پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
از مغازه تعمیرات جلوبندی خودرو تا ثبت اختراع در جامعه جهانی
اجتماعی

از مغازه تعمیرات جلوبندی خودرو تا ثبت اختراع در جامعه جهانی

از مغازه تعمیرات جلوبندی خودرو تا ثبت اختراع در جامعه جهانی

گفتگوی اختصاصی عطریاس با رسول علی محمد سنگده مخترع جوان اراکی

Virtual editor
9 آبان 1397
بازدید: 288
نظرات: 0

گفتگوی اختصاصی عطریاس با رسول علی محمد سنگده مخترع جوان اراکی:

از مغازه تعمیرات جلوبندی خودرو تا ثبت اختراع در جامعه جهانی

گروه جامعه:شایسته سلامی

 

رسول علی محمد سنگده مدت 8 سال است که برای زندگی به اراک آمده و در این شهر روزگار خود را سپری می کند. وی از معدود جوان هایی است که پای خود را از تحصیلات تئوری دانشگاهی فراتر گذاشته و به تحقیقات تجربی و علمی روی آورده است تا از این طریق بتواند گام های بزرگی در راستای خدمت به زندگی بشری بردارد. وی در حال حاضر صاحب اختراع در زمینه خودرو و ایده پردازی در حوزه هوش انسانی است و از سوی فدراسیون بین‌المللی مخترعان موفق به دریافت دعوتنامه برای شرکت در نمایشگاه بین المللی ایده ها، اختراعات و محصولات جدید ژنو سوئیس 2019 شده است. عطریاس به این بهانه در خصوص فعالیت هایی که سنگده دارد با وی به گفتگو نشسته است.

وی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی خودرو از دانشگاه شریف است و دارنده certificate تعمیر خودروهای هیبروئیدی از شرکت کیا و هیوندای می باشد. آن طور که عنوان می کند تخصص وی تعمیرات خودرو شاخه سیستم تعلیق و اکسل خودروهای سواری هست و مدت 13 سال است که در همین رشته کاری فعالیت می کند و به آن اشتغال دارد. در حال حاضر یک مغازه تعمیرات جلوبندی و سیستم تعلیق خودرو دارد که از راه فعالیت در این مغازه به امرار معاش روزگار خود و خانواده اش می پردازد.

رسول علی محمد سنگده از سال 1395 فکر خود را بر روی ایده ای تحت عنوان خرک هیدرولیکی با قابلیت تنظیم ارتفاع و جابجایی، متمرکز می کند و در نهایت در سال 1396 موفق می شود تا این ایده خود را عملیاتی کرده و به عنوان یک اختراع جدید معرفی کند. وی در مرداد ماه سال جاری موفق می شود تا گواهینامه ثبت اختراع برای این دستگاه را دریافت کند و در شهریور ماه سال جاری موفق به کسب گواهینامه ثبت اختراع جهانی برای ایده عملیاتی شده خود می شود.

همان طور که وی اذعان می کند این دستگاه در راستای تعمیرات و یدکی خودرو اختراع شده که در زمان تصادفات یا ایجاد مشکل و نقص فنی در خودرو که مانع از حرکت چرخ ها می شود و یا حتی زمانی که طی یک حادثه چرخ خودرو آسیب می‌بیند، به جای چرخ با بسته شدن به زیر شاسی ماشین، قابل استفاده است. وی در این رابطه اظهار می دارد که در حال حاضر برای ثبت شرکت و برند جهت تجاری سازی این اختراع خود تلاش ویژه ای را به کار گرفته و به فعالیت های تأمین قطعات و تجهیزات آن مشغول است.

