پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۳ شهریور ۱۳۹۸
رشد 140 درصدی بارندگی های پاییزی
اجتماعی

رشد 140 درصدی بارندگی های پاییزی

Virtual editor
8 آذر 1397
بازدید: 67
نظرات: 0

تخصیص آب از سد 15 خرداد برای مصارف صنعتی در شهرستان های محلات و دلیجان

رشد 140 درصدی بارندگی های پاییزی

بارش ها در استان مرکزی افزایش 2 برابری داشته است

گروه جامعه :شایسته سلامی

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی گفت: با موافقت وزیر نیرو و پیگیری فرمانداران شهرستان های دلیجان و محلات و سایر مسئولین ذی‌ربط مقرر شد برای نخستین بار تخصیص آب از سد 15 خرداد دلیجان به ‌منظور مصارف صنعتی در شهرستان های محلات و دلیجان عملیاتی شود. همچنین پیگیری های لازم در راستای تخصیص دائمی آب سد پانزده خرداد دلیجان، برای مصارف صنعتی شهرستان های محلات و دلیجان در دستور کار قرار دارد.

آقازاده افزود: طبق بند «ی» تبصره 6 قانون سال جاری مقرر شده است دولت یکهزار میلیارد ریال اعتبار به مصارف آب و برق مساجد و مدارس با رعایت الگوی مصرف ارائه دهد. همچنین شرکت توزیع برق استان مرکزی موظف است قبوض آب و برق 8 ماهه گذشته مساجد و مدارس را مورد ارزیابی قرار دهد و چنانچه الگوی مصرف در آن لحاظ نشده بود و با آن تطابق نداشت، ما به تفاوت مبلغی که در قبوض آمده، از سوی مدارس و مساجد پرداخت شود.

وی با بیان اینکه در سال آبی جدید بیش از دو برابر بلند مدت 50 ساله در استان مرکزی بارندگی ثبت شده است، ادامه داد: اصلاح و رعایت الگوی مصرف آب بسیار ضروری است و باید با جدیت دنبال شود چرا که در بین جامعه نخبه دانشگاهی با ارائه‌ 100 عنوان مقاله و مبحث مهم کشور، بحران آب به عنوان بزرگترین بحران کشور مطرح ‌شده و باید تدابیر ویژه در راستای رفع این مشکل اندیشیده شود.

تخصیص 420 میلیارد ریال برای اجرای آبیاری تحت فشار

مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز در این جلسه گفت: در سال جاری 420 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای آبیاری تحت فشار تخصیص یافته که این میزان اعتبار نسبت به سال گذشته 2 برابر افزایش داشته است و نیاز است با ارائه برنامه های مدون در این خصوص اقدامات لازم صورت گیرد. همچنین برای اصلاح شبکه آب در روستاها باید تا حداکثر 50 درصد از محل اعتبارات دهیاری ها پرداخت شود.

استان مرکزی مقام نوزدهم میزان بارندگی را دارد

حسین بختیاری فرماندار اراک نیز در این جلسه گفت: استان مرکزی با بارش 279 میلیمتر در سال مقام نوزدهم کشور را از لحاظ میزان بارندگی دارد. در 40 سال گذشته 10 درصد کاهش بارندگی در سطح استان را داشتیم. میزان بارندگی از 317 میلیمتر به 294 میلیمتر در سال رسیده است و در حال حاضر میزان متوسط بارش در استان مرکزی 275 میلی‌متر است. در سطح استان مرکزی نیز شهرستان اراک پس از شهرستان شازند رتبه دوم را از لحاظ بارندگی دارد. همچنین ایران در بین چندین کشور مقام دوم از نظر کمبود بارندگی را دارد، متوسط بارندگی در ایران یک‌سوم متوسط بارندگی در دنیا است و این در حالی است که متوسط تبخیر آب در کشور 3 برابر متوسط تبخیر آب در دنیا اتفاق می افتد.

