پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
شهردار اصلاح طلب
اجتماعی

شهردار اصلاح طلب

Virtual editor
11 دی 1397
بازدید: 143
نظرات: 0

سعید نادری،  با کسب  هشت رأی فراکسیون امید شورای شهر، شهردار اراک شد

شهردار اصلاح طلب

تمامی اعضای فراکسیون امید به سعید نادری رای دادند
و محمد جعفرپور رای هر سه اصول گرای شورای شهر اراک را کسب کرد

گروه شهری:سینا علیدادی

در جلسه علنی روز گذشته شورای شهر، سعید نادری با کسب هشت رای شهردار جدید اراک شد.

با انجام رای گیری بین «سعید نادری» گزینه فراکسیون امید و «محمد جعفرپور» گزینه اصولگرایان، سعید نادری با کسب هشت رای شهردار اراک شد و جعفر پور  تنها سه رای کسب کرد.

براساس آرای ماخوذه، فراکسیون اصلاح طلبان به صورت منسجم به سعید نادری رای داد و سه عضو اصول گرای شورای شهر اراک نیز به جعفرپور رای دادند.

یک روز قبل از تشکیل این جلسه نیز اعضای شورای شهر اراک جلسه ای با علی آقازاده، استاندار مرکزی داشتند و درباره انتخاب شهردار جدید به مشورت پرداختند. در سوی دیگر چند ساعت قبل از تشکیل جلسه صحن علنی، اعضای پارلمان شهری با آیت اله دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان نیز دیدار داشتند که شرح دقیقی از این دیدار بیان نشده است.

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک هم قبل از آغاز فرآیند رای گیری برای انتخاب شهردار جدید بیان کرد: چند روز پیش از طرف وزارت کشور آئین نامه ای ابلاغ شد که بنابر بندهای جدیدی که در آن جایی گرفته است، احتمالا احراز صلاحیت کاندیداهای تصدی سمت شهرداری اراک با مشکل رو به رو می شود و شاید این گزینه ها نتوانند، شهردار شوند چرا که طبق آئین نامه ابلاغی احراز صلاحیت شهردار منتخب نیازمند داشتن سابقه کاری در مدیریت شهری است اما با این حال در بند پنجم این آئین نامه جدید اعلام شده که امکان آنکه سابقه مدیریت در بخش خصوصی در راستای احراز صلاحیت کاندیدای تصدی سمت شهرداری معادل سازی شود، وجود دارد.

فلک افلاکی ادامه داد: شورای شهر طبق قانون دست به انتخاب شهردار خواهد زد و اگر شاهد مشکلی در تحقق این مهم باشد از طریق مراجع بالا دستی احراز صلاحیت را پیگیری خواهد کرد.

در ادامه این جلسه هر یک از دو گزینه تصدی سمت شهرداری اراک به ارائه برنامه های خود پرداختند که شرح آن در ادامه خواهد آمد.

پروژه 55 متری باید هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود

سعید نادری، گزینه اصلاح طلبان شورای شهر برای تصدی سمت شهرداری اراک در صحن رسمی پارلمان شهری با اشاره به اینکه تثبیت جایگاه شهرداری به عنوان بالاترین نهاد حاکمیتی در مدیریت شهری یکی از مهمترین مباحث شهرداری است، گفت: تمام نهادهای خدمات رسان باید خود را با شهرداری هماهنگ کنند و باید با این نگاه مدیریت شهری را به اجرا گذارند.

نادری درباره برنامه های خود در حوزه مالی و اقتصادی شهرداری ادامه داد: مهمترین برنامه حوزه مالی و اقتصادی شهرداری شامل مدیریت کاهش هزینه ها در سازمان‌ها، تلاش در جهت افزایش سهم درآمدهای پایدار در بودجه و توجه ویژه به رونق اقتصاد شهری، حمایت از کارآفرینان موفق بخش خصوصی، تقویت جایگاه و سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی، تهیه برنامه جامع سرمایه گذاری شهر اراک و تهیه طرح توجیهی تدوین شده و روشن برای ترغیب سرمایه گذاری و تشکیل بانک اطلاعاتی املاک و دارایی‌هاست زیرا اگر املاک به صورت دقیق شناسایی نشوند، نمی توان برنامه ای برای درآمدزایی از آن ها به اجرا گذاشت.

وی اصلاح ساختار و توسعه کیفی منابع انسانی، تشکیل بانک اطلاعاتی از بدنه کارشناسی و مدیریتی شهرداری را از جمله برنامه‌های خود در حوزه منابع انسانی بیان کرد و گفت: در این حوزه لازم است هر چه بیشتر از نیروهای جوان و متخصص در سطوح مدیریتی استفاده و به معیشت و رفاه کارکنان توجه جدی شود، باید به سرمایه‌های انسانی به دید احترام نگاه کرد و رفاهیات پرسنل را مدنظر داشت و برای بهره‌گیری بیشتر از اهرم‌های انگیزشی، ترغیبی مانند پاداش استفاده کرد.

وی با تاکید بر بسترسازی مناسب در جهت مشارکت بیشتر و نظارت بر حسن انجام وظیفه مدیران و اتخاذ تدابیر تشویقی و تنبیهی بیان کرد: قول مشخص و اولویت بنده در صورت تصدی پست شهرداری تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است، 90 درصد برنامه‌های ارائه شده با حمایت شورا قابلیت اجرایی و تحقق دارد و تنها برای خدمت به مردم در این جایگاه حاضر شده‌ام و شهادت می‌دهم که نیت و نظری غیر از این ندارم.

