پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
انتقاد اصلاح طلبان از عملکرد عمرانی تاجران
اجتماعی

انتقاد اصلاح طلبان از عملکرد عمرانی تاجران

Virtual editor
13 آبان 1397
بازدید: 124
نظرات: 0

کاوه فلک افلاکی، سعید نادری و طوفان محمدی سه عضو اصلاح طلب شورای شهر اراک

از عملکرد عمرانی شهرداری انتقاد کردند

انتقاد اصلاح طلبان از عملکرد عمرانی تاجران

فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک:

شاید تقاطع های غیر همسطح ورزش، شریعتی و علم الهدا تا پایان سال جاری هم به بهره برداری نرسد

نادری، نائب رئیس شورای شهر:

فعالیت شهرداری در اجرای پروژه های عمرانی نسبت به دوره پیشین کاهش یافته است

محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری:

تاخیر در تکمیل پروژه های عمرانی اهمال و کوتاهی بوده است

 

گروه شهری :سینا علیدادی

سعید نادری، نائب رئیس شورای شهر اراک در صحن علنی این شورا از کاهش فعالیت عمرانی شهرداری اراک طی یک سال گذشته خبر داد.

دستور کار اصلی صحن علنی این هفته شورای شهر اراک بررسی فرآیند اجرای پروژه های عمرانی توسط سازمان شهرداری به ویژه سه پروژه بزرگ و بلاتکلیف تقاطع غیرهمسطح ورزش، شریعتی و علم الهدا بود که در این جلسه داود تاجران، شهردار اراک و خسروی، معاون امور زیربنایی سازمان شهرداری در مقابل نمایندگان مردم به دفاع از عملکرد شهرداری پرداختند و سوالات هر یک از اعضای پارلمان شهری را پاسخ دادند

ولی در ادامه رئیس شورای شهر پاسخگویی شخص شهردار را با بیان این جمله که « بروز تاخیر در اجرای کامل پروژه های عمرانی باید همراه با پاسخ قانع کننده به شهروندان باشد»، نامناسب عنوان کرد و گفت: اعضای شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم، شهرداری را مکلف کردند تا در راستای پاسخگویی به شهروندان، تابلوهای روزشماری را در محل اجرای پروژه ها نصب نماید اما متاسفانه در حال حاضر تعدادی از این تابلوها صفر شده ولی هنوز پروژه ای به بهره برداری نرسیده است.

فلک افلاکی ادامه داد: عدم افتتاح پروژه های عمرانی و پیشرفت آن ها براساس برنامه زمانبندی مشخص شده، سبب بی اعتمادی شهروندان به مدیریت شهری شده و آنچه که شرایط گواه آن است، این است که شاید تمامی پروژه ها تا پایان سال جاری هم به بهره برداری نرسند.

وی با تاکید بر اینکه این تاخیر باید دلایل قانع کننده مناسبی از سوی شهرداری داشته باشد، افزود: اینکه شرایط عادی نیست و مشکلاتی وجود دارد امری قابل پذیرش است اما وعده پایان پروژه ها در پایان سال 96 داده شد و مجدد این زمان به پایان سال 97 رسید و شاید اتمام پروژه ها به پایان امسال هم نرسد.

فلک افلاکی تصریح کرد: با اشراف به موضوعات موجود، شورا موظف به ورود به موضوع است و باید دلایل را برای مردم روشن کند که در همین راستا می بایست آمار و روند پیشرفت پروژه ها به صورت دقیق برای شهروندان منعکس شود.

رئیس شورای شهر اراک، مردم را خواستار پاسخگویی دانست و گفت: اتفاقات اخیری که در شهرداری اراک به خصوص مباحث مربوط به تخلف املاک بدون توافق نامه، بلاتکلیفی پروژه 55 متری و پروژه های عمرانی نیمه تمام رخ داده، همگی سبب آن شده تا شهروندان طی ماه های گذشته، مسائل شهری را با دقت فراوانی رصد کنند و خواستار پاسخگویی باشند. قطعا هیچکسی زحمات و تلاش های شهرداری را برای نادیده نمی گیریم ولی انتظار می رود که آمار و ارقامی که از میزان پیشرفت تقاطع های غیر هم سطح بیان می شود، دقیق و درست باشد.

پروژه های شهرداری هیچگاه طبق زمانبندی اجرایی نشده است

بعد از بیان این سخن فلک افلاکی که شائبه دستکاری و درست نبودن ارقام آماری پیشرفت پروژه های عمرانی را تقویت می ساخت، سعید نادری نائب رئیس پارلمان شهری در راستای رد برخی از آمارهای ارائه شده توسط شهرداری، شروع به صحبت کرد.

