پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳۰ دی ۱۳۹۸
نقدی بر پنج سال عملکرد  زهرا فرجی، مدیر کل حوزه زنان و خانواده استانداری مرکزی
اجتماعی

نقدی بر پنج سال عملکرد  زهرا فرجی، مدیر کل حوزه زنان و خانواده استانداری مرکزی

Virtual editor
12 آبان 1397
بازدید: 290
نظرات: 0

نقدی بر پنج سال عملکرد  زهرا فرجی، مدیر کل حوزه زنان و خانواده استانداری مرکزی

انتظار فرجی نیست

فرجی، مدیر کل حوزه زنان استانداری مرکزی:

مدعیان ادعا های خود را ثابت کنند، عملکردم مثبت بوده است

 

گروه جامعه: شایسته سلامی

جوامع امروزی به گونه ای پیشرفته اند که زنان نیز باید همپا و همقدم با مردان در صحنه های تصمیم سازی و تصمیم گیری حضور داشته باشند و همچنین در فرآیندهای متعدد اجتماعی نقش آفرینی کنند.

به تبع چنین حضور گسترده ای از زنان باید با مدیریت و برنامه ریزی همراه باشد و در سازماندهی های دولتی نیز موقعیت و عنوانی تعریف شود تا از طریق آن بتوان فعالیت های زنان را در عرصه های متعدد، رشد و توسعه داد و به نحو احسنت راهبری کرد.

همانطور که در سطح کلان کشوری چنین فرآیندی توسط معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری راهبری می شود، در تقسیمات کوچکتر مانند استان ها نیز این فرآیند توسط دفتر امور بانوان و خانواده استانداری ها راهبری می گردد.

اما حال صحبت بر سر این موضوع است که مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی در مدت 5 سالی که در تصدی گری این سمت فعالیت داشتند، آیا توانسته اند این راهبری را به درستی هدایت کنند؟!

هیچگونه تغییری در حوزه زنان

 ایجاد نشده است

طوفان محمدی عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک و فعال حوزه زنان در استان مرکزی گفت: یکی از انتقاداتی که می توانیم از دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی داشته باشیم این است که خانم فرجی در مدت 5 سالی که در این سمت مشغول به فعالیت می باشند، متأسفانه هیچگونه تغییری در حیطه های مختلف و متعدد حوزه زنان ایجاد نکرده اند و عملکرد مثبتی از ایشان دیده نشده است.

در حوزه زنانی که در مدیریت های میانی استان فعالیت می کنند، زنانی که به عنوان کارشناس مشغول به فعالیت هستند، زنانی که خانه دار و سرپرست خانوار می باشند و یا حتی زنانی که آسیب پذیر و آسیب دیده هستند، هیچگونه عملکرد مثبت و برون دادی در عملکرد ایشان دیده نشده که اجرایی باشد و به عنوان یک شاخص تلقی گردد.

محمدی افزود: موضوع دیگر بحث عدالت جنسیتی و از بین بردن شکاف جنسیتی است. در مدتی که خانم فرجی بر این سمت تصدی داشته اند نتوانسته آمار شکاف جنسیتی را تغییر دهد.

سئوال اینجا است که ایشان چقدر توانسته اند در حوزه زنان تغییر ایجاد کنند؟! چقدر توانسته اند با زنانی که در سازمان ها، ادارات و دستگاه های اجرایی متعدد در حال فعالیت هستند، ارتباط داشته باشند؟! تنها به صرف انجام چند بازدید و یا فعالیت های اداری نمی توان گفت فعالیت خاصی انجام شده یا بازخورد مثبتی شکل گرفته است.

حتی ایشان نتوانسته در زمینه تصدی زنان بر مدیریت های میانی و کلان در حوزه های مختلف سازمان ها، ادارات و دستگاه های اجرایی متعدد، در سطح استان فعالیت قابل توجهی داشته باشد.

همچنین ایشان با زنانی که در حال حاضر در حیطه های مختلف و در پست های مدیریتی میانی و کلان استان در حال فعالیت هستند نتوانسته تعامل مثبتی داشته باشد. در حالی که می توانستند با تعامل مثبت به بهبود کیفیت فعالیت های حوزه زنان کمک کنند. من این موضوع را باور دارم که خانم فرجی در حیطه زنان آن دغدغه، مهارت، برنامه های نه تنها تئوری بلکه عملیاتی را که باید داشته باشند، ندارند.

