پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
هیچ محدودیتی برای حضور یک خانم در راس شهرداری اراک وجود ندارد
استان مرکزی

هیچ محدودیتی برای حضور یک خانم در راس شهرداری اراک وجود ندارد

Virtual editor
21 آبان 1397
بازدید: 533
نظرات: 0

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا:

هیچ محدودیتی برای حضور یک خانم در راس شهرداری اراک وجود ندارد

ایلنا: کاوه فلک افلاکی گفت:شخصا طرفدار حقوق زنان هستم و هیچ محدودیتی برای بانوان ندارد و به یک اندازه با آقایان شانس دارند و اعتقادی بر مرز بندی میان آقایان و خانم ها در این زمینه ندارم .

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک در گفتگو با ایلنا گفت: انتظار می رود برخی رسانه های استان با همدلی بیشتری گام بردارند و اگر مطلبی درج می شود با تحقیق و بر حسب واقعیت باشد. در فضای مجازی عنوان می‌شود مسائل پشت پرده بر شورا حاکم است قاطعانه می گویم این مسئله اصلا به هیچ شکل ممکن وجود ندارد.

تصمیم های تاجران بدون مشورت با شورا صورت می گرفت

کاوه فلک افلاکی عضو فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر اراک افزود: آقاى تاجران بدلیل اینکه شهردار مناطق تهران بودند قبلاً با شورا کار نکرده بود و تصمیم گیرى هاى ایشان بدون مشورت با شورا صورت مى گرفت.

طبق قانون شهردار اراک تا 26 آبان فرصت حضور در شهرداری را دارد

فلک افلاکی گفت: با اطلاع از قطعی شدن مشمولیت شهرداران به قانون منع بکارگیری بازنشستگان به بحث انتخاب شهردار جدید برای اراک ورود کردیم چرا که طبق قانون تاجران شهردار اراک تا 26 آبان فرصت دارد شهرداری را ترک کند و بعد از این تاریخ حضورش در شهرداری غیرقانونی است.

پایبند به مصوبات و تصمیمات فراکسیون هستیم

رئیس شورای شهر اراک افزود: امسال نیز مطابق سال گذشته با همان سازوکار به بحث انتخاب شهردار ورود کردیم اما چون در آن زمان فعالیت شورای پنجم هنوز رسما شکل نگرفته بود و شورای چهارم مستقر بود،در مرحله مقدماتی گزینه های شهرداری در محلی خارج از شورا شکل گرفت و سپس گزینه های نهایی را سه روز پس از شروع بکار شورای پنجم با حضور رسانه ها به صحن آوردیم .

امسال نیز به همان شکل گزینه های نهایی در حضور رسانه ها به صحن آورده می شوند. نظر جمع فراکسیون امید این بود که مرحله مقدماتی رسانه ای نشود ماهم پایبند به مصوبات و تصمیمات فراکسیون هستیم.

شهردار آینده اراک باید جوان، بومی، آشنا به مدیریت شهری باشد

فلک افلاکی گفت: ما در حال حاضر دنبال انتخاب فردی هستیم که بهترین شرایط یعنی تجربه کافی،جوان بودن، علم، بومی بودن،تجربه حضور در سیستم وزارت کشور یا شهرداری و یا تجربه حضور در شورای شهر و با ساختار شهرداری کاملا آشنا باشد.

اضافه شدن گزینه جدید شهرداری منوط به تصمیم فراکسیون است

رئیس شورای شهر با اشاره به اینکه تمام تلاشمان این است که بهترین گزینه ممکن از بین گزینه های حاضر را انتخاب کنیم گفت: شانس اضافه شدن گزینه جدید برای بررسی از طرف اصلاح طلبان شورا، راسا به تصمیم فراکسیون امید منتهی می شود. یعنی اگر فراکسیون امید با نظر جمعی تشخیص بدهد گزینه دیگری را بررسی کند ممکن است این امر صورت گیرد در غیر این صورت بصورت فردی نمی توان گزینه جدیدی مطرح کرد.

