پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ فروردین ۱۳۹۸
داود تاجران، شهردار اراک چهارشنبه استعفا می کند
اجتماعی

داود تاجران، شهردار اراک چهارشنبه استعفا می کند

داود تاجران، شهردار اراک چهارشنبه استعفا می کند

روند انتخاب شهردار پشت درهاى بسته نیست و شورا همچنان برعهده شفاف سازی خود پایبند است

Virtual editor
9 آبان 1397
بازدید: 131
نظرات: 0

فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک خبرداد

داود تاجران، شهردار اراک چهارشنبه استعفا می کند

روند انتخاب شهردار پشت درهاى بسته نیست و شورا همچنان برعهده شفاف سازی خود پایبند است

 

گروه شهری:سیناعلیدادی

فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک در صحن علنی این هفته پارلمان شهری خبر استعفای داود تاجران از سمت شهرداری تا روز چهارشنبه را داد.پس از عدم تحقق وعده های «داود تاجران» در افتتاح پروژه های عمرانی و گسترش نابسامانی های اداری در سیستم مدیریتی شهرداری، ابتدای مهر نیز با مطرح شدن مبحث بروز تخلف های میلیاردی شهرداری اراک در تهاتر املاک بدون توافق نامه در رسانه ها، نهایتا پنج تن از اعضای اصلاح طلب شورای شهر اراک شامل کاوه فلک افلاکی، سعید نادری، پیمان رشیدی، طوفان محمدی و فرزانه رحمتی با امضای نامه ای، درخواست استیضاح داود تاجران را تقدیم هئیت رئیسه این شورا کردند اما بلافاصله بعد از انتشار خبر این نامه، «علی آقازاده»، استاندار مرکزی جلسه ای فوری با تمامی اعضای پارلمان شهری اراک برگزار می کند و طی آن جلسه از یازده عضو این پارلمان درخواست می کند که تا زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، استیضاح شخص شهردار را به تعویق بیاندازند (تاجران از نیروهای بازنشسته می باشد که با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان باید از سمت اجرایی خود کنار رود).

همین درخواست عالی ترین مقام دولتی در استان مرکزی نیز کافی بود تا اعضای شورای شهر اراک موضوع استیضاح داود تاجران را از دستور جلسات شورا خارج کرده و بررسی گزینه های تصدی سمت شهرداری اراک را آغاز کنند که در همین راستا هم بررسی صلاحیت پنج گزینه اصلاح طلبان و شش گزینه اصولگرا از هفته گذشته آغاز شده است و رئیس شورای شهر در پایان صحن رسمی این هفته، درباره بررسی گزینه های مذکور اظهار نظر کرد.

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک در صحن علنی این شورا گفت: پارلمان شهری اراک از تمامی تلاش های داود تاجران طی یک سال گذشته تشکر می کند اما بنابر ابلاغ قانون منع بکارگیری ایشان باید سمت خود را تحویل دهند.

فلک افلاکی ادامه داد: طبق قانون منع به کارگیری بازنشستگان سه شهردار کلانشهرهای تهران، اراک و مشهد بازنشسته می شوند. به دنبال اجرای این قانون نیز، طبق اعلام شخص آقای تاجران، ایشان هم تا روز چهارشنبه از سمت خود استعفا می کند.

وی در پایان صحن علنی شورای شهر نیز درباره روند بررسی گزینه های تصدی سمت شهرداری، گفت: سال گذشته شورای شهر در روند انتخاب شهردار فعلی برنامه های گزینه های مطرح را مورد بررسی قرار داد و بعد از آن، گزینه هایی که به جمع بندی نهایی رسیدند، برنامه های خود را به صورت کامل در حضور خبرنگاران ارائه کردند. در انتخاب شهردار جدید نیز روند به همین صورت خواهد بود به طوری که احتمالا دو گزینه اصلاح طلب و دو گزینه اصولگرا در صحن رسمی با حضور اصحاب رسانه، برنامه های خود را برای تصدی سمت شهرداری اراک ارائه می کنند.

