پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
آمادگی حمایت داریم، اجازه عرضه نداریم
استان مرکزی

آمادگی حمایت داریم، اجازه عرضه نداریم

Virtual editor
13 آبان 1397
بازدید: 310
نظرات: 0

مدیرعامل ایرالکو در گفتگو با عطر یاس با اعلام حمایت از صنایع پایین دستی آلومینیوم:

آمادگی حمایت داریم، اجازه عرضه نداریم

گروه اقتصادی:زهره صادقی

استان مرکزی در حالی به عنوان قطب اصلی صنعت آلومینیوم کشور مطرح است که مدیران صنایع پایین دستی آلومینیوم در استان در بلاتکلیفی از عدم تامین مواد اولیه و سردرگمی در ایجاد راهکارهای مناسب جهت افزایش توان تولید به سر می‌برند.

اگرچه استاندارمرکزی در نشست اخیر کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان که با حضور اعضای انجمن صنایع آلومینیوم و برخی فعالان و صنعتگران برگزار شد، حمایت از صنایع پایین دستی آلومینیوم را یک ضرورت عنوان کرد و بر عملیاتی شدن تدابیر ویژه و لزوم اتخاذ تصمیمات موثر و جدی تاکید داشت؛ ولی نگرانی در میان فعالان صنایع پایین دستی آلومینیوم نسبت به سرنوشت خود همچنان ادامه دارد.

عضو هیئت مدیره انجمن آلومینیوم استان مرکزی در گفت‌وگو با عطریاس اظهار داشت: نزدیک به هشت ماه از سال می‌گذرد ولی هنوز مشخص نیست که به هر واحد پایین دستی آلومینیوم در استان چقدر بار آلومینیوم تعلق میگیرد.

جواد شاه صنمی افزود: به نظر می رسد این حالت سرگردان را ایجاد کرده‌اند تا صنایع وابسته به آلومینیوم، زمان را از دست بدهند و توان آن ها نیز تضعیف شود که این مسئله منجر به خروج آنها از گردونه فعالیت شود.

وی ادامه داد: البته که بیشترین توان و تاکید ما بر روی موضوع ارزش افزوده است که با توجه به اینکه همه کسبه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند ولی ما تولیدکنندگان پروفیل که تولیدات خود را به کسبه می فروشیم در وضعیتی بلاتکلیف به سر می‌بریم و همچنان مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می کنیم.

شاه صنمی بیان داشت: قانون می‌گوید مصرف کننده باید مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کند ولی این قانون نه تنها به ما تعلق نگرفته بلکه علاوه بر آن در هر بار خرید آلومینیوم در هر مقطع زمانی مبلغی نیز تحت عنوان ما به التفاوت نرخ ارز به هزینه‌های ما تحمیل می‌شود که بسیار مشکل آفرین شده است.

وی اظهار داشت: حتی با وجود چنین شرایطی همچنان ما باید نگران عدم تأمین آلومینیوم لازم برای استمرار فعالیت واحدها و ادامه حیات صنایع پایین دستی آلومینیوم باشیم.

اما مدیرعامل ایرالکو در گفتگو با عطریاس بیان داشت: در استان مرکزی حدود ۳۰۰ کارخانه و کارگاه وابسته به صنایع آلومینیوم وجود دارد ولی در حال حاضر با توجه به دستورالعمل که در خصوص نحوه عرضه در بورس کالا مطرح شده بسیاری از این کارخانجات جهت دریافت مواد اولیه با مشکل مواجه شده اند.

مجیدی افزود: حدود ۱۱ هزار کارخانه و کارگاه زیردست صنعت آلومینیوم در کشور وجود دارد که وزارت صنعت معدن و تجارت، تنها ۹۸ کارخانه را مجاز به خرید در بورس کالا از شرکت ایرالکو نموده است آن هم در یک حدّ مشخص و تعیین شده و متاسفانه مابقی، اجازه و توان تهیه مواد اولیه را ندارند و رفته رفته به سمت تعطیلی پیش می روند.

وی تصریح کرد: مسئله ارزش افزوده نیز موضوعی است که توسط اقتصاد دارایی گرفته می‌شود و به گفته مدیران استانی یک قانون است و همه ملزم به رعایت آن هستند ولی در راستای حمایت از صنایع آلومینیوم پیرامون این موضوع، مقرر شده است استاندار مرکزی در نشست با وزیر صنعت معدن و تجارت این موضوع را مطرح کنند تا شاید راهکارهایی در سطح استان اجرایی شود.

مدیرعامل ایرالکو در ادامه بیان داشت: شرکت ایرالکو در تامین مواد اولیه و ارسال پول به چین و هند با مشکلاتی مواجه شده که از دولت انتظار می‌رود، در حال حاضر که نفت به چین و هند فروخته می‌شود، مواد اولیه ایرالکو با نفت تهاتر کنند و ما پول آن را به ریال به بانک مرکزی در کشور پرداخت نماییم.

وی تصریح کرد: صنایع آلومینیوم برعکس صنایع فولاد و مس که بیش از ۹۰ درصد مواد اولیه خود را از معادن داخل کشور تهیه می کنند بخش اعظمی از مواد اولیه خود را از خارج تهیه می کنند؛ بنابراین می‌طلبد دولت در شرایطی که قادر نیستیم پول را به راحتی به کشورهای خارجی ارسال کنیم با تهاتر نفت صنایع آلومینیومی را از بحران عبور دهد.

مدیرعامل ایرالکو در خصوص علت لحاظ کردن ممیز از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت برای مشخص کردن تنها ۹۸ کارخانه برای خرید در بورس کالا اظهار داشت: وزارتخانه اعلام کرده تمام کارخانه هایی که ریخته گری دارند می توانند از بورس خریداری کنند در صورتی که حدود ۸۰۰ صنف و تولید کننده ظروف آلومینیومی هستند که قادر نیستند در بورس ارقام بالا را به صورت نقدی خریداری کنند.

مجیدی افزود: اینها مشاغلی هستند که ۵۰ سال است ساختار آنها شکل گرفته و با دهها و صدها کارگر تا به حال فعالیت داشته‌اند و اکنون چون به آنها مواد اولیه نمی‌رسد روبه تعطیلی هستند.

وی بیان داشت: ما آمادگی حمایت از صنایع پایین دستی را داریم ولی اجازه عرضه آلومینیوم غیر از بورس را نداریم در غیر این صورت، سر و کار ما با تعزیرات است.

مجیدی گفت: امروز اگر در بورس خریداری برای عرضه های آلومینیوم ما نیست، چون واحد ها مجاز به خرید نیستند.

باید منتظر بود تا شاید راهکار وزیر جدید صنعت معدن و تجارت در راستای نظم بخشیدن به معادله ی بی نظم عرضه و تقاضای آلومینیوم، نقطه امیدی بر ادامه حیات واحدهای پایین دستی صنایع آلومینیوم باشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*