پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
ضرورت طراحی جامع و مدیریت کلان به جای مدیریت جزیره ای
استان مرکزی

ضرورت طراحی جامع و مدیریت کلان به جای مدیریت جزیره ای

Virtual editor
15 آذر 1397
بازدید: 132
نظرات: 0

آنجفی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی درنشست بررسی مسائل باغات  منطقه سنجانوکرهرود  تاکید کرد:

ضرورت طراحی جامع و مدیریت کلان به جای مدیریت جزیره ای

 

گروه اقتصادی :زهره صادقی

نشست بررسی مسائل و مشکلات باغات و قنوات منطقه سنجان،فیجان وکرهرود به ریاست آنجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در محل سالن امام علی(ع) سازمان برگزار شد.

در این نشست که با حضور معاونان سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت شهرستان اراک، نوازنی مدیر کل دفتر فنی استانداری مرکزی،نصیری معاون عمرانی فرمانداری اراک ،جمعی از اعضای شورای شهر اراک ازجمله سورانه، محصولی ، مرادی،رضایی ، محمدی و رحمتی، مدیران راه و شهرسازی،سرپرست خدمات شهری شهرداری،مدیرعامل ومعاون سازمان سیما ومنظر شهرداری،مدیر ناحیه سنجان،مدیر امور آب شهرستان اراک،معاون شهرسازی شهرداری وهیأت امنای قنات های سنجان و کرهرود برگزار شد، آنجفی اظهارداشت: اجرای مطالعات درباره باغ های سنجان و کرهرود با توجه به قرار دادن مطالعات کلانشهر اراک و همچنین در بخش کشاورزی باید با توجه به نقشه راه، کارهای اساسی انجام گیرد .

وی افزود: باید با توجه به اعتبارات بتوانیم قنوات را حفظ و احیا نماییم و ایزلاسیون کانال ها انجام گیرد و مجددا در آینده با توجه به اعتبارات لایروبی شود و کانال ها بهسازی شود و کلیه قنوات تحت پوشش قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در ادامه بیان داشت: طراحی جامع و مدیریت کلان به جای مدیریت جزیره ای و اختصاص اعتبارات لازم در این موضوع های مربوط به قنوات و احیا آن ها، حفظ کاربری های مربوط به اراضی و جلوگیری از خرد شدن زمین ها و جلوگیری از دیوار کشی و گسترش فنس کشی ها بدون تفکیک اراضی کشاورزی، بدون نیاز به مجوز ، حفظ حریم ها و امنیت باغ ها و جذب گردشگر در اراضی و باغ های شهر اراک با مدل جامع یک ضرورت است.

وی ادامه داد: احیای باغ ها با کارشناسی های صورت گرفته و استفاده از گونه های مربوط به آب و هوا و مبارزه با آفات و استفاده از منابع و استفاده ازصرفه اقتصادی نیز از برنامه های در دست اقدام سازمان می باشد.

همچنین دراین نشست، رضایی عضو شورای شهر اراک، نظرات خودرا بدین شرح عنوان کرد:حفظ باغ ها با استفاده ازسرمایه گذاری های نوین و الگو برداری از کشورهای پیشرفته مثل گرجستان که طرحهای گردش گری ایجاد شده است؛ واکاری های طویل المدت با رویکرد درختان زود بازده و درخت کاری گردو و بادام،سرمایه گذاری وایجاد تله کابین مانند همدان و دعوت از خود استان ها برای سرمایه گذاری و برنامه ریزی های طویل المدت و تامین آب ، آبیاری نوین و استفاده از تکنولوژی های ترکیبی گسترش فضای سبز از جمله اقداماتی است که اجرای آن امکان پذیر است.

درادامه، طوفان محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری و سلامت شورای شهراراک بیان داشت: حفظ باغ های اراک و سنجان و احیای قنوات، عدم تغییر مسیر قنات ها و حفظ و حراست باغ های سنجان طبق الگوی باغهای شهر اصفهان، عدم تغییر کاربری باغ ها و تاکید بر حفظ  باغهای اراک و احیای قنات ها و آب های زیر زمینی، آبرسانی باغ های اراک با استفاده از قنات ها ، جلوگیری از تخریب باغها و حصار باغ ها جهت حراست از آن ها می بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی درادامه گفت: باید مجوز ساخت در حد 50 متر به باغداران داده شود تا بتوانند نسبت به حفظ و حراست از باغ ها اقدام نمایند؛ که البته این مهم می بایست با مشورت و نظر مشاور ذی صلاح انجام گیرد.

محمدی همچنین برنامه ریزی با مشارکت مردم و باغ داران و مسئولین جهت حفظ باغات و برداشتن گام های موثر را از دیگر راهکارهای لازم در این رابطه عنوان کرد و اظهار داشت: تشویق برای کشت گل محمدی با توجه به کم آبی های موجود در کشورمان و اجرای طرح هایی با جذابیت بالا برای باغ داران ، ایجاد باغ ها و ارئه آنها به باغداران یک مسئله مهم و جدی است.

در ادامه، نوازنی مدیر کل دفتر فنی استانداری مرکزی نیز دراین باره گفت: اهمیت باغ ها و استفاده از رویکرد حفظ باغات مورد توجه می باشد که در جلسات عمرانی به این موضوع اشاره شده است.

وی افزود: بهترین راهکاربرای باغات و قنوات سنجان، حفظ قنوات و تملک آنها است که برای حفظ قنات ها باید انگیزه ای برای باغداران ایجاد کرد.

نوازنی تاکید کرد: برای حفظ قنوات و باغ های سنجان لازم است که باغات درجه سه، توسعه و احیاء شوند.

وی ادامه داد: باغات سنجان درایجاد هوای تازه برای اراک بعنوان کریدور هوای سالم حائز اهمیت می باشند و باید با نگاه اقتصادی به باغها در مالکان منطقه، انگیزه ایجاد کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*