پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
با افتخارمی گویم اصلاح طلب هستم  و به دولت انتقاد می‌کنم
استان مرکزی

با افتخارمی گویم اصلاح طلب هستم  و به دولت انتقاد می‌کنم

Virtual editor
20 آذر 1397
بازدید: 235
نظرات: 0

نشست مطالبه گری دانشجویان دانشگاه اراک با حضور استاندار مرکزی، مقدسی نماینده اصلاح طلب اراک  و فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزار شد

مهدی مقدسی: با افتخارمی گویم اصلاح طلب هستم  و به دولت انتقاد می‌کنم

حشمت  فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: با رد FATF خود تحریمی انجام می دهیم

 

گروه سیاسی:عماد کریمی

مزمان با روز دانشجو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک در سالن چمران دانشکده علوم پایه مراسمی را با عنوان مطالبه گری دانشجویی با حضور حشمت ا.. فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، مهدی مقدسی نماینده اراک خنداب، کمیجان و سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی برگزارکرد تا دانشجویان این دانشگاه نظرات انتقاداتی و مطالبات خود را در گفتگو با این افراد اعلام کرده و دیدگاه های آنان را بشنوند.

همزمان با این نشست نیز اعتصاب غذای دانشجویان در اعتراض به مسائل صنفی و مدیریت ضعیف دانشگاه اراک در سلف و محوطه دانشگاه برگزارشد که صف طولانی از ظرف های غذا را در کف محوطه دانشگاه زمین گیر کرد.

پس از پایان این تحصن صنفی، شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک در جلسه‌ای با استاندارمرکزی و مقدسی، نماینده مردم اراک مطالبات دانشجویان و خواسته های آنان را مطرح کرده و خواهان پیگیری هرچه سریعتر آنها برای رفع نواقص دانشگاه شدند.

گفتنی است که در ابتدای مراسم دانشگاه از ورود خبرنگاران به دانشگاه جلوگیری به عمل آمد که با وساطت مسئولان عالی رتبه استانی این موضوع حل و فصل گردید ولی خبرنگاران با تاخیر چند دقیقه ای برای پوشش خبری این مراسم وارد دانشگاه شدند.

هفته گذشته هم دانشگاه اراک به واسطه حضور همزمان دانشجویان دختر و پسر در سالن نمایش فیلم دارکوب، این فیلم را با چراغ های روشن به اکران درآورد که این موضوع به صورت گسترده در رسانه های کشور خبرساز شد و در کمتر از یک هفته اعتراض دانشجویان به وضعیت بد دانشگاه نیز عامل دیگری شد که دانشگاه اراک مجددا در سرخط خبرها قرار گیرد. مختصری از گفت و شنود دانشجویان با مسئولان درادامه می‌آید.

بدون آگاهی از مواضع، نباید انتقاد کرد

حشمت ا.. فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن حضور در مراسم “مطالبه گری دانشجویان” دانشگاه اراک در پاسخ به سوالات تعدادی از دانشجویان گفت: بنده به عنوان استاد دانشگاه علامه می گویم که تا این لحظه از هیچ رانتی استفاده نکرده ام و از حقوق معلمی زندگی خود را می گذرانم. تهمت های ناروا از سوی افراد، آن هم در محیطی مثل دانشگاه که باید مکان علم و تحقیق باشد خطا است؛ توصیه میکنم مواضع افراد را مطالعه کنید و سپس نسبت به آن ها انتقادات خود را مطرح نمایید.

فلاحت پیشه افزود: ماهیت دانشگاه این است که همواره فکر کنیم. بخشی از حقیقت آن سوی میز است و نه اینکه تمام حقیقت از آن من است. نباید بر بنیادهای اختلافی دیوار بسازیم چرا که مشکل امروز کشور ما همین دیوارسازی ها است.

اگرعده ای معتقدند که برجام بد بوده چرا امروز از بر هم خوردن آن ناراحت هستند؟

وی در ادامه سخنان خود درباره توافق هسته ای و برجام گفت: بنده حامی دولت نیستم و تنها حامی منافع ملی هستم و در انتخابات هم به آقای روحانی رای نداده ام؛ برجام به امضای کل نظام رسیده بود و ترامپ آن را بر هم زد. توجه داشته باشید با این اقدام آمریکا چه تعداد از توافقات بین المللی به هم خورد و چه میزان از تحریم‌ها بازگشتند. اگرعده ای معتقدند که برجام بد بوده چرا امروز از بر هم خوردن آن ناراحت هستند؟وی اظهار کرد: هواپیماهای ایران در کشورهای خارجی نمی‌توانند سوختگیری کنند. حال اگر عملگرایانه بخواهیم نگاه کنیم باید توجه داشته باشیم که بسیاری از مسائل در برجام وجود داشت که منافع ملی را تضمین می کرد. اعتقاد ما این است که می توانیم با همسایگان خود و کشورهای هم‌پیمان ساز و کار مالی را تدارک بینیم که بتوانیم اقداماتی را انجام داده تا تاثیر تحریم‌ها را کم یا بی اثر کنیم.

