پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
به اهداف مد نظر در حوزه اجتماعی نرسیده ایم
اجتماعی

به اهداف مد نظر در حوزه اجتماعی نرسیده ایم

Virtual editor
13 آذر 1397
بازدید: 288
نظرات: 0

استاندار مرکزی در جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان:

به اهداف مد نظر در حوزه اجتماعی نرسیده ایم

 

گروه جامعه شایسته سلامی

جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی در حالی برگزار شد که موضوع فاصله گرفتن از مسیر تحقق اهداف و مقاصد مباحث حوزه اجتماعی و فرهنگی به عنوان یکی از مسائل نگران کننده در این جلسه به آن اشاره شد. همچنین اجرای برنامه عمل در نمایه اجتماعی استان مرکزی، ساماندهی ناهنجاری های اجتماعی، بحث صیانت از حقوق شهروندی و موارد مربوط به عفاف و حجاب از دیگر مسائل عنوان شده در این جلسه از کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی بود.

فاصله گرفتن از مسیر تحقق اهداف حوزه اجتماعی و فرهنگی نگرانکننده است

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی گفت: فاصله گرفتن از مسیر تحقق اهداف و مقاصد تعریف شده برای مباحث حوزه اجتماعی و فرهنگی نگران‌کننده است. با وجود تلاش‌های شبانه روزی بخش دولتی و خصوصی در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی هنوز تا اهداف ترسیم شده فاصله زیادی مانده و نیاز است که با مشارکت مردم و بهره گیری موثر از توان تشکل های مردمی در این خصوص اقدام شود. سرعت ناهنجاری های اجتماعی بالا است و باید با تمرکز بر آسیب ها، برنامه محوری و هم افزایی توان بین بخشی سرعت تحقق اهداف ترسیم شده را افزایش داد. ساماندهی آسیب های اجتماعی راهبرد اولویت دار کشوری است و کارشناسان دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد باید این موضوع را به صورت ویژه رصد و بررسی کنند. باید این واقعیت تلخ را بپذیریم که هنوز به مقاصد و اهداف مدنظر در حوزه اجتماعی و فرهنگی نرسیده‌ایم و این امر می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

آقازاده افزود: توسعه گفتمان اجتماعی مردم‌ محور در جامعه یکی از ضرورت های ویژه در حوزه اجتماعی و سرمایه ای زیربنایی است که باید در اولویت امور تصمیم سازان قرار گیرد. تقویت تریبون های مردمی، امکانات زیرساختی چون خانه های جوان و مشابه آن بستری برای گفتمان سازی اجتماعی و تقویت پیوست های جامعه است. نشاط اجتماعی از نیازهای ضروری جامعه است که در سایه بهبود مؤلفه های سرمایه اجتماعی حاصل می شود و همه باید در این راستا به صورت هدفمند گام بردارند. طی سال‌های اخیر شاهد افزایش فعالیت های ورزشی خاصه ورزش‌های همگانی هستیم، مسلما تعداد اعزام روحانیون به مناطق مختلف شهری و روستایی نسبت به گذشته افزایش یافته است، نشاط اجتماعی در جامعه تسری داشته اما با آسیب‌های اجتماعی مواجه هستیم که باید این شرایط آسیب‌شناسی شود و علت این افزایش‌ آمار واکاوی شود. باید با استفاده از ظرفیت اساتید تحلیلی نسبت به آمارهای موجود در کشور و جهان انجام گیرد تا وضعیت استان مورد بررسی قرار گیرد و نباید به برخی آمارهای بی‌اساس اکتفا کرد بلکه باید به صورت تخصصی برآیندی از ناهنجاری‌ها داشت.

