پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
میزان مناسب سازی معابر استان تنها 40 درصد است
اجتماعی

میزان مناسب سازی معابر استان تنها 40 درصد است

Virtual editor
20 آذر 1397
بازدید: 107
نظرات: 0

امینی، مدیر کل بهزیستی استان مرکزی در جلسه ستاد هماهنگی مناسب سازی معابر شهری استان

میزان مناسب سازی معابر استان تنها 40 درصد است

گروه جامعه: مناسب سازی فضای شهری برای تردد معلولان و جانبازان یکی از محورهای مهم قانون برنامه پنجم توسعه بوده که متأسفانه این محور مهم با بی مهری از سوی مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی مواجه شده است. حتی در حال حاضر نیز که در نیمه راه قانون برنامه ششم توسعه به سر می بریم، هنوز هم اقدامات چشمگیری در راستای این موضوع بسیار ضروری انجام نشده است. همین امر باعث شده تا ستاد ویژه ای برای هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان مرکزی در راستای تردد معلولان و جانبازان تشکیل شود.

به دلیل عدم مناسب سازی فضای شهری باید از معلولان و جانبازان عذرخواهی کرد

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان مرکزی گفت: به علت اینکه فضای مناسب شهری برای تردد و عبور و مرور معلولان فراهم نشده و نمی توانند از امکانات موجود شهری استفاده کنند و همچنین حقوق شهروندی آنها نادیده گرفته شده باید از این عزیزان عذرخواهی کرد. افراد معلول همانند سایر افراد جامعه حق زندگی کردن دارند و اگر نتوانیم حقوق آنها را بدهیم قطعاً عدالت رعایت نشده است. از سویی دیگر با وجود اینکه 30 سال از دفاع مقدس و جنگ تحمیلی گذشته اما برای عبور و مرور جانبازان فضای تردد مناسب فراهم نشده است و نتوانسته‌ایم اقدامات لازم در راستای بهبود زندگی آنها را انجام دهیم که این امر باید در دستور کار مسئولان مربوطه قرار گیرد.

آقازاده افزود: تا زمانی که به وضعیت تردد معلولان و جانبازان رسیدگی نشود، درد جامعه معلولان حس و برطرف نخواهد شد. در مواردی باید اصرار و پیگیری برای رفع مسائل و مشکلات مدنظر قرار بگیرد، هر مسئولی باید بداند که در هر جا فعالیت می کند قرار است نیاز و خواسته های عده ای از افراد را مرتفع کند. احترام به رعایت ضوابط و قوانین باید مد نظر دستگاه ها قرار گیرد چرا که نباید برخلاف قانون عمل کنند و مواردی از جمله نبود و کمبود اعتبارات بهانه برای صورت نگرفتن کار شود. بانک ها باید حداکثر تا پایان‌ امسال نتیجه تسهیلات مناسب سازی را ارائه دهند، شهرداری های استان تا پایان امسال باید در راستای مناسب سازی فضای تردد و حمل و نقل شهر ویژه معلولان و جانبازان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: رعایت حقوق معلولان و جانبازان در حوزه مناسب سازی شهری بسیار لازم و ضروری است. شهرداری ها نوک پیکان این نهضت هستند و باید به صورت خودجوش عمل کنند. شهردار به عنوان متولی اصلی مناسب سازی باید با تردد در سطح شهر نواقص را بررسی و نسبت به رفع آنها در اسرع وقت اقدام کند. شهرداری که سلیقه مناسب برای انجام مناسب سازی لازم در راستای تردد معلولان و جانبازان را نداشته باشد ضعف دارد. شهرداری ها باید نسبت به مناسب سازی فضای تردد و حمل و نقل شهری با هدف عبور و مرور آسان معلولان اهتمام جدی داشته باشند.

استاندار مرکزی اظهار داشت: شهرداری های استان باید تا پایان امسال نسبت به مناسب سازی فضای تردد و حمل و نقل شهر ویژه معلولان و جانبازان اقدام کنند. پیگیری و انجام این امر نیازمند اعتبار ویژه و خاصی نیست و شهرداری ها با مدیریت منابع و استفاده از ظرفیت داخلی می توانند نسبت به انجام این موضوع اقدام کنند. شهرداری ها باید یک هزارم بودجه خود را در راستای مناسب سازی معلولان هزینه کنند. استفاده از گروه های عمرانی با مصالح ساختمانی مورد نیاز بدون بهره گیری از پیمانکار و فرآیند اداری راهکار مناسب سازی فضای شهری ویژه معلولان است. این اقدام از سوی شهرداری نباید با برگزاری مناقصات و مزایده ها انجام شود بلکه باید توسط اکیپ های عمرانی کوچک و در قالب گروه‌های عمرانی 4 و 5 نفره انجام شود.