وی ادامه داد: خانم فرجی به عنوان یک زن، به توانمندی زنان اعتقاد و باور ندارد و فردی که چنین اعتقاد و باوری ندارد، نه تنها نمی تواند در حوزه زنان فعالیت و بازخورد مثبتی داشته باشد، بلکه در مجموع فعالیت خاصی را در این حوزه شکل نمی دهد. دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی به فردی احتیاج دارد که در زمینه های مختلف و متعدد مربوط به زنان فعالیت کرده باشد.

اما متأسفانه خانم فرجی در این حوزه فعالیت شاخص و یا بازخورد مثبت و ارزنده ای نداشته است، چرا که اصلاً باور به این ندارند که زنان می توانند توانمندی های بسیار خوب و مثبت داشته باشند. موضوع دیگر این است که باید توجه داشت زنان چه دغدغه ها و دردهایی در زندگی کاری و شخصی خود دارند. خانم فرجی نمی تواند ارتباط مناسبی با زنان پیدا کنند و تعامل مناسبی با آنها داشته باشند تا از دغدغه ها و دردهایی که زنان در زندگی روزمره خود دارند، آگاهی پیدا کند و در جهت مرتفع کردن این دغدغه ها و دردها گام بردارد.

عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک و فعال حوزه زنان در استان مرکزی اظهار داشت: این موارد برای یک زن مانند من که به عنوان نماینده مردم در یک مجموعه کلان شهری در حال فعالیت هستم، بسیار مهم است.

فعالیت هایی که شکل می گیرد باید دردهای جامعه را کم کرده و آنها را التیام بخشد، نه اینکه تنها به دنبال تشکیل رزومه باشیم. باید فعالیت هایی انجام گیرد که در سرفصل های متعدد با افتخار از آنها صحبت به میان آورده شود و همچنین کارهای ویژه و فعالیت های شاخصی شکل داده شود، نه اینکه تنها به بروکراسی های اداری بسنده کنیم. به عنوان مثال بنده به عنوان زنی که در شورای اسلامی کلانشهر اراک و همچنین در حوزه زنان فعالیت می کنم، هیچگاه نتوانسته ام با ایشان تعاملی داشته باشم و یا بازخوردی از ایشان ببینم.

بارها از خانم فرجی برای حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی دعوت شده است تا عمکلرد خود را در صحن علنی این شورا ارائه دهند و از فعالیت های خود دفاعی داشته باشند، اما متأسفانه هنوز پاسخی از ایشان دریافت نشده و بازخوردی ارائه نشده است.

شفاف سازی در ارتباط با اقدامات

 حوزه زنان انجام نمی شود

مهین شاه صنمی فعال حوزه زنان در استان مرکزی گفت: در جلساتی متعددی که در خصوص فعالیت حوزه زنان برگزار شد، خانم فرجی به عنوان مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی حضور داشت اما هیچگونه فعالیتی از ایشان مشاهده نشده است. برنامه اجرایی خاصی در رابطه با حوزه زنان از ایشان دیده نشده و گام مثبتی در این خصوص بر نداشته اند.

خانم فرجی هیچگونه شفاف سازی در ارتباط با اقدامات خود انجام نمی دهد. اقدامات خاصی را اجرایی نکرده و اگر هم فعالیت چندانی داشته نتایج آن را منعکس نکرده است. ایشان معمولاً کوچکترین فعالیت خود را به شکل گسترده ای بازتاب می دهد، با این اوصاف زمانی که اقدام خاصی نیز داشته باشد باید انعکاس آن را بینیم. اما متأسفانه تاکنون هیچگونه اقدام ویژه ای از ایشان دیده نشده و انعکاسی از آن نیز دریافت نشده است.

صحبت اینجا است که اگر فعالیت خاصی از سوی ایشان انجام شده و یا اقدامی شکل گرفته است قاعدتاً باید منعکس می کردند و در جلسات به آنها اشاره می کردند تا دیگران نیز از اقدامات ایشان آگاهی پیدا می کردند. عدم بازتاب فعالیت های ایشان به این معنا است که اقدامات خاصی را در حوزه زنان انجام نداده اند و گام مثبتی در این خصوص برنداشته اند.