بنای ایران دعوا با جهان نیست

بنای ایران دعوا با جهان نیست. در گذشته 7 قطعنامه شورای امنیت بر علیه ایران صادر شده بود و بر اساس مفاد آن قطعنامه ها همه کشورهای دنیا موظف بودند که هر سه ماه یکبار به سازمان ملل گزارش دهند که چه بلایی بر سر ایران آوردند اما امروز تنها آمریکا و برخی از کشورهای هم پیمانش هستند که این کار را می‌کنند. زمانی که توافق برجام صورت گرفت، جمهوری اسلامی، تعدیل‌ها و تأخیرهایی را در برنامه‌های هسته‌ای انجام داد در عوض نیز، تحریم‌هایی که در ذیل ماده‌ی هفتِ قطعنامه شورای امنیت علیه ایران صادر شده بود، لغو شد.

آمریکا می کوشد منافعی از ایران را نصیب خود کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اسلامی را طی 40 سال گذشته دارای حاکمیتی دینی فارغ از وابستگی دانست و گفت: استکبار جهانی از عدم وابستگی جمهوری اسلامی ناراضی است و می کوشد که بار دیگر این کشور را زیر سلطه خود درآورد و برای رسیدن به این هدف از هیچ تلاشی فروگذار نیست.

وی اظهار داشت: مخالفت آمریکا دربرجام از این موضوع نشات گرفته است و با تعدیل و تاخیر در موضوع برجام و تحریم ها می کوشد منافعی از ایران نصیب خود کند.

وی افزود: راهبرد رئیس جمهوری آمریکا درباره ایران شکل ویژه ای دارد چرا که این کشور نتیجه ای از مناسبات اقتصادی با ایران نبرده است.

اروپا با ایران بعد از برجام 70 میلیارد دلار قرارداد بسته است

فلاحت پیشه بیان کرد: اروپا با ایران بعد از برجام 70 میلیارد دلار قرارداد بسته است که این مهم نشان از جایگاه ایران دارد.

اقتصاد ایران جایگاه هجدهم دنیا را دارد و همه باید تلاش کنند ظرفیت های درون زا در اقتصاد رشد کند.

باید ظرفیت های کشور در مرزها شناسایی شود و مجلس برای کمک به کوله بران فراکسیون ویژه این قشر را تشکیل داد تا از آنان حمایت کند.

با رد fatf خود تحریمی انجام می دهیم

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوالاتی پیرامون مبحث fatf گفت: این کنوانسیون و کنوانسیون cft، با برجام کاملاً متفاوت است چرا که برجام چانه‌زنیِ متقابل بود. با طرف مقابل مذاکره می‌کردیم و امتیاز می‌دادیم و می‌گرفتیم ولی طرف ما در fatf، بانک‌های دنیا می باشد که 205 کشور و نهاد مالیِ بین‌المللی و منطقه‌ای با آن همکاری می‌کنند. طبعاً در این شرایط که فقط ایران و کره‌ی شمالی با آن همکاری نمی‌کند، ما نمی‌توانیم خود تحریمی کنیم.

شفافیت در دنیای امروز مبحثی

 فراملی است

شفافیت در دنیای امروز، نه‌ تنها یک بحث ملی بلکه مبحثی فراملی است. زمانی که fatf تصویب نشود ما توانایی فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت را نخواهیم داشت. جالب است خیلی از کسانی که برای رفع فقر و بیکاری مردم ادعاهایی دارند و مدام به دولت و مجلس و همه می‌توپند، همان کسانی‌اند که تلاش می‌کنند این یک و نیم میلیون بشکه فروش نفت را هم از دست بدهیم.

