پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
استان مرکزی نصف استانداردهای لازم نیروی پرستار در اختیار دارد
اجتماعی

استان مرکزی نصف استانداردهای لازم نیروی پرستار در اختیار دارد

Virtual editor
15 دی 1397
بازدید: 87
نظرات: 0

جمالیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس:

استان مرکزی نصف استانداردهای لازم نیروی پرستار در اختیار دارد

گروه جامعه :شایسته سلامی

پرستاران گروه اصلی ارائه دهنده خدمات درمانی محسوب می شوند و کارآمدی نظام سلامت به فعالیت آنها بستگی دارد. با توجه به کمبود نیروی پرستاری به عنوان یک چالش جهانی، در این گزارش به علل کمبود نیروی پرستاری در سطح استان مرکزی پرداخته ایم. مفهوم کمبود پرستار برحسب حیطه کار و منطقه جغرافیایی فعالیت، به تعادل عرضه و تقاضای نیرو در آن جامعه بستگی دارد. مهمترین دلایل کمبود پرستار، تغییر مشخصات دموگرافیگ در جمعیت هدف، پیدایش بیماری های جدید و نوظهور، مهاجرت و نبود سیاست های دقیق جذب و ابقای پرستاران ذکر شد. پیامد های کمبود نیروی پرستاری شامل افزایش حجم کار پرستاران، نارضایتی شغلی، افزایش خطای حرفه ای، ترک محل کار و مرگ ومیر بیماران بودند. اقداماتی مانند افزایش جذب دانشجو، تغییر سیاست های استخدام، تمرکززدایی از مراکز درمانی و افزایش حقوق و مزایای پرستاران به عنوان راهکارهای مقابله با کمبود پرستار بیان شده است. کفایت نیروی پرستاری در مراکز بهداشتی و درمانی ارتباط مستقیمی با رضایت بیماران، و کاهش عوارض و مرگ و میر آنها دارد، لذا با شناسایی عوامل کمبود پرستار در یک جامعه و تدوین سیاست های جامع برای جذب و ابقای این نیروها، گام مهمی در راستای تقویت نظام سلامت برداشته می شود.

ضریب پرستاران به تخت های بیمارستانی پایین تر از استانداردهای لازم است

دکتر سید محمد جمالیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: واقعیت امر این است که متأسفانه ضریب پرستاران مجموعه های بهداشتی و درمانی استان مرکزی به تخت های بیمارستانی 9 دهم است، در صورتی که استانداردهای این ضریب در سطح کشور نزدیک به یک و 7 دهم تا یک و 8 دهم می باشد و پایین تر از استانداردهای لازم قرار دارد. دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی دقیقاً نصف استانداردهای لازم نیروی پرستار در اختیار دارد. این موضوع عوارض متعددی را به همراه دارد. یکی از این عوارض ها این است که باعث می شود پرستاران از یک سو به جز شیفت های موظفی خود در شیفت های اضافه کاری متعدد نیز بیش اندازه فعالیت کنند و از سویی دیگر نیز کیفیت خدمات پرستاران کاهش یابد.

