پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
صنعتگران آلومینیوم استان سردرگم هستند
استان مرکزی

صنعتگران آلومینیوم استان سردرگم هستند

Virtual editor
9 آبان 1397
بازدید: 134
نظرات: 0

 

محرابی، دبیر انجمن آلومینیوم استان مرکزی :

صنعتگران آلومینیوم استان سردرگم هستند

عمده صنایع پایین‌دستی آلومینیوم استان مرکزی نیمه‌تعطیل هستند

انجمن آلومینیوم استان مرکزی در تصمیم‌گیری‌ها دخالت داده نمی‌شود

گروه اقتصادی:زهره صادقی

همزمان با شروع نوسانات ارز بازار آلومینیوم نیز دچار نوسان و بی نظمی شد و بارها برای هماهنگ نمودن نظم تولیدکنندگان آلومینیوم در استان جلسات متعددی برگزار شد تا تولید کنندگان و صنایع پایین دستی استان در معرض کمترین آسیب قرار بگیرند.
گرچه تا به امروز تنها تصمیماتی اتخاذ شده است که برای تولید کنندگان حکم مسکن را داشته و همچنان این صنف با مشکلات عدیده ای برای تامین مواد اولیه خود مواجه اند. همین امر سبب انتقاد میثم محرابی ، دبیر انجمن آلومینیوم استان مرکزی در کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان مرکزی شد . محرایی از نحوه تقسیم‌بندی شمش و بیلت در بورس انتقاد دارد و می گوید دولت از این انجمن حمایت های لازم را ندارد.

علی آقازاده، استاندارمرکزی:

جلوی بیعدالتی و اجحاف در حق تولیدکننده را میگیریم

استاندار مرکزی  در نشست کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان مرکزی با اشاره به مشکلات عدیده شرکت آلومینیوم ایران و بحث مالیات بر ارزش افزوده که باعث می شود گاهی تولیدکنندگان در زمان خرید مواد اولیه و فروش تولیدات خود، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند، درخصوص قیمت تمام شده تولیدات شرکت ایرالکو بیان کرد: این شرکت تاکنون حتی یک سنت ارز نیمایی دریافت نکرده و تنها از محل صادرات خود ارز آزاد خریداری و تولید را دنبال کرده است.

آقازاده با بیان اینکه قیمت LME آلومینیوم امروز 2 دلار است که با احتساب ارز آزاد برابر با قیمت تولیدات ایرالکو است، به شرکت‌هایی که امکان خرید شمش و بیلت از بورس را ندارند اشاره کرد و گفت: لازم است که با وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگی صورت گیرد تا به کمک ایرالکو و از طریق کارگروه تشکیل شده در خصوص وضعیت آلومینیوم استان برای این شرکت ها سهمیه مورد نیاز تامین شود.

وی گفت: در صورت نیاز این موضوع در شورای تامین استان مطرح خواهد شد تا مجوز لازم دریافت شود و طبق روالی شفاف و شیشه‌ای نظامی مشخص برای رفع نیاز این شرکت‌ها که امکان خرید از بورس را ندارند میسر شود.

وی با تاکید بر اینکه سرنوشت افراد بسیار زیادی با تولید ایرالکو گره خورده است و باید در جهت رفع مشکلات شرکت ها و ایرالکو و جلوگیری از بروز دردسر بیشتر اقدام کرد، افزود: در شرایطی که با بخش‌نامه‌های ضدونقیض مواجه هستیم که استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد نباید اجازه تعیین سرنوشت واحدها به دست افراد غیرکارشناس سپرده شود.

وی با بیان اینکه استان می‌تواند در این خصوص تصمیم‌سازی مناسبی داشته باشد، گفت: به همین دلیل ظرف 2 تا 3 روز آینده کارگروه تشکیل و در صورت نیاز سازوکار اجرایی این تامین سهمیه در شورای تامین استان تعیین می‌شود.

استاندار مرکزی درخصوص دریافت مالیات بر ارزش افزوده که برای بسیاری از شرکت‌ها مشکل‌ساز شده است، تصریح کرد: پرداخت مالیات بر ارزش افزوده قانون است و باید اجرا شود اما اجحاف بر تولیدکنده عدالت نیست. بحث مالیات بر ارزش افزوده در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد و در صورت نیاز مجدد بررسی خواهد شد و لازم است که در این راستا اتاق بازرگانی استان اقدامی کارشناسی در این خصوص را به انجام برساند.

وی اضافه کرد: استان در زمینه بخشش جرائم واحدهای تولیدی در امر مالیات بر ارزش افزوده اقدامات خوبی به انجام رسانده است. اگر ابهام و احجافی در اخذ مالیات وجود دارد قول رفع آن را به واحدها می‌دهم، جلوی بی‌عدالتی را می‌گیریم اما جلوی اجرای قانون را نمی‌توان گرفت. در بحث مالیات بر ارزش افزوده جلوی بی‌عدالتی و اجحاف در حق تولیدکننده را می‌گیریم.

