکشور آیا مخالفت و یا انتقادی نسبت به برگزاری سخنرانی احمدی نژاد در استان مرکزی دارید؟

 

جریان اصلاحات به هیچ وجه مخالفتی با برگزاری مراسم سیاسی در استان مرکزی نداشته و ندارد. اصلاح طلبان اساسا مخالف صحبت کردن و بیان نقطه نظرات از جانب اشخاص مخالف خود نیستند، حتی اگر سخنران، احمدی نژادی باشد که کشور از دست آن خون دل های بسیاری خورده است. در واقع یکی از اصول اصلی جریان اصلاحات موافقت آن با آزادی بیان و حق اظهار نظر است  و نقد دولت و مسئولین اجرایی است.  ولی به هر سو می بایست رعایت شود که در یک مراسم سیاسی، صحبت ها در چارچوب قانون مطرح گردد و رنگ و بوی تهمت و تخریب به خود نگیرد.

استقبال مردم شهر آستانه از سخنرانی محمود احمدی نژاد به چه شکلی بود و به نظر شما آیا طرفداران وی توانستند به اهداف مد نظر خود دست پیدا کنند؟

 

به هر حال باید توجه داشته باشید که احمدی نژاد چهره ناشناسی نیست و هر کسی ایشان را، نسبت به دیدگاه شخصی خود، مورد ارزیابی و مکاشفه قرار می دهد. لذا معتقدم که در هر جای ایران افرادی وجود دارند که علاقمند به دیدار و شنیدن صحبت های ایشان باشند. البته این نکته حائز اهمیت است که حضور مردم در اینگونه سخنرانی ها نمی تواند دلیل مناسبی مبنی بر تایید و یا رد نمودن سخنان احمدی نژاد توسط آنان باشد.

در سوی دیگر نیز جمعیت حدود 600 نفری که در شهر آستانه حاضر شده بودند تماما از  مردم بومی این شهر نبودند، شاید حدود 200 نفر از شهر 10 هزار نفری آستانه بودند،  تعدادی از جمعه بازار شهر و بقیه به دلیل تبلیغات گسترده همراهان احمدی نژاد، از روستاها و شهرهای اطراف به آستانه آمده بودند.

در سوی دیگر نیز در سخنرانی مذکور ادعاها و سخنان یک ساله گذشته رئیس جمهور سابق تکرار شد. حال اگر به این موارد توجه کنیم در خواهیم یافت که احمدی نژاد نتواست آنچنان که باید از سفر به شهر آستانه بهره مند شود.

 درباره صحبت هایی که احمدی نژاد در جمع مردم شهر آستانه مطرح کرد چه نظری دارید و به نظر شما آیا سخنان وی می تواند اغنا کننده باشد؟

 

احمدی نژاد دیگر تمام شده، صدای او را کسی نمی شود. حرفی برای گفتن ندارد و حتی باور دارم که وی باید نسبت به عملکرد تخریبی در دوران ریاست جمهوریش محاکمه شود. احمدی نژاد به جای آن که بیاید از مسکن مهری که با یک زلزله خراب شده، یارانه ای که هیچ مشکلی از مردم را حل نکرده و سهام عدالت بی برنامه سخن بگوید، می بایست پاسخگوی عملکرد هشت سال زمامداری خود باشد که چطور اقتصاد و سیاست کشور را نابود کرد و ایران را به لبه پرتگاه رساند. سخنان او تکراری است.

اگر می بینیم که با گذشت پنج سال هنوز هم احمدی نژاد بجای اشتغال زایی از پرداخت یارانه صحبت می کند، نشان دهنده دیدگاه معیوب او است. احمدی نژاد هیچ وقت نمی تواند بگوید که با تند روی های خود چطور سبب شکل گیری اجماع جهانی و وضع تحریم های ظالمانه علیه ایران شد چرا که نمی تواند پاسخگو باشد.

ایشان باید به سؤالات زیادی  پاسخ دهد. از منحل کردن سازمان برنامه و بودجه تا عزل ونصب های پیاپی وزیران و مدیران که شیرازه کشور را از هم پاشید، از تندروی ها و به خطر انداختن منابع و منافع ملی، از دزدیها و اختلاسها، از نابودی نظام تولید و صرف میلیاردها دلار برای واردات از بست نشینی تا نمک نشناسی هایش وغیره. حال نمی دانم که چرا تا این حد از بازخواست با احمدی نژاد صبوری می شود.