دکتر جمالیان افزود: برای اینکه بتوانیم مشکلات مربوط به کمبود پرستار در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی را کاهش داده و حل و فصل کنیم، باید ردیف های ابلاغی را برای استخدام پرستاران بگیریم و بعد از آن مجوزهای جذب لازم را اخذ کنیم تا بتوانیم نیروهای پرستاری را به میزانی که نیاز است جذب نماییم. دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در حال حاضر برای آنکه به صورت مسکن موقتی فعالیتی را انجام داده باشد، پرستارانی را که نیاز دارد به صورت شرکتی جذب می کند. اما برای جذب پرستار به صورت شرکتی نیز باید مجوزهای لازم از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از راه حل هایی که برای کاهش کمبودهای نیروهای پرستاری در پیش گرفته ایم استفاده از نیروی های طرحی است. نیروهای طرحی در مدت زمان بین 3 تا 4 سال در بیمارستان ها فعالیت می کنند و به نیروهای کاملاً ماهر و حاذق تبدیل می شوند و زمانی که طرح آنها تمام می شود، مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی هیچگونه امکانی برای جذب و نگهداری این نیروها ندارد. نیروهای پرستاری طرحی بعد از اتمام دوره طرح خود یا در بخش خصوصی مشغول به کار می شوند و یا اینکه بدون کار و شغل خاصی می مانند. یکی دیگر از راهکارهایی که در خصوص کاهش معضلات مربوط به کمبود نیروهای پرستاری وجود دارد، استفاده از ظرفیت برون سپاری است. در حال حاضر در بسیاری از استان های کشور، بیمارستان ها به بخش خصوصی واگذار شده اند، اما باید با تعرفه های دولتی فعالیت کنند. استفاده از این روش در استان مرکزی کار بسیار سختی است و معمولاً با حواشی بسیار زیادی همراه است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی قصد دارد راهکاری های متعددی را همزمان با یکدیگر در پیش بگیرد و جلو ببرد تا بتواند وضعیت موجود را بهبود ببخشد. یکی از اهدافی را که این دانشگاه دنبال می کند این است که امیدواریم بتوانیم ردیف های ابلاغی را برای مراکز بهداشتی و درمانی بگیریم و مجوزهای لازم را برای جذب نیروهای پرستاری مورد نیاز اخذ کنیم تا از این طریق کمبود نیروهای پرستاری را تا حد امکان بهبود بخشیده و مشکلات این حوزه را کاهش دهیم.

دکتر جمالیان تصریح کرد: با وجود تمام مشکلات موجود در حوزه پرستاری و کمبود نیرو در این بخش، به علت آنکه تمامی نیروهای پرستاری دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی به جز شیفت های موظفی که دارند، در شیفت های اضافه کاری نیز فعالیت می کنند، بیماران آسیب جدی نمی بینند. در این راستا مردم نیز نباید نگران موضوع کمبود پرستار باشند. اما با این حال اگر بتوانیم به استانداردهای لازم در خصوص تعداد پرستاران مورد نیاز دست یابیم، به طور قطع خدماتی را که ارائه می دهیم نیز به استانداردها نزدیک تر خواهد بود.

وی بیان داشت: میزان خروجی های فارغ التحصیلان رشته پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی مطلوب است و می تواند نیازهای مربوط به تأمین نیروهای پرستاری را تأمین کند، اما نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که تمامی دانشجویان فارغ التحصیل رشته پرستاری در این دانشگاه بومی اراک نیستند و تعدادی از آنها دانشجویانی هستند که از سایر شهرستان های استان مرکزی و حتی از سایر استان های کشور در رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اراک پذیرفته شده اند. به تبع دانشجویان غیربومی علاقمند هستند که در شهرستان ها و استان های محل اقامت خود مشغول به کار شوند و فعالیت کنند. اما به هر حال اگر بتوانیم ردیف های لازم را بگیریم و مجوزهای مورد نیاز را اخذ کنیم، به لحاظ تأمین نیروهای پرستاری و جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی این رشته با مشکل خاصی روبرو نخواهیم بود و به اندازه نیاز از ظرفیت های نیروهای موجود و فارغ التحصیلان این رشته استفاده خواهیم کرد.

شغل پرستاری از حساسیت های ویژه ای برخوردار است

محسن غنجی رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری اراک گفت: پرستاری یکی از شغل هایی است که خدماتی را که ارائه می دهد مستقیماً به افرادی مربوط می شود که با سلامتی آنها در ارتباط است. به همین خاطر این شغل از حساسیت ویژه ای برخوردار است. پرستاری با توجه به خدماتی که ارائه می دهد، مسئولیت ها و محدودیت های خاص خود را دارد و باید همپای آنها پرستاران نیز توانمندی های خاصی داشته باشند. یکی از افتخاراتی که در حوزه های پرستاری اتفاق افتاده، گسترش دانشکده های پرستاری و همچنین تربیت های آکادمیک و دانشگاهی پرستاران است. با این اتفاق رده های متعدد بهیاری، کاردانی، کارشناسی و مقاطع بالاتر در رشته پرستاری شکل گرفت و رشد پیدا کرد.

