پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
« برج» یا « دکل» مسأله آونگان این است
استان مرکزی

« برج» یا « دکل» مسأله آونگان این است

Virtual editor
21 آبان 1397
بازدید: 542
نظرات: 0

قرارگاه خاتم الانبیاء بعد از خریداری کارخانه آونگان چگونه آن را اداره می کند؟

« برج» یا « دکل» مسأله آونگان این است

نماینده کارگران بازنشسته آونگان :شواهد نشان دهنده آن است که  مکان کارخانه آونگان را تغییر کاربری می دهند و قرار است در آن برج سازی انجام شود

عطریاس:

خبر واگذاری آونگان به خریدار بومی در حالی از سوی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی اعلام شد که هنوز تکلیف حقوق معوقه و سنوات 120 نفر از کارگران آونگان مشخص نشده است و این افراد خود اقدام به انجام شرایط بازنشستگی و امور بیمه ای کرده اند.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی در گفتگو با ایسنا گفته است: « سرمایه‌گذار داوطلب برای واگذاری شرکت آونگان انتخاب شده و هم اکنون در مراحل قیمت گذاری و رفع مشکلات قانونی آن است.»

محمدرضا حاجی پور از اعلام آمادگی تعداد بسیاری متقاضی خرید آونگان خبر داده و گفته است: مبنای واگذاری‌ها آونگان از سوی مدیریت ارشد استان و وزارت صنعت معدن و تجارت، رعایت اصل اهلیت صنعتی متقاضی است که به زودی اعلام می‌شود؛ سازمان صنعت معدن استان نیز از همه ظرفیت‌های خود در راستای حمایت از سهامداران جدید برای راه اندازی شرکت آونگان، ایجاد اشتغال مولد و در نهایت تقویت بنیه اقتصادی مردم به کار می‌گیرد.

مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری نیز از موافقت کارگروه ملی رفع موانع تولید جهت واگذاری آونگان به خریدار جدید خبر داده و گفته است: در جلسه کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در وزارت صنعت معدن و تجارت با موضوع رسیدگی و رفع مشکلات شرکت آونگان مشخص شد،  در حال حاضر آونگان در اختیار اداره ورشکستگی شهرستان اراک است و تاکنون جهت واگذاری آن چندین مرحله مزایده انجام شده که مزایده ها جهت یافتن مشتری و فروش کارخانه بوده و اخیرا یک متقاضی بومی برای خرید شرکت اعلام آمادگی کرده است و در نشست مذکور با خریدار جدید موافقت شده است.

محمود نعمتی همچنین بیان داشته است: این واگذاری مشروط بر پرداخت بدهی 6 میلیارد تومانی کارگران باقیمانده آونگان می باشد که به صورت نقد می بایست انجام شود و همچنین احیای کارخانه نیز از مشروط این واگذاری است.

مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری مرکزی گفته است: رقم واگذاری شرکت طبق قانون مشخص خواهد شد و باید دید که اداره ورشکستگی شهرستان اراک این مصوبه را چگونه اجرایی خواهد کرد.

اما نماینده کارگران بازنشسته آونگان در گفتگو با عطر یاس با اعلام این خبر که آونگان توسط نماینده ای از قرارگاه خاتم در استان خریداری خواهد شد تاکید کرد: نماینده قرارگاه خاتم در شرکت آونگان مستقر شده است؛ که مبلغ کارشناسی آن 93 میلیارد تومان اعلام شده بود ولی تاکنون رقم مشخصی مبنی بر اعلام و توافق با خریدار جدید عنوان نشده است.

یکی از کارگران که سال ها پس از ورشکستگی و تعطیلی آونگان برای احقاق حقوق خود و کارگران بازمانده از قافله بازنشستگی آونگان، مسیر دادگستری اراک تا وزارتخانه را صدها بار طی کرده گفت: 6 میلیارد تومان مطالبات 120 کارگر باقیمانده آونگان است که خریدار موافقت کرده که ابتدا این رقم را که شامل حقوق معوقه کارگران سنوات و 4 درصد از واریزی حق بیمه بازنشستگی از سوی کارگران بوده را پرداخت نماید.

وی تصریح کرد: در نشستی در کارگروه ملی و ستاد تسهیل تهران که با حضور رئیس سازمان صنعت معدن استان مرکزی، مدیرکل دفتر اقتصادی استان، نماینده ای از دادستانی و نیز خریدار و متقاضی برگزار شد مصوب گردید که با کارگران باقیمانده آونگان تسویه حساب شود.

وی ادامه داد: اگرچه شعار خریدار جدید این است که چرخه صنعت را در استان راه اندازی می‌کند ولی شواهد نشان دهنده آن است که قرار شده مکان کارخانه آونگان تغییر کاربری شده و در آن برج سازی صورت گیرد.وی خاطرنشان ساخت:  واگذاری آونگان به خریدار اخیر به دلیل این است که مدیران استان، دغدغه بحران کارگری را داشتند به همین دلیل تصمیم گرفتند وضعیت کارگران باقیمانده را تعیین تکلیف کنند که آن هم هنوز عملیاتی نشده است.ابطحی افزود: ظاهرا در مصوبه اخیر کارگروه ملی امده است که خریدار جدید از بانک و بیمه و دارایی تنفس گرفته است و کارگروه ملی تکلیف کرده است که بانک، بیمه و دارایی فعلاً فقط با خریدار جدید آونگان همکاری کرده و ادعای طلب نکنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*