آقازاده با اشاره به سرمایه‌درگردش ویژه واحدهای تولیدی بیان کرد: در صورت نیاز به سرمایه می‌توان از طریق کارگروه رونق تولید اقدام کرد. امسال بانک‌ها ارقام تسهیلاتی مناسبی در اختیار دارند که در صورت لزوم می‌تواند در اختیار واحدها قرار گیرد و با توجه به مشکلات شرکت ایرالکو لازم است جلسه‌ای خاص با معاون وزیر صنعت و یا شخص وزیر تشکیل شود. ایرالکو یک برند در کشور است و باید مشکلات آن رسیدگی شود.

وی گفت: مشکلات در این صنعت غیرقابل پیش بینی است به عنوان مثال همین امروز کامیون‌ها با درصد بیشتر ثبت‌ بارنامه حمل بار انجام می دهند و نمی‌توان جلوی این مسائل را گرفت. باید اقدام جدی جهت رفع مشکلات ایرالکو انجام شود که در این صورت قطعا مشکلات بسیاری از صنایع وابسته نیز رفع خواهد شد.

محرابی، دبیر انجمن آلومینیوم

استان مرکزی : صنعتگران آلومینیوم استان سردرگم هستند

دبیر انجمن آلومینیوم استان مرکزی گفت: عمده صنایع پایین دستی آلومینیوم استان مرکزی نیمه تعطیل است. میثم محرابی با اشاره به فعالیت بیش از 300 واحد صنعتی فعال در حوزه آلومینیوم ظرفیت اسمی تعداد مشاغل این واحدها را به صورت مستقیم 15 هزار نفر و مشاغل غیرمستقیم را 45 هزار نفر نفر دانست. وی با بیان اینکه متولی بخش خصوصی آلومینیوم استان مرکزی انجمن آلومینیوم است که مورد حمایت دولت نیست و در تصمیم‌گیری‌های دخالت داده نمی‌شود در حالی که باید در مباحث کارشناسی از ظرفیت انجمن استفاده شود، افزود: نحوه تقسیم‌بندی شمش و بیلت در بورس مشکل‌آفرین شده است به طوری که واحدهای تولیدی دارای کوره امکان دریافت شمش دارند و واحدهای فاقد کوره ذوب باید بیلت دریافت کنند که همواره در بازار در دسترس نیست و این امر باعث می‌شود این صنایع بدون مواد اولیه باقی بمانند.

محرابی با تاکید بر اینکه صنعتگران آلومینیوم استان سردرگم هستند چراکه هر روز با بخش‌نامه‌ای جدید مواجهند و ثباتی در این حوزه مشهود نیست، گفت: صنعتگران دریافت کننده سهمیه آلومینیوم درگیر برخوردهای نامناسب بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت است که در واقع این نوع بازرسی به معنی کنترل بازار نیست. وی با اشاره به مشکل سرمایه در گردش صنایع آلومینیوم بیان کرد: قیمت مواد اولیه امروز به سه برابر قیمت افزایش یافته است و این افزایش به معنای لزوم افزایش سه برابری نقدینگی نسبت به سال گذشته است و با این تفاسیر بسیاری از صنایع امکان ادامه کار تولید را ندارند، در حال حاضر عمده صنایع پایین دستی آلومینیوم استان تعطیل، نیمه‌تعطیل و با ظرفیت 20 تا 30 درصد فعالند و تعدیل نیرو رقم خورده است.

محرابی با بیان اینکه در حال حاضر صادرات مصنوعات آلومینیوم استان مرکزی با چالش مواجه شده است به طوری که صادرات مواد اولیه تنها توسط شرکت ایرالکو انجام می‌گیرد و قیمت مواد اولیه خریداری شده در کشور نیز 30 تا 40 درصد بیشتر از بازار جهانی است.

وی یکی از مهمترین چالش صنعتگران آلومینیوم را قانون مالیات بر ارزش افزوده دانست که صنایع فعال و یا غیرفعال باشند باید ارزش افزوده پرداخت کند. دبیر انجمن آلومینیوم استان مرکزی تصریح کرد: براساس سهمیه تعیین شده در بورس امکان فروش کمتر از 20 تن به متقاضی آلومینیوم وجود ندارد این در حالی است که برخی شرکت‌ها ظرفیت کمتر از 20 تن دارند و عملا صنایع خرد امکان تامین نیاز خود را ندارد.

