پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ شهریور ۱۳۹۸
کتابخانه شهرک ولی عصراراک فعال می شود
اجتماعی

کتابخانه شهرک ولی عصراراک فعال می شود

Virtual editor
12 آذر 1397
بازدید: 117
نظرات: 0

پس از پیگیری های عطریاس، در گفتگو با مسئولین فرهنگی استان مرکزی عنوان شد

کتابخانه شهرک ولی عصراراک فعال می شود
گروه جامعه: شایسته سلامی

چندی پیش گزارش مردمی به دفتر روزنامه ارسال شد مبنی بر اینکه یکی از کتابخانه های شهرک ولیعصر اراک به حالت تعطیل درآمده و هیچگونه فعالیتی در آن انجام نمی شود. به این بهانه به سراغ فردی که این گزارش مردمی را به دفتر روزنامه ارسال کرده رفتیم و صحبت های وی را در این خصوص شنیدیم و در نهایت با مسئولین ذیربط در حوزه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی و همچنین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفتگو کرده و علت را جویا شده ایم.

خواستار فعالیت دوباره کتابخانه شهرک ولیعصر هستیم

محمد بیاتی داوطلب مردمی شهرک ولیعصر گفت: این کتابخانه در سال ها پیش در شهرک ولیعصر اراک ساخته شده اما متأسفانه از زمان تأسیس بسته شده است. کتابخانه آن تأمین شده و یک مدت نیز فعالیت داشته است اما بعد از مدتی از زمان شروع فعالیت، به حالت تعطیل در آمده است. به عنوان فعال و داوطلب مردمی خواستار آن هستیم که فعالیت این کتابخانه مجدداً آغاز شود و حتی به همراه تعدادی از فعالین مردمی شهرک ولیعصر حاضر هستیم که به صورت داوطلبانه در این کتابخانه فعالیت کنیم و آن را بازگشایی نماییم تا مورد استفاده مردم و اهالی شهرک ولیعصر قرار بگیرد. تمامی هدف ما این است که این کتابخانه از حالت راکد خارج شود. پیگیری های بسیاری در خصوص راه اندازی مجدد این کتابخانه داشته ایم اما متأسفانه تا این لحظه نتوانسته ایم به نتیجه مطلوبی برسیم.

کتابخانه های کانون های فرهنگی زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کنند

حجت الاسلام عباس دانشی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی تغییر کرده در شهرک ولیعصر یک کتابخانه فعال و دایر با نام کتابخانه ولیعصر به صورت روزانه و روتینگ در حال فعالیت است. اما کتابخانه دیگری با نام کانون فرهنگی علمدار به صورت غیردولتی توسط بخش خصوصی احداث شده و بعد از تأسیس نیز مدتی فعال بوده است، اما بعد از آن فعالیت این کتابخانه راکد شد و به حالت تعطیل درآمد. البته باید این نکته را متذکر شد که کتابخانه های کانون های فرهنگی زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی فعالیت می کنند.

حجت الاسلام دانشی افزود: در خصوص کتابخانه های جدید در مناطق شهری اگر شرایط لازم را داشته باشد و ساختمان آن توسط بانیان مردمی، خیرین، گروه های فرهنگی و بخش خصوصی احداث شده باشد و یا اینکه فضایی را در اختیار قرار دهند، این ساختمان و فضا را به صورت کتابخانه مشارکتی راه اندازی خواهیم کرد و کتاب و تجهیزات لازم و همچنین نیروی انسانی مورد نیاز برای راه اندازی این کتابخانه را تأمین می کنیم.

از نیروی های داوطلب برای اداره کتابخانه ها استقبال می کنیم

مصطفی ذوالفقاری مسئول کانون های مساجد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: در شهرک ولیعصر کتابخانه ای که مستقر شده و به عنوان کانون فرهنگی علمدار فعالیت می کند، در حال حاضر تغییراتی در مسجد محل استقرار این کتابخانه انجام شده و سیستم مدیریتی آن نیز تغییر کرده است و به تبع این اتفاقات مدیر جدید کانون فرهنگی این مسجد نیز پیشنهاد شده است. به علت این تغییرات در سیستم مدیریتی این مسجد، فعالیت های فرهنگی کانون مسجد از جمله فعالیت کتابخانه نیز در حال حاضر با کاستی هایی روبرو شده است و به محض اینکه سیستم مدیریتی جدید استقرار کامل پیدا کند، فعالیت های کتابخانه و سایر فرایند های فرهنگی این مسجد مجدداً قوت خواهد گرفت. اما با تمام این اتفاقات هر گونه نیروی داوطلبی که بخواهد در راه اندازی و شکل گیری فعالیت کتابخانه به مجموعه این کانون فرهنگی کمک کند استقبال خواهیم کرد.

ذوالفقاری افزود: در خصوص کتابخانه های کانون های فرهنگی مساجد، باید این نکته را عنوان کرد که مساجد اعلام آمادگی می کنند که فضایی برای استقرار کتابخانه در اختیار داریم و در مقابل به ازای فضایی که در اختیار دارند از طریق واحد کانون های مساجد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، کتاب قفسه و تجهیزات برای راه اندازی کتابخانه در اختیار آنها قرار خواهیم داد. تا زمانی که مساجد در این خصوص همکاری و همراهی کنند از هیچگونه حمایتی چه به لحاظ امکانات، چه به لحاظ مادی و چه به لحاظ معنوی غافل نخواهیم شد. به عنوان متولی این امر در استان مرکزی نظارت بر عملکرد مساجد در این حوزه داریم اما تمامی فرایند عملکردی آن تابع هیئت و مجموعه داخلی مساجد است. کتابخانه های عمومی مساجد نیروی موظف ندارد و نیروی داوطلب آن را اداره می کند. بر این اساس اگر برای نیروی داوطلب مشکل و یا موردی پیش بیاید ممکن است فعالیت کتابخانه با افت و خیز مواجه شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*