پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
اجازه ندهید برای صادرات تصمیم لحظه ای بگیرند
استان مرکزی

اجازه ندهید برای صادرات تصمیم لحظه ای بگیرند

Virtual editor
26 آبان 1397
بازدید: 77
نظرات: 0

مهدی نیا، نایب رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی خطاب به نمایندگان مجلس:

اجازه ندهید برای صادرات تصمیم لحظه ای بگیرند

گروه اقتصادی :زهره صادقی

صدور بخشنامه اخیر بانک مرکزی که اواسط شهریور ماه جاری در خصوص پیمان سپاری ارزی بوده است موجبات نگرانی و بی انگیزگی بسیاری را فراهم آورده و مشکلات بسیاری برای صادرکنندگان کشور به خصوص فعالان حوزه صادرات استان صنعتی مرکز ایجاد نموده است.

بانک مرکزی در بخشنامه مذکور بازگشت ارز حاصل از صادرات کالاها را با اخذ تعهد ارزی از کلیه صادر کنندگان به گمرک ایران ابلاغ کرده است.

اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان مرکزی در اقدامی با گردهمایی جمعی از فعالان حوزه صادرات استان با حضور دو تن از نمایندگان استان در مجلس به بررسی این موضوع و تحلیل زوایای ابلاغیه مذکور پرداخت.

در این نشست که جمع کثیری از تولیدکنندگان صادرکنندگان با فعالان صنعتی استان مرکزی انتقادات خود را پیرامون این بخشنامه عنوان کردند مقدسی نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان اظهار داشت: هرچه دولت بزرگتر باشد مشکلات صادرات بیشتر میشود.

وی افزود: هر تصمیمی که دولت بدون حضور ذینفعان بگیرد در عمل دچار مشکل شده و می‌شود تصمیمات یک طرفه دولت به اقتصاد آسیب می‌رساند؛ تاکنون نیز دولت جزیره‌ای عمل می کرده ولی قول جبران گذشته را داده است.

مقدسی بیان داشت: تفکر دولتی است که کشور را به این وضعیت رسانده است؛ اگر تصمیمات وزارت صمت و اقتصاد با حضور برجستگان و نخبگان اقتصادی باشد مشکلات اقتصادی کشور حل می‌شود.

وی خاطر نشان ساخت: دکتر رحمانی، وزیر جدید صنعت معدن و تجارت در مراسم معارفه خود این قول را داده است که تصمیمات حوزه اقتصاد با حضور برجستگان اقتصادی صورت گیرد؛ ما مطالبه‌گریم؛ هر چه دولت‌ پای خود را از تصمیمات بیرون بکشد و کوچکتر شود وضعیت اقتصادی در کشور بهبود خواهد یافت. مقدسی تاکید کرد: بگذارید جریان اقتصاد، منطق خود را داشته باشد و بخش خصوصی خود، نظاره گر و اداره کننده این جریان باشد.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این نشست با تاکید بر اینکه در کشور منطق اقتصاد حاکم نیست گفت: مشکلات اقتصادی موجود حوزه صادرات به دلیل دخالت های هر یک از ما دولتی ها است. وی تصریح کرد: اگر چه حفظ ارزش پول جزء اهداف اصلی رئیس کل بانک مرکزی است و به دنبال ارزآوری است ولی نباید با بخشنامه های مشکل‌آفرین بر سر راه تولید و صادرات مانع ایجاد شود.

رئیس بانک بازرگانی خارجی سازمان صنعت معدن تجارت نیز گفت: اگر مشکل پیمان‌سپاری ارزی حل نشود با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم بود.

امانی اظهار داشت: طی 6 ماه اخیر میزان صادرات استان مرکزی 576 میلیون دلار بوده که به لحاظ وزنی 866 میلیون تن می باشد؛ که 63 درصد این صادرات مربوط به کشورهای عراق و افغانستان است و با بخشنامه مذکور مشکلات بسیاری ایجاد و صادرات این دو کشور نیز منتفی خواهد شد‌.

نائب رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز با حضور در این نشست اظهار داشت: باید در بخش نامه ها انسجام وجود داشته باشد.

وی از نمایندگان استان خواست که اجازه ندهند هر کسی برای صادرات بخشنامه صادر کند و تصمیم لحظه‌ای بگیرد.

مهدی نیا افزود: اتاق بازرگانی استان مرکزی به منظور رفع مشکلات تولید کنندگان و صادر کنندگان در اقدامی، کمیته مشترک امور بین الملل متشکل از اتاق بازرگانی سازمان ثبت شرکت شهرکها و گمرک فعال کرده است تا با هدف گذاری 14 کشور به منظور اعزام هیئت‌های تجاری به خارج و دعوت از هیئت های خارجی برنامه تدوین کند.

وی تاکید کرد از نمایندگان استان تقاضای حمایت از اهداف این کمیته و طرح آن در وزارتخانه می شود چرا که این مهم به منظور تحقق رقم صادرات برنامه ششم توسعه، توسعه گردش اقتصادی صادر کنندگان و تحقق صادرات پیش بینی شده استان مرکزی بسیار ضروری است.

وی تصریح کرد: هر چند تمامی فعالان اقتصادی و صادرکنندگان معتقد به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور هستند اما به شیوه انتخابی دولت نقدهای جدی وارد است چرا که این شیوه نه تنها منجر به بازگشت ارز نمی شود بلکه کاهش و یا حتی توقف صادرات را در پی دارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*