پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
80 هزار نفر در استان مرکزی مستمری دریافت می‌کنند
اجتماعی

80 هزار نفر در استان مرکزی مستمری دریافت می‌کنند

Virtual editor
19 آذر 1397
بازدید: 108
نظرات: 0

آبایی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در صحن علنی شورای شهر اراک مطرح کرد

80 هزار نفر در استان مرکزی مستمری دریافت می‌کنند

عطریاس، سینا علیدادی:

«80 هزار نفر در استان مرکزی مستمری دریافت می کنند.»
آبایی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ضمن حضور در صحن رسمی شورای شهر اراک و بیان مطلب فوق، نرخ بیکاری در این استان را 9 درصد عنوان کرد و گفت: براساس آخرین آمار منتشر شده توسط مرکز آمار ایران در تابستان سال جاری نرخ بیکاری استان مرکزی 9.6 درصد بوده است. در صورتی که این نرخ در کل کشور  12.6 درصد می باشد.
وی ادامه داد: استان مرکزی پارسال در زمینه کاهش نرخ بیکاری با هفت درصد رتبه اول کشور را داشت اما به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و صنعتی بودن این استان، نرخ بیکاری به ویژه در اراک نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
وی افزود: جمعیت کارگری بیمه شده استان مرکزی 297 هزار نفر است که با احتساب خانواده های آن ها حدود 960 هزار نفر می شود. بنابراین 65 درصد از جمعیت کل استان شامل این امر می شوند.
محمد آبایی در خصوص اشتغال اتباع بیگانه در استان مرکزی، گفت: در استان مرکزی تنها سه شهرستان اراک، ساوه و دلیجان مجاز به استفاده از نیروی کار بیگانه هستند که تمامی این نیروها دارای کارت کار هستند و دیگر شهرستان ها مجوزی جهت استفاده از نیروی کار بیگانه و غیربومی ندارند.
وی ادامه داد: در هشت ماهه نخست سال جاری 36 کارفرما به جهت استفاده از نیروی کار بیگانه شناسایی و به مراجع قضایی ارجاع، 70 مورد جریمه صادر و 82 میلیون تومان جریمه نیز تعیین شد همچنین 195 تبعه نیز شناسایی شدند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اظهار کرد: تعداد مستمری بگیران استان مرکزی 80 هزار نفر است، همچنین در حال حاضر 2 هزار و 215 نفر در اراک مقرری بگیر بیمه بیکاری هستند و در واقع در هشت ماهه نخست سال جاری در اراک هزار و 412 نفر بیکار شدند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 2 هزار 323 نفر بوده است و این شرایط نشان از بهبود وضعیت نسبت به سال گذشته دارد.
آبایی در خصوص اجرای طرح اشتغال فراگیر در استان مرکزی نیز مطرح کرد: سهم استان مرکزی از این طرح 291 میلیارد تومان است که به دلیل نرخ بالای سود(18 درصد) استقبال بالایی از طرح صورت نگرفته است اما در بحث تسهیلات اشتغال خانگی سهم استان 14.5 میلیارد تومان است که برای 150 رسته شغلی پرداخت می شود .
وی در پایان اظهار کرد: استان مرکزی از حیث تعاونی ها رتبه هشتم کشور را دارد، اما برای 800 تعاونی شهر اراک تنها 5 کارشناس در اختیار است که امکان نظارت را دشوار کرده است.
در ادامه این جلسه شالی بگ، سرپرست شهرداری اراک به ارائه توضیحات کوتاهی درباره وضعیت فعلی شهرداری پرداخت و در جواب سوال های مطرح شده از سوی اعضای شورای شهر در خصوص پیش آمدن برخی شائبه های جذب نیرو طی هفته های گذشته گفت: از زمان انتخاب بنده به عنوان سرپرست سازمان شهرداری اراک هیچ نیرویی برای این سازمان جذب نشده و همچنین قرارداد جدیدی نیز منعقد نشده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*