آقازاده تصریح کرد: شهرداری تنها یک پست ‌نیست بلکه شهرداران باید 70 درصد وقت خود را در خیابان بگذرانند، شهرداری که صرفاً برای دستورالعمل ها و مصوبات وقت بگذارد و دائم زیر کارتابل خود مفقود باشد عملاً نمی‌تواند کار را به درستی و با کیفیت عالی انجام دهد. بیش از نیمی از نابسامانی ها در شهر اتفاق می افتد و تا زمانی که شهردار کف خیابان فعالیت نکند، نمی تواند وضعیت شهری را ساماندهی کند. شهرداران باید زیبایی بصری در شهر ایجاد کنند. وظیفه شهردار ایجاد زیباسازی برای شهر است، هنرمند بودن شهردار از اصلی ترین ویژگی‌های وی است و نگاه شهردار باید هنری باشد.

مناسب سازی فضای تردد معلولان و جانبازان مطالبه به حق این قشر است

مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: مناسب سازی فضای تردد معلولان و جانبازان از مطالبات به حق این قشر است و شهرداری ها متولی این مهم هستند. پیمانکاران در ساخت و احداث بناها و ساختمان های جدید باید قوانین مناسب سازی ویژه تردد معلولان را رعایت کنند و به هیچ وجه پذیرفته نیست که ساختمانی ساخته شود ولی مناسب سازی در آن رعایت نشود. شهرداری ها با اتخاذ سیاست های الزام آور در پایان کار، برای تحقق این مهم بکوشند.

زندیه وکیلی افزود: پارک ها، پیاده روها و بانک ها و سایر اماکن عمومی به عنوان فضای عمومی باید مورد توجه قرار گیرند و اقدامات لازم مناسب سازی باید در این اماکن انجام شود که در این راستا اماکن عمومی باید سرآمد باشند. مناسب سازی در بخش دولتی به ویژه بانک ها، مساجد، کتابخانه ها و دانشگاه ها باید ویژه باشد. به منظور مناسب سازی معابر ویژه معلولان یک دستگاه بالابر در قطارها مختص این قشر لحاظ شود و با توجه به اینکه یک دستگاه اتوبوس در اختیار معلولان قرار دارد یک دستگاه اتوبوس دیگر نیز از سوی شهرداری واگذار شود.

دستگاه ها به دلایل و بهانه های متعدد از انجام مناسب سازی سر باز زده اند

زهرا امینی مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: در قانون برنامه پنجم توسعه مناسب سازی فضای شهری برای تردد معلولان و جانبازان دیده شده و یکی از محورهای مهم این قانون بوده است، اما متأسفانه در سطح استان مرکزی و سایر استان‌ها، در قانون برنامه ششم توسعه نیز هنوز پیگیری لازم در خصوص این امر انجام نشده و دستگاه ها به دلایل و بهانه های متعدد از جمله نبود اعتبارات لازم از انجام آن سر باز زده اند. انجام نشدن این مهم به علت کمبود اعتبارات در برخی بخش ها قابل پذیرش نیست.  امینی افزود: در بسیاری از شهرستان‌ها کمیته های مناسب سازی تشکیل شده اما گاهاً مشاهده می شود در حاشیه مصوبات، ضمانت اجرایی مناسب وجود نداشته است. برخی از شهرداری ها از جمله شهرداری ساوه فعال کار کرده اند اما در برخی شهرستان ها آنچه مطالبه به حق افراد معلول است پرداخت نشده است، میزان‌مناسب سازی انجام شده در استان مرکزی تنها 40 درصد بوده است. برای مثال در راه آهن اراک رمپ مناسب برای معمولان تعبیه نشده که به همین سبب در سفر به مشهد با مشکلاتی مواجه شدیم.

وی ادامه داد: در قانون، مناسب سازی ویژه معلولان و جانبازان 10 فصل، 34 ماده و 26 تبصره وضع شده است.  سامانه معبر با شماره پیامکی 3000012322 به بهزیستی کشور متصل است و شهروندان می توانند نواقص تردد معلولان و جانبازان را به اطلاع برسانند تا از طریق این سامانه دستگاه های متولی ملزم به ارائه خدمات برای تردد معلولان شوند و مکاتبات لازم نیز در این خصوص انجام خواهد شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*