پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
از خصوصی سازی هپکو بی خبر بودیم
استان مرکزی

از خصوصی سازی هپکو بی خبر بودیم

Virtual editor
17 دی 1397
بازدید: 352
نظرات: 0

پس از استاندار دوره احمدی نژاد، زاوشی رئیس پیشین سازمان صمت استان مرکزی به روند واگذاری هپکو در سال های گذشته انتقاد کرد

از خصوصی سازی هپکو بی خبر بودیم

سازمان خصوصی سازی حتی وزارت صنعت را نیز دخیل نکرد

گروه اقتصادی:زهره صادقی

بعد از تجربه ناموفق خصوصی سازی و واگذاری واحدهای تولیدی و صنعتی به بهانه اجرای اصل 44 قانون اساسی و با هدف کوچک‌سازی دولت، چالش‌های فراوانی دامن اقتصاد کشور را گرفت.

بسیاری از صاحبنظران حوزه اقتصادی بر این عقیده اند که اسناد واگذاری شرکتهای دولتی توسط سازمان خصوصی سازی می بایست شفاف سازی و منتشر شود تا مشخص گردد که چرا و چگونه شرکتهای دولتی بی ارزش شده و با پایین ترین رقم واگذار شده اند؛ آن هم به اشخاص و افرادی که از اهلیت لازم برخوردار نبوده اند؛ که این مسئله نیز خود مزیدی بر تمام مشکلات و چالش‌های موجود شده است.

اگرچه رئیس سازمان خصوصی سازی تاکید دارد که از هیچ یک از واگذاری هایی که به بخش خصوصی انجام شده پشیمان نیست و همه واگذاری‌ها شفاف و قانونمند بوده است؛ ولی عملکرد هفت ساله وی همچنان در بوته ای از نقد قرار گرفته است.

یکی از واگذاری هایی که منجر به ایجاد فضای اعتراض و ناآرامی های کارگری شده است در شرکت هپکو در استان مرکزی بوده که مشخصاً مشکلات کارگری و اقتصادی بسیار زیادی به همراه داشت و اصل قاعده و قانونمند بودن واگذاری را زیر سوال برده است؛ چرا که با وجود روی کار آمدن تیم جدید به نمایندگی از سازمان خصوصی‌سازی برای احیای دوباره هپکو هنوز پرچم فعالیت این شرکت بر فراز صنعت استان و کشور برافراشته نشده است و تا برگرداندن جانی دوباره به رگهای صنعت هپکو راه بسیاری در پیش است.

بدیهی است که برای گذار از اقتصاد دولتی چاره‌ای جز خصوصی‌سازی نبوده و نیست و ایران نیز در دوران گذر از این مرحله قرار گرفته است؛ ولی در طول تمام سال های اخیر، استدلال اصلی برای واگذاری شرکت ها از بخش دولتی به خصوصی این بوده که مدیریت دولتی بی تاثیر و هزینه زا است و به منظور ارتقا تولید و حفظ اشتغال، واگذاری مالکیت، تنها راه حل مسئله است.

همین امر زمینه ای شد تا سوء استفاده های گسترده‌ای از این واگذاریها صورت گیرد و شرکت‌های دولتی با قیمت ناچیز به افراد فاقد صلاحیت و فاقد سرمایه واگذار شود.

واگذاری های حوزه صنعت اتفاقی بود که موجب شد اوضاع و شرایط شرکتها و واحدهای واگذار شده روز به روز بدتر از گذشته شود و دولت عملاً دچار هزینه‌های مضاعف گردد و در نهایت شرکت ها بعد از مدتی دست و پا زدن تعطیل شوند.

هپکو یکی از شرکت‌های مطرح و صاحب برند بود که در گرداب سیاست‌های غلط خصوصی‌سازی اسیر شد و پس از واگذاری در سال 95 با زیان انباشته مواجه و به کوهی از مشکلات بدل شد.

پس از کش و قوس‌های فراوان، ابتدا یک شرکت سوئیسی تمایل به خرید هپکو نشان داد که به دلیل تحریم های بانکی این اتفاق نیفتاد و پس از آن فردی فاقد اهلیت و سرمایه به قیمتی بسیار ناچیز اقدام به خرید این شرکت عظیم تجهیزاتی کرد و مالک بلوک 60/72 درصدی هپکو شد.