تاجران از شورای شهر فاصله می گرفت

وی افزود: شخصا بعد از شروع بکار آقای تاجران نسبت به ایشان طبق سوابقی که داشتند امیدوار بودم و معتقدم در آن زمان تاجران واجدالشرایط ترین فرد برای تصدی این سمت بود. اما عملا وقتی وارد همکاری شدیم ایشان از شورای شهر فاصله گرفت که این فاصله با توجه به اینکه تاجران بومی اراک نبود و شناختی از ساختار شهرداری نداشت در تصمیم گیری ها وی را با مشکل مواجه می ساخت و بهتر بود با شورایی که ایشان را با حداکثر آرا انتخاب کرده اند مشورت می کرد. این انتظار شورا به این معنا نبود که شورا در کار شهرداری دخالت کند حتی در مواردی تاجران از شورا سوال می کرد چه کسی را برای فلان پست پیشنهاد می کنید که پاسخ دادیم شما می بایستی افراد را پیشنهاد دهید و از ما نظر خواهی شود و در نهایت با تصمیم خودتان فرد مورد نظر را منصوب کنید.

شهردار جدید اراک باید شفافیت داشته باشد

دکتر فلک افلاکی تصریح کرد: در فرصت جدیدی که برای انتخاب شهردار بوجود آمده است حتما شهرداری را انتخاب می کنیم که در درجه اول شفافیت داشته باشد.از آقای تاجران نیز شفافیت را بارها طلب کردیم چرا که زمانی که مردم به اطلاعات قراردادها، تهاتر ها، دسترسی داشته باشند مسائلی مانند تهاتر های اخیر پیش نمی آمد اما آقای تاجران نسبت به گزارش هایی که مطابق قانون باید ارائه می شد همیشه تاخیر داشتند و هیچ وقت نتوانستند ارتباط لازم را با اعضای شورا برقرار کنند.

تخلف 40 میلیاردی اخیر تاکنون در شهرداری مسبوق به سابقه نبوده است

رئیس شورای شهر عنوان کرد: تخلف 40 میلیاردی اخیر در شهرداری اراک تا کنون در تاریخ شهرداری مسبوق به سابقه نبوده است وقتی در این باره اعضای شورای شهر از شهردار سوال کردند ایشان پاسخ دادند اطلاعی ندارند سوال اینجاست چه کسی باید پاسخگوی این حجم تخلف باشد ؟ سوال کردن حق اعضای شوراست و شهردار می بایستی به شورا پاسخگو باشد اما شهردار اراک رسما به شورا در این باره پاسخ نداد و عنوان کرد اگر بخواهم اصل این موضوع را به شما بگویم به بیرون درز خواهد پیدا کرد و این محرمانه است.

تاجران انتقادات را برنمی تابد

دکتر فلک افلاکی گفت: وقتی اعضا سوال می کنند و شهردار پاسخگو نیست اعضای شورا وارد فرآیند استیضاح می شوند و شهردار فرصت دارد در جلسه استیضاح در مورد سوالات نمایندگان پاسخ بدهد و آن ها را قانع کند اما متاسفانه آقای تاجران هیچگاه انتقادات را بر نمی تابند.

تاجران در اقدامی خارج از عرف اعلام کرد تحت فشار استعفا نمی دهم

وی افزود: در خصوص اینکه در برخی نشریات اعلام شده رئیس شورای شهر در خصوص استعفای شهردار در روزچهار شنبه صحبت های ضدو نقیضی داشته باید اعلام کنم در جلسه ای با حضور آقازاده استاندار مرکزی و زندوکیلی معاونت عمرانی استانداری، شهردار اراک و بنده آقای تاجران در ان جلسه اعلام کردند تمایلی به حضور در اراک ندارم که استاندار مرکزی به ایشان پیشنهاد داد تا روز چهارشنبه بعد از اربعین حضور داشته باشید که در مقابل این پیشنهاد آقای آقازاده شهردار اراک سکوت کرد و مخالفتی نکرد، و ما بر مبنای این جلسه و عدم مخالفت تاجران با بحث استعفایش در صحن رسمی با اهدای لوح از ایشان تقدیر کردیم اما ایشان در اقدامی خارج از عرف طی مصاحبه  ای اعلام کردند تحت فشار استعفا نخواهم کرد در صورتی که فشاری بر ایشان نبود.

برای اتمام پروژه ها می بایستی زمانی نزدیک به واقعیت اعلام می شد

افلاکی با اشاره به اینکه نمى توان منکر شد که مهندس تاجران در این مدت خدماتى بالخص در زمینه عمرانى انجام داده است اما انتظار می رفت پروژه های نیمه کاره را به اتمام برساند، و لازم است فردی که زمان اتمام پروژه را پیش‌بینی می‌کند زمانی نزدیک به واقعیت را بیان کند درصورتی که تابلوهای روزشمار پروژه ها در حال حاضر صفر شده است.