نادری در خصوص پروژه 58 متری نیز بیان کرد: با توجه به شرایط کنونی و عدم استقبال مردم در سرمایه‌گذاری در طرح باید جایگزینی برای طرح بیابیم اما آنچه مهم است، تعیین تکلیف سریعتر این پروژه است، مردم 15 سال درگیر این طرح هستند و حق عصبانیت هم دارند اما شورا و شهرداری در این راستا کمترین نقش را دارد و اگر بنا بر لغو و یا اجرا باشد باید به سرعت طرح تعیین تکلیف شود.

به هیچ گروه و جناحی وابسته نیستم

محمد جعفر پور، گزینه اصولگرایان شورای شهر برای تصدی سمت شهرداری اراک نیز ضمن ارائه برنامه های خود در صحن رسمی پارلمان شهری، گفت: عدم وجود برنامه اجرایی و زمانبندی مناسب در سیستم کاری سازمان شهرداری اراک به عنوان مشکل اصلی این سازمان مطرح است بنابراین بنده سعی می کنم تا مهمترین اولویتی که در برنامه پیشنهادی ام دارم، نسبت به این موضوع باشد.

جعفر پور ادامه داد: متاسفانه رفع معضل آلودگی هوای اراک به دلیل عدم توجه به شرایط زیست محیطی مغفول مانده و در سوی دیگر نیز شهرداری در توسعه سیما و منظر شهری اسلامی غفلت کرده است.

جعفرپور افزود: اراک با مشکلاتی در زمینه توسعه زیرساخت ها و نظام جابجایی مواجه است و در واقع تبدیل به شهری خودرو محور شده در صورتی که شهر یک سیستم زنده است و باید برای زیست انسانی طراحی شود اما متاسفانه ماشین و خودرو در این شهر بر انسان غلبه کرده لذا باید به جای نظام جابجایی خودرو محور به نظام جابجایی پیاده محور دست یافت.

وی با بیان اینکه اراک در حوزه مدیریت بحران و پسماند، شهری استرس زا محسوب می شود، اظهار کرد: شهر را نمی توان به صورت خودمحوری اداره کرد بلکه باید با مدیریت و خرد جمعی و مشارکت کار را پیش برد و راه اندازی تالار گفتمان در این راستا می تواند کانونی برای استفاده از ظرفیت مردم باشد .

جعفرپور برنامه های اجتماعی و فرهنگی با رویکرد ارتقای حقوق شهروندی را محور برنامه های خود عنوان کرد و با تاکید بر اینکه شهرنشینان در اراک باید به شهروند تبدیل شوند که این امر هویت فرهنگی را شکل می دهد، گفت: نظام شهری باید اقتصاد پویا و مولد داشته باشد، اما اراک با وجود نقاط قوت مشکلات بسیاری در زمینه فقر شهری، حاشیه نشینی، ناکارآمدی نظام جابجایی و حمل و نقل و تاب آوری مواجه است .

وی تصریح کرد: اگر خواهان شهری پویا همراه با اقتصاد مولد و فضایی زیست پذیر و پرنشاط هستیم باید اصولی همچون اصل ارزش مداری و اخلاق مداری توسط کارکنان رعایت شده و ایجاد اعتماد اجتماعی، مدیریت جهادی و کارآمد با بهره گیری از نیروی تحصیل کرده و متخصص مورد توجه قرار گیرد. همچنین باید ارتباط مدیران شهری با مردم، اصل عدالت محوری و تقویت مشارکت محوری، نگاه سیستمی و همه جانبه به همه نقاط شهر، مدیریت منابع انسانی، ایجاد و توسعه شهری با توجه به معماری ایرانی و اسلامی و مدیریت نرم و مشارکتی را مدنظر قرار داد .

جعفرپور در پاسخ به سوالی درخصوص گروه های تشکیل شده در شهرداری که شاید پذیرای شهردار جدید نباشند، گفت: این گروه ها به دلیل ناعدالتی ها در شهرداری شکل گرفته اند که می توان این گروه های کوچک را با واگذاری امور ساماندهی کرد و بنده توان مدیریت این گروه ها را دارم چرا که آن ها اساسا به دلیل بی کاری چنین رفتارهایی را نشان می دهند.

وی شفاف سازی را دغدغه اصلی خود دانست و افزود: مردم باید در جریان همه امور شهرداری قرار گیرند و در واقع باید شهرداری را خانه دوم خود بدانند و راه اندازی تالار گفتمان نیز می تواند زمینه ساز این تعامل باشد .

گزینه اصولگرایان برای تصدی سمت شهرداری اراک گفت: حضور بنده در شورای شهر تنها به دلیل دعوت از سوی اعضای این شورای بوده و در صورت تصدی جایگاه شهرداری اراک خود را وام دار کسی نمی دانم زیرا اساسا به هیچ گروه و جناحی وابسته نیستم.

جعفر پور در پایان اظهار کرد: قول تعیین تکلیف پروژه 58 متری را می دهم. این پروژه بافت تجاری زیادی به شهر اضافه می کند در حالی که امروز بخشی از واحدهای تجاری شهر خالیست، با این  پروژه نمی توان ترافیک شهری را کنترل کرد و به عنوان متخصص شهرسازی اعتقاد ندارم که این پروژه می تواند مشکلات ترافیکی شهر را رفع کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*