پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ آذر ۱۳۹۸
اکران تحجر با چراغ های روشن
اجتماعی

اکران تحجر با چراغ های روشن

Virtual editor
12 آذر 1397
بازدید: 218
نظرات: 0

اکران فیلم در سالنی با چراغ های روشن، انتقاد های شدیدی را نسبت به مسئولان دانشگاه اراک به همراه داشت

اکران تحجر با چراغ های روشن

مستعلی، دانشجوی اکران کننده فیلم دارکوب در دانشگاه اراک:

گفتند زمانی که دختر و پسر باهم در سالن هستند چراغ ها باید روشن باشد

بهرامی،معاون فرهنگی دانشگاه اراک:

چراغ های سالن اکران فیلم برای عبور و مرور دانشجویان روشن مانده بود

گروه سیاسی : عماد کریمی

اکران فیلم دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی  با لامپ های روشن اتفاق عجیب و نادر است که در دانشگاه اراک روی داده است؛ انتشار اولیه خبر واکنش های فراوانی در فضای مجازی و رسانه‌ها داشت. برای آنکه بتوانیم دلیل این کار را جویا شویم با دانشجویان برگزار کننده و مسئولان دانشگاه به گفتگو نشستیم اما نکته حائز اهمیت آن است که طرفین موضوع حرف های کاملاً متناقض و در جهت مخالف یکدیگر زدند و حتی برخی گفته ها  به  نظر توضیحات غیر منطقی می آید.

دکتر بهرامی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه اراک پیرامون این موضوع گفت: انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه اراک در هفته گذشته فیلمی را اکران کرد که بنده از جزئیات این برنامه اطلاع دقیقی ندارم اما  آقای بهاری به عنوان مسئول برنامه در جریان جزئیات برنامه قرار دارد؛ به طور کلی باید بگویم که این موضوع را قویاً تکذیب می‌کنم، بلکه چراغهای سقف خاموش شده و تنها چراغ های اطراف سالن به دلیل اینکه مشکلی برای دانشجویان به هنگام رفت و آمد ایجاد نشود روشن بوده است.  بنده بارها در زمان اکران فیلم در سالن حضور داشتم لذا اینکه چراغ های سقفی روشن بوده است را تکذیب می کنم، اگر مستنداتی وجود دارد آنها را برای ما ارسال کنید تا بررسی کنیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اراک در ادامه گفت: عکس هایی که در فضای مجازی وجود دارد  قابل اعتماد نیست اگر اطلاعات دقیق‌تری وجود دارد ما آن‌ها را بررسی می‌کنیم و در مورد آنها تصمیم‌گیری خواهیم کرد؛اگر بدانیم هر تشکلی عملی خلاف قانون انجام داده است آنها در هیئت نظارت دانشگاه خواسته و موضوع را رسیدگی می‌کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به دانشجویانی که مدعی بودند نور سالن در زمان اکران فیلم های گذشته هم قطع نمی‌شود افزود: من نظری درباره صحبتهای  دانشجویان ندارم اما با اطمینان این موضوع که همه نور های سالن در هنگام پخش فیلم روشن بوده است را تکذیب می کنم، گرچه خودم حضور نداشتم اما آقای بهاری در تمام مراحل حاضر بوده و  ایشان به بنده گزارش دادند که نور وسط خاموش شده و تنها نور اطراف سالن روشن شده است؛ مدیر دانشگاه در رابطه با این که نور سالن چه کیفیتی داشته باشد هیچگونه اعلام نظر خاصی تاکنون نکرده است.

عضو هیئت علمی گروه تربیت بدنی دانشگاه اراک در پایان گفت: ما بودجه‌ای را برای اکران فیلم‌های روی‌پرده اختصاص داده ایم و مواردی هم در گذشته بوده است که مانند فیلم ((چ)) ابراهیم حاتمی کیا با عوامل این فیلم برای دانشجویان به نمایش درآمده است.

بهاری مسئول فرهنگی دانشکده علوم پایه اراک گفت:ما هر هفته چند فیلم نمایش می‌دهیم و روش معمول ما این است که نورهای وسط را خاموش و نورهای اطراف سالن را روشن می‌کنیم دانشگاه یک محیط علمی است و ویژگیهای یک سینما برای ما مهیا نیست و چراغ اطراف را برای روشن نگه‌داشتن راهرو ها و عبور و مرور دانشجویان روشن می‌گذاریم.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه عکس هایی وجود دارد که در هنگام پخش فیلم سالن روشن است افزود: برق های سالن خاموش بوده است و هیچ دانشجویی برای این که برق ها را خاموش کنیم درخواستی نکرده و به من مراجعه نشده است، بنده در تمام مدت اکران فیلم در آنجا حضور داشته و این اتفاق روی نداده است.