غنجی افزود: با افزایش جمعیت، افزایش سن، افزایش امید به زندگی، بیماری های نوپدید، تشخیص های بهتر، باعث شد تا بخش های جدید در حوزه های متعدد بهداشت و درمان به وجود بیاید و به تبع آن تخت های بیمارستانی گسترش و افزایش پیدا کند. توسعه نامتوازن این موارد و عدم رعایت توازن بین ظرفیت های خدمات بهداشتی و درمانی و به کارگیری نیروهای پرستاری سبب شد تا در بخش های بهداشتی و درمانی با کمبود نیروی پرستاری مواجه شویم.

وی ادامه داد: در خصوص کمبودهای موجود در حوزه نیروهای پرستاری باید گفت که در کشورهای توسعه یافته ضریب پرستاران مجموعه های بهداشتی و درمانی به تخت های بیمارستانی 2 و 5 دهم است، اما این ضریب در کشور ایران یک و 7 دهم تا یک و 8 دهم است و در استان مرکزی نیز 9 دهم و در برخی مراکز نیز 7 دهم می باشد. این میزان با استانداردهای موجود فاصله زیادی دارد و باعث شده تا در حوزه نیروهای پرستاری با کمبودهای بسیاری روبرو باشیم.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری اراک اظهار داشت: کمبود نیروهای پرستاری سبب شده تا نیروهای موجود مجبور باشند علاوه بر شیفت های موظفی خود، در شیفت های اضافه کاری بیش از اندازه نیز فعالیت کنند و یا اینکه در فرایندهایی که خارج از شرح وظایف آنها است، فعالیت کنند. فعالیت های پرستاران در شیفت های اضافه کاری و فرایندهای خارج از شرح وظایف آنها، باعث شده تا پرستاران فرصت و زمان لازم را برای بهره گیری از آموزش های به روز نداشته باشند. چرا که حجم بالای کار پرستاران به علت کمبود نیروی مورد نیاز پرستاری، اجازه و فرصت بهره گیری از آموزش های لازم را به آنها نمی دهد.

غنجی تصریح کرد: از سویی دیگر مشکلات موجود در حوزه کمبود نیروهای پرستاری سبب شده تا جذابیت ها و انگیزه های لازم از بین برود، در صورتی که وجود جذابیت و انگیزه باعث می شود تا توانایی های افراد تا 60 درصد افزایش پیدا کند. به خاطر عدم جذابیت ها و انگیزه های لازم بسیاری از پرستارانی که در حال حاضر شاغل هستند، به دنبال بازنشستگی های پیش از موعد هستند. البته برای این امر از قوانین بازنشستگی که مشمول مشاغل سخت و زیان آور است و حق مسلم آنها می باشد، استفاده می کنند. اما از سویی دیگر به علت بسیاری از محدودیت های موجود، دانشگاه علوم پزشکی اجازه این امر را نمی دهد. متأسفانه این امر بحث کمبود نیروهای پرستاری را تشدید می کند و شدت آن را بیشتر خواهد کرد.

وی بیان داشت: موضوع دیگری که وجود دارد این است که سازمان برنامه و بودجه قولی را به مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داده بود که بر اساس آن 30 هزار نیروی پرستاری جذب کند، که متأسفانه این موضوع در قانون بودجه امسال لحاظ نشده است و باعث شده تا همکاران شاغل در حوزه پرستاری دغدغه چنین موضوعی را داشته باشند و بدانند اگر قرار باشد با همین تعداد وضعیت نیروی پرستاری و با میزان خستگی بالایی که این پرستاران دارند فعالیت کنند، آسیب های جدی به این حوزه وارد می شود و سال های آینده سالهای بسیار سختی خواهد بود

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*