پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ خرداد ۱۳۹۸
بیمارستان قدس خصوصی است
اجتماعی

بیمارستان قدس خصوصی است

Virtual editor
21 آبان 1397
بازدید: 209
نظرات: 0

مظفری، رئیس بیمارستان قدس به انتقادهای مطرح شده  درباره تعرفه های این بیمارستان پاسخ داد

بیمارستان قدس خصوصی است

گروه جامعه :سینا علیدادی

ریاست بیمارستان قدس اراک نسبت به ابهامات به وجود آمده پیرامون دریافت تعرفه های بخش خصوصی و فعالیت این بیمارستان در گفتگو با عطریاس واکنش نشان داد و ضمن تکذیب تمامی شائبه ها، مطرح شدن این ابهامات غیر رسمی را غرض ورزانه عنوان کرد.

24 مهر ماه گذشته روزنامه عطریاس در شماره 169 خود گزارشی را از مکاتبات «غیرمحرمانه» دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی با وزارت بهداشت درباره بیمارستان قدس منتشر کرد و وعده پیگیری این مسئله تا مشخص شدن حقیقت را داد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

مکاتبات صورت گرفته دانشگاه علوم پزشکی شامل دو بخش بود که در آن ها دکتر سرمدیان، معاون درمانی این دانشگاه خطاب به وزارت بهداشت اعلام می کند که «بیش از 50 درصد سهام بیمارستان قدس اراک متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است که بنابر قانون بودجه سال 97 دریافت تعرفه های بخش خصوصی توسط این بیمارستان غیرقانونی است.» دکتر سرمدیان در نامه دیگری به وزارت بهداشت خبر می دهد که «پروانه بهره برداری بیمارستان قدس قریب به یک سال است که منقضی شده و مدیریت این بیمارستان در راستای تمدید این پروانه اقدامات لازم را انجام نداده است».

پس از انتشار صحبت های فوق دکتر مظفری، ریاست بیمارستان قدس نیز نسبت به آن ها واکنش نشان داد و مکاتبات دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی با وزارت بهداشت را کاملا غیرمنصفانه و نادرست عنوان کرد.

وی در ادامه، نامه ای را در اختیار عطریاس قرار داد که صحت گفته های آن از طرف وزارت بهداشت مورد تایید قرار گرفته است. در این نامه خطاب به ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی آمده است که «به استحضار می رساند طی نامه شماره 328134 که از طریق وزارت بهداشت و درمان، جوابیه سازمان برنامه و بودجه به دانشگاه علوم پزشکی اراک ارسال شده که با عنایت به اینکه در این نامه به صراحت بیان شده است که بیمارستان های تحت پوشش بنیاد مستضعفان به دلیل عدم دریافت بودجه و امکانات مشمول بند ز قانون بودجه سال 97 نمی شوند. خواهشمند است با عنایت به اینکه به دنبال نامه وزارت بهداشت از طرف دانشگاه علوم پزشکی دو ماه جهت تمدید پروانه بهره برداری بیمارستان فرصت داده شده است، خواهشمند است دستور فرمائید اقدامات مقتضی صادر تا پیگیری لازم انجام و قبل از پایان مهلت قانونی، پروانه بیمارستان تمدید شود.»

عده ای به دنبال تعطیل کردن بیمارستان قدس اراک هستند

دکتر مظفری، رئیس بیمارستان قدس اراک در گفتگو با عطریاس ضمن بیان این نکته که بیمارستان قدس از ابتدای تاسیس خصوصی بوده است، اظهار کرد: سال 91 وزارت بهداشت وقت، طرحی را به جریان انداخت که براساس آن بنا بود مراکز بهداشتی درمانی که زیر نظر ارگان ها و نهادهای خاص فعالیت می کنند، تعرفه هایی متفاوت از بیمارستان های دولتی دریافت نمایند. این مبحث تا سال 93 مسکوک باقی ماند تا اینکه معاونت حقوقی بنیاد مستضعفان به وزارت بهداشت نامه ای ارسال کرد و اعلام نمود که «بیمارستان قدس اراک هیچگونه بودجه دولتی را دریافت نمی کند و فاقد هرگونه ردیف اعتباری می باشد لذا نسبت به مابقی مراکز درمانی،  مستثنی است.»

مظفری در پاسخ به این سوال که چرا چندی پیش دانشگاه علوم پزشکی اعلام می کند بیمارستان قدس دولتی است، ادامه داد: تعرفه های بیمارستان قدس اراک از ابتدای تاسیس خصوصی بوده و هیچگاه تعرفه های بخش دولتی از بیماران اخذ نشده است. متاسفاته دکتر سرمدیان، معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بدون آن که مستندات قانونی داشته باشد در نامه ای خطاب به وزارت بهداشت اظهار می کند که بیش از 50 درصد سهام بیمارستان قدس متعلق به بنیاد مستضعفان است در صورتی که این موضوع کذب مخض است و حقیقت چیز دیگری می باشد.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی استان طی ماه های گذشته تحت فشارها و رایزنی های خاصی بدون آن که پاسخ استعلامات قانونی را درباره مالکیت بیمارستان قدس دریافت کند دست به نامه نگاری هایی زده تا این بیمارستان را مجبور به دریافت تعرفه های بخش دولتی کند. در حال حاضر همه می دانند که در شرایط امروز اگر بیمارستان قدس تعرفه های دولتی دریافت کند در عرض نهایتا یک ماه ورشکسته و تعطیل می شود. به همین دلیل به نظر عده ای قصد دارند با استفاده از این مسیر به مجموعه درمانی قدس آسیب وارد کنند تا به اهداف خود دست یابند.

