پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
حوزه سلامت از ارکان اولویت دار در برنامه ریزی ها است
اجتماعی

حوزه سلامت از ارکان اولویت دار در برنامه ریزی ها است

Virtual editor
11 دی 1397
بازدید: 84
نظرات: 0

فراهانی، معاون وزیر بهداشت در آئین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک:

حوزه سلامت از ارکان اولویت دار در برنامه ریزی ها است

گروه جامعه :شایسته سلامی

مراسم تکریم رئیس سابق و معارفه سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی با حضور محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سید علی آقازاده استاندار مرکزی، مسئولین و پرسنل مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی و همچنین مسئولین دستگاه های اجرایی استان مرکزی برگزار شد.

حوزه های بهداشت و درمان از حساسیت زیادی برخوردار هستند

محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم تکریم رئیس سابق و معارفه سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: حوزه سلامت از ارکان اولویت دار در برنامه ریزی ها است. حوزه های بهداشت و درمان از حساسیت زیادی برخوردار هستند و هر حادثه کوچک در کانون توجه قرار دارد که در این خصوص روز به روز نیازمند تقویت راهبردهای پیشگیری محور هستیم. خدمات بهداشتی و درمانی ایران باید در حد کشورهای منطقه بهبود یابد. حوزه های بهداشت و درمان و سلامت از بخش های مهمی است که دولت دوازدهم به آن توجه ویژه دارد و به حوزه های اولویت دار در دولت تدبیر و امید تبدیل شده است در حالی که در دولت های قبل در رده اولویت های آخر قرار داشت، هرچند که با این وجود در حال حاضر چالش هایی برای تأمین منابع حوزه های بهداشت و درمان و سلامت وجود دارد.

فراهانی افزود: مسئولیت پذیری در جمهوری اسلامی در واقع هم یک فرصت و هم یک تهدید محسوب می شود، به این معنا که مسئولیت پذیری برای خدمت فرصت مغتنمی است و اگر به خوبی عمل نشود در واقع تهدید محسوب می شود که این فرصت و تهدید در حوزه سلامت نمود بیشتری دارد به طوری که قصور و سهل انگاری در این حوزه عواقب بیشتری به همراه دارد و با توجه به توسعه فضای مجازی و ارتباطات، مسائل بیشتر مورد توجه قرار می شود.

وی ادامه داد: تنگناهای مالی بسیاری در حوزه های بهداشت و درمان و سلامت وجود دارد. همکاران دانشگاه های علوم پزشکی در کشور با معوقات 10 ماهه تا یک ساله کارانه های خود مواجه هستند، اخیراً نیز صحبت هایی مبنی بر تزریق بیش از حد منابع مالی به حوزه بهداشت و درمان می شود درحالی که این چنین نیست. برخی به ناحق عنوان «پول پاشی» در حوزه بهداشت و درمان را مطرح کردند که مطرح کردن چنین موضوعی ظلم به این حوزه است، چرا که در سایه مدیریت صحیح منابع، در سال های اخیر موفقیت های ماندگار حاصل شده است. آنچه که در این خصوص اختصاص یافته، حق مردم بوده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: کارنامه حوزه بهداشت و درمان و سلامت کشور و استان مرکزی در 40 سال حیات انقلاب اسلامی درخشان است و رشد کیفی مناسبی در حوزه سلامت کشور حاصل شده است، چرا که در این سال ها تقریبا به مرز علم دست یافته ایم. این در حالی است که در سال ها و دولت های قبل مردم دسترسی عادلانه به خدمات حوزه بهداشت و درمان نداشتند. در گذشته پزشکان بسیاری از کشورهای پاکستان، هند و تایلند برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی در کشورمان حضور داشتند. در صورتی که سطح پزشکی ایران در دنیا و منطقه افزایش یافته و این توازن معکوس شده است و بیماران بسیاری از سراسر دنیا برای درمان به کشور ما وارد می شوند تا از دانش متخصصان ایرانی برای درمان بهره مند شوند.