پروژها ناتمام  مردم نا امید می کند

عضو شورای شهر اراک مطرح کرد: طبق اولین اظهار نظر آقای تاجران انتظار داشتیم پروژه های نیمه کاره شهر اراک پایان سال 96 به اتمام برسند وقتی یک فرد کارشناس می خواهد اظهار نظر کند باید دقت داشته باشد پیش بینی اش نزدیک به واقعیت باشد وقتی روزشمارها صفر شده و پروژها ناتمام مانده مردم نا امید می شوند.

تمامی گزینه های معرفی شده از سوی فراکسیون امید شرایط احراز را دارند

وی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود برخی گزینه های مطرح شده توسط فراکسیون امید شرایط احراز این سمت را ندارند گفت: بررسی برخی از فاکتورهای احراز صلاحیت برای شهرداری بر عهده برخی از نهاد های دیگر است اما به نظر من تمامی گزینه های معرفی شده از سوی فراکسیون امید شرایط احراز را دارند.

اعضای فراکسیون امید به تصمیم نهایی فراکسیون پایبند می باشند

رئیس شورای شهر گفت: قطعا اعضای فراکسیون امید به خروجی و تصمیم نهایی فراکسیون احترام می گذارند و به آن پایبند خواهند بود چرا که این مساله در انتخابات هیات رئیسه برای سال دوم نیز اتفاق افتاد و تمامی اعضای فراکسیون به تصمیم نهایی احترام و به آن عمل کردند.

طرفدار حقوق زنان هستم و هیچ محدودیتی برای بانوان وجود ندارد

وی در پاسخ به این پرسش ایلنا مبنی بر میزان شانس و امکان انتخاب شهردار زن برای اراک گفت: بنده شخصا طرفدار حقوق زنان هستم و هیچ محدودیتی برای بانوان ندارد و به یک اندازه با آقایان شانس دارند و اعتقادی بر مرز بندی میان آقایان و خانم ها در این زمینه ندارم .

از دولت تقاضا داریم حکم شهردار آینده در کوتاه ترین زمان امضا شود

او از انتخاب و معرفی شهردار احتمالا تا روزهای آینده خبر داد و گفت : با توجه به اینکه روند احراز صلاحیت شهردار در حدود 45 روز زمان می برد ، در حال حاضر شورا در کنار انتخاب گزینه شهرداری درصدد انتخاب سرپرست است که قطعا از بدنه شهرداری می باشد و از مجموعه دولت تقاضا داریم بیشترین همکاری را در زمینه تسریع در صدور حکم شهردار جدید داشته باشد.

هیچ موضوعی در پشت پرده شورا وجود ندارد

وی با تاکید بر اینکه هیچ موضوعی در پشت پرده شورا وجود ندارد، در پاسخ به اینکه چرا شورای اصلاح‌طلبان در انتخاب گزینه‌های شهردار اراک اظهار نظر کرده‌اند؟ گفت: هر یک از اعضای فراکسیون امید امکان معرفی 5 گزینه را داشتند و 5 گزینه نیز توسط شورای اصلاح‌طلبان معرفی شد که قابل احترام بود. اما شورای شهر به هیچ عنوان از کسی خط نمی‌گیرد و در واقع خط گرفتن را به نوعی افت شخصیت خود می‌دانم اما مشورت می‌گیریم. ما اعضای فراکسیون امید اصلاح طلب هستیم، اما مباحث سیاسی در مباحث شهری دخالت داده نمی‌شود.

به کسی رای می دهم که تفکر اصلاح طلبی داشته باشد

فلک‌افلاکی اضافه کرد: اگر انتخاب شهردار بین 2 گزینه همسان از نظر تجربه، توانمندی، تخصص و … باشد شخصا به کسی که تفکر اصلاح‌طلبی داشته باشد رای می‌دهم.

شهر اراک باید توسعه یابد

فلک‌افلاکی تصریح کرد: شهر اراک باید توسعه یابد و در این راستا شهردار باید برنامه داشته باشد، تاجران لقب پدر بازیافت ایران را یدک می‌کشید و انتظار می‌رفت که حداقل در این راستا با برنامه عمل کند، اما اتفاقی نیوفتاد و لازم است که شهردار بعدی در مسیر ظرفیت‌های اراک کار کند و منطقی نیست که تا زمان اتمام پرژه‌های فعلی پروژه بزرگ جدیدی آغاز شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*