وی ادامه داد: سرعت بالای ناهنجاری‌های اجتماعی در جامعه به نسبت سرعت اقدامات، تمرکز و درگیری با مباحث اجرایی و اداری و یا متفاوت بودن مسیر ناهنجاری ها با مسیر اقدامات و اهداف، از جمله دلایل نرسیدن به اهداف و مقاصد مباحث حوزه اجتماعی و فرهنگی می باشد. عارضه‌یابی در این شرایط و استفاده از نظرات کارشناسی و سمن‌ها بسیار ضروری است. تمام دنیا و جوامع امروز درگیر مباحث و ناهنجاری‌های اجتماعی هستند اما در جامعه مانند ایران به واسطه آموزه‌های انقلابی و اسلامی انتظار نمی رود این آسیب‌ها بروز کند. باید گفتمان اجتماعی مرد‌م‌محور را توسعه داد و در دانشگاه‌ها، خانه جوان و مدارس به این گفتمان توجه کرد و محلی برای موضوعات کارشناسی مردمی شکل گیرد، باید در جهت افزایش اعتماد عمومی در جامعه گام برداشت و یکی از شاخص‌های اعتمادزایی در جامعه مباحث اقتصادی است که تنها دولت عامل وضعیت کنونی نیست، کشور درگیر تحریم است که بر تمامی مسائل تاثیر گذاشته است و باید مباحث در قالب تریبون آزاد تحت کنترل ارائه و دنبال شود. در برخی جلسات و فضاها باید از قالب و چارچوب تشریفات اداری خارج شد و بررسی مباحث اجتماعی از جمله جلساتی است که باید این چنین عمل کرد.

استاندار مرکزی اظهار داشت: در ارتباط با راه اندازی خط پروازی بین اراک ـ تهران در فرودگاه اراک نیز باید به این نکته توجه داشت که این پرواز با سختی ها زیادی دایر شده و استمرار آن حمایت های دستگاه های اجرایی و کارآفرینان صنعتی را می طلبد. استفاده از این پرواز توسط مدیران و تنظیم برنامه‌های سفر و مأموریت‌ها برای روزهای دوشنبه به جهت استفاده از این پرواز و تکمیل ظرفیت آن بسیار مهم است.

ساماندهی ارزیابی های متعدد دستگاه های اجرایی ضروری است

سعید فرخی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: تهیه برنامه عمل و نمایه اجتماعی و فرهنگی فرصت زیادی برده است و کاری ارزشمند می باشد و می طلبد که در حوزه های اجتماعی و فرهنگی بیشتر به اثربخشی برنامه ها توجه شود. ساماندهی ارزیابی های متعدد دستگاه های اجرایی و ایجاد همپوشانی موثر برای آن ضروری است.

فرخی افزود: کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی برای مباحث متعدد در این حوزه است و نقد و واکنش مدیران به ارزیابی‌ها نباید کم‌لطفی تلقی شود. در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی باید در کنار توجه به عملکردها و سنجش کارایی‌ها اثربخشی اقدامات در جامعه نیز مورد توجه قرار گیرد. تمامی جلسات باید به ارتقای شاخص‌ها بیانجامد و اگر ارتقایی صورت نگیرد باید عارضه‌یابی انجام گیرد. در این راستا نوع نگاه در ارزیابی‌ها باید تغییر کند.

وی ادامه داد: در بحث ارزیابی عملکردها در حوزه صیانت از حقوق شهروندی و عفاف و حجاب تعدد ارزیابی‌ها بسیار بالاست که در برخی موارد شاهد هم‌پوشانی و ارزیابی‌های موازی هستیم به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که یک مرتبه ارزیابی توسط تیم ارزیابی انجام گیرد و امکان دریافت خروجی مختلف از آن نیز لحاظ شود. 24 دستگاه در حوزه عفاف و حجاب دارای وظایف برون‌سازمان هستند که در ارزیابی‌ها وضعیت عملکردی آنها نسبت سال 1395 بهبود یافته است، اما آنچه در جامعه می‌بینیم رفتار معکوس است که این نشان از ضرورت تغییر نگاه در ارزیابی‌هاست.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اظهار داشت: در خصوص ارجاع برخی از دستگاه‌های ناموفق در ارزیابی‌ها به قوه‌قضاییه باید به این موضوع اشاره کرد که نمی‌توان دستگاهی را به قوه قضاییه ارجاع داد مگر اینکه جرمی مرتکب شده باشد و در این موارد باید به کمیته حل اختلاف و یا کمیته تخلفات اداری ارجاع شود. بر این اساس پیشنهاد می‌شود که شرکت شهرک‌ها به قوه‌قضاییه ارجاع نشود و با توجه به بارسنگین پرونده‌ها در این قوه ما نباید این بار را سنگین‌تر کنیم.