به نظر شما دلیل اینکه احمدی نژاد درباره عملکرد و آسیب های هشت سال ریاست جمهوری اش مورد سوال قرار نمی گیرد، چیست؟

 

امروز این سوال برای بنده هم وجود دارد که چگونه احمدی نژاد هر چیزی که بخواد به زبان می آورد و این امکان تنها برای مسوولان دولت اصلاحات با آن همه افتخار و عملکرد قوی، وجود ندارد و مقامات نیز به راحتی از کنار این مهم عبور می کنند.

احمدی نژاد مصداق بارز همان مثلی است که می گویند «یک دیوانه سنگی را به داخل چاه می اندازد و صد عاقل نمی توانند آن را بیرون آوردند».

احمدی نژاد عامل اصلی معضلات ارزی امروز و اختلاسهایی می باشد که یکی پس از دیگری صورت گرفتند و هیچ کدام به بیت المال برگشت داده نشد. بالاخره یکی می بایست به این دزدی ها رسیدگی کند و پاسخ سوالات مردم را بدهد. متاسفانه احمدی نژاد فکر می کند که حافظه تاریخی مردم ضعیف است. در صورتی که همه در باره درآمد نفتی بی سابقه هر بشکه 130 دلار سوال دارند که این درآمدها چه شد؟ و به کجا رفت؟ چرا مشکلات اقتصادی کشور بیشتر شد.؟

باتوجه به اقدامات امروز احمدی نژاد و گروه های فکری وابسته به آن، آیا می توان گفت که دولت آقای روحانی در آگاهی دادن به مردم کوتاهی کرده و به نوعی زمینه ساز ادامه دار شدن روند عوام فریبی احمدی نژادی ها شده است؟

 

به هر حال روحانی وارث ویرانه ای بود که برای ساختن مجدد آن انرژی بسیاری لازم است. دولت اول تدبیر و امید در زمینه برجام دست آوردهای قابل قبول و تاریخی داشت اما متاسفانه همان دلواپسانی که سبب روی کار آمدن احمدی نژاد بودند، سنگ اندازی بر سر راه روحانی را آغاز کرده و در حال حاضر نیز هر کاری می کنند تا از عملکرد و رفتارهای احمدی نژاد اعلام برائت نمایند.

دولت اول روحانی در مواقعی توفیق های مناسبی به دست آورد ولی در شرایطی هم نتوانست آنچنان که باید قابل قبول عمل کند چرا که باور دارم روحانی در دوره ریاست جمهوری اوباما فرصت را از دست داد و آنقدر دیر دست به کار شد که دیوانه ای مثل ترامپ بر سرکار آمد. لذا به صراحت باید بگویم که روحانی تا به امروز  در دولت دوم خود نتوانست به وعده هایش عمل کند.

تیم مدیریتی دولت دوازدهم و به خصوص تیم اقتصادی این دولت براساس وعده های دکتر روحانی به مردم تشکیل نشد.

مردم از رئیس جمهور منتخب خود انتظار صحبت صادقانه دارند اما دیدیم که روحانی در زمانی که برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در مجلس حاضر شد به طور مناسب صحبت نکرد و ملت را غریبه دانست در صورتی که روحانی می توانست موانع بر سر راه دولت را صادقانه نام ببرد. لذا این مهم نشان می دهد که دولت تدبیر و امید هنوز به این درک نرسیده است که آگاهی ملت افزایش یافته و نمی تواند همه چیز را به گردن مسائل و مشکلات خارجی بیاندازد.

دولت بداند که ملت از شرایط اقتصادی رضایت ندارد و در استان صنعتی مثل استان مرکزی می بایست بیش از پیش به این مهم توجه نشان دهد چرا که مشروعیت دولت و  کارگزاران وی از رای مردم می باشد و نباید رای آن ها نادیده گرفته شود.