شفافیت به نفع کشور است اما به خاطر همین شفافیت ما را تهدید میکنند

مقدسی نماینده مردم خنداب کمیجان و اراک در مجلس شورای اسلامی در نشست گفت: چین، روسیه، ترکیه و اروپا که می‌خواهند با ما مراودات بانکی داشته باشند، شرط شفافیت و پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی را لازم می‌دانند. مجلس تمام زوایای این موضوعات را بررسی کرده و در نهایت، اکثریت مجلس با این امر کنار آمده‌اند.

باید تلاش کنیم در مناسبات بین‌المللی آسیب نبینیم و ضرورت‌های زمانه را درک کنیم. پیوستن به این کنوانسیون امری ضروری‌ست که اگر شورای نگهبان آن را تأیید کند تبدیل به قانون می‌شود. کنوانسیون‌های cft و fatf ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیری‌اند. شفافیت به نفع کشور است اما به خاطر همین شفافیت و مواضع صریح، به ما اس‌ام‌اس می‌دهند و ما را تهدید می‌کنند.

به اتهامزنی بیهوده پایان دهید

مقدسی در پاسخ به پرسش دانشجویان گفت: نباید بدون سند به کسی تهمت زد ؛ به اتهام‌زنی بیهوده پایان دهید. چرا به برادر، خواهر ویا بستگان افراد بی سند اتهام می زنید. سهام یک شرکت پنج باردر بورس عرضه شده است و کسی آن را نخریده است، توجه داشته باشید که بورس محیطی کاملاً شفاف است، حال  فردی رفته با قیمتی بالاتر از قیمت بورس سهام شرکتی را خریده و منابع خود را برای تولید گذاشته است ، نه  مثل افرادی که کارخانه ای را می گیرند و پولی پرداخت نمی کنند. اگر کسی ادعایی دارد باید به بورس یا قوه قضاییه شکایت کنند و اسناد خود را ارائه کند.

یک ریال تخلف مالی نداشته ام، آقای دادستان بررسی کنند

دو سال است به من تهمت می‌زنند آقای دادستان! اگر کسی شکایت دارد بررسی واعلام کنید. با افتخار اعلام می‌کنم سی سال است که کار می‌کنم و یک ریال تخلف مالی نداشته ام؛ تحقیق و تفحص در مجلس بسیار مطرح می شود بنده در کمیسیون به اعمال ماده 236 رای داده ام  و آقای کریمی شاهد هستند اما اینکه این تحقیق و تفحص در مجلس رای نیاورده است رای مجلس بوده نه بنده.

اگر دم از مسلمانی میزنید تهمت نزنید

مهدی مقدسی اگر مشکلی داشت، سینه سپر نمی‌کرد تا از وزیر اطلاعات سوال کند. فریاد من همواره در مجلس بلند بوده است که اگر دم از مسلمانی می‌زنید تهمت نزنید من آنها را به دستگاه‌های قضایی و مراجع ذیصلاح واگذار کردم.

اگرمدارکی بود به دادستانی میدادند ، من شفاف هستم

افتخار می کنم که پاکدست هستم. دو سال است که سکوت کرده ام ، اگرمدارکی بود به دادستانی می‌دادند نه اینکه دروغ هایی را در شبکه‌های مجازی منتشر کنند. این حرف ها دو سال است در دلم مانده است و حالا می‌گویم، من شفاف هستم. دادستان هستند بروید شکایت کنید و من دفاع می‌کنم.

با افتخاراعلام میکنم اصلاحطلبم

آرای من کاملا شفاف ومواضعم کاملا مشخص است با افتخار اعلام میکنم اصلاح‌طلبم واز اشتباهات اصلاح‌طلبان هم انتقاد می‌کنم. طرفدار دولت بودم و اگرجایی اشتباه کرده با تمام وجود از آن انتقاد کرده ام.

مقدسی در ادامه افزود: به صورت شفاف به fataf رای داده ایم. فراکسیون اعلام کرده است رای مثبت می دهیم ما هم به تبع آن به  fataf رای داده ایم.

فراکسیون امید از دست دولت بغض در گلودارد

علی رغم آن که به آقای روحانی رای داده‌ام اما انتقادات زیادی نسبت به عملکرد دولت دارم . سیاست های اجرایی با برنامه‌های ارائه شده از سوی دولت روحانی یکسان نیست. فراکسیون امید از دست دولت بغض در گلودارد. مطلوب ما اصلاح‌طلبان آقای روحانی نبود اما امروز هم قصد عبور از روحانی را نداریم به طور کلی از ایشان حمایت می‌کنیم اما هر جایی که خطا کند در مقابلش ایستاده و هر جایی که خوب عمل کند حمایت می‌کنیم.