اجرای برنامه عمل در نمایه اجتماعی استان مرکزی کلید خورده است

غلامرضا فتح آبادی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: اجرای برنامه عمل در نمایه اجتماعی استان مرکزی از اردیبهشت ماه امسال در این استان با مشارکت دستگاه های اجرایی کلید خورده و به امضای استاندار مرکزی رسیده و به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است. مهمترین جهت گیری این برنامه افزایش 20 درصدی فعالیت های حوزه اجتماعی نسبت به سال گذشته، توجه به اثر بخشی برنامه ها، تقویت و رویکرد بین بخشی در فعالیت ها و توزیع متعادل برنامه ها است. مهمترین دستاوردهای این طرح تاکنون ادغام 182 شورا، ستاد و کمیته در سطح استان و شهرستان ها است که معادل 161 هزار و 600 نفر ساعت در وقت مدیران صرفه جویی شده است.

فتح آبادی افزود: تقویت کارکرد بخش اجتماعی و فرهنگی فرمانداری های تابعه از طریق تعیین مسئول مجرب و ایجاد انسجام در فعالیت های این حوزه، برنامه ریزی برای پیوند دانشگاه ها با جامعه از طریق مطالبه گری و تعیین نقش آن ها برای راهبری و هدایت امور، برگزاری 50 میزگرد تخصصی در خبرگزاری ها، ایجاد 14 سازمان مردم نهاد در حوزه جوانان، اجتماعی، گردشگری و سلامت، ایجاد خانه جوان و برگزاری 100 نشست تخصصی در بخش های مختلف فرهنگی و اجتماعی با رویکرد آسیب های اجتماعی، سرمایه اجتماعی، خانواده و مهارت های زندگی از دیگر دستاوردهای اجرای این طرح است.

وی ادامه داد: خانه گفتمان شهر اراک برای اجرای برنامه ریزی های اجتماعی در دست راه اندازی است. ایجاد دفاتر تسهیل گری و توسعه محلی در اراک و ساوه با رویکرد اجتماعی محور و مشارکت جامعه محلی در سکونتگاه های غیررسمی و مرحله اول طرح ملی مجازیار در استان در دستور کار قرار دارد. ایجاد دهکده خانواده در اراک کلید خورده و بحث جانمایی آن دنبال می شود. طرح ورزش صبحگاهی در 12 پارک مراکز شهرستان های استان برگزار شده و افزایش نقش ملی استان در برگزاری برنامه های اجتماعی و فرهنگی از اهداف این طرح است که تاکنون گام های بلندی در این راستا به اجرا درآمده است. ایجاد 3 خانه فرهنگ کار در مراکز تولیدی، 5 مهد کودک، ایجاد خانه هلال در 40 دهیاری، راه اندازی 100 کانون سلامت در استان، فعال سازی کمیته آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها، راه اندازی 2 کلینیک مددکاری اجتماعی در شهرستان های ساوه و خمین، برگزاری المپیاد ورزشی در 40 مدرسه استان با مشارکت 77 هزار دانش آموز و اجرای طرح حیاط پویا در 466 آموزشگاه بخش دیگری از موفقیت ها است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با ارائه گزارشی از عملکرد ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان استان مرکزی، اظهار داشت: تشکیل این ستاد در استان مرکزی از سال 1388 با 2 کارگروه عفاف و حجاب و حقوق شهروندی صورت گرفته است. هدف این ستاد آگاه سازی مردم به حقوق و تکالیف شهروندی، پیشگیری از بروز تخلفات اداری و رسیدگی به شکایات، تقویت بازرسی ها و ارزیابی دستگاه های اداری، صیانت از حقوق شهروندان و حفظ کرامت آنان از سوی دستگاه های اجرایی و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب است. ارزیابی ها در حوزه صیانت از حقوق شهروندان در قالب 9 برنامه و 28 شاخص و حوزه ترویح فرهنگ عفاف و حجاب در قالب 10 برنامه و 30 شاخص در دستگاه ها انجام شده است. دستگاه های متولی امر در این ارزیابی پایین ترین نمره را کسب کردند که کف امتیاز کسب شده در این استان 57 بوده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*