پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۷ خرداد ۱۳۹۹
دریافت مالیات قاعده و قانون ندارد
استان مرکزی

دریافت مالیات قاعده و قانون ندارد

Virtual editor
10 آبان 1397
بازدید: 223
نظرات: 0

سروش دبیر کل کانون سنگ ایران و نایب رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی در گفتگو با عطر یاس:

دریافت مالیات قاعده و قانون ندارد

 اداره کار در ارائه آمار اشتغال رفع مسئولیت می‌کند

اقتصادی:زهره صادقی

مشکلات شغلی و جذب نیروی کار، مالیات، تامین اجتماعی و نیز بسیاری موارد دیگر سبب شده امنیت شغلی فعالان حوزه معادن در محلات از بین برود؛ چرا که با وجود این مشکلات، معدن داران دستشان به جایی بند نیست.

دبیر کل کانون سنگ ایران و نایب رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی در گفت وگوی اختصاصی با عطریاس با بیان مطلب فوق اظهار داشت: مشکل تولید در استان مرکزی به دلیل نبود امنیت شغلی لازم و کافی است و منجر به بی انگیزگی، خستگی و واخوردگی صنعت علی رغم وجود بازار و پتانسیل های لازم می‌شود.

حسین سروش ادامه داد: حاکمیت باید نگاهش را به بخش خصوصی و مردم تغییر دهد و اعتماد کند؛ وگرنه مردم راه خود را می روند و دولت راه خود را؛ و در چنین وضعیتی، ناامنی اقتصادی ،جامعه را فرا می گیرد.

وی تأکید کرد: باید فرهنگ‌ شایسته‌سالاری نهادینه شود؛ باید حاکمیت عنان مردم را به دست خودشان بدهد؛ چرا که در غیر این صورت افرادی غیرمتخصص برای مردم تصمیم می‌گیرند که منجر به تحمیل هزینه‌هایی به مردم و دولت می‌شود و حتی تقصیر را نیز نخواهند پذیرفت.

سروش بیان داشت: این مردم هستند که باید مطالبه‌گر باشند نه حاکمیت.

نایب رئیس خانه صنعت معدن استان مرکزی در خصوص مشکلات مالی و بانکی صنعت سنگ اظهار داشت: گاهی قیمت تمام شده ی پول برای ما ۳۰ درصد میشود؛ چراکه بانک به ما تسهیلات نمی دهد و مجبوریم پول را از بازار آزاد تهیه کنیم که تا ۱۱۰ درصد هم سود پول پرداخت می کنیم.

وی افزود: سیستم بانکی راهش از راه ما جداست؛ و صنعتگر و تولیدکننده نمی تواند مثل همه دنیا روی کمک سیستم بانکی حساب کند.

وی تاکید کرد: هزینه های سربار به شدت کمرشکن است و روی هزینه های تولید ما و قیمت تمام شده در صنعت سنگ بسیار موثر است.

سروش ادامه داد: حتی سازمان های تامین اجتماعی، مالیات و کار نیز محدودیت هایی را در چرخه فعالیت ما ایجاد می کنند که مشکل آفرین است.

وی افزود: دریافت مالیات از حوزه صنعت سنگ بسیار ناعادلانه است؛ دریافت آن هیچ قائده و قانونی ندارد؛ در اعمال مالیات سلیقه ای عمل می کنند در حالیکه نیاز به کارشناسی بیشتری وجود دارد.

سروش گفت: دولت نباید هزینه هایش را صرفا از طریق مالیات تامین کند ولی این اتفاق می افتد؛ چراکه سال گذشته محلات بالغ بر یکصد میلیارد تومان مالیات از بخش معدن پرداخت کرده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰۵ واحد معدنی و ۲۸۵ واحد فرآوری در محلات وجود دارد بیان داشت: تعداد قابل توجهی از واحد های ذکر شده بصورت غیرفعال یا نیمه فعال هستند و یا با ظرفیت بسیار پایین ادامه فعالیت می دهند.

وی تصریح کرد: علت اصلی این اتفاق نگران کننده این است که علاوه بر مشکلات مالی، ادارات مالیات و سازمان تامین اجتماعی نیز معضلاتی را در این حوزه ایجاد می کنند؛ همچنین فعالان حوزه سنگ با اداره کار نیز در روند جذب یا اعلام عدم همکاری نیرو با مشکل مواجه می شود؛ چراکه برای این نهاد، مهم نیست که ما به چه قیمتی و با چه مشکلاتی جذب و حفظ نیروی کار داریم که در نهایت اداره کار در ارائه آمار اشتغال، تنها رفع مسئولیت می کند و در مواجهه با بحران های کاری و کارگری، نقش حمایتی او از کارفرما بسیار ناعادلانه و کمرنگ است.

وی در ادامه افزود: از ما انتظار صادرات می رود در حالیکه هزینه های تولید ما بر مبنای دلار ۲۵ هزارتومانی است ولی وقتی می خواهیم محصولاتمان را بفروشیم باید کالا را با دلار ۶ هزارتومانی آن هم در سامانه نیمایی تحویل دهیم؛ که این مسئله ناامنی وحشتناکی را ایجاد می کند.

نایب رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی در بخش پایانی اظهارات خود گفت: عدم وجود امنیت شغلی،مسئله ای است که حاکمیت بر ما تحمیل می کند؛ علی رغم برخورداری از بیمه های مختلف، به محض وقوع یک اتفاق کاری یا رخدادی برای یک کارگر، حکم بازداشت و زندان برای ما منظور می گردد که این بدترین وضعیت ممکن برای یک فعال اقتصادی است؛ اما متاسفانه ما با آن مواجهیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*