شاه صنمی افزود: بسیاری از جلساتی که با حضور مقامات کشوری در حوزه زنان برگزار می شود، خانم فرجی از بانوان فعال و مطرح در حوزه زنان برای حضور در این جلسات دعوت نمی کنند و تنها از افرادی که تحت چتر حمایتی خود ایشان هستند و یا افرادی که از ایشان حمایت می کنند، برای حضور در این جلسات دعوت می شود. تنها زمانی که آمار و ارقام خاصی را می خواهند ارائه دهند تا ثابت کنند اقدام خاصی را انجام داده اند، از سایر بانوان فعال در حوزه زنان دعوت می کنند که این اقدام ایشان تنها برای آن است که بگویند چه فعالیت هایی را انجام داده اند. اما متأسفانه در جلساتی که ممکن است چالش برانگیز باشد از بانوان فعال استان در حوزه زنان دعوت انجام نمی شود.

یکی از دلایلی که خانم فرجی تنها از افرادی که تحت چتر حمایتی خود ایشان هستند و یا افرادی که از ایشان حمایت می کنند، برای حضور در جلسات مهم دعوت می کنند این است که این افراد مرتب ایشان را مورد تشویق قرار می دهند و دائماً از فعالیت های ایشان تعریف می کنند. اگر هم در جلسات خاصی از تمامی بانوان فعال استان در حوزه زنان دعوت شود، به محض اینکه انتقادی از عملکرد و اقدامات ایشان عنوان شود، در جلسات آتی دیگر دعوتی صورت نمی گیرد و منتقدین اجازه حضور پیدا نمی کنند.

چرا که ایشان احساس می کنند ممکن است اقداماتشان زیر سئوال برود. در جلساتی که برگزار می شود صحبت کردن و حرف زدن زیاد است و تمام جلسات در همین حد برگزار می شوند.

وی ادامه داد: زمانی که به عنوان یک زن، هیچگونه ارزش و اعتباری برای زنان در نظر گرفته نمی شود، به طور مسلم این اتفاق می افتد که در فرآیندهای متعدد و مختلف جایگاه خاصی برای زنان تعریف نشود و به اصطلاح در مبادلات موجود به حساب نیایند.

هنگامی که یک زن برای خود و جایگاهی که دارد ارزش و احترام قائل باشد، می تواند برای سایر زنان جامعه نیز فعالیت های بسیار خوب و مثبتی را تعریف کرده و اجرایی کند. شخصی که عنوان مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی بر دوش های او یدک کشیده می شود، باید این جایگاه را برای زنان تعریف کند و ارزش و اعتبار برای زنان قائل شود، که متأسفانه چنین اتفاقی نیفتاده است و اهمیتی برای زنان در این حوزه قائل نشده است.

فعالیت خانم فرجی به عنوان مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی در خصوص تصدی زنان بر پست های مدیریتی کلان و میانی و همچنین حضور آنها در فرآیندهای اجرایی و تصمیم گیری نقطه مثبتی ندارد و ضعیف ارزیابی می شود.

فعال حوزه زنان در استان مرکزی اظهار داشت: انتقاد کردن از فعالیت ایشان باید مؤثر باشد. مدت ها است که فعالین حوزه زنان استان مرکزی به خاطر عملکرد ضعیف خانم فرجی به دنبال جابجایی ایشان از سمت مدیرکلی دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی و انتصاب یک فرد لایق و شایسته در این سمت هستند. اما متأسفانه ایشان به قدری پشتوانه ها و حمایت کننده های محکمی دارند که توانسته در مدت سالهای گذشته این جایگاه را به هر نحوی که شده برای خود حفظ کند.

مدعیان باید بتوانند ادعای خود را اثبات کنند

زهرا فرجی مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت: افرادی که مدعی هستند در مدتی که به عنوان مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی عملکرد من بازخورد مثبتی نداشته باید بتوانند ادعای خود را به اثبات برسانند. برای صحبت هایی که دارند باید دلیل و منطق داشته باشد و بتوانند آن را اثبات کنند. عملکرد من تا جایی که امکان داشته مثبت بوده است، اما اگر افرادی در این خصوص ادعایی دارند که عملکرد من در مدتی که بر این سمت تصدی داشته ام، مثبت نبوده باید این ادعا را ثابت کنند.

فرجی افزود: در ارتباط با اینکه مهمترین عملکردی که در مدت تصدی گری بر این سمت داشته ام چه بوده، باید گفت که در فازها و بخش های متعدد و مختلف بالغ بر 10 محور عملکردی را در مدت این سال ها پیگیری و اجرا کرده ام که باید به طور مفصل و در فرصت مقتضی به تشریح آنها پرداخت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*