فلک افلاکی پنجشنبه گذشته پیرو همین موضوعات نیز گفته بود: با توجه به اینکه قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل حال شهردار اراک می شود بحث استیضاح  مسکوت گذاشته شد، طی فرآیندی پروژه انتخاب شهردار جدید برای اراک کلید خورد.

فلک افلاکی ادامه داد: در ابتدا در فراکسیون امید هر عضو، پنج گزینه برای بررسی معرفی کرد.شورای هماهنگی اصلاح طلبان هم پنج نفر را به فراکسیون امید معرفی کرد. سپس در مرحله بعد از بین گزینه های مطرح شده هر عضو فراکسیون امید به  پنج نفر رای دادند. با توجه به اینکه برخی گزینه ها بین اعضای شورا مشترک بود، نهایتا با رای اعضای فراکسیون امید، یک لیست پنج نفره شامل فریبا آباقری، عبدالعظیم رضایی، مجید پورعطار، محمود حسنی و عبدالرضا حاج‌علی‌بیگی به عنوان گزینه های نهایی از سوی فراکسیون امید شورای شهر برای تصدی پست شهرداری اراک معرفی شدند تا بعد از دادن برنامه ها گزینه نهایی فراکسیون امید مشخص شود.

کاوه فلک افلاکی تصریح کرد: اعضای اصولگرای شورا نیز شش نفر را به عنوان گزینه‌های مورد نظر معرفی کردند تا طبق زمانبندی صورت گرفته برنامه‌های خود را برای اعضای شورای شهر ارائه کنند. هرچند که برخی از آنان خودشان مایل به ارائه برنامه نشدند.

وی با اشاره به روند انتخاب شهردار در ابتدای دوره پنجم افزود: چون در آن زمان فعالیت شورای پنجم هنوز رسما شکل نگرفته بود و شورای چهارم مستقر بود، بررسی های ابتدایی گزینه های شهرداری در محلی خارج از شورا شکل می گرفت و سپس گزینه های نهایی را سه روز پس از شروع به کار شورای پنجم با حضور رسانه ها به صحن آوردیم.

رئیس شورای شهر اراک تاکید کرد: روند انتخاب شهردار اراک پشت درهای بسته نیست و روال کنونی نیز به شکل سال قبل است که در مراحل ابتدایی با حضور اعضای شورای شهر گزینه های تصدی عنوان شهردار اراک به ارائه برنامه های خود می پردازند و در مرحله نهایی با حضور خبرنگاران برای ارائه برنامه ها و پاسخ به سوال های اعضای شورا شهر و رسانه ها به صحن آورده می شوند.

دکتر فلک افلاکی با اشاره به اینکه شورای پنجم با شعار شورای شیشه‌ای کار خود را آغاز کرد و هنوز بر عهد خود با مردم پایبندیم گفت: همواره سعی بر شفافیت در فعالیت های خود داشته ایم؛ اینکه گفته شده رویه شورای شهر  تغییر کرده  و در اتاق‌های در بسته برنامه‌ها ارائه می‌شود اینطور نیست و حتما در زمان بررسی گزینه های نهایی همانند سال گذشته از خبرنگاران و اصحاب رسانه که نماینده افکار عمومی هستند برای حضور و همراهی در انتخاب شهردار دعوت به عمل می آید.مردم بدانند فراکسیون امید و شورای شهر نسبت به سال قبل شفاف تر هم عمل می کند و معتقد به تصمیم گیری در اتاق شیشه ای و در یک فرایند دموکراتیک هستیم.

وی گفت: گزینه منتخب شورا برای شهرداری اراک حتماً بومى و آشنا به ساختار شهردارى است و باید  به شفاف سازى سیستم پایبند باشد.

رئیس شورای شهر اراک در پایان گفت: از شهردار فعلی خواسته ایم در زمان باقى مانده دست به هیچ  گونه تغییر و جا به جایی در ساختار نیروی انسانی نزند و هیچ گونه حکم استخدامی صادر نشود و  هرگونه استخدامی غیر قابل قبول و غیر موجه  است. همچنین از مدیران و پرسنل خدمتگزار شهردارى انتظار انجام وظایف به نحو أحسن را داریم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*