نادری با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته فعالیت شهرداری اراک در اجرا و تکمیل تقاطع های غیرهمسطح نسبت به دوره پیشین کاهش یافته است، گفت: طی یک سال گذشته اجرای پروژه های عمرانی توسط شهرداری اراک، هیچگاه براساس برنامه اولیه نبوده چرا که پروژه ها می بایست ماهانه «4.17» درصد پیشرفت فیزیکی را پشت سر می گذاشتند اما تا به این لحظه هیچگاه این پیشرفت رخ نداده و در بدترین حالت نصف برنامه اولیه انجام شده است.

پروژه  میدان ورزش که آغاز آن اسفند سال 94 بوده تا 20 مهر 96 با گذشت 19 ماه از شروع پروژه حدود 60 درصد پیشرفت داشته است که میزان پیشرفت فیزیکی پروژه ماهیانه «3.15» درصد بوده ولی  از 20 مهر 96 تا 20 مهر 97 میزان پیشرفت پروژه «27.8»  درصد می باشد که ماهیانه «2.31» درصد می شود.

وی افزود: پروژه میدان شریعتی در دی ماه 94 آغاز شده و تا 20 مهر 96 «52.95» درصد پیشرفت داشته که پیشرفت ماهیانه آن معادل «2.52» درصد می باشد و از 20 مهر 96 تا 20 مهر 97 میزان پیشرفت پروژه 25 درصد بوده است که پیشرفت ماهیانه آن معادل «2.08» درصد می شود.

نایب رئیس شورای شهر گفت: پروژه علم الهدی اوایل سال 92 قرارداد اجرای آن منعقد شد ولی اوایل سال 93 طراحی آن نهایی شد و نهایتا عملیات اجرایی آن آغاز شده است و این پروژه دارای 67 درصد پیشرفت تا 31 شهریور 96 بوده است که ماهیانه «1.59» درصد پیشرفت داشته و از این تاریخ تا 27 مهر 97 حدودا 13 ماه به میزان «23.3» درصد پیشرفت داشته یعنی ماهانه دارای پیشرفت  1.79درصد می باشد.

نایب رئیس کمیسیون عمران گفت: آن چیزی که حائز اهمیت می باشد این است‌ که زمانبندی پروژه ها 2 ساله بوده که می بایستی درصد نرمال پیشرفت ماهانه پروژه ها «4.16» درصد باشد ولی هیچ وقت به این درصد پیشرفت نرسیده است مثلاً در پروژه علم الهدی میزان پیشرفت آن در بهترین شرایط «1.8» درصد بوده است که کمتر از نصف حد نرمال بوده است و در پروژه ورزش در بهترین حالت ممکن درصد پیشرفت پروژه «3.15» درصد بوده است که آن هم به حد نرمال خود هیچ وقت نرسیده است.

نادری در پایان ضمن انتقاد از عدم برنامه ریزی شهرداری در اجرای مناسب و قابل پذیریش پروژه های عمرانی، اظهار کرد: متاسفانه انتقادی که به شهرداری در دوره فعلی و همچنین دوره پیشین وارد است، نبود تیم حرفه ای کنترل پروژه، طراحی و مطالعات کامل پیش از اجرا می باشد در صورتی که وجود این تیم ها در پروژه هایی با اعتبار بیش از بیست میلیارد تومان ضرورت دارد.

شهردار اراک در اجرای پروژه های عمرانی کوتاهی کرده ولی انتقاد را برنمی تابد

در ادامه صحن علنی شورای شهر رئیس کمیسیون خدمات شهری، سلامت و محیط زیست شورای شهر نیز در انتقاد از نحوه بهره برداری برخی پروژه ها و طرح های شهرداری اظهار کرد: پروژه حمام تاریخی ارگ مربوط به شهردار قبل بوده و باید با حضور شهردار و شورای قبل این افتتاح انجام می شد. همچنین در بحث افتتاح خانه فرهنگ نیز مخالف بهره برداری از پروژه های نیمه تمام هستم در این پروژه تنها یک طبقه ساخته شده و افتتاح انجام گرفته است و این روند کار شهرداری مورد قبول نیست.

وی افزود: به عنوان یک عضو از شورای شهر خواستار بازخوانی برنامه ای که شهردار اراک سال گذشته ارائه داد، هستم و سوال اینجاست که چند درصد این برنامه تحقق یافته است و چقدر این برنامه با فعالیت هایی که شهردار انجام داده تطابق داشته است.