بهاری پیرامون مسائل جنسیتی و روشن نگاه داشتن سالن گفت: اصلاً و ابداً ما به مسائل جنسیتی و جداسازی جنسیتی کاری نداریم و آن را کاملاً تکذیب میکنیم در تمام برنامه ها هر کس هر کجا بخواهد می نشیند، به هیچ وجه نشستن دختران و پسرانمان جدا نیست و در سالن هیچ علایمی برای جداسازی تعبیه نشده لذا به هیچ عنوان در پخش فیلم و دیگر مراسم ها جدا سازی جنسیتی وجود ندارد به نظر می‌رسد عکس منتشر شده دستکاری شده باشد. هفته گذشته سمینار ملی ریاضی برگزار شده و با همین ضوابط و به همین شکل اجرا شده است. سالن چمران از بهترین امکانات فنی برخوردار است به طور مثال ویدئو پروژکتور بسیار گران‌قیمتی در سالن نصب کرده ایم اگر تمام نور های سالن هم روشن باشد هرگونه فیلم یا مقاله ارائه شود کاملا واضح است. بازی پرسپولیس در جام باشگاههای آسیا را با همین پروژکتور پخش کردیم همه دانشجویان استقبال کردند و آن را دیدند متاسفانه نتوانستیم از این برنامه عکس تهیه کنیم به دلیل آنکه تجهیزات دوربین های ما قدیمی شده و دردسترس نبودند  ولی دانشجویانی که عکس از آن برنامه دارند می توانند گواهی دهند که با وضوح کامل تصویر مشخص است، این برنامه فوتبال به مدت یک ساعت و نیم با همان نور و همان کیفیت پخش شده است. همه برنامه ها را مستندسازی و آرشیو نمی کنیم مگر اینکه برنامه ای مهم یا همایش سراسری باشد بقیه برنامه های متنوعی که دانشجویان برگزار می‌کنند توسط خودشان مستند سازی می شود.

مستعلی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل که در گفت و گو با خبرنگار  خبرنامه  دانشجویان ایران برای اولین بار موضوع را مطرح کرد در گفتگو با عطریاس  ماجرا را چنین تشریح می‌کند: آقای بهاری در زمان اکران فیلم حضور نداشت و افرادی به نمایندگی  ایشان حضور داشتند، بنده برای اعتراض به اینکه چرا چراغ های سالن روشن هستند مراجعه کردم یکی از کارمندان ایشان به نام آقای مجرد به ما گفت ما به دستور آقای بهاری چراغها را خاموش کرده ایم بنده در همان زمان با حراست دانشگاه تماس گرفتم و آنها اعلام کردند به ما هیچ ارتباطی ندارد و اگر به ما نسبت می‌دهند می‌توانید چراغها را روشن کنید  اما باز هم مدیر سالن گفت آقای بهاری دستور دادند زمانی که دختر و پسر باهم در سالن هستند چراغ باید روشن باشد و ما چراغ  را روشن میگذاریم و با دستور ایشان خاموش می‌کنیم؛ به دفتر آقای بهاری رجوع کردیم ایشان آنجا نبود با آقای بهاری تماس تلفنی گرفتیم ایشان گفت: بنده دستور داده ام و مسئولیت آنجا با من است.

این فعال دانشجویی در ادامه گفت:: اینکه عکس های منتشر شده دستکاری شده است کذب  محض است، عکس ها در کانال رسمی انجمن منتشر شده است ما تنها برای این مصاحبه کرده ایم که اگر در آینده فیلمی اکران شد دیگر این اتفاق روی ندهد؛ نیت ما رفع موانع می‌باشد و نه از  سر ستیز با مسئولان دانشگاه، با استدلال مسئولان دانشگاه از این پس باید در تمام کشور   با چراغ های روشن فیلم نمایش دهند؛ و اگر چراغ ها خاموش باشد باید در هر سینما یک آمبولانس برای مجروحین حاضر باشد این استدلال‌ها بیشتر شوخی است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*