به عنوان یک فعال سیاسی اصلاح طلب و  رئیس ستاد ریاست جمهوری در انتخابات گذشته آیا انتقاد به تیم مدیریت ارشد دولت در این باره را وارد می دانید؟

 

تنها می توان گفت تضاد عملکردی آن ها این ابهام را به وجود می آورد که آیا امکان سخنرانی برای آقای خاتمی هم در اراک یا حتی شهر آستانه وجود دارد؟ حال اگر توجه کنید، درخواهید یافت که به نوعی این سوال همیشه باقی می ماند که چرا احمدی نژاد با آن همه ضعف و خطا هر وقت که مایل باشد می تواند دست به سخنرانی زند ولی این امکان برای دیگران وجود ندارد.

افزایش آگاهی ملت از وظایف جبهه اصلاحات است اما این جبهه هیچ تریبونی ندارد که با آزادی کامل و نگرانی از تبعات آن صحبت کند. بنابراین تنها راه حل فعلی این است که شخصیت های سیاسی اصلاح طلب استان مرکزی در شرایط امروز اتحاد و انسجام خود را حفظ کنند و با امید به فعالیت خود ادامه دهند.

آیا می توان گفت که فعالیت های امروز محمود احمدی نژاد در راستای دستیابی به اهداف جدیدی است؟

 

سال 84 شخصی ریاست جمهوری را بر عهده گرفت که بعد از هشت سال از کشور تنها یک ویرانی برجایی گذاشت اما امروز شورای تامین استان، شخص استاندار مرکزی و فرماندار شهرستان شازند خیلی راحت با او مدارا می کنند.

اگر یک جوان سخنان احمدی نژاد را تکرار کند آیا او را احضار و بازداشت نمی کنند؟ این خودش یک تضاد مهم و یک سوال مبهم است. ما کلا موافق این هستیم تا همه نقطه نظرات خود را بیان کنند بدون آنکه نگران تبعاتش باشد. بنابراین امروز که از برخورد با احمدی نژاد خبری نیست لااقل می بایست مشخص شود که چرا امروز شهر آستانه هدف سخنرانی وی بوده و فردا چرا به شهرهای دیگر می رود.

احمدی نژاد در صحبت های خود خواستار اجرای اصولی قانون اساسی شده اما زمانی که در قدرت بود، درباره این مباحث هیچ سخنی را به زبان نمی آورد. او خود را دوست و دلسوز مردم می خواند اما در زمان ریاست جمهوریش همین مردم را خس و خاشاک عنوان می کرد.

 به نظر شما منشا این پارادوکس عملکردی محمود احمدی نژاد در چیست، یعنی احمدی نژاد واقعا تغییر کرده است؟

 

خیر، احمدی نژاد همان آدم سابق است و هیچ تغییری نکرده چرا که از همان روز اول به دنبال عوام فریبی و تزویر بوده و هست. بزرگترین سوال بنده  این است که چگونه ایشان را بعنوان یک رجل سیاسی شناختند؟ در صورتی که در سال 84 هزاران نفر همانند احمدی نژاد بودند که می توانستند رئیس جمهور شوند چرا که وی نه سابقه وزارت، نه سابقه وکالت مجلس نه حتی معاونت وزیری داشت و نه تفکر توسعه محوری که آن را تایید کردند.

البته  در انتخابات گذشته ریاست جمهوری با رد صلاحیت احمدی نژاد بر اشتباه سال های گذشته مهر تایید زد شد. لذا اگر امروز بگوییم احمدی نژاد تغییر کرده، به هیچ وجه درست نیست.

احمدی نژاد زائیده جریانی است که خودش را عقل کل می داند به همین دلیل برای مواجهه با منش احمدی نژادی ها ا ابتدا می بایست این جریان و نگرش تغییر پیدا کند.

مسوولان ما به این فکر کنند، امروز که با در اختیار بودن صدا و سیما و تریبون های ائمه جمعه و جماعت آنچنان که باید نتوانسته اند مردم را آگاه کنند جای سوال دارد. ملت تا می شنود که آمریکا قرار است تحریم را شروع کند به فروشگاه های میریزند و مایحتاج چند ماه خود را می خرند و این موضوع به آن دلیلاست که کارهای فرهنگی انجام شده ناخالص است. اگر رفتار مسوولین درست شود و مردم بفهمند که آنان نیز همانند خودشان زندگی می کنند، اعتماد مردم بیشتر می شود. چرا که با ایجاد اعتماد روز افزون میان مردم و حاکمیت، امثال احمدی نژاد دیگر نمی توانند در جامعه به راحتی حاضر شوند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*