وی در حال حاضر نیز با کمک تعدادی از دوستان خود که در زمینه نورولوژی (عصب شناسی) فعالیت می کنند و متخصص مغز و اعصاب می باشند، بر روی ایده نوعی سخت افزار فعالیت می کنند که با قرار گرفتن بر روی یکی از اعضای بدن انسان و متصل شدن به سیستم عصبی و همزمان اتصال به کامپیوتر، قادر خواهد بود اطلاعات مغز را پردازش یا طبقه بندی کند. رسول علی محمد سنگده در این رابطه می گوید که در مراحل ابتدایی کار هستیم و امید داریم که در آینده نه چندان دور به این امر مهم دست پیدا کنیم. با ایده پردازی و اختراع چنین سخت افزاری، تحول بزرگی در علوم پزشکی و کامپیوتر با ادغام این 2 علم بزرگ به وجود خواهد آمد.

این سخت افزار پس از اختراع و بهره برداری کامل، قادر خواهد بود جایگزین استفاده از هوش مصنوعی شود. با اختراع این سخت افزار سرعت عملکرد مغز افزایش پیدا خواهد کرد و با استفاده از هوش انسانی به جای هوش مصنوعی و سرعت بخشیدن به روند تکنولوژی با نام Cloud man پیشرفت بزرگی در علوم پزشکی و کامپیوتر حاصل خواهد نمود.

رسول علی محمد سنگده عنوان می کند که در حال حاضر یک دعوت نامه از طرف فدراسیون بین‌المللی مخترعان برای شرکت در نمایشگاه بین المللی ایده ها، اختراعات و محصولات جدید ژنو سوئیس 2019 برای وی ارسال شده است. وی تصریح می کند که تمام تلاش خود را برای شرکت در این نمایشگاه به کار خواهد گرفت و سعی می کند تا با معرفی این اختراعات خود در جامعه جهانی، نام جوان ایرانی را همچنان بر آسمان علوم و تکنولوژی دنیا درخشان نگه دارد.

وی می گوید که برای پیشرفت رو به جلو حرکت کرد و با سکون بر سر یک نقطه نمی توان آینده ای خوبی را متصور شد. انسان ساخته و پرداخته شرایط است و با توجه به ملزوماتی که در زندگی به آنها نیاز پیدا می کند، همواره در حال ساخت وسایلی است که بتواند در راستای بهبود کیفیت زندگی خود از آنها استفاده کند. من نیز با این تفکر به ایده پردازی پرداخته ام و توانسته ام پیشرفت های چشمگیری در راستای رسیدن به اهداف بزرگ خود داشته باشم.

این 2 اختراع و ایده من ابتدای راه پر فراز و فرود زندگی من است و در آینده سعی دارم با ایده پردازی ها و اختراعات بیشتر و بهتر گام های بزرگی در راستای رسیدن به اهداف متعالی بردارم تا از این طریق بتوانم به بشریت و افزایش کیفیت زندگی آن، خدمت کنم.

رسول علی محمد سنگده تأکید می کند که در حال حاضر برنامه ای برای ادامه تحصیل ندارم. چرا که می خواهم زمان زندگی خود را صرف تحصیل علم و تکنولوژی و ایده های جدید به صورت تجربی و تحقیقاتی نمایم و با ایده پردازی ها و اختراعات جدید به رشد و ترقی در مسیر زندگی انسانی بپردازم. به نظر من این تفکر والاتر از آن است که بخواهم زمان خود را در کلاس های دانشگاهی به صورت سلسه وار تنها به حفظ مباحث تئوری و تکراری و همچنین مدرک گرایی صرف نمایم.

اگر برای ایده هایی که در سر دارم نیازمند آن باشم به تحصیل در دانشگاه و دریافت اصول تئوریک در زمینه تحقیقاتی بپردازم، حاضر خواهم بود برای افزایش سطح آگاهی بار دیگر بر سر کلاس های دانشگاه بنشینم تا در زمینه های مورد نظر ادامه تحصیل داده و مدارک و اطلاعات علمی مورد نیاز را اخذ نمایم.  وی به دنبال کار و اشتغال در بدنه دولت نیست، چرا که ایمان دارد اشتغال دولتی و شغل های کارمندی، ایده پردازی ها را از بین می برد و انسان را در چارچوب و محدودیت های خاص زمانی نگه می دارد. عنوان می کند که با اشتغال به کار آزاد زمان بیشتری برای تفکر، ایده پردازی و اختراعات جدید و بهتر دارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*