پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
دانشجویان نباید زیر بار روشن ماندن چراغ‌های سالن در زمان اکران می رفتند
استان مرکزی

دانشجویان نباید زیر بار روشن ماندن چراغ‌های سالن در زمان اکران می رفتند

Virtual editor
12 آذر 1397
بازدید: 236
نظرات: 0

انتقاد کارگردان نام آشنا اراکی از روشن نگه داشتن چراغ های سالن دانشگاه اراک در زمان اکران فیلم دارکوب

منیژه حکمت:  دانشجویان نباید زیر بار روشن ماندن چراغ‌های سالن در زمان اکران می رفتند

رفتار کسانی که چراغ ها را روشن نگه داشتند،  توهین به تمام سینماگران ایران است

گروه سیاسی: اتفاق روی داده در دانشگاه اراک موجب رنجیدگی خاطر بسیاری از هنرمندان و سینماگران کشور شد و واکنش‌های عدیده‌ای در سطح عمومی داشت. عده‌ای این  اتفاق را توهین به سینماگران و سینمای ایران تلقی کردند.  برای بررسی واکنش ها با منیژه حکمت کارگردان بنام سینما گفت و گو کرده ایم که در ادامه می‌آید.

منیژه حکمت کارگردان سرشناس ایران پیرامون تنگ نظری های صورت گرفته در دانشگاه اراک گفت: این رفتار در مرحله اول توهین به کارگردان و عوامل فیلم است و در مرحله بعد توهین به مخاطبان و دانشجویانی است که حضور داشتند. انتظار اول از دانشجویان این است که این قشر به عنوان مطالبه گران جامعه مدنی و درک خود از اجتماع و موقعیت آن در جامعه و در نهایت ساحت اندیشه ای که دانشجویان دارند، باید در مقابل این قبیل رفتارها واکنش  جدی نشان دهند؛ این رفتار مصداق بارز تحقیر دانشجویان است و برای من سوال این است که چرا افرادی به نام دانشجو باید روی صندلی ها برای تماشای این فیلم بنشیند؟!

متاسفانه  امروز به نقطه ای رسیده ایم که باید بسیاری از مفاهیم به صورت کلان بازتعریف شود؛ بنده با توجه به سنم جریان دانشجویی سال های گذشته را دیده و  بخش های مختلف و فراز و فرودهای آن را تجربه کرده ام.  تن دادن به چنین تحقیری از جانب دانشجویان برای شخص من بسیار عجیب و شوکه کننده بود و فکر می کنم به هیچ وجه این رفتار نباید مورد پذیرش قرار گیرد. چرا یک دانشجو نباید در یک سالن تاریک بنشیند و فیلم ببیند مگر آنها مشکلی دارند؟ امروز رفتار طبیعی یک انسان دانشجو از آن گرفته شده و رفتار توهین آمیز و فاقد  احترام را به آنها القا کرده اند. این انتظار طبیعی از دانشجویان است که به این موضوع واکنش نشان دهند. به نظرم دانشجویان باید به این فکر کنند زمانی که به  دیدن فیلم با چراغ روشن تن می دهند بدین معنی است که پذیرفته‌اند  مشکل دارند.  خارج از این موضوع این رفتار توهین به تمام سینماگران و بدنه سینمای ایران است، از روی دیگر این نوعی توهین به تفکر و اندیشه است که دانشگاه و هنرمندان هر دو بخشی از متولیان تفکر و اندیشه است.

من به عنوان یک هنرمند که روزی در اراک زیسته ام میگویم  این شهر زمانی فرهنگی  غنی داشت، در گذشته های نه چندان دور بهترین سالن های سینما در اراک بود‌. متاسفانه امروز رفتار مدیران و مسئولان اراک  را به جایی رسانده است که این قبیل رفتار ناشایست مشاهده می‌شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*