فراهانی تصریح کرد: قبل از دولت تدبیر و امید دسترسی عادلانه و سرعت دسترسی مناسب به خدمات بهداشتی و درمانی مهیا نبود، اما اجرای طرح تحول نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات بهداشتی و درمانی را با جدیت دنبال کرد و برای همه نقاط کشور فرصت بهره برداری را فراهم نمود. تزریق منابع در قالب برنامه طرح تحول نظام سلامت حق مردم بوده و این روند باید تداوم داشته باشد تا شاخص های بهداشتی و درمانی و سطح دسترسی به خدمات و کیفیت آن بهبود یابد. با اجرایی شدن این برنامه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی رشد قابل قبولی داشته است. دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی و درمانی از موفقیت های دولت تدبیر و امید است که با برنامه طرح تحول نظام سلامت کسب شده است. در برنامه طرح تحول نظام سلامت فرصت برابر به منظور بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی در سراسر کشور فراهم شد و کاهش پرداختی از جیب مردم از 60 درصد به 40 درصد با تامین زیرساخت های درمانی محقق شد. طبق آمارها سالانه حدود 3 درصد از مردم به دلیل هزینه های درمان فقیر می شوند که البته این فقر دائمی و همیشگی نیست.

وی بیان داشت: قبل از اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت 6 و 2 دهم درصد تولید ناخالص ملی به حوزه درمان اختصاص می یافت، در صورتی که اکنون این شاخص به 8 درصد رسیده است. در سیاست های کلان تعیین شده است که میزان تخصیص منابع در حوزه سلامت باید متناسب با تخصیص های کشورهای منطقه باشد که در حال حاضر 8 درصد تولید ناخالص ملی به این حوزه اختصاص می یابد و در کشور ما نیز تخصیص ها در حدود 8 درصد است. این موضوع در حالی است که این میزان تخصیص در آمریکا به 14 درصد می رسد.

ارتقای بسیار خوب حوزه بهداشت و درمان در 5 سال اخیر

سید علی آقازاده استاندار مرکزی نیز در این مراسم گفت: حوزه بهداشت و درمان طی 5 سال اخیر در سطح کشور و همچنین استان مرکزی ارتقای بسیار خوبی یافته است. دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی عملکرد مطلوبی در سال های اخیر داشته و مدیریت هدفمند و مقتدر سرمایه اصلی این مجموعه بوده است. مدیریت در این مجموعه عملکرد قابل دفاعی در توسعه فضای بهداشتی و درمانی، توسعه نیروی انسانی، کادرسازی و خانه های بهداشت روستایی داشته است. طرح تحول نظام سلامت که با ابتکار وزیر بهداشت اجرا شد، امروز خدمات بسیاری را به همه نقاط کشور ارائه می کند و بخشی از ثمرات این طرح نیز شامل حال استان مرکزی شده است. این طرح اقدامی بزرگ بود که با مدیریت موثر در استان مرکزی تاثیرگذاری قابل قبولی داشته است.

توسعه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک شاه بیت تلاش مدیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی است که به مراحل پایانی نزدیک شده و با 500 میلیارد ریال تسهیلات بانک ملت، روند عملیات اجرایی سرعت بیشتری می گیرد. وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز با عمل به تعهد و تزریق 500 میلیارد ریال اعتبار در سال 1398 باید بهره برداری از مجموعه جدید بیمارستان ولیعصر (عج) اراک را ممکن سازد تا بتوان این بیمارستان را در سال آینده به بهره برداری رساند. . با بهره برداری از طرح توسعه در بیمارستان ولیعصر (عج) سرانه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی استان مرکزی با میانگین کشوری همسان می شود. همچنین از مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار توجه جدی به 2200 میلیارد ریال مطالبات دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی هستیم.

دولت و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی دین خود را ادا کنند

حسن طاهراحمدی رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: به گفته دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استان های مرکزی و البرز به دلیل نزدیکی به تهران مظلوم واقع شده اند و به همین دلیل مجموعه های دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدهکاری های خود را به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی پرداخت کنند و دین خود را در این زمینه ادا نمایند.

طاهراحمدی افزود: تاکنون چندین و چند بار قول بهره برداری از بیمارستان ولیعصر (عج) داده شده است، اما هنوز تحقق نیافته است. دولت متعهد شده بود که در سال های 95 و 96 سالانه 400 میلیارد ریال برای تکمیل و به بهره برداری رساندن بیمارستان ولیعصر (عج) پرداخت کند که این امر محقق نشد، در حالی که اگر این میزان اعتبارات تخصیص یافته بود سال گذشته با 800 میلیارد ریال این بیمارستان تکمیل شده بود، اما امسال این پروژه باید با 1400 میلیارد ریال تکمیل شود و شاید برای سال آینده نیز تا 2000 میلیارد ریال برای ین امر اعتبار نیاز باشد.