وی با اشاره به واردات بالای پروفیل با ارز نیمایی به کشور به عنوان یکی از چالش‌های مهم این صنعت بیان کرد: متاسفانه قیمت تمام شده شرکت ایرالکو 30 تا 32 هزار تومان و بالاتر از قیمت جهانی است و این درحالی که با کارگر با حقوق 100 دلاری، برقی یارانه ای و آب رایگان نباید قیمت آلومینیوم تولیدی بیشتر از قیمت جهانی باشد و در واقع باید قیمت تمام شده ایرالکو شفاف شود. محرابی خواستار تشکیل کمیته جهت بررسی مسایل این صنعت به صورت کارشناسی شده، اختصاص ارز نیمایی برای واردات مواد اولیه جهت تعادل بازار، مجاب شرکت آلومینیوم المهدی برای عرضه کافی شمش به بورس و عرصه مداوم شمش توسط ایرالکو و امکان انجام معامله آزادانه، جلوگیری از واردات محصولات آلومینیوم و لحاظ تعرفه و ایجاد شهرک آلومینیوم و مرکز تحقیقات شد.

مجیدی، مدیرعامل ایرالکو:

سقف تقاضا در بورس برداشته شود

مدیرعامل ایرالکو خواستار تامین مواد اولیه آلومینیوم از هند با تهاتر نفت و گاز شد.

احمد مجیدی با اشاره به فعالیت سه صنعت بزرگ تولید آلومینیوم در کشور و تولید سالانه 350 هزار تن و فعالیت 11 هزار کارخانه و کارکاه با 250 هزار اشتغال بیان کرد: سال گذشته با عرضه آلومینیوم در بورس 11 هزار صنعت و واحد تولیدی نیاز خود را براساس توان خود را از بورس خریداری می کردند. وی با بیان اینکه بروز شرایط متفاوت از ابتدای سال جاری هر روز یک مشکل جدید را رقم می زند، گفت: ماهانه 35 میلیون دلار جهت تهیه مواد اولیه برای ایرالکو نیاز است، اما دولت نتوانست این ارز را تامین کند و ما ناچارا مجبور به تهاتر شمش تولیدی خود برای تامین مواداولیه شدیم.

مجیدی تصریح کرد: ایرالکو سالانه برای تامین مواد اولیه خود 14 میلیارد روپیه و 650 میلیون یوان نیاز دارد، اما در حال حاضر روپیه‌ هند و یوان چین در بازار نیست. وی با انتقاد از بخش نامه‌های پی در پی که 2 تا 3 ماه زمان شرکت و صنایع را درگیر لغو بخش نامه می‌کند و سپس این پروسه مجدد تکرار می‌شود، افزود: در حال حاضر 5 هزار تن آند در بندرعباس است و برخی از مواد اولیه ما نیز روی کشتی است ،

باید پول آن را فراهم کنیم، اما طی مراجعه اخیر به بانک توسعه تجارت بیان شد که ارز مورد نظر در اختیار نیست، اخیرا 17 میلیون دلار پول تامین شد تا مواد اولیه تامین شود که حدود 80 روز است موفق به تامین نیاز است و تمام این عوامل منجر به افزایش قیمت تمام شده شرکت شده است و امروز این قیمت به 34 هزار تومان رسیده است. مجیدی عنوان کرد: از 11 هزار واحد تولیدی مرتبط با صنعت آلومینیوم تنها 98 واحد مجاز به خرید از بورس دارد و یک اقدام مهندسی شده شکل گرفته است و برای هر  شرکت نیز سهمیه ماهانه خرید تعیین شده است، قسمت عمده‌ای از 11 هزار صنایع خرد آلومینیوم در حال از بین رفتن است چراکه مواد اولیه به آنها نمی‌رسند.

وی با تاکید بر اینکه شرکت ایرالکو محدودیت عرصه در بورس ندارد، اما در ابتدای امر باید سقف تقاضا برداشته شود و اجازه خرید در حد توان و نیاز شرکت ها داده شود، افزود: سازمان‌های نظارتی و بازرسی باید به صنایع پایین‌دستی کمک کند شرکت ایرالکو امکان تامین نیازهای خرد را ندارد.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران اضافه کرد: براساس سهمیه تعیین شده در سال 98 شرکت باید تا پایان امسال 84 هزار تن آلومینیوم در بورس عرضه کند که تاکنون 70 هزار تن عرضه شده است و هرآنچه عرضه شده است نیز به فروش رسیده و شرکت سهم خود را به انجام رسانده است و مشکل حاصل شده ناشی از عدم عرضه توسط شرکت المهدی است چراکه بخش قابل توجهی از تولید خود را صادر می‌کند. مجیدی خواستار تامین مواد اولیه شرکت ایرالکو از طریق تهاتر شد به طوری با صادرات نفت و گاز به هند مواد اولیه وارد شود

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*