تمامی روند قانونی تمدید پروانه بهره برداری طی شده است

رئیس بیمارستان قدس درباره مبحث پایان زمان پروانه بهره برداری این بیمارستان نیز بیان داشت: موضوع تمدید پروانه بهره برداری بیمارستان قدس، تمامی مراحل قانونی خود را طی کرده اما به دلیل مطرح شدن موضوع نادرست دولتی بودن این بیمارستان، روند تعیین تکلیف آن برای مدت کوتاهی به تعویق افتاد. در 31 شهریور ماه گذشته جلسه ای به منظور بررسی همین مسئله در استانداری مرکزی برگزار می شود که طی آن شخص استاندار و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی وی، علیرغم مخالفت های غیرمنصفانه دانشگاه علوم پزشکی دو ماه جهت ثابت شدن مبحث خصوصی بودن به بیمارستان قدس فرصت می دهد که سرانجام خوشبختانه ابتدای آبان ماه جاری وزارت بهداشت رسما به دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اعلام می کند که «بیمارستان قدس اراک کاملا خصوصی است و دریافت تعرفه های بخش خصوصی در آن هیچگونه ممانعت قانونی ندارد».

سهام داران بیمارستان قدس کاملا مشخص هستند اما نسبت به این موضوع غرض ورزانه برخورد می شود

دکتر مظفری در توضیح خصوصی بودن بیمارستان قدس و اثبات این موضوع گفت: بیمارستان قدس جزء سهامی خاص می باشد و سالانه نیز مجمع عمومی برگزار می کند به طوری که تنها 24 درصد از سهام آن متعلق به یکی از شرکت های وابسته به بنیاد مستضعفان است. در سوی دیگر نیز شرکت مادر تخصصی مالی و سرمایه گذاری سینا و همچین شرکت مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن از دیگر سهام داران بیمارستان قدس می باشند که با در نظر گرفتن بنیاد مسکن در مجموع 96 درصد از سهام کل این بیمارستان را در اختیار دارند و 4 درصد باقی مانده هم متعلق به چند پزشک است.

وی ادامه داد: متاسفانه به صورت کاملا غرض ورزانه با بیمارستان قدس برخورد می شود تا جایی که در جلسه 31 شهریور گذشته این مسئله برای شخص استاندار و معاون اجتماعی وی ثابت شد اما این غرض ورزی ها آنقدر ادامه دار بود که حتی نسبت به تصمیمات استانداری بی اعتنایی کردند چرا که در جلسه مذکور مقرر شده بود که بیمارستان قدس برای تعیین تکلیف وضعیت خود دوماه فرصت دارد ولی بلافاصله پس از آن جلسه، دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی به نظام پزشکی دستور می دهد که اجازه حضور هیچ پزشکی را در بیمارستان قدس ندهد. بنابراین باید گفت که در مجموع افرادی هستند که با این اقدامات، مستقیما اعتبار بیمارستان قدس را نشانه گرفته اند.

ریاست بیمارستان قدس ضمن انتقاد از نحوه حمایت مسوولان استانی در روند تقویت بخش خصوصی حوزه های بهداشت و درمانی، گفت: مدیریت بیمارستان قدس و تمامی سهام داران این بیمارستان حامی بخش خصوصی هستند چرا که  در حال حاضر استان مرکزی نیازمند تاسیس و فعالیت چندین بیمارستان خصوصی است. البته مراکز درمانی بخش خصوصی نیز می بایست با یکدیگر تعامل داشته باشند که متاسفانه حوزه های بهداشت و درمان استان مرکزی فاقد این تعامل سازنده بوده و حتی گاها عده ای بر چالش ها دامن می زنند.

بیمارستان قدس برای افزایش کیفیت خدمات رسانی به بیمه ها، سود خود را کاهش داده است

وی در پاسخ به این سوال که چرا گفته می شود بیمارستان قدس یک رقابت منفی را با بیمارستان خصوصی و تازه تاسیس سینا آغاز کرده و با پرداخت به موقع حق الزحمه پزشکان بر این رقابت منفی دامن می زند، اظهار کرد: شرایط اقتصادی امروز سبب شده تا بیمارستان قدس از برخی شرکت های بیمه ای طلب های معوق بسیاری داشته باشد اما با تمام این اوصاف، مدیریت این بیمارستان برای آن که کادر پزشکی خود در آرامش کامل، کار کند و لطمه ای به خدمات دهی ها وارد نشود در راستای کسب رضایت حداکثری بیماران، تعاملات مالی خود را با پزشکان به صورت دقیق و به روز انجام می دهد.

مظفری افزود: حال امروز عده ای پیگیر این موضوع هستند که مدیریت بیمارستان قدس در این شرایط نابسامان اقتصادی چطور هزینه های بیمارستان را به روز پرداخت می کند؟ در صورتی که این مسئله یک تدبیر مدیریتی است که در سطح کشور هیچ سابقه اجرایی نداشته است.

وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان به بنده معترض است که چرا با پزشکان به روز و دقیق حساب و کتاب می کنیم و چرا تعرفه 110 درصدی را به پزشکان پرداخت می شود. بیمارستان قدس نیز رسما به آن ها اعلام کرد که این بیمارستان تعرفه 110 درصدی پرداخت نمی کند و تنها باتوجه به اینکه رفاه بیماران اولویت اصلی قرار دارد، حداکثر پرداختی را در حدود 92 درصد به پزشکان داده می شود تا آن ها کاملا بر درمان بیماران متمرکز باشند چرا که این موضوع هیچگونه منع قانونی ندارد. بنابراین اگر با دقت به این مسائل نگاه شود درخواهید یافت که بیمارستان قدس به منظور بالا بردن کیفیت خدمات دهی حاضر به کاهش سود خود شده، لذا بهتر است سایر مراکز درمانی خصوصی همین کار را کنند تا کیفیت خدمات پزشکی آن ها افزایش یابد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*