بختیاری افزود: در خصوص برداشت آب از چاه های استان، در مجموع 250 میلیون متر مکعب از چاه های آب در استان برداشت می شود که 88 درصد در بخش کشاورزی، 16 درصد در بخش شرب شهری و روستایی، 2 درصد در بخش صنعت و 4 درصد در بخش خدمات مصرف می شود. میزان برداشت از منابع آب در شهرستان اراک شصت و نه و پنج دهم درصد در بخش کشاورزی، چهارده و چهار دهم درصد در بخش شرب شهری و روستایی، 55 درصد در بخش صنعت و خدمات است. شاخص‌ترین اقدام سال گذشته با مساعدت سازمان های مردم نهاد، حفظ مخازن زیرزمینی آب و هدایت آب ها به سمت تالاب میقان بود. احداث 6 سد، 126 کیلومتر  انتقال خطوط انتقال آب، 223 مورد نصب کنتور بر روی چاه ها، 12 مورد رفع تصرف رودخانه، پر کردن 22 حلقه چاه غیرمجاز و توقیف 28 دستگاه حفاری از جمله اقدامات مؤثر صورت گرفته در راستای مدیریت منابع آب در سال جاری است.

وی ادامه داد: ترویج کشت‌های کم آب طلب، استانداردسازی شیرآلات، ترویج فرهنگ بهینه آب، ساماندهی ساعت کارکرد واحدهای آبزی‌پروری، ترویج بهره‌برداری چندمنظوره از چاه‌های مجوز دار، کشاورزی در دوره ساعت کارکرد چاه و بالا بردن بهره‌وری، اصلاح شبکه‌های آبفا به‌ منظور جلوگیری از هدر رفت، قطع انشعابات غیرشرب از شبکه آب‌رسانی و توزیع،  کاهش فضای سبز شهری به‌ویژه چمن‌کاری، استفاده از سیستم آبیاری نوین و آب تصفیه‌خانه‌ها از جمله اقدامات مؤثر در راستای رعایت الگوی مصرف و همچنین کاهش مصرف آب بوده است.

رشد 140 درصدی بارندگی ها

در پاییز امسال

عزت اله آمره‌ای مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: خوشبختانه در پاییز سال جاری نسبت به مشابه سال گذشته و بلندمدت با 122 میلیمتر بارندگی، با رشد 140 درصدی بارندگی ها موجه شده ایم. بارندگی‌های پاییز امسال سبب سیلابی شدن رودخانه‌ها و سدها شده است. ورودی آب به سد ساوه به 10 مترمکعب در ثانیه رسیده است که با توجه به این امر می‌توان امیدوار بود وضعیت رودخانه و سدها در سال آینده مناسب تر شود. امیدواریم با بارندگی‌های پاییز امسال و استمرار آن در زمستان سال جاری و بهار سال آینده، وضعیت خشکسالی استان بهبود یافته و همچنین وضعیت آبی استان به نقطه مطلوب برسد.

آمره‌ای افزود: از کشاورزان تقاضا داریم با توجه به رشد بارندگی‌ها در استان به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب‌های زیرزمینی، از روشن کردن چاه‌های آب در فصول پاییز و زمستان اجتناب کنند. همچنین در راستای تسهیلات حوزه کشاورزی برای اجرا و ترویج سیستم آبیاری تحت فشار، از سوی وزارت نیرو تسهیلات بلاعوض مناسبی در نظر گرفته شده است و با تأمین اعتبار به صورت بلاعوض به کشاورزان ارائه‌ می شود تا بتوانند از خدمات آن بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: سال گذشته در خصوص آب شرب، شاهد هیچگونه تنش آبی در استان نبودیم و با توجه به بارندگی های اخیر و افزایش منابع آب زیرزمینی و شرایط موجود و برنامه ریزی های انجام شده در زمینه مسائل آبی، می‌توان این نوید را داد که تا 20 سال آینده هیچگونه مشکلی در حوزه آب شرب استان مرکزی وجود ندارد و با مشکلی مواجه نخواهیم شد، اما این موضوع بدان معنا نیست که در صرفه‌جویی مصرف آب کم کاری و کوتاهی اعمال شود. تنها در صورت رعایت الگوی مصرف در تابستان ها با تنش بی آبی یا کم آبی روبرو نخواهیم شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی اظهار داشت: همچنین اصلاح شبکه‌های شهری و روستایی در استان مرکزی در راستای صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هدررفت آب و همچنین جلوگیری از پرت آب، استانداردسازی و اصلاح شیرهای خانگی، مساجد، مدارس و … به لحاظ رعایت الگوی مصرف آب شرب و همچنین رعایت الگوی مصرف در مساجد و مدارس با هدف فرهنگ سازی در جهت صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی از جمله مصوبات این جلسه بود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*