وی ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی در سالهای گذشته به دلیل بی توجهی با مشکلات بسیاری مواجه شدند و دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با بدهی های سنگین و کسری بودجه مواجه بود، اما با تلاش های فراوان، امروز تراز دانشگاه 400 میلیارد ریال مثبت است به طوری که طبق آخرین آمار 1800 میلیارد ریال بدهی و 2200 میلیارد ریال مطالبه برای دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی برآورد شده است. همچنین در دوران 5 ساله مدیریت بنده 18 ماه بدهی به پزشکان به 11 ماه و 11 ماه معوقه کارمندان به 8 ماه کاهش یافته است و در حال حاضر وضعیت دانشگاه نسبت به متوسط کشوری مطلوب است، همچنین در این دوران حدود 1300 میلیارد ریال کمک خیرین استان دریافت شد که اگر این حمایت ها نبود بخشی از امور به سرانجام نمی رسید. در حوزه تخت های بیمارستانی نیز، استان مرکزی با وجود افزایش 700 تخت طی سال های اخیر همچنان از میانگین کشوری عقب است، اما با مشکلات موجود، طی 5 سال اخیر یکصد هزار متر مربع برای توسعه حوزه سلامت استان مرکزی اختصاص یافته است که تاکنون 50 هزار متر مربع آن به سرانجام رسیده است.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: مجموعه مدیریتی استان مرکزی تعامل بسیار مطلوبی با دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی دارد. طی 5 سال اخیر با وجود تعامل و عملکرد متحدانه مجموعه دانشگاه هیچ گونه باج سیاسی داده نشده است، ریالی از بیت المال هدر نرفت و سعی بر خدمت بود که این رفتار تاوان هایی در پی داشت که یک نمونه این تاوان ها تخریب 20 همکار بود که متاسفانه ادامه این تخریب ها به مجموعه استان آسیب می زند.

کیفی سازی آموزش در دانشگاه علوم پزشکی ضروری است

سید محمد جمالیان سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: کیفی سازی آموزش در دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بسیار ضروری و لازم است. در حال حاضر بسترسازی کمی در حوزه آموزش به خوبی پیش رفته است و امید است بتوان در حوزه کیفی سازی نیز به خوبی عمل شود و پزشکان متخصص مورد نیاز استان تربیت شوند. همچنین حوزه پژوهش و تقویت اتاق فکر در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی از اهداف جدی است که دنبال می شود. بحث توسعه پژوهش بر اساس نیاز استان و کشور جهت رفع مشکلات اساسی مدنظر است و در این دوره تقویت شهرستان ها و ارائه کلیه خدمات بهداشتی و درمانی جهت جلوگیری از تردد بین شهری و استانی دنبال خواهد شد. فعالیت در حوزه بهداشت و درمان با برنامه ریزی منسجم و هدفمند و توجه به کیفیت مورد اهتمام این مجموعه قرار دارد. همچنین مصالح مردم یک خط قرمز است و هیچگاه با کار اجرایی و سیاسی پیوند نخواهند خورد. بهبود شرایط خوابگاه های دانشجویی، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، نظارت بر مراکز درمانی، تامین نیروهای متخصص در شهرستان ها از جمله برنامه های مهمی است که در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان اتفاق خواهد افتاد.

جمالیان افزود: یکی از اصلی ترین برنامه ها تکمیل بیمارستان ولیعصر (عج) به عنوان مهمترین مراکز آموزشی و درمانی در غرب کشور است. با احداث این مرکز و تکمیل ساختمان آن بیش از 50 درصد مشکلات فعلی این بیمارستان رفع می شود و می توان خدماتی در شأن مردم استان مرکزی ارائه کرد. پروژه احداث ساختمان بیمارستان ولیعصر (عج) تاکنون 62 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای تکمیل این بیمارستان 1400 میلیارد ریال اعتبار نیاز است. همچنین تکمیل و راه اندازی کلینیک سلامت در هپکو و تکمیل سایر کلینیک های درمان و دندانپزشکی از دیگر برنامه ها خواهد بود.  در این مراسم سید محمد جمالیان به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی معرفی و از خدمات دکتر حسن طاهراحمدی رئیس سابق این دانشگاه تقدیر شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*