اتفاقی که هپکو را با شیب تند به سوی تنزل جایگاه، تعدیل نیروی انسانی، کاهش درآمد و بیکاری کشاند و رکود جایگزین چرخه فعالیت در بزرگترین کارخانه ساخت تجهیزات و ماشین آلات راهداری کشور شد.

رئیس سابق سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی که در دوره ده ساله مدیریت خود در سال های قبل و بعد از واگذاری هپکو حضور داشت در گفتگو با عطریاس در انتقاد به عملکرد سازمان خصوصی سازی در نحوه واگذاری هپکو به بخش خصوصی اظهار داشت: سازمان خصوصی سازی بدون اطلاع به سازمان و مدیران ارشد استان، اقدام به واگذاری هپکو نمود؛ حتی وزارتخانه نیز در این مسئله دخیل نشد.

علیرضا زاوشی افزود: ما از واگذاری هپکو بی خبر بودیم و اصلا به ما احازه ورود به موضوع را ندادند که حداقل بدانیم هپکو به چه کسی و با چه قیمتی به فروش رفته است.

وی خاطر نشان ساخت: مدیرعامل وقت شرکت هپکو در قبل از واگذاری، فردی با برنامه و به لحاظ مالی توانمند بود و به عنوان یکی از متقاضیان خرید هپکو در مزایده شرکت کرده بود ولی متاسفانه در نهایت، فردی که بدون برنامه و فاقد نگاه مثبت صنعتی بود با قیمت ناچیز ، مالک هپکو شد.

زاوشی تصریح کرد: کاملا مشخص و واضح بود که مالک به دنبال از بین بردن تجهیزات و امکانات موجود در هپکو بود که این اتفاق نیز افتاد.

رئیس وقت سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی در زمان واگذاری هپکو تاکید کرد: نحوه واگذاری اصلا صحیح نبود. اگرچه شرایطی برای سازمان خصوصی سازی تعریف شده بود که می بایست واگذاری ها را انجام دهد ولی اگر نگاه مثبت بود و با این هدف واگذاری صورت می گرفت که گروهی برای آبادانی هپکو و توسعه آن روی کار بیایند و از امکانات و تجهیزات موجود، هرساله درآمدی ایجاد کرده و به استان مالیات پرداخت نمایند و نیز اشتغال هزاران نفر را فراهم کنند، هرگز وضعیت هپکو اینگونه نمی شد.

وی ادامه داد: متاسفانه عدم برخورداری از توان مالی لازم توسط مالک و نیز پرداخت نکردن حقوق به کارگران و پرسنل و نیز عدم تامین مواد اولیه مورد نیاز شرکت سبب شد هپکو رو به رکودی جدی پیش رود.

زاوشی بیان داشت: کاهش اعتبارات عمرانی کشور در آن مقطع زمانی حساس نیز مزید بر تمام مشکلات تحمیل شده بر شرکت هپکو شد و سبب گردید تقاضای خرید ماشین آلات و تجهیزات راهداری کاهش یابد.

وی در ادامه گفت: اگر هپکو به فردی با توان مالی لازم و برنامه ای اصولی واگذار شده بود هرگز شکست را تجربه نمی کرد.

زاوشی از جمله اقدامات انجام گرفته توسط سازمان صنعت معدن و تجارت استان را در آن مقطع زمانی برای خروج هپکو از بحران، تصویب جلوگیری از واردات ماشین آلات راهداری دست دوم و مستهلک عنوان کرد و گفت: این اقدام به منظور فروش تولیدات انبار شده هپکو بود و حتی پرداخت تسهیلات مجدد و نیز تقسیط بدهی های هپکو نیز طی چندین مرحله انجام گرفت ولی آمده بودند تا هپکو را از بین ببرند.

وی تاکید کرد: نه تنها از واگذاری هپکو بی خبر بودیم که حتی واگذاری شرکت صنایع و سایر واحدها نیز بدون اطلاع استان رخ داد.

در شماره های آتی روزنامه عطریاس، اظهارات مدیران مرتبط با واگذاری هپکو و نیز مدیرانی که به گونه ای در این واگذاری مسئولیت داشته و تعلل نموده اند جهت تنویر افکار عمومی منتشر خواهد شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*