وکیل ملت هستم ونه وکیل دولت

ما وکیل ملت هستیم و نه وکیل دولت، بارها انتقادات تندی داشتم اگر مشکلی داشتیم پشت تریبون مجلس نمی گفتیم که مدیران بازنشسته را باید با صندلی روانه خانه کرد و جوانان شایسته را جایگزین آنان کرد. من برای بسیج ارزش قائلم ولی  نباید اینگونه تهمت زد و من این تهمت‌ها را نخواهم پذیرفت این اقدامات بر اساس ارزش ها نیست و کسی که ادعای مسلمانی می‌کند نباید تهمت بزند.

قول میدهم مسائل و مشکلات دانشجویان را در تهران پیگیری کنم

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی در تریبون آزاد دانشگاه اراک که به مناسبت روز دانشجو و با محوریت مطالبه‌گری دانشجویان توسط انجمن اسلامی این دانشگاه ترتیب داده شده بود، عنوان کرد: برخی از مشکلات دانشجویی مانند مباحث صنفی، خوابگاهی، فضای آموزشی، سلف و غذا و … باعث دردسرهایی شده است. ما پذیرای نقدها هستیم، اما درخواست دارم که توهینی به مقامات و ارکان نظام و دولت صورت نگیرد.

وی گفت: نقدها مورد پذیرش و احترام است و قول می‌دهم که در نشستی کاملا کاری و اجرایی مسائل و مشکلات  دانشجویان با مسئولان امر بررسی و حتی در صورت لزوم در تهران پیگیری شود.

ریاست دانشگاه اراک در برخی انتصابات از نظر دانشجویان استفاده کند

آقازاده در خصوص سوالی درخصوص عدم استفاده از نظرات و تمایلات دانشجویان در انتصابات دانشگاه بیان کرد: در عمر 32 ساله کاری خود همواره تلاش داشته ام که از جوانان استفاده کرده و مشورت بگیرم و به ریاست دانشگاه اراک نیز برادرانه توصیه می‌کنم که در برخی از انتصابات حتما از نظر دانشجویان به واسطه انجمن‌ها استفاده کند و قطعا نتیجه‌ای مثبت در پی خواهد داشت.

در 14 ماه استانداری بنده کمتر از گل به کارگران گفته نشده است

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص وضعیت کارگران هپکو تصریح کرد: در طول 14 ماه استانداری بنده در استان مرکزی کمتر از گل به کارگران گفته نشده است و حتی با وجود آنکه کارگران هپکو سه روز خط آهن تهران-اهواز را بستند و علیرغم آمادگی نیروی انتظامی اجازه هیچ‌گونه برخوردی با کارگران را ندادم چراکه می‌خواستم کارگران بدانند که درکشان می‌کنم، البته خوشبختانه پس از سه سال هپکو به تولید نشسته است و به جای سر و صداهای منفی صدای تولید و کار از کارخانه به گوش می‌رسد و افتخار بزرگی برای کشور، استان و کارگران است. این امر حاصل تلاش‌های استان و تدبیر دولتمردان در این شرایط خاص و سخت کشور است.

استاندار مرکزی در خصوص برخورد سلیقه‌ای و فراقانونی با دانشجویان که در این جلسه مطرح شد، خواستار ارائه مصداق و نمونه از سوی دانشجویان جهت رسیدگی شد.

با وجود منع شورای تامین در بین کارگران معترض حاضر شدم

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی استان که سوال دانشجویان بود اظهار کرد: استان مرکزی دارای 2 هزار و 850 واحد صنعتی و تولیدی است که برای 98 تا 100 هزار نفر شغل ایجاد کرده است و تا سال گذشته برخی واحدها تعطیل و برخی با معوقات هفت ماهه حقوق کارگران مواجه بودند، اما امروز در شرایط تحریم کارخانجات بزرگ با یکی دو ماه تاخیر در پرداخت حقوق‌ها مواجهند و کارخانجاتی مانند ایرالکو، هپکو، آذرآب، واگن‌پارس، ماشین‌سازی و … مشغول به کار و تولید هستند.

آقازاده عنوان کرد:در شرایطی که شورای تامین استان حضور من در کارخانجات و جمع کارگران را منع کرده‌ بود در بین کارگران و در واحدهای صنعتی حاضر شدم، با حضور خود حرف‌های کارگران را شنیدم و همین امر باعث آرامش فضا و انگیزه ای شد تا مطالبات کارگران را پیگیری کنم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*