محمدی عنوان کرد: وقتی تابلو روز شمار در پروژه ها نصب می شود باید خود را نسبت به مردم متعهد بدانیم چرا که اگر تخصص و فنی روی پروژه ها نظر داده می شد می بایستی تمامی مشکلات از جمله معارضین در زمان بندی آن دیده می شد و طبق دین اگر قولی به مردم می‌دهیم باید به آن متعهد باشیم.

طوفان محمدی گفت: به عنوان عضو شورای شهر از مردم شهر اراک بابت تاخیر به وجود آمده در تحویل پروژه ها عذرخواهی می کنم.

وی با اشاره به اینکه تاخیر در انجام پروژه ها اهمال و کوتاهی بوده است گفت: شهردار اراک انتقادات رسانه های منتقد را بر نمی تابد و این در حالی است که برخی از رسانه ها به خوبی و ایشان طرفداری می کنند و رپرتاژ های خوبی نیز از شهرداری دریافت کرده اند که باید آن ها هم بررسی و دیده شوند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری ادامه داد: وظیفه ما به عنوان عضو شورا نظارت و انتقاد است نه از شهردار بلکه از تمام حوزه شهری، اوضاع پل های شهر اراک چه آن ها که در اختیار شهرداری است و چه آن ها که در اختیار دولت می باشد مطلوب نیست.

وی تصریح کرد: اینکه استانداری و راه و شهرسازی شاید وظایف خود را در اجرای پل هایی که در اختیارشان است به درستی انجام نداده باشند اما این مساله نمی تواند توجیهی بر پروژه‌های ناتمام شهرداری باشد وظیفه ما حداقل عذرخواهی از مردم است و پاسخگویی به مردم درباره دلایل تاخیر در تحویل پروژه هاست.

وی در پایان گفت: در ابتدا شهردار اراک وعده پروژه ها و ایجاد فضاهای شهری مانند آبشار نیاگارا و دگرگونی چهره شهر را داده بودند که باعث شد توقع همگان بالا رود ولی الان چه پاسخی برای پروژه های نیمه کاره در سطح شهر وجود دارد!.

حقوق معوق کارکنان شهرداری صفر شده است

در جلسه علنی این هفته شورای شهر داود تاجران، شهردار اراک نیز با اشاره به اینکه در اجرا و احداث تقاطع های غیر هم سطح شهرداری هنرنمایی کرده است، گفت: ضریب بالای معارضین زیر و روی زمین در پل های در دست اجرای شهرداری اراک یکی از علل تاخیر تحویل طرح های عمرانی این شهر است.

وی گفت: اسفندماه 96 و در روزهای ابتدایی سال جاری شهرداری اراک 40 شبانه روز حفاری در میدان شریعتی انجام داده و 25 کیلومتر کابل در این طرح کار شده است.

شهردار اراک اضافه کرد: قطع گاز محدوده طرح پل شریعتی به منظور جلوگیری از بحران های احتمالی با شرایط ویژه صورت گرفت است.

تاجران بیان کرد: امکان تهیه برخی تجهیزات وجود نداشت و مدت های طولانی برای تهیه آنها صرف شده است.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت در سال جاری شوک زیادی را به طرح های عمرانی در حال ساخت وارد کرد اما با این وجود هیچ طرحی تعطیل نشده است.

تاجران در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: نشستی با دادستان اراک در راستا بررسی موضوع املاک شهرداری برگزار شد که مشخص شد موارد زیادی در این پرونده روشن شده و به نتایج خوبی رسیده است. در حال حاضر نیز این پرونده با جدیت در حال رسیدگی است و نتایج آن به زودی مشخص می شود.

تاجران بیان کرد: در حال حاضر شهرداری هیچ حقوق معوقی را به کارکنان بدهکار نیست و تمامی امور صفر شده است.

شهردار اراک در پایان از فعالیت رسانه ای منتقدین خود انتقاد کرد و گفت: من پذیرای نقد هستم و آن را امری به معروف و نهی از منکر می دانم اما یازده ماه است که نقدها براساس دلایل خاصی مطرح می شود. یک روزنامه مدام نقد می کند ولی امروز یکی از وابستگان آن کاندیدای سمت شهرداری اراک شده است به دنبال همین مسئله نیز دستشان برای همه رو شده و درحال حاضر هر «منگولی» در شهر فهمیده که قصد